Migracija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Migracija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Lietuva sulaukia vis didesnio imigrantų skaičiaus. Kol darbdaviai trina rankomis, darbuotojų atstovai praneša apie grėsmę – lietuviai taps per brangūs ir turės emigruoti iš savo šalies.

Naujausia Migracijos departamento statistika atskleidė, kad šiais metais į Lietuvą jau atvyko daugiau nei dvigubai užsieniečių lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praeitais metais. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius leidimus gyventi Lietuvoje gavo 16,9 tūkst. užsieniečių. Į tai reaguoja ir Vyriausybė. Paskelbta, kad planuojama įvesti kvotas.

Toks sprendimas susilaukė palaikymo tiek iš darbuotojų atstovų, tiek iš darbdavių. Tiesa, pastarųjų teigimu, panikuoti dar nereikėtų ir kvotos turėtų būti „protingos“.

Atvykusiems – didesnis atlyginimas nei lietuviams

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė naujienų portalui tv3.lt tvirtina, kad nors dar imigracijos mastas ir nėra didelis, baimė dėl dempinguojamų lietuvių atlyginimų jau tvyro. Dėl to, pasak jos, ir reikalingas mechanizmas, kontroliuojantis pigios darbo jėgos įvežimą į Lietuvą.

REKLAMA

I. Ruginienė siūlo, kad atvykusiems darbuotojams būtų mokamas didesnis atlyginimas negu vietiniams, lietuviams.

„Tada nebūtų jokios baimės dėl dempingavimo. Dabar statistika rodo taip, kad dažniausiai atvažiuojantys darbuotojai sutartyje turi minimalią algą ir ne daugiau. Tolimųjų reisui vairuotojai, dar papildomai dienpinigius gauna, kurie ir mažinami ir išeina taip, kad darbdaviai atsiveža pigią darbo jėgą. Vietoje to, kad kelti mūsų šalyje atlyginimus, vilioti mūsų piliečius, nes nedarbo lygis pakankamai didelis.

Darbdavių noras suprantamas, jie čia labai pyksta, kad kažkoks tai ribojimas atsiranda. Čia suprantama, kad kiekvienas skaičiuoja tuos pinigus ir jei gali rasti darbuotoją pigiai, kodėl ne“, – tv3.lt teigia I. Ruginienė.

Inga Ruginienė (nuotr. asm. archyvo)

Inga Ruginienė (nuotr. asm. archyvo)

Jos teigimu, mūsiškiai pastebėję tokią neteisybę tiesiog išvažiuoja į užsienį. O į darbo ginčų komisijas žygiuoja jau ne tik lietuviai, bet ir ukrainiečiai bei baltarusiai.

„Atsivežamas ukrainietis ar baltarusis, jam pakišama sutartis lietuvių kalba, jis pasirašo tiesiog, kiti sutarimai tiesiog žodiniai, tai daug paprasčiau nei mūsų lietuvis, kuris gali sutartį perskaityti, žino savo teises ir už jas kovoja.

Kol kas kiek matom iš statistikos, daugiausia atvažiuojančiųjų dirba transporto ir statybų sektoriuje. Trečioje vietoje jau įsivažiuoja paslaugų sektorius. Anksčiau prieš kokį pusmetį to nebuvo, bet dabar vasara, gal sezonas, tai įsibėgėja ir paslaugų sektorius. Bet reikia pripažinti, kad ir darbo ginčų komisijoje tai trys pagrindiniai sektoriai, kuriuos vyksta ginčai. Ne tik lietuviai skundžiasi. Jau ir ukrainiečiai, baltarusiai kreipiasi dėl neišmokėtų atlyginimų“, – pasakoja darbuotojų atstovė.

REKLAMA

Moteris prideda, kad nėra ginčijama, jog visiškai nebūtų įleidžiami darbuotojai iš trečiųjų šalių, tačiau turi būti įleidžiami tik tie, kurių tikrai reikia darbdaviams, o ne tik dėl pigumo.

Darbdavių atstovas: kvotos turi būti protingos

Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas iš esmės pasisako už tai, kad Vyriausybė įvestų kvotas. Tiesa, pabrėžiama, kad jos turi būti protingos. Mat šiuo metu masinės problemos dar net nėra. 

„Palyginus, koks yra dirbančiųjų skaičius, čia gal nei vieno proc. nesudaro imigrantai. Nemanau, kad dėl to reikėtų labai panikuoti. Nėra masinės imigracijos dar. Profsąjungoms reikia kažkokią temą paimti, kad jie kažką daro. Bet nei pabėgėlių čia daug Lietuvoje, nei tų pačiu ukrainiečių, nes Lenkijos rinka jiems daug patrauklesnė – ten sąlygos geresnės, didesni atlyginimai“, – mano D. Arlauskas.

Kalbėdamas apie kvotų sistemą jis pabrėžia, kad nereikia kažko dirbtinai daryti, jog nebūtų neigiamos pasekmės. Jis nurodo, kad verslui iš vienos pusės imigracija yra naudinga, tačiau iš kitos pusės gali ir pakenkti.

„Viena vertus, būdami vieningos ekonomikos erdvėje ir įvertinus, kad mūsų žmonės išvažiuoja į kitas šalis, kur dideli atlyginimai, tai atsvėrimas kita darbo jėga. Tai verslui kaip ir atrodytų patrauklu, bet mes žinome, kad juk jie nepasilieka. Kaip ir mūsų emigrantai, ten nuvažiavę pinigus siunčia į Lietuvą pusantro milijardo. Tai mūsų ekonomikai gerai. O tie pigūs darbuotojai, kurie atvažiuoja į Lietuvą, negana to, kad mokesčius moka ten tai ir gaunamus pinigus siunčia į savas šalis. Tai naudinga siauriai verslo bendruomenei, statybininkams ir panašiai. 

REKLAMA

Danukas Arlauskas (nuotr. Fotodiena.lt)

Danukas Arlauskas (nuotr. Fotodiena.lt)

Bet kalbant apie ekonomiką, smulkus verslas labai priklauso nuo verslo, kuris kuria didelę vertę, moka didelius atlyginimus. Dėl to Vyriausybės žingsnis suprantamas, svarbu, kad nebūtų nueinama į kraštutinumus. Nėra paprasta, bet reikia visumą to žiūrėti, kad iš tikrųjų pigi darbo jėga verslui jau nebenaudinga, nes negali išlaikyti darbuotojo ir dalyvauti ekonomikoje. Gerai uždirbantis darbuotojas daugiau gali palikti viešbučiuose, kirpyklose, restoranuose. Štai ir atsakymas, jei tų atvažiuojančių būtų labai daug tai jie net nedalyvauja ekonomikoje“, – teigia D. Arlauskas.

Jis sako suprantantis dempingo baimės, kadangi kuo didesnė darbuotojų pasiūla, tuo galima mažesnius atlyginimus mokėti. Tuo tarpu ir saviems lietuviams. Dėl to Lietuvos darbdavių konfederacija ir pritartų „protingų kvotų“ sistemai, kuomet lietuviams neatsirastų didesnės paskatos išvažiuoti. 

D. Arlauskas prideda, kad valdžia turėtų stengtis pritraukti studentus iš Malaizijos, Singapūro, Indijos ir sudarytų sąlygas jiems pasilikti. Taip pat būtų galima vadovautis Amerikos žaliosios kortos politika. Taip būtų užtikrinama kvalifikuota darbo jėgos pasiūla.

„Visgi tai susisiekiantys indai – pigi darbo jėga ir kvalifikuota, kuri kuria pridėtinę vertę. Jei tai susibalansuos, tai nematome, kad reiktų dramatizuoti situaciją“, – komentuoja D. Arlauskas. 

REKLAMA

Mauricas: netapkime 21 amžiaus vergijos šalimi

Dažnai prabylama ir apie šalutinius laimėjimus didėjant imigracijai. Ne tik darbdaviai gauna darbo jėgos, tačiau ir šalies ekonomika sulaukia didesnio vartojimo, mokesčių sumokėjimo. Vis dėlto „Luminor“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Žygimantas Mauricas pabrėžia, kad reikia užtikrinti, jog atvykę turės tas pačias sąlygas. Tik tuomet jie įsilies ir duos naudą Lietuvos ekonomikai.

„Yra labai gerai, kad darbuotojas darbą galėtų keisti, nebūtų priklausomas nuo vieno darbdavio, jei atlyginimas mažesnis mokamas, kad turėtų teisę skųstis. Tada jis taptų kaip vietos darbuotojas. Tokie darbuotojai geri, ilgainiui padeda ekonomikai, ypač jei dar šeimas atsiveža. O reikėtų tuo pačiu žiūrėti, kad nebūtų piktnaudžiavimo atvejų, nes tokios valstybėse kaip Prancūzija, Ispanija, Italija turi karčią emigracijos patirtį, kur žmonės iš trečiųjų šalių dirba šešėlyje, nedalyvauja aktyviai ekonomikoje, neprisideda prie biudžeto – nemoka mokesčių, iškraipo rinką ir tai vadinama 21 amžiaus vergija. Tokių dalykų Lietuvoje neturėtų būti ir reikėtų dėti dideles pastangas, kad nebūtų taip. Jei jau žmogų nusprendei įsileisti ir įdarbinti, tai ir sąlygas kaip vietiniui reikia užtikrinti“, – įsitikinęs Ž. Mauricas.

REKLAMA

Žygimantas Mauricas

Žygimantas Mauricas

Jis neabejoja, kad dalis darbdavių kvotoms priešinasi dėl to, kad nori pigesnės darbo jėgos. Ekonomistas ragina surasti balansą.

„Vienu vertus, darbo jėgos apskritai reikia Lietuvoje, nes kitaip kai kurios įmonės gali būti priverstos užsidaryti, nevykdyti plėtros arba vykdyti plėtrą kitose šalyse. Taip nukentėtų mūsų ekonomika. Kita vertus, turėtų būti užtikrintos darbuotojų teisės, nes jei jos nebus ginamos, bus pigios darbo jėgos dempingas, pasekmės bus neigiamos: emigracija vietos gyventojų dar labiau gali išaugti, o periodui atvykę emigrantai negali pakeisti tų išvykusiųjų vietos gyventojų. Visgi kaip taisyklė, atvykę daug taupo, mažai išleidžia ir tai yra smūgis vidaus vartojimui, vidaus ekonomikai“, – sako ekonomistas.

Jis pabrėžia, kad atvykęs darbuotojas tik tada neš šaliai naudą, kai jausis tarsi savo šalyje.

metų pirmąjį ketvirtį vizas arba leidimus gyventi darbo pagrindu gavo beveik 16,9 tūkst. užsieniečių. Pernai per pirmus keturis mėnesius į Lietuvą dirbti atvyko kiek daugiau nei 7 tūkst. užsieniečių.

Šiemet per pirmąjį ketvirtį į Lietuvą atvyko dirbti daugiau nei 11,3 tūkst. ukrainiečių, 2017 metais – beveik 3,6 tūkstančio.

Vyriausybė konkrečius pasiūlymus dėl kvotų kai kurių profesijų nekvalifikuotiems darbuotojams iš užsienio ruošiasi pateikti rudenį.

 

Žvelk giliau
2018-05-22 07:07:57
NUOMONĖ: Lietuvos ,,verslinykai" dėl pinigų gali tėvą, motiną ir Tėvynę Lietuvą parduoti... Ką jau čia kalbėti apie paprastą dirbantį lietuvį. Tai ko tylime , kaip veršiai į skerdyklą vedami? Neprotestuojame ir net nesubliauname... Veršių tauta esame....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Liolikas 199 2018-05-27 07:51:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl yra glušų kurie galvoja, kad jeigu atvykusiems mokes daugiau negu vietiniams, tai "padės"?
Durne ir tiek!   ATSAKYTI
Įvardinkim 2018-05-22 21:44:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vykdomas lietuvių tautos genocidas.   ATSAKYTI
Kad 2018-05-22 22:42:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikru tikriausias... Ir tai daro SAVI.......  
Kad 2018-05-22 22:42:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikru tikriausias... Ir tai daro SAVI.......  
Vietinis skaitytojas 2018-05-22 18:39:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Naujiena kaip naujiena - kas nors tikrina klaidas straipsniuose (trinka),(tarps) pirmose eilutese   ATSAKYTI
nuomonė 2018-05-22 14:03:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiba naujas seimo devizas - išvarykime iš Lietuvos paskutinį lietuvį?!   ATSAKYTI
na 2018-05-22 12:03:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
saviems algu nemoka, o baltarusus su ukraina darban priima. dirbanti imone vietoi to jog sukoncentruotu pinigus valstybeja,statytu ir gyventu. perduoda pinigus kaimynams. ir visiems pinigu maza. tarpininkus isivalykit.   ATSAKYTI
Jonas 2018-05-22 11:47:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vienas iš komentatorių teisingau pasakė dėl ukrainiečių, galima dar ir baltarusių isileidimo lengvatinėmis sąlygomis. Jau geriau broliai baltieji negu muslimai ir ni..eriai! Nes tu parazitų kai prisileis, patiems vietos tikrai neliks, eis skers, šaudy, degins ir t. t... Taip kad kol laikas tegul įsileidžia baltuosius...    ATSAKYTI
As 2018-05-22 11:17:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvis nepražus, pamažu išvyks visi, situacijai blogėjant niekas nebenorės čia begrįžti, pasiliks seimas su ukrainiečiais, baltarusiais, indais...a, dar keliais pensininkais, didžiausias biznis tuo laiku bus gaminti karstus likusiems ir kasti duobes.   ATSAKYTI
Gaunantis ismokas 2018-05-22 10:52:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei ismokas atims eisim vogt,jum dirbantuesiams bus blogiau gakvoji kad as dirbsiu uz mininima ne labai klysti ponia Vida,jei mokes europietiska turesiu atsidet,pasitaupyt dirbsiu,vergiskom lietuvos salygom ne ieskokit asilu kurie dirba uz duonos pluta    ATSAKYTI
Vida 2018-05-22 10:25:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nustokit tinginiams moketi tas ismokas
Jauni vyrai gauna ismokas dirba nelegaliai arba atostogauja istisai . Moterys priziuri senelias gauna nemazus pinigus uz ju prieziura. Gauna maisto duokles neaugina jokio gyvuliuko nei pauksciu. Valstybe pati vercia Lietuva tinginiu krastu.   ATSAKYTI
ValentKarosas 2018-05-22 10:13:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cia storu kiauliu istatimai Lietuvoje! Niekados niekas nesikeicia..! Jei pusiu apsiserusiu snukiu is seimo isvytu, kal pradetu kazka mastyti?   ATSAKYTI
Issigimelis 2018-05-22 10:09:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vieni bliauna, kaip avinai, kiti vagia is tu avinu. Kas cia issigimeliu tauta? Dar indus isileisti nori, kodel neima patirties is Anglijos, kai leido ivaziuoti indams, dabar nezino, kuo griebtis, o tie slepia mokescius   ATSAKYTI
SOCIOLOGAS 2018-05-22 09:08:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
džiaukimės, kad atvyksta. Ir iš kokios Ukrainos, nei iš toliau.
Analizuojant demografinius rodiklius akivaizdu, kad ir Ukrainos situacija panaši į Lietuvos. Tad po kažkiek laiko nebebus kam vykti.
Tuomet plūstels migrantai iš gerokai atokesnių šalių, kuriose jaunų žmonių yra labai daug...
Nesielkime kaip kokie naivūs britai ar vokiečiai prieš dešimtmetį. Įsileiskime į save kuo panašesnius, nes jų kiekis ribotas. TAD ASMENIŠKAI AŠ PRIEŠ KVOTAS.   ATSAKYTI
nu 2018-05-22 12:40:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tik ne Ukrainiečius. Šalia gyvena gera tauta bulbašų. Žmonės nuo Grodno apskrities tikrai mums artimi visapusiškai. Na o jeigu prisileisite chacholų, tai Maidaną padarys greitai. Įsives savo tvarką ir tada jau pabučiuokit į vieną vietą. Nesusitvarkys su jais niekas. Jų net ruskiai vengia...o kodėl??? Kodėl juos ruskiai chacholais vadina??? Vyresnės kartos vyrai tarnavę kariuomenėje, gali papasakoti, kas gali laukti jų prisileidus...Tad būkite dėmesingi. Bet verslininkams viskas ,,do lampe'' jie tik savo interesų žiūri...  
Neringa 2018-05-22 09:08:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam jus mus zlugdot   ATSAKYTI
Taip 2018-05-22 09:07:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pas ciurkas jai darbdavis priema emigranta dardavis turi moket dvigubai
emigrantui.
Geriau jau savi negu haholai!!!   ATSAKYTI
Žvelk giliau 2018-05-22 07:07:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
NUOMONĖ: Lietuvos ,,verslinykai" dėl pinigų gali tėvą, motiną ir Tėvynę Lietuvą parduoti... Ką jau čia kalbėti apie paprastą dirbantį lietuvį. Tai ko tylime , kaip veršiai į skerdyklą vedami? Neprotestuojame ir net nesubliauname... Veršių tauta esame....   ATSAKYTI
Nu jo 2018-05-22 08:54:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
O tu galvoji, kad pabliausi ir kažaks pasikeis?  
Vasia 2018-05-22 09:05:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Nes toks asils ir esi kiaura galva.tylek ir zliumbk  
Gal imam.. 2018-05-22 22:40:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
... kalasus ir i seima !? Man rodos jau laikas...  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Ekonomika auga, tačiau skurstančiųjų Lietuvoje nemažėja
DABAR RODOMA
Ekonomika auga, tačiau skurstančiųjų Lietuvoje nemažėja
DABAR RODOMA
Pasirodė skandalingasis Rolando Skaisgirio vaizdo įrašas: panašumai su asmeniniu gyvenimu
DABAR RODOMA
Vilniaus daugiabutį užpuolė žiurkės: gyventojai panikuoja
DABAR RODOMA
Prasidėjo išankstiniai prezidento ir parlamento rinkimai
DABAR RODOMA
Saulio Prūsaičio daina „Namo reiks pareiti“
DABAR RODOMA
Tragedija studentų miestelyje: kvailiodama žuvo studentė
DABAR RODOMA
Kandidatai ir jų skirtumai: kas yra kas?
DABAR RODOMA
Kraupiai sužalotas šuo kankinosi kelias savaites: ieško niekadėjų
DABAR RODOMA
Elektromagnetinės bangos baugina ligonius
DABAR RODOMA
Fenotipologas rėžė, kokios moters geidžia kiekvienas vyras: paskui tokią vyrai eina šniūrais
REKLAMA
Vilniaus šilumos tinklai (nuotr. BFL)
Vilniaus savivaldybės valdomos bendrovės Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ketinimai iš nepriklausomų gamintojų įsigyti biokuro katilinių gali būti neįgyvendinti. Laikinoji VŠT ...
Pasikeiskite stogą perpus pigiau (Valstiečių laikraščio nuotrauka)
Kaime gyvenantys žmonės, kurie nori atnaujinti būstą ir sutvarkyti stogą, šį pavasarį ir vėl gali pasinaudoti sudarytomis sąlygomis. Nuo balandžio 1 d. iki gegužės 31 d. ...
Gamykloje (nuotr. 123rf.com)
Pastarojo meto nesutarimai tarp JAV ir Kinijos gali atrodyti tolimi ir mums neaktualūs. Tačiau jie ne tik gali sukelti naują pasaulinę ekonomikos krizę, sudeginti būsimų ...
Oro uostas (nuotr. pixabay)
Kelionės oro transportu yra neatsiejamos nuo privalomų oro uosto procedūrų: patikros, bagažo registracijos ir jam keliamų saugumo reikalavimų. Tačiau ką daryti, jei į skrydį ...
Apie idėją atsisakyti dujų balionų prakalbo ugniagesiai – tai išsaugos gyvybes (nuotr. stop kadras)
Dujų balionai daugiabučiuose netrukus gali būti uždrausti. Juos iš daugiabučių Energetikos ministerija užsimojo išguiti po trejų metų. Pavojų ir kaimynams galinčiais sukelti ...
REKLAMA

TELEVIZIJA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų