REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis verslo sektorių dėl skirtingų priežasčių didina produkcijos kainas. Brangsta ne tik pramoninės prekės, bet ir maistas – jeigu tikėjotės, kad daržovių kainos šiemet bus mažesnės nei pernai, panašu, kad tai bent jau kuriam laikui teks pamiršti.

Daugelis verslo sektorių dėl skirtingų priežasčių didina produkcijos kainas. Brangsta ne tik pramoninės prekės, bet ir maistas – jeigu tikėjotės, kad daržovių kainos šiemet bus mažesnės nei pernai, panašu, kad tai bent jau kuriam laikui teks pamiršti.

REKLAMA

Naujausi duomenys apie daržovių mažmeninės prekybos kainas Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse rodo, kad dalies produktų kainos, palyginus su 2020 m. atitinkamu laikotarpiu, yra padidėjusios.

Norintiems prekybos tinkluose įsigyti lietuviško seno derliaus nesupakuotų baltagūžių kopūstų, gali tekti pakloti 0,49 Eur/kg, o štai praėjusiais metais už kilogramą reikėdavo mokėti maždaug 0,31 Eur/kg.

Padidėjo ir morkų kainos – už nesupakuotas seno derliaus produktą dabar tektų susimokėti 0,59 Eur/kg, o štai praėjusiais metais mokėjome 0,41 Eur/kg.

REKLAMA
REKLAMA

Plautų, supakuotų lietuviškų bulvių kaina padidėjo nuo 0,69 Eur/kg iki 0,79 Eur/kg, tiesa, neplautų ir nesupakuotų bulvių kaina kiek mažesnė – 0,51 Eur/kg.

REKLAMA

Kiek atpigo ir kai kurios kitos daržovės, tačiau specialistai įspėja, kad artimiausiu metu galime sulaukti didesnių kainų pokyčių.

Galima tikėtis kainų didėjimo

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos vadovė Zofija Cironkienė pasakoja, kad šiuo metu kalbėti apie kai kurias daržovių rūšis ir spręsti, kokia gi kaina bus ateityje ir kaip ji gali pasikeisti, dar kol kas anksti.

Tiesa, tam tikri daržovių kainų pokyčių galime sulaukti. Pasak pašnekovės, kainų didėjimą gali nulemti ne tik pavasarį užklupusios nepalankios klimato sąlygos daržovių augintojams, bet ir rinkoje pabrangusio gamybinės medžiagos.

REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas apie daugiausia suvartojamų šakninių daržovių kainas yra per anksti kalbėti, o ankstyvųjų daržovių, išskyrus ilgavaisių agurkų ir pomidorų, kainos dar nerodo didelių pokyčių, nors tam prielaidų ir būtų – brango fasavimo ir kitos gamybinės medžiagos.

Galima tikėtis didesnių ankstyvųjų kopūstų kainų, nes šių pasėlių plotai Lietuvoje mažėja, taip pat ir pasiūla iš ūkių, be to, pavasaris buvo šaltas ir šlapias, suvėlavo jų sodinimas“, – aiškino Z. Cironkienė. 

Kita vertus, anot jos, kas žino, kokias sutartis turi prekybos įmonės su pietinių šalių eksportuotojais. Esą jeigu ten derlius bus geras, didesnio kainų šuolio Lietuvoje gali ir nebūti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš dabar jau tiekiamų daržovių svogūnų laiškai yra pigesni nei praėjusiais metais, špinatų, prieskoninių žolelių, trumpavaisių agurkų kainos yra kaip praėjusiais metais, salotos šiek tiek brango, nes lauke šiemet sunkesnė jų priežiūra, lėtesnis augimas, be to, salotų yra brangesnis pakavimas, nei kitų daržovių. Ypač pabrango kartoninės dėžės, vienkartiniai euro padėklai.

Labiausiai pabrango ilgavaisiai agurkai ir pomidorai, nes augintojų, šiuo laiku galinčių pasiūlyti šią produkciją, Lietuvoje tik keli, didelės konkurencijos su užsienio augintojais nebuvo, nes visą Europą orai pavasarį nelepino, šalyse, iš kurių paprastai importuojami ilgavaisiai agurkai ar pomidorai, augintojai neinvestuoja į dienos apšvietimą, todėl ten taip pat nebuvo derliaus pertekliaus. Kadangi augintojai yra silpnoji grandis kainų derybose, visgi, jei kainos kyla lentynose, pirmiausia reikėtų klausti pardavėjų“, – kalbėjo Z. Cironkienė. 

REKLAMA

Pašnekovė priduria, kad dėl nuo lietaus permirkusios dirvos kyla rizika apskritai dėl viso šiųmečio derliaus. 

„Laikymui skirtų daržovių kainas dar anksti prognozuoti, nors nerimaujama, ar pavyks jas užauginti sveikas, atitinkančias prekybos standartus, nes lietūs ir permirkusi dirva neleidžia atlikti pasėlių priežiūros darbų. Dalis sėklų supuvo žemėje nesudygusios, todėl atsėtuose laukuose gali nespėti subręsti derlius. Ankstyvųjų daržovių kainos didele dalimi priklausys nuo to, ar bus jų perteklius pietinėse šalyse. Prielaidas kainų didėjimui sudaro ir šaltas, šlapias pavasaris, didėjanti produkcijos išauginimo savikaina“, – pridūrė asociacijos vadovė. 

REKLAMA

Prekybininkai tikina, kad pokyčių tikrai gali būti 

„Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad nuogąstavimų dėl būsimų daržovių kainų didėjimo tikrai yra.

„Vėsus ir vėlyvas šiųmetis pavasaris ne tik pavėlino šviežią derlių, bet ir gali lemti kainų pokyčius. Girdime iš daržoves tiekiančių Lietuvos ūkininkų, kad dėl itin lietingos gegužės vėlavo sėja, o jeigu meteorologinės sąlygos ir toliau nedžiugins, rudenį sulauksime ne tik menkesnio, bet ir brangesnio lietuviškų daržovių derliaus. 

Šį pavasarį lietuviškų daržovių savikaina yra tikrai didesnė, tačiau stengiamės savo pirkėjams išlaikyti kainas tame pačiame lygyje, kaip ir pernai. Pavyzdžiui, šiuo metu šviežių lietuviškų agurkų ir pomidorų kainos „Maxima“ parduotuvėse yra tokios pačios kaip 2020-ųjų birželio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėlyvas ir vėsus pavasaris daržovių kainas koreguoja ir pietinėse Europos bei kitose užsienio šalyse. Importinių agurkų ir pomidorų, šviežių bulvių, baltagūžių kopūstų savikaina irgi yra padidėjusi.

Esame pasiryžę tiek su Lietuvos augintojais, tiek daržovių importuotojais ieškoti abipusių sprendimų, kad mūsų pirkėjai reikšmingų kainų pokyčių nepajustų“, – teigė pašnekovė.  

Apie kai kurių daržovių kainų didėjimą kalba ir prekybos tinklo „Norfa“ atstovas Darius Ryliškis, tačiau pašnekovas tikina, kad auganti pasiūla rinkoje turėtų situaciją pakeisti į pirkėjui naudingesnę pusę. 

REKLAMA

„Šiemet brango pakuotėse esanti lietuviška produkcija – maždaug 10–12 proc., bet būtent dėl pakuočių pabrangimo, o ne pačių daržovių. Kitaip tariant, pakuotės kaina padidino ir daržovių kainas. Reikėtų pastebėti, kad burokėliai, palyginus su praėjusiais metais, taip pat pabrango. Pagrindinė to priežastis – baigėsi senas derlius, o naujo kol kas nėra, tačiau po savaitės ar dviejų bus atvežami burokėliai iš Italijos, tada kaina kris, taip būna dažnai.

Jeigu lygintumėme lietuviškas bulves, bent jau „Norfos“ prekybos centre jų kaina šiemet turėtų būti tokia pati, kaip ir pernai metais. Bendros kainų svyravimo priežastys yra labai aiškios: derlius ir tarpsezoninė sandūra – yra prekių arba nėra“, – aiškino pašnekovas.

REKLAMA

Tuo metu „Rimi Lietuva“ tinklo vadovė ryšiams su visuomene Gabrielė Šerėnienė pasakoja, kad daržovių kainų augimas gegužės mėnesį siekė maždaug 5 proc., o labiausiai brango morkos. 

„Bendras daržovių kainų augimas gegužės mėnesį buvo apie 4–5 proc. Dėl anksčiau pasibaigusių senojo derliaus atsargų labiausiai brango morkos. Importinių pomidorų kaina kilo apie 30 proc. ir tai nulėmė sausio mėn. Ispanijoje buvę labai prasti orai, dėl kurių turime mažesnę šių produktų pasiūlą pavasarį.

Lietuviški pomidorai taip pat brango, tačiau gerokai mažiau. Didelės įtakos tam turėjo anksčiau prasidėjęs sezonas ir auginimas šiltnamiuose, generuojantis papildomus kaštus augintojams. Agurkų kaina išliko panašaus lygio kaip ir praėjusiais metais, salotos daugiausia pigo, o kopūstai dėl beveik mėnesiu anksčiau pasibaigusio seno derliaus likučio taip pat brango“, – kalbėjo G. Šerėnienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sakė, kad daržovių kainų didėjimo tendencija buvo pastebima sezono pradžioje.

„Kainos išliko praktiškai tokiame pačiame lygyje. Galbūt šiek tiek aukštesnės pačioje sezono pradžioje buvo pirmųjų lietuviškų pomidorų ir ilgavaisių agurkų kainos, tačiau sezonui įsibėgėjus kainos išsilygina“, – komentavo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų