REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sušvelninus pandemijos reikalavimus, vis daugiau žmonių pasirenka šventes sutikti artimųjų rate. Naujųjų sutikimo kulminacija dažnai tampa fejerverkų šou, tačiau juos naudojant netinkamai galima sugadinti ne tik turtą, bet ir sukelti riziką sveikatai.

Sušvelninus pandemijos reikalavimus, vis daugiau žmonių pasirenka šventes sutikti artimųjų rate. Naujųjų sutikimo kulminacija dažnai tampa fejerverkų šou, tačiau juos naudojant netinkamai galima sugadinti ne tik turtą, bet ir sukelti riziką sveikatai.

REKLAMA

Ekspertai įspėja naudoti tik patikrintos kokybės pirotechniką ir atsakingai žiūrėti į fejerverkų naudojimo taisykles.

Fejerverkų pardavimas išaugo daugiau nei 100 proc.

„Pigu.lt“ komunikacijos vadovas Nerijus Mikalajūnas užsiminė, kad fejerverkų pardavimas išaugo jau nuo spalio mėnesio.

„Fejerverkais prekybos centre internete „Pigu.lt“ pradėjome prekiauti 2020-ųjų gruodžio mėnesį. Matome, kad 2021 metais fejerverkus mūsų klientai aktyviai pirko visus metus, tačiau pardavimų augimą fiksuojame nuo spalio mėnesio. Šiemet iš viso pardavėme 154 proc. daugiau fejerverkų nei 2020 metais“, – kalbėjo N. Mikalajūnas.

Jis pabrėžė, kad per šiuos metus fejerverkų kainos stabilios ir nesikeitė, lapkričio mėnesį populiariausi buvo „Dum Bum Rotate“ ir „Crazy Ball“ fejerverkai.

REKLAMA
REKLAMA

Bendrovės „Ugnies gėlės“ kūrybos vadovas Povilas Germanavičius pasakojo, kad dėl pandemijos pernai fejerverkų buvo parduota mažiau.

„Taip, fejerverkus perka nemažai žmonių. Tiesa, pandemijos metu švenčių kiekis buvo žymiai mažesnis, tad ir fejerverkų pardavimai buvo ženkliai sumažėję. Tačiau ribojimams pasibaigus, pastebima, kad dažna šventė vainikuojama būtent spalvingu dangaus reginiu“, – kalbėjo P. Germanavičius.

REKLAMA

Jo nuomone, fejerverkai dažnai tampa švenčių puošmena, juos renkasi didelė dalis gyventojų.

„Vis dažniau žmonės ieško unikalių sprendimų, kaip sužavėti savo artimuosius ir šventės svečius, todėl fejerverkus renkasi ne tik asmeninėms šventėms – gimtadieniams ar vestuvėms, tačiau ir įmonių vakarėliams. Dalis savivaldybių dėl įvairių priežasčių šventinių Naujametinių fejerverkų atsisako, bet jų gyventojams tai yra neatsiejama šventės kulminacija“, – komentavo P. Germanavičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad fejerverkų kainos skiriasi – žmogus gali rasti jam finansiškai tinkantį ir patinkantį variantą.

REKLAMA
REKLAMA

„Populiariausios mėgėjiškos pirotechnikos prekės vienareikšmiškai išlieka įvairiaspalvės fejerverkų baterijos, kurias žmonės renkasi dėl paprastumo naudoti ir šūvių gausos. Nenorėdamas už kelias minutes trunkantį fejerverką mokėti triženklių sumų, dažnas renkasi ugnies fontanus. Tiesa, šiais laikais įvairiausių produktų ir paslaugų perpildytoje rinkoje kiekvienas ieško išskirtinumo savo šventėms“, – kalbėjo kūrybos vadovas.

Jis teigė, kad populiarėja ir mažiau žinomos fejerverkų rūšys, žmonės renkasi muzikinius fejerverkus ir deginamas skulptūros.

„Didesnėms šventėms ypač populiarėja muzikiniai fejerverkai, o taip pat – deginamos medinės skulptūros. Tačiau šias paslaugas teikia tik profesionalūs pirotechnikai, tad ir kainuoja jos daugiau. Džiugu, kad vis mažiau populiarumo sulaukia raketos, romėniškos žvakės ir sprogalai, kurie dažniausiai naudojami nesilaikant saugumo reikalavimų sukelia pavojų aplinkiniams“, – džiaugėsi P. Germanavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pasakojo, kad dėl pandemijos fejerverkų žmonės pirko mažiau, parduotuvės persikėlė į internetą.

„Be jokios abejonės, pasaulinė pandemijos situacija palietė ir pirotechnikos verslą. Apribojus masinius susibūrimus sumažėjo ir švenčių, kuriose šios prekės būtų naudojamos. Dėl klientų pavojaus užsikrėsti COVID-19 virusu dauguma fizinių parduotuvių buvo perkeltos į internetines“, – pabrėžė P. Germanavičius.

Per pandemiją fejerverkų kainos esą keitėsi minimaliai, tačiau gąsdina santykiai su Kinija.

„Pandemijos metu fejerverkų kainos praktiškai nepakito arba kito labai nežymiai. Didesnį susirūpinimą kelia dabartinė situacija su Kinija, kuri yra linksniuojama kaip pirotechnikos tėvynė – joje pagaminama didžioji dalis pirotechnikos, kurią mes galime įsigyti parduotuvėse. Taip pat pakilę logistikos ir muitų kaštai labai natūraliai turės didelę įtaką fejerverkų kainoms“, – komentavo kūrybos vadovas.

REKLAMA

Netinkamai laikant ir naudojant fejerverkus galima susižaloti

Paklaustas kaip prekybos centras užtikrina, kad fejerverkų neįsigytų nepilnamečiai, N. Mikalajūnas atsakė, kad paslauga yra teikiama tik registruotiems vartotojams.

„Pasirinkus prekes „Pigu“ prekybos centre internete, yra prašoma patvirtinti, kad pirkėjas turi 18 metų –  fejerverkų nėra galimybės įsigyti neregistruotiems vartotojams. Fejerverkai yra mūsų partnerių prekės, kurių pristatymas yra galimas tik pristatant juos į namus. Ši taisyklė galioja dėl saugumo – fejerverkų pardavėjai geriausiai žino prekės gabenimo ir laikymo specifiką“, – pasakojo komunikacijos vadovas.

REKLAMA

P. Germanavičius teigė, kad užtikrinamas produktų pardavimas tik pilnamečiais – pirkėjai turi patvirtinti savo amžių.

„Fejerverkų prekybą šiuo metu vykdome tik internete, kur kiekvienas vartotojas prieš pirkdamas fejerverkus turi patvirtinti savo amžių. Visas užsakytas prekes pristatome patys ir tokiu būdu esame tikri, kad fejerverkai patenka į patikimas rankas, o esant poreikiui suteikiame pilną konsultaciją apie jų saugų naudojimą“, – kalbėjo P. Germanavičius.

Jo nuomone, nesilaikant instrukcijų gali kilti nemažai rizikų, žmonės turėtų laikyti ir naudoti pirotechniką tinkamai. 

„Didžiausią riziką kelia nesaugus pirotechnikos naudojimas ir laikymas. Kadangi fejerverkai yra šventinis atributas, jie gali patekti į nesaugias apsvaigusio žmogaus rankas ir nesilaikant nurodytų naudojimosi instrukcijų sugadinti šventę visiems jos dalyviams“, – įspėjo kūrybos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis ragino atkreipti dėmesį ne tik į tinkamą fejerverkų naudojimą, bet ir jų išvaizdą – smulkūs nelygumai gali užtraukti nelaimę.

„Taip pat gana dažnai pasitaikanti klaida yra fejerverkų baterijos pasirinkimas – rinkoje gausu pigesnių aukštų mažo pagrindo baterijų, kurioms privaloma parinkti labai lygų grindinį, nes esant nelygumams šios mažos fejerverkų baterijos gali parvirsti ir tapti nekontroliuojamu ginklu. Artėjant didžiausioms metų šventėms, „Ugnies gėlės“ kviečia nepamiršti įvertinti šių aspektų“, – kalbėjo P. Germanavičius.

Jis pataria su fejerverkais visada elgtis atsargiai ir nenaudoti jų apsvaigus.

„Renkantis šventinę fejerverkų bateriją dėmesį atkreipti į jos aukščio ir pagrindo dydžio proporciją: atidžiai įsiskaityti ir laikytis instrukcijų bei saugumo reikalavimų, su fejerverkais elgtis atsakingai ir nenaudoti jų apsvaigus, jei yra galimybė patikėti fejerverkų šaudymą profesionalams“, – užbaigė P. Germamanavičius.

REKLAMA

Pirotechnikos priemones naudojantys asmenys bus tikrinami

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai nuo šių metų gruodžio 10 dienos iki kitų metų sausio 4 dienos vykdys civilinių pirotechnikos priemonių laikymo, naudojimo ir prekybos kontrolę.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė atkreipė dėmesį, kad šventiniu laikotarpiu vyks asmenų patikros.

„Visu šiuo laikotarpiu policijos pareigūnai tikrins fizinius ir juridinius asmenis, importuojančius bei prekiaujančius pirotechnikos priemonėmis bei galimas civilinių pirotechnikos priemonių neteisėto prekybos ir naudojimo vietas“, – įspėjo L. Banienė.

REKLAMA

Policijos komisariatas ragina žmones laikytis visų būtinų saugumo reikalavimų ir instrukcijų, nurodytų ant pakuotės, taip pat būti atsargiems perkant pirotechnikos priemones.

„Perkant tokias priemones iš nepatikimų, neturinčių leidimo užsiimti tokia veikla asmenų, labai rizikuojate savo sveikata ar net gyvybe. Nepatikrintos, teisės aktų numatyta tvarka nepažymėtos, saugos reikalavimų neatitinkančios pirotechnikos priemonės kelia didelę grėsmę aplink esantiems asmenims“, – teigė vyresnioji specialistė.

Ji kviečia atkeipti dėmesį į gaminio išorės būklę, ji neturi būti sulankstyta, sudrėkusi, turėti pakuotės ar degiklio pažeidimų. Fejerverkai turi būti uždegti kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių. Taip pat fejerverkų negalima naudoti apsvaigusiems asmenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pamačius pirotechninėmis priemonėmis besinaudojančius vaikus, skatinama kuo greičiau apie tai pranešti policijos pareigūnams.

„Civilinių pirotechnikos priemonių (pagal atskiras kategorijas) gali įsigyti ir jomis naudotis ne jaunesni kaip 14 metų asmenys, todėl pamačius pirotechnikos gaminius leidžiančius jaunesnius vaikus reikėtų apie tai pranešti policijos pareigūnams“, – atkreipė dėmesį L. Banienė.

Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo keturiolikos iki trisdešimties eurų. Pakartotinai padarytas nusižengimas užtraukia baudą nuo trisdešimties iki šešiasdešimties eurų, taip pat gali būti skiriamas ir civilinių pirotechnikos priemonių konfiskavimas.

Už šiame straipsnyje numatytus administracinius nusižengimus, padarytus viešojoje vietoje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose nuo vienerių iki dvejų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų