Didžiojo septyneto lyderiai pradeda derybas: raginami dalintis vakcinomis

Didžiojo septyneto lyderiai pradeda tris dienas truksiančias derybas per pirmą gyvą didžiausių pasaulio demokratijų lyderių susitikimą nuo pandemijos pradžios. Rusijos ir Kinijos grėsmės, ekonomikos atsigavimas, klimatas ir vakcinų dalybos vargingiesiems – pagrindinės susitikimo temos. Išsivysčiusių didžiųjų demokratijų lyderiai, tradiciškai, pasitinkami protestais. O vakare jų laukia priėmimas pas karalienę Elžbietą II-ąją.  

Pietvakarių Anglijoje – pirmas tokio mąsto didžiausių ir labiausiai išsivysčiusių pasaulio demokratijų gyvas susitikimas per dvejus metus. JAV, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Kanados, Japonijos ir Europos sąjungos vadovai kameroms gerokai popiet vietos laiku pozuoja Kornvalio grafystėje esančiame Korbis Bėjaus kurorto paplūdimyje.

Septyneto derybos ir dvišaliai susitikimai čia vyks tris dienas. Pagrindinės temos – pasaulinė pandemija, dėl kurios pernai ir neįvyko toks susitikimas, pasaulio ekonomikos gaivinimas, geopolitinės grėsmės susijusios su Rusija ir Kinija, ir klimato kaita.

Dar prieš Didžiojo septyneto lyderiams susėdus derybų – pasaulio lūkesčius jiems pasistengė išsakyti protestuotojai. Jie net spėjo suorganizuoti štai tokią lyderių fotosesiją grafystės pakrantėje kur kas anksčiau nei tą spėjo padaryti didysis septynetas.

Protestuotojai ragina derybas šiandien pradedančias šalis greičiau mažinti anglies dvideginio išmetimus į atmosferą:  „Mes krizėje ir laivas skęsta, o mes tik trypčiojame. Turime imtis kažko daugiau.“

O COVID-19 vakcinų patentų panaikinimo idėją Didžiojo septyneto susitikime žada iškelti Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Tokiam planui pritarimą yra išsakęs ir Amerikos prezidentas.

Anglijoje susitikę pasaulio lyderiai sutars dėl tokio COVID vakcinų gamintojų pelnų apkarpymo – turėtų paaiškėti per tris dienas.

Bet Amerikos prezidentas Joe Bidenas Jungtinėje Karalystėje nusileidęs dar užvakar jau spėjo padalinti pažadų ir pabendrauti su renginio šeimininku Borisu Johnsonu. Džiaugėsi galimybe susipažinti ir su naująja britų premjero žmona.

REKLAMA

„Smagu susipažinti su jūsų žmona. Sakiau premjerui, kad turime šį tą bendro. Abu vedėme kur kas aukštesnio nei mes sluoksnio žmonas“, – sakė J. Bidenas.

B. Johnsonas tik pritarė: „Nė neketinu prezidentui dėl to prieštarauti, nei dėl ko kito.“

Amerikos prezidentas išdėstė ir savo anksčiau skelbtą planą nupirkti pusę milijardo „Pfizer“ vakcinos dozių vargingoms šalims. Šiemet žada paskirstyti 200 mln., kitų metų pirmoje pusėje dar 300 mln. dozių už maždaug 3 mlrd. eurų.

„Amerikos ekonomikai atsigaunant, mes norime, kad atsigautų ir viso pasaulio ekonomika. O to nebus, kol visame pasaulyje nesuvaldysime pandemijos“, – sakė J. Bidenas. 

Dar šimtą milijonų prie amerikiečių pusės milijardo žada pridėti britai, o visas septintukas kartu planuoja sutarti dėl milijardo COVID vakcinų paaukojimo pasauliui.

JK premjeras teigia: „Mes turėsime dar 100 mln. papildomų dozių. Ir kartu su Didžiuoju septynetu turėsime kolosalų kiekį vakcinų, kurį išdalinsime.“

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pritaria: „Tikiuosi, kad mes sugebėsime parodyti, jog rūpinamės ne tik savimi, bet mums rūpi ir tie, kas dar neturi galimybės pasiskiepyti.“

Tiesa gana greitais tempais savo piliečius skiepijančios šalys anot protestuotojų – vakcinomis dalinasi per lėtai: „Jie žada milijardą dozių iki kitos vasaros pabaigos, bet mums riekia milijardo dozių jau iki šios vasaros galo. Jei neaplenksime viruso, bus vis daugiau mutacijų.“

Be klimato kaitos, ekonomikos gaivinimo ir pandemijos – lyderių darbotvarkėje ir Rusijos, ir Kinijos keliamų grėsmių klausimas. Apie tai lyderiai diskusijas pratęs ir per NATO viršūnių susitikimą pirmadienį Briuselyje.

Iš Didžiojo aštuoneto prieš kelerius metus išmesta Maskva, lyg tyčia prieš dabar jau didžiojo septyneto susitikimą ėmė platinti vaizdus iš savo didelio mąsto karinių pratybų, kurios, kaip skelbia Kremlius, yra pasiruošimas šių metų rugsėjį vyksiančioms pratyboms su baltarusiais „Zapad 2021“. 

REKLAMA

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas – dar užpernai pasakęs, kad NATO ištiko smegenų mirtis – septyneto susitikimo išvakarėse pareiškė, kad Aljansui jau laikas apsispręsti, kas yra priešai ir ką su jais daryti: „Mes turime strategiškai išsiaiškinti, kur link eina NATO. Ir pirmiausia – kokių santykių norime su Rusija.“

O šiandien vakare Didžiojo septyneto lyderių laukia šventinis priėmimas pas karalienę Elžbietą II-ąją. Rytoj gi įtemptą darbotvarkę bandys pagyvinti britų premjeras – jis savo svečius pasikvies į pikniką pajūryje, kur prezidentai ir premjerai galės ant laužo pasikepti zefyrų.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų