Viena ranka duoda, kita – susigrąžins: augančios kainos suvalgys didesnes išmokas?

Vyriausybė kitų metų biudžete numatė rekordiškai daug skirti skurdo mažinimui, tačiau ekonomistas prognozuoja, kad tokie sprendimai situacijos neišspręs. Priešingai – augs ir kainos, ir emigracija.

Darbuotojai (nuotr. Fotodiena.lt)

Kitais metais Vyriausybė numatė didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) nuo 310 iki 380 eurų, minimalią mėnesio algą (MMA) iki 400 eurų, pensijas 30–imčia eurų, kiekvienam vaikui skirti 30 eurų mėnesinę išmoką. Skurdo mažinimui 2018 m. biudžete papildomai iš viso numatoma 618 mln. eurų.

Formuojasi grėsmė: vidurinei klasei bus sunkiau

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas teigia, kad be abejonės šie pokyčiai kažkiek prisidės prie infliacijos ir spaudimas kilti kainoms atsiras. Tai reiškia, kad ne tik mažiausiai uždirbantieji realaus poveikio gali nepajusti, bet bus dar didesnis kirtis vidurinei klasei, mat šių pajamos taip neaugs, kaip uždirbančiųjų mažiausiai.

„Tuo naudojasi ir patys prekybininkai, turint omeny, kad tokia mąstysena formuojasi, kad viskas augs po 10 porc.: ir didesnis MMA, ir pensijos didesnės. Tad toks mentalitetas kai formuojasi, kodėl kainų nepakėlus, ir tada išeina, kad vidurinei klasei bus dar sunkiau.

Yra grėsmė, kad viduriniosios klasės emigracija išaugs. Maisto, rūbų kainos jau panašios į Vakaruose esančias, tad emigravę skirtumų kainose nepajus, o atlyginimuose – kartais. Paslaugų kainos taip pat pradėjo didėti ir tai jausis. Dabar vidurinioji klasė, kuri čia pasilieka sakydavo: nors čia mažiau uždirbu, bet čia paslaugomis galima pigiau naudotis. Ir jos tikrai būdavo pigesnės. O dabar radikaliai situacija pasikeitė, nes praktiškai kaip tik stebiesi, kaip čia taip brangu – Vilniuje viskas kainuoja panašiai kaip Vakarų Europoje. Tada pasilygini, kad čia u–dirbi 1000 eurų, o užsienyje 3000 eurų gautum, o išleidi beveik tiek pat“, – tv3.lt sako ekonomistas.

REKLAMA

Pasak ekonomisto, jei žmogus emigruoja, jį sulaikyti pakaktų ir tūkstančio eurų, tačiau susigrąžinimui tūkstančio nebepakaks – reikės dviejų. Tad dėl to svarstyti kitais metais, kaip rūpintis viduriniaja klase gali būti per vėlu.

Žygimantas Mauricas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Didžiausias iššūkis ne socialinė atskirtis, o emigracija. Emigruoja ne pensininkai, ne paramos gavėjai, o dirbantys asmenys 25–35 m., kuriems neužtenka darbo užmokesčio patenkinti būtiniausius poreikius. Čia pagrindinis emigranto paveikslas, dėl to tam didesnį dėmesį reikėjo skirti.

Taip minimali alga yra maža, bet ji nėra tokia maža palyginus su vidutiniu“, – sprendimą didinti pajamas pensininkams bei išmokų gavėjams kritikuoja Ž. Mauricas.

Pasigedo „Sodros“ įmokų lubų

Vienas iš būdų, kaip būtų galima padėti viduriniajai klasei bei skatinti daugiau gerai apmokamų darbo vietų – „Sodros“ įmokų lubų nustatymas. Tiesa, pasak Ž. Maurico, tokios „lubos“, kurios buvo numatytos projekte, realios naudos Lietuvos ekonomikai neturėtų, nes buvo per aukštos.


Rašyti komentarą...
L
Lina
2017-11-15 09:27:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Litais buvo geriau.O dbr viska suapvalino ,o algos nimaz nekyla .Kaip galima isgyvent is 400 .Kaip visad valdzia tyciojas ir tyciosis.Nieko gero musu valstybeje tik skurdas
Atsakyti
-1

I
Irena.
2017-11-16 13:01:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Atleiskit jūs labai bijot,kad tik jūsų kišenių nepatuštintų,gink Dieve,kad tik vargšams nepagelbėtų,kur jūsų gailestingumas,nejaugi jūs jaučiate malonumą,kad aplink jus tiek daug varkšų,o jūs nebežinote kaip savo malonumus tenkinti.Dieve apsaugok nuo savanaudžių žmonių,nes jie visai nebijo Tavęs.
Atsakyti
-1

A
Aldona
2017-11-21 17:49:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ką veikia kainų komisija? Kodėl nors kiek padidinus atlyginimą ar pensiją , iš karto keliamos ir kainos. Nejaugi mūsų vyriausybė nwbesugeba to atreguliuoti.! Kurį kaiką neleisti kelti kainų! Gal tik tada nors kiek padidėtū įplaukos į skurdžių piniginę!?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų