Seimo nariams svarstant didinti algas valstybės tarnautojams, o tuo pačiu ir sau, viešojoje erdvėje imama svarstyti, ar dabartiniai atlyginimai yra adekvatūs. Grafikas, kuriuo dalinamasi socialinėje erdvėje, parodo kur atsiduria Lietuva pagal parlamentarų ir gyventojų pajamų skirtumą.

Palygino parlamentarų bei gyventojų pajamas šalyse (tv3.lt fotomontažas)

Palygino parlamentarų bei gyventojų pajamas šalyse (tv3.lt fotomontažas)

Dar prieš metus thejournal.ie surinkę nacionalinius bei Pasaulio banko skelbiamus duomenis sudarė reitingą, pagal kurį matyti, kaip skiriasi parlamentarų metinės bruto pajamos palyginus su vidutinėmis pajamomis šalyje.

Išskirta, kad daugiausiai uždirba Italijos, Austrijos bei Vokietijos parlamentarai – jų alga viršija ir 100 tūkst. Eur per metus. Tuo tarpu Lietuva yra devinta nuo galo Europoje. Nurodoma, kad parlamentarai uždirba apie 30 tūkst. Eur per metus, neatskaičius mokesčių.

REKLAMA

Palygino parlamentarų bei gyventojų pajamas šalyse (thejournal.ie grafikas)

Palygino parlamentarų bei gyventojų pajamas šalyse (thejournal.ie grafikas)

Tuo tarpu remiantis 2015 m. Pasaulio banko duomenimis pateikiama, kad bendros pajamos žmogui Lietuvoje siekia apie 13 tūkst. Eur neatskaičius mokesčių. Tad skirtumas tarp parlamentarų ir gyventojų pajamų – 2,25 kartu, o šalių vidurkis – 2,23. Tuo tarpu didžiausi skirtumai tarp pajamų skaičiuojami Italijoje (4,23 karto) bei Graikijoje (3,36 karto).

Palygino parlamentarų bei gyventojų pajamas šalyse (thejournal.ie grafikas)

Palygino parlamentarų bei gyventojų pajamas šalyse (thejournal.ie grafikas)

Pavaizduotos ir Vyriausybės galvų, dažniausiai ministrų pirmininkų, metinės bruto pajamos palyginus su vidutinėmis gyventojo pajamomis. Iš šio grafiko matyti, kad skirtumas Lietuvoje padidėja iki 3,72 karto, tačiau Lietuva atsiduria tarp grafiko apačioje esančių šalių, kur fiksuojamas ne toks didžiulis skirtumas.

Palygino parlamentarų bei gyventojų pajamas šalyse (thejournal.ie grafikas)

Palygino parlamentarų bei gyventojų pajamas šalyse (thejournal.ie grafikas)

Mažas Seimo nario atlyginimas – grėsmė korupcijai

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti ekonomistai teigia, kad už darbą reikalaujantį daugiau atsakomybės ir reikia mokėti daugiau.

„Situacija tokia, kad Seimo narių atlyginimai vieni mažiausi Europoje. Tai natūralu, kad jų atlyginimai turi būti didesni, nes priklauso nuo to, kokius profesionalus turėsime Seime. Aišku, vienas iš niuansų yra tai, kad Seimo nariai įvairius priedus gauna už užimamus postus, dar yra kanceliarinių išlaidų suma, kuri ganėtinai nemaža. Tai realus atlyginiams gerokai didesnis“ , – komentuoja „Danske bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas.

REKLAMA

Visgi ekonomistas pabrėžia, kad neretai privatus verslas moka daugiau nei gauna Seimo nariai, tad daugybės kvalifikuotų žmonių parlamentaro kėdė nesuvilioja.

„Kvalifikuotas ir sąžiningas žmogus gerokai daugiau gali uždirbti privačiame sektoriuje, tai ten ir dirbs, dėl to į viešąjį sektorių neis pritraukti darbuotojų. Tai taikoma ne tik Seimo nariams, kaip aukšto lygio atstovams bei profesionalams, bet ir apskritai viešojo sektoriaus darbuotojams, ypač jei kalbama apie vadovus. Atlyginimai skiriasi net kartais nuo to, ką privačiame sektoriuje galima gauti. Jų atlyginimai turi būti aukštesni, nes priiminėja visai valstybei sprendimus. Jei atlyginimas mažas, atsiranda paskatos ir kyšius imti ir pan. To neteisinu ir tai smerktina, bet gali atsirasti iš finansinės pusės paskatos“, – prideda jis.

Tačiau keliamas ne tik profesionalumo, bet ir korupcijos grėsmės klausimas. Mokant mažus atlyginimus Seimo nariams, jie gali labiau linkti į korupciją. Be to, siūloma spręsti ne atlyginimų klausimą, o motyvų.

„Jei vertinti patį algos faktorių – ar reiktų jį palikti, ar keisti – reikėtų akcentuoti, kad eina kalba apie šalies politinį elitą ir toje srityje algos turi būti didesnės vien tam, kad suinteresuotų ir pritrauktų aukštesnės kvalifikacijos žmones pretenduoti. Tai vidurkis pagal ES šalis yra neblogas atskaitos taškas.

DNB banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė (nuotr. asm. archyvo)

DNB banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė (nuotr. asm. archyvo)

Konkrečiai apie Lietuvą kalbant, reikėtų spręsti ne kiek atlyginimų klausimą, bet motyvų. Turi būti įvestas kažkoks reguliacinis mechanizmas, kuris padėtų atrinkti tinkamus žmones valdyti šalį – bent jau elementarus bendro išsilavinimo testas, kurį turėtų praeiti parlamentaras. Nes dabar susiduriame su juokingais atvejais, kurie gadina labai valdančiojo elito reputaciją. Kitas dalykas, turėtų būti ir reguliacinis mechanizmas, kuris stebėtų veiklą ir reikėtų prisiimti atsakomybę už sprendimus“, – svarsto „Luminor“ vyriausioji analitikė Indrė Genytė–Pikčienė.

REKLAMA

Atlyginimus didinti nebent mažinant valdininkų skaičių

Vis dėlto svarstant apskritai atlyginimų didinimą abu ekonomistai ragina pirmiausia sutvarkyti valdininkų skaičius. Efektyvinant veiklą, t.y. mažinant darbuotojų skaičių, likusiems būtų galima padidinti atlyginimus nedidinant bendrųjų šalies išlaidų.

„Reikia iš esamų resursų sutaupyti ir tada mokėti didesnes algas. Sutaupymo galimybių yra ir turime iš institucijų pavyzdžių, kai galima sumažinti darbuotojų skaičių nepakenkiant efektyvumui. Dar ateina iš sovietinio laikų požiūris, kad įdarbinkime darbuotoją reikia ar nereikia.

„Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas  (nuotr. asm. archyvo)

„Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas (nuotr. asm. archyvo)

Kalbant apie Seimo narius, jei matuojant vidutines gyventojo pajamas buvo įvertintas šešėlio mastas, negalima sakyti, kad Seimo nariai labai nuskriausti (turint omeny 2,25 karto skirtumą)“, – svarsto R. Grajauskas.

Pasak I. Genytės–Pikčienės, pirmiausia reikia atlikti rimtus auditus ir padidinti valdančiųjų orientaciją į konkrečius rezultatus bei sumažinti valstybės tarnautojų skaičiui, kuris mažėjant gyventojų skaičiui šalyje tik auga.

„Be to, Seimo narių atlyginimai nėra labiausiai degantis klausimas bandant sieti su korupcijos atvejais, nes kitose srityse daug ryškesnių problemų yra. Toje pačioje sveikatos apsaugos srityje ženkliai labiau atitrūkęs atlyginimas nei kitose šalyse“, – įvardija ji.

tv3.lt primena, kad Seimas pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma padidinti bazinį algos dydį, nuo kurio priklauso politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, tarnautojų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai.

Šiuo metu bazinis dydis algos siekia 130,5 Eur, o nuo kitų metų sausio 1 d. norima šį dydį padidinti iki 142 Eur.

Jurgis paketuris
2017-10-07 13:54:33
Jie norėjo sau dangaus, o kitiems pragarą padarė
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Česlovas 2017-10-08 16:16:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kada atlyginimus didins aukštųjų mokyklų dėstytojams, nes jie į valdininkų kategoriją nepatenka, o atlyginimai jiems nedidinti nuo 2005 m.   ATSAKYTI
jaba 2017-10-08 15:14:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reikia priristi seimunu atlyginima prie minimalios algos. nori sau didesnes algos? _ kelk minimuma   ATSAKYTI
AS 2017-10-08 15:13:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Naujienų portalo tv3.lt kalbinti ekonomistai teigia, kad už darbą reikalaujantį daugiau atsakomybės ir reikia mokėti daugiau."

Parodykit kur tos atsakomybęs reikalaujama? Ar nors vienas valdininkas už tai ką pridarė yra nubaustas?
Nėra ten jokios atsakomybės kai nesąmonių pridaro, todėl ir alga turi būt maksimum šalies vidurkis. Tada bus poreikis dirbti šalies naudai kad tas vidurkis didėtų.   ATSAKYTI
Gintaras 2017-10-07 20:31:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu pas mus kone mažiausias minimalus atlyginimas visoje Europoje, tai negi politikų algos turi būti pačios didžiausios? Štai tegul pakelia visu šalies mastu pajamas ir tuo pačiu pasikels savas. O įskaitant kanceliarinėms reikmenims skirtus pinigus, mūsų politikai palypėtų gana aukštai. Įdomu, kitose šalyse kokio dydžio biudžetai toms kanceliarinėms reikmėms, o gal ne visur tokios iš viso yra? Reikia sąvaržėlės ir nusipirk iš atlyginimo. Užtat ir atlyginimas dosnesnis... Štai būtų įdomu sužinoti.   ATSAKYTI
as 2017-10-07 16:20:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
MAŽINTI ir TIK MAŽINTI tiems vagims algas iki minimalios!!!!!!! Ir VISUS priedus nubraukt!!!!! Tada gal parazitai žinos ką reiškia išgyvent iš dirbančio žmogaus pajamų!!!!!!   ATSAKYTI
Stasys 2017-10-07 14:17:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar kas nors atvirai ir teisingai gali paaiškinti Lietuvos žmonėms ką ištikrujų parodo pateikti grafikai .
Pirmas - dėl labai žemo parlamentaro atlygio - tai paprasčiausiai atspindi mūsų šalies
valdininkų, tarnautojų ir bendros šalies ekonominės veiklos efektyvumą.
Antras grafikas - skirtumas tarp šalies gyventojų ir parlamentarų pajamų parodo kiek sąžiningai, valdininkai ir tarnautojai, dalinasi bendrai sukurtomis gėrybėmis su šalies gyventojais. Kuo didesnis skirtumas, tuo labiau neadekvatus. Ekonomiškai stipriausia šalis Liuksemburgas, - štai kur pavyzdys kur vos tik 1 kartu skiriasi pajamos parlamentarų nuo gyventojų. Ir tai daug ką pasako ar sąžiningai valdžia skirsto lėšas.
Trečias grafikas - vyriausybės vadovų, būtina išlaikyti aukštus atlyginimus. Jie o ne parlamentarai atlieka realų šalies užsibrėžtų tikslų įgyvendinimu.
"Mažas Seimo nario atlyginimas - grėsmė korupcijai" - o didelis atotrūkis nuo gyventojų pajamų - grėsmė Lietuvos valdžios tvarumui. Ne didesne pinigine apsisaugosime nuo
korupcijos paskatų, o sutvarkę įstatyminę bazę dėl padarytos žalos Lietuvai atlyginimo 100 proc.
   ATSAKYTI
jo 2017-10-07 14:01:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kanceliarinės ir kitos chaliavos -neitraukiamos   ATSAKYTI
Paketuris 2017-10-07 13:57:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mažos algos maži kyšiai, didelės algos didelė korupcija   ATSAKYTI
Jurgis paketuris 2017-10-07 13:54:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jie norėjo sau dangaus, o kitiems pragarą padarė   ATSAKYTI
audra 2017-10-07 12:39:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu analitikes Indres Genytes Pikcienes mintims Vienareiksmiskai)!   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Namai (asociatyvi nuotr. BFL)
Namo įregistravimas – procesas, su kuriuo susidūrę lietuviai neretai pavadina „tikru galvos skausmu“. O savo bėdomis feisbuke pasidalinęs Karolis svarsto, kad „galvos skausmą“ ...
Ieva Valeškaitė (nuotr. LLRI)
Jei Kalėdų laikotarpiu kurį nors šventinį vakarą praleisite prie televizoriaus, neabejotinai išvysite jau klasiką tapusį filmą „Kaip Grinčas Kalėdas vogė“. Piktuolio niurzgos ...
Sodų bendrija (nuotr. stop kadras)
Registrų centras ragina sodų bendrijas užregistruoti savo teritorijos ribas. Pasak jų, tai padėtų išvengti teisinių konfliktų, be to turint detalų bendrijos planą lengviau ...
Z. Jedinskij (nuotr. Fotodiena.lt)
Daliai Seimo valdančiųjų linkstant atsisakyti siūlymo apmokestinti bankų turtą ir vietoj to apmokestinti jų pelną, turto mokesčio iniciatorė Lietuvos lenkų rinkimų akcija ...
Agnė Jonaitytė-Karalienė (nuotr. „Swedbank“)
Kai kalbame apie svarbius karjeros pasirinkimus, atrodo, kad dažnai atsiduriame tokiose situacijose, kuriose mūsų pasirinkimas skamba kaip „arba, arba“. Pavyzdžiui, jei ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
DABAR RODOMA
Pakaunėje – gyventojų ir darbininkų konfliktas: prireikė net medikų
DABAR RODOMA
Streikas dėl algų Vilniaus universitete: štai sumos, kurias uždirba jo darbuotojai
DABAR RODOMA
Kolegos prabilo apie Panevėžyje nukritusį ir žuvusį kolegą
DABAR RODOMA
Prekybininkai apie naują mokestį – jis atsisuks kitu galu
DABAR RODOMA
Tėvai nemokamu vaikų maitinimu džiaugiasi, tik įžvelgia dar vieną problemą
DABAR RODOMA
Apžvalgininkas apie Seimo kartelės mažinimą: bus dar daugiau „balagano“
DABAR RODOMA
Medikai įspėja išsigandusius studentus, kaip saugotis užkrato
DABAR RODOMA
Literatūros ekspertas Šileris pasakė, kas lemia prastesnius moksleivių gebėjimus
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Panevėžyje: žuvo nuo pastolių nukritęs statybininkas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų