Brangs siuntos ne tik iš Kinijos: žmonės pasakoja, ko tektų atsisakyti

Lietuviai kasmet iš Kinijos ar kitų trečiųjų šalių parsisiunčia milijonus įvairiausių pigių smulkmenų, už kurias sumoka pigiau nei jos kainuoja Lietuvoje. Tačiau netrukus už tokias 22 eurų nesiekiančias siuntas teks mokėti penktadaliu brangiau, bus sunkiau ir jas atsiimti.

Europos Sąjunga naikina lengvatą ir ims taikyti pridėtinės vertės mokestį net ir pačioms pigiausioms prekėms.

Štai, ką  iš trečiųjų šalių siųstis mėgsta kalbinti gyventojai:

„Nuo A iki Z. „Powerbankai,“ pavyzdžiui, visokios smulkmenos dviračių sportui – „tašytės“, švieselės ir t.t.“

„Dėkliukas telefonui, piniginė buvo.“

„Labiausiai tai elektronika, prie telefono pakrovėjai, ekrano stikliukai, laidai, lemputės automobiliams.“

„Vaikams žaislai, įvairūs konstruktoriai.“

„Iš „Ali Express“. Ten po du eurus, o čia po 10 – 20 eurų.“

Kol tautiečiai vardija, ką jie perka iš trečiųjų šalių – daugiausia Kinijos – pašto darbuotojai rūšiuoja į Lietuvą atkeliavusias siuntas.

Anot Lietuvos pašto atstovų, per metus iš trečiųjų šalių Lietuvą pasiekia net apie 10 milijonų siuntų. Didžioji dauguma jų iki 22-iejų eurų ir tokioms siuntoms šiuo metu 21 procento pridėtinės vertės mokestis netaikomas.

„Grubiai vertinant, tik iki pusės procento visų Lietuvos pašto gaunamų siuntų iš trečiųjų šalių būdavo apmokestinamos PVM“, – sako Lietuvos pašto atstovas Tadas Drunga.

Tačiau jau nuo liepos 1 d. tvarka keisis. Už lietuvių pamėgtus niekučius iš Kinijos ir kitų trečiųjų šalių pirkėjams teks susimokėti maždaug penktadaliu brangiau, nes visoje Europos Sąjungoje nebeliks PVM lengvatos mažos vertės prekėms.

REKLAMA

„Tai yra bendras Europos Sąjungos projektas, kadangi Europos Sąjungos viduje tokių išlygų ir tokių lengvatų nėra, o siunčiantis iš trečiųjų šalių tokios lengvatos buvo numatytos. Tai čia yra sprendžiama globalaus konkurencingumo problema“, – pasakoja finansų ministras Vilius Šapoka.

Europos Komisijos vertinimu, dėl prekėms iki 22 eurų taikomos lengvatos Bendrija per metus netenka maždaug dviejų milijardų eurų pridėtinės vertės mokesčio, o dėl piktnaudžiavimo šia lengvata dar penkių milijardų. Mat jau tapę įprasta, kad siuntose iš trečiųjų šalių pardavėjai dirbtinai sumažina prekių kainą arba jas deklaruoja kaip dovaną.

„Tokiu būdu jie tarsi naudojasi, įgauna konkurencinį pranašumą tokį pilką, nelabai teisėtą, nes jie gudrauja, jie šiek tiek meluoja, nurodo mažesnę vertę, kad nebūtų skaičiuojami mokesčiai. Bet tada, pavyzdžiui, prekybininkai čia, Lietuvoje, turi prekių asortimente, jų niekas neperka, bet Lietuvoje visi jų turi. Iš kur turi? Iš kažkur atsisiunčia“, – teigia prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė.

Premjeras Saulius Skvernelis palaiko lengvatos panaikinimą, nes ji nenaudinga ir Lietuvai. Skaičiuojama, kad šalies mažmeninės prekybos sektorius pernai dėl šios lengvatos neteko maždaug 142 milijonų eurų pajamų.

„Tokio tipo prekyba su Kinija neduoda mums didelės naudos, mes tikrai prarandame, todėl tos lengvatos galėtų ir nebelikti“, – kalbėjo Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Vieni sostinės gyventojai sako, kad smulkmenų iš Kinijos tikriausiai atsisakys, kiti pirks tik esant būrinybei:

REKLAMA

„Nes tikrai yra prekių, kurių nėra Lietuvoje arba sunkiai pasiekiamos, tarkim, specialių poreikių vaikams. Lietuvoje tai ganėtinai brangu.“

„Jeigu, tarkim, iš 20 eurų pabrangs iki 24 eurų, tai gal ir pasvarstysiu, ar čia verta laukti, ar geriau nuvažiuoti čia kažkur nusipirkti.“

„Kiek aš suprantu, tas deklaravimas gali būti labai sudėtingas ir galbūt dėl to gali kilti noras atsisakyti, nes nesinorės žaisti dėl centų, eurų.“

Ir iš tiesų jau nuo liepos visas prekes iš trečiųjų šalių teks deklaruoti.

„Taip, siuntos gavimas šiek tiek pasunkės. Jis nebus toks paprastas ir lengvas tos siuntos deklaravimas kaip yra šiuo metu“, – sako T. Drunga.

Muitinės departamentas ruošia specialią elektroninę platformą, kur pirkėjas pats galės deklaruoti prekes joms atvykus. Nieko daryti nereikės tik tiems pirkėjams, kurie įsigis prekes su jau įskaičiuotu PVM mokesčiu.

„Jeigu jūs sumokėsite už tą prekę ją įsigyjant, tai tas procesas bus labai paprastas. Tai bus automatinis deklaravimas, siunta turės specialių požymį, kad mokesčiai už ją yra sumokėti ir praktiškai gavėjui nieko daryti nereikės. Jeigu pirkimo metu mokesčiai nebus sumokėti, tai juos reikės sumokėti prieš atsiimant prekę Lietuvoje, prieš tai ją deklaruojant. Deklaruoti gavėjas galės pats arba tai galės padaryti tarpininkai, tarp jų ir Lietuvos paštas“, – pasakoja T. Drunga.

„Šviesoforo principu bus galima pasižiūrėti, kurioms prekėms reikia kažkokių papildomų dokumentų, kurioms prekėms reikia fizinio tikrinimo“, – teigia Muitinės departamento atstovas Justas Dukavičius.

Direktyva dėl PVM lengvatos naikinimo turėjo įsigalioti nuo Naujųjų, tačiau dėl pasaulinės pandemijos jos vykdymas nukeltas pusmečiui.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų