Kuro kainos stiebiasi aukštyn, bet ar pasieks rekordines?

2013 metais kuro kainos Lietuvoje pasiekė aukštumas. Iki jų betrūksta keliasdešimties centų. Visgi ekspertai ramina, kad šiemet tokio didžiulio šuolio kainose nematysime.

Kuras degalinėje (nuotr. 123rf.com)

Naftos kainos po truputį kopia aukštyn, kuomet buvo pranešta apie kritusias JAV degalų atsargas. Prie kainų augimo taip pat prisideda tiekimo sutrikimai Libijoje ir Kanadoje. Tačiau tuo pat metu didesnį kainų augimą riboja kalbos apie naftos gavybos apimčių didinimą Saudo Arabijoje ir Rusijoje.

Bent jau šiemet 100 dolerių ribos „pramušti“ neturėtų

SEB vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas naujienų portalui tv3.lt komentuoja, kad naftos kainas artimiausiu metu veiks Saudo Arabijos ir Rusijos sprendimai ar didinti gavybą ir kiek ją didinti bei geopolitinė rizika susijusi su Donaldu Trumpu.

„Kyla klausimas, kaip greitai Saudo Arabija ir Rusija padidins naftos gavybą. Tai rinkoje po kelių mėnesių gali pasijausti. Dar turime geopolitinę riziką, kuri siejasi su Iranu. Kaina irgi pakilo, kai Trumpas pasitraukė iš susitarimų su Iranu. Jis ragina kitas šalis taikyti sankcijas Iranui, o pastarasis yra vienas didžiausių OPEC narių, naftos gavėjų. Tai jautrus dalykas. Tai summa summarum naftos gavyba bus didinama, bet turime ir kitas šalis, kuriose gali net kristi naftos gavyba. Naftos kaina dar gali kilti, bet tikriausiai metų pabaigoje sumažės“, – prognozuoja analitikas.

REKLAMA

Pasak jo, visa susidarius situacija rodo, kad šiemet 100 JAV dolerių už barelį riba nebus kirsta. Tačiau nežinia, kas laukia kitąmet.

Dabartinėmis SEB analitikų prognozėmis, šiemet BRENT naftos vidutinė kaina sieks 75 JAV dolerius už barelį, o kitais metais –80 JAV dolerių už barelį.

Iki rekordinės kainos – 15 centų

T. Povilauskas skaičiuoja, kad vidutinė rekordinė dyzelino kaina buvo apie 1,35 Eur, o šiuo metu svyruoja apie 1,20 Eur. Tad dar 15 centų iki rekordinės kainos trūksta. Tuo tarpu rekordinė benzino kaina Lietuvoje siekė 1,48 Eur. Šiuo metu – apie 1,18 Eur.

„Iki aukščiausių kainų, kurios buvo 2012–2013 metais, dar yra kur kilti: tiek apie benziną, tiek apie dyzeliną kalbant. Bet tada ir naftos kaina buvo virš 100 JAV dolerių už barelį. Neįmanoma, kad naftos kainai esant žemiau nei 100 JAV dolerių už barelį bus pasiektas tas pikas. Be to, naftos kaina galutinėje kuro kainoje sudaro tik trečdalį. Tad šiais metais blogiausiu prognozuojamu scenarijumi, jei naftos kaina šoktels iki 85 JAV dolerių, degalai antrą pusmetį gali brangti 3 proc. Tai būtų apie 5 euro centus“, – prognozuoja analitikas.

Benzinas gali brangti labiau

Lietuviškų degalinių sąjungos vykdantysis direktorius Vidas Šukys pabrėžia, kad naftos kaina neturi tiesioginio poveikio degalų kainai. Jo teigimu, egzistuoja dar ir biržos, kurios pagal paklausą apsprendžia, kiek kainuos atitinkama kuro rūšis.

„Benzino kaina per vieną dieną vos ne 5 euro centais pakilo, nes Europoje benzino poreikis pradėjęs didėti. Tai dėsninga, kad benzino kaina į didesnę pusę gali koreguotis. Geriau spręsti rinkos pokyčius pagal dyzelio kainą“, – tv3.lt sako V. Šukys.

Jis patikina, kad šiuo metu atitinkame Europos kainų lygmenį – dyzelino kaina neviršija vidutinių Europos kainų.

„Praėjusį penktadienį kalbėjau su vežėjais dirbančiais užsienyje, tai Italijoje kaina yra 1,90 Eur dyzelino, o Vokietijoje, panašiai kaip pas mus, apie 1,25 Eur. Čekijoje irgi panašiai laikosi ta kaina“, – informavo jis.


Rašyti komentarą...
A
Aišku
2018-07-08 19:10:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai žinoma pasieks, juk čia Lietuva, paskui kai pasieks, dar prie jo pridės dūmingumo taršos mokestį, ir pamažu persėsim ant arklių.
Atsakyti
-1

A
Age
2018-07-08 20:05:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Laikas bėgti iš lietuvos
Atsakyti
-2

M
Makyzas
2018-07-08 20:05:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Su kainom beveik pasiektas svedijos norvegijos lygis
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų