REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politinės aistros dėl Kaliningrado kaista. Rusija toliau kaltina Lietuvą Kaliningrado blokada, nors ten pradėjo veikti Europos Sąjungos sankcijos: negalima tranzitu įvežti plieno, juodųjų metalų. Į Kaliningradą aiškintis situacijos specialiai atvyko Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas.

Politinės aistros dėl Kaliningrado kaista. Rusija toliau kaltina Lietuvą Kaliningrado blokada, nors ten pradėjo veikti Europos Sąjungos sankcijos: negalima tranzitu įvežti plieno, juodųjų metalų. Į Kaliningradą aiškintis situacijos specialiai atvyko Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas.

REKLAMA

Jis grasina: prieš Lietuvą artimiausiu metu imsis priemonių, kurios palies gyventojus. Lietuvos valdžia Rusijos kaltinimus vadina propaganda, rusams siūlo aiškintis su Europos Sąjunga, o grasinimų ragina nesureikšminti.

Kaliningradas. Vietos statybinių prekių parduotuvė. Rusai į vežimus skuba krauti statybines medžiagas. Nuo birželio 17-osios Kaliningrade galutinai įsigalioja Europos sąjungos sankcijos. Negalima įvežti dalies tranzito krovinių: plieno, juodųjų metalų. Rusai baiminasi, kad prekių gali pritrūkti, dėl to skuba apsipirkti:

„Ši žinia mane sukrėtė ir kartu pradžiugino, nes statybinių medžiagų atsargas sukaupiau seniai. Šiuo metu renovuoju namą ir, ačiū Dievui, mums pavyko nusipirkti prekių ir buitinės technikos už prieinamą kainą.“

REKLAMA
REKLAMA

„Tai ne mano problema. Nieko nestatau. Tai neturės man jokios įtakos.“

Panikos nemažina ir vietos valdžios bandymai raminti parduotuves užplūdusius gyventojus.

„Galime nukreipti savo pajėgumus jūrine kryptimi. Jau susitarėme dėl septynių laivų krovinių – du iš jų šią savaitę liks Baltijos šalių pristatymo linijoje“, – kalba Kaliningrado srities valdžios atstovas Dmitrijus Lyskovas.

REKLAMA

Kremlius dėl sankcijų kaltina ne tik Europos Sąjungą, bet ir Lietuvą. Rusija skleidžia propagandą, kad Lietuva neva tai sulaužė tarptautines sutartis, Kremlius sankcijas melagingai vadina Kaliningrado „blokada“ ir atvirai grasina Lietuvai. Užuominomis Rusijos parlamentaro atstovai kalbėjo ir apie Klaipėdos uosto blokavimą.

„Jei artimiausiu metu krovinių tranzitas tarp Kaliningrado srities ir likusios Rusijos teritorijos per Lietuvą nebus atnaujintas pilna apimtimi – Rusija pasilieka sau teisę imtis veiksmų ginant savo nacionalinius interesus“, – sako Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

REKLAMA
REKLAMA

Kaliningrade šiuo metu specialiai lankosi Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas. Jis Lietuvai grasina „rimtomis pasekmėmis ir priemonėmis, kurių esą bus imtasi artimiausiu metu“.

„Į tokius priešiškus veiksmus Rusija, žinoma, reaguos. Atitinkamas priemones jau svarsto žinybos. Jos bus priimtos artimiausiu metu. Jų pasekmės sukels rimtą neigiamą įtaką Lietuvos žmonėms“, – tikina Rusijos Federacijos Saugumo Tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas.

„Ironiška girdėti retoriką apie tarptautinių sutarčių pažeidimus iš valstybės, kuri, nežinau, ar yra kokia nors tarptautinė sutartis, kurios ji yra nepažeidusi. Jokia Kaliningrado „blokada“ nevyksta. Tiesiog nuo praėjusio savaitgalio įsigaliojo sankcijos daliai prekių, kurios yra įtrauktos į vadinamąjį sankcijų paketą konkrečiai plienui ir juodiesiems metalams. Lietuva įgyvendina Europos sąjungos sankcija, šitas paketas buvo priimtas kovo viduryje“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai, ką mes matome, aš manau, kad tai yra dalis paruošto teatro, siekiant nuspalvinti viską dramatiškomis spalvomis. Cementas – jį galima vežti dabar, nors Kaliningrado žmonėms buvo paskelbta, kad jie jo jau turėtų eiti įsigyti“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Šimonytė pabrėžia, kad šiuo metu tiek žmonės, tiek kitos Europos sankcijų dar nepaliestos prekės į ir iš Kaliningrado į Rusiją tranzitu keliauja laisvai. Pasak Premjerės, Lietuva, tardamasi dėl sankcijų, konsultavosi su tarptautiniais ekspertais.

„Šitas interpretavimas yra vienareikšmiškai suderintas su Europos Sąjungos institucijomis ir su Europos Komisijos net trimis direktoratais, kurie yra atsakingi už šitą temą“, – kalba I. Šimonytė.

REKLAMA

„Kaltinimai Lietuvai, esą ji taiko savo sankcijas – melas. Visiška propaganda. Lietuva nesiėmė jokių vienašališkų nacionalinių draudimų. Pagal ES sankcijas: importo ir eksporto draudimai galioja tam tikroms prekėms, taip pat ir jų tranzitui per ES. Lietuva nedaro nieko kita, tik vykdo EK gaires“, – tvirtina ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Europos Komisija žada dar kartą patikrinti visus sankcijų teisinius aspektus, tačiau to Seimo opozicijai nepakanka.

„Ką Lietuva daro? Ką Lietuva žinojo? Kas yra suderinta? Ir kaip mes reaguosime į grasinimus karu“, – kalba Seimo narys Dainius Gaižauskas.

„Mes turime daug nuogąstavimų ir klausimų, ar tai vėlgi nėra kažkoks nacionalinis „performansas“, opozicija šiandien tarėsi, mes ieškosime ir prašysime, kad į klausimų, kad susiję su Europos sąjungos sankcijų taikymu, kad į šituos klausimus galėtų atsakyti plenariniame posėdyje ir Ministrė Pirmininkė“, – teigia Seimo narys, „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

REKLAMA

Krašto apsaugos ministras pabrėžia, kad nerimauti Lietuvos gyventojams nereikėtų.

„Tie visi gąsdinimai yra daugiau propagandinė, dezinformacinė akcija“, – tikina krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Anot gynybos apžvalgininkų, Rusija eilinį kartą žarstosi tuščiais grasinimais.

„Žiūrėkim, ką rusai turi. Tai absoliuti dauguma karinių pajėgumų yra supančioti Ukrainoje, paveikta sankcijomis ir mes praktiškai neturime jokių ekonominių ryšių su Rusija, mes neturime energetinių ryšių su Rusija, tai klausimas, kaip jie gali mus paveikti, tai, ko gero, ne kažin kaip. Tie Rusijos grasinimai atrodo labiau kaip tuščias burbulas“, – tvirtina gynybos apžvalgininkas Darius Antanaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas ragina visiškai nenuvertinti Rusijos grasinimų.

„Derybų gali būti labai įvairių. Pavyzdžiui, derantis su Europos Sąjunga dėl Ukrainos, Odesos uosto atblokavimo ir sankcijų sušvelninimo, pavyzdžiui, Kaliningrado sričiai, tačiau Rusija nerodo jokio noro derėtis. Provokacijos visiškai tikėtinos, kiberatakos, atskiros provokacijos prieš Lietuvos piliečius, nes Rusija yra iracionali šalis“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Gintautas Mažeikis.

Prekių, kurios tranzitu negalės keliauti į Kaliningradą, sąrašas tik ilgės. Liepos 10-ąją draudimas įsigalios cementui, alkoholiui. Rugpjūčio 10-ąją – angliai, gruodžio 5-ąją – rusiškai naftai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų