Kol nėra tinkamos įstatymų bazės, tol bus netvarka. RHR/Scanpix nuotr.

Kol nėra tinkamos įstatymų bazės, tol bus netvarka. RHR/Scanpix nuotr.

Į didžiausias nuo Nepriklausomybės atkūrimo aukštumas šoktelėjęs nedarbas didina darbdavių savivalę, ir ji kartais virsta niekuo nepridengtu diktatu. Anot „Respublikos” kalbintų kai kurių nukentėjusiųjų, toks elgesys primena baudžiavos laikus, kai ponas galėjo viską, o jo baudžiauninkas buvo šuns vietoje.

Tikriausiai niekam ne naujiena įvairiausios istorijos, kaip sunkmečiu darbdaviai žemina savo darbuotojų orumą. Dažnai pasakojama ir apie tai, kaip darbdaviai verčia samdinius plušti viršvalandžius, už tai neprimokėdami nė lito. Arba – apkarpo algas ne taip, kaip numato Darbo kodeksas.Smogė mažindami darbo valandas

Dauguma tokių atvejų taip ir lieka gandų lygio, nes siaučiant krizei darbuotojai nelinkę rizikuoti ir viešinti juos diskriminuojančių situacijų. Nesutiksi su darbdavio reikalavimais – apskritai neteksi darbo, tada, žiūrėk, teks kartu su benamiais kur nors akligatvyje paskutine duona dalytis.

Vis dėlto atsiranda narsuolių, kurie nelinkę tylėti. Tada ir išaiškėja, kokius metodus naudoja darbdaviai, kad iš savo darbuotojų išgautų pageidaujamą rezultatą. Vienas tokių – buvęs bendrovės „Baltijos statybinės mašinos” mechanikas Giedrius Petrauskas.

REKLAMA

Jis dirba viename iš bendrovės padalinių Klaipėdoje, pačios bendrovės būstinė yra Vilniuje. Iš čia prieš kurį laiką vyras ir sulaukė telefono skambučio. „Pasiūlė atvažiuoti ir pakeisti darbo sutartį”, – „Respublikai” dėstė pašnekovas.

G.Petrauskas atvyko į sostinę. Čia jo jau laukė sukviestas bendrovės mechanikų būrys. Anot klaipėdiečio, su jais šnektelėti atvyko „Baltijos statybinių mašinų” vyriausiasis finansininkas Žydrūnas Jurevičius. „Kalba buvo trumpa. Darbdavių atstovas pareiškė: arba mes pasirašome naują darbo sutartį, kurioje vietoj įstatyme numatytų aštuonių valandų tereikėtų dirbti vieną, arba apskritai tuoj pat būsime išvaryti į gatvę. Nepasirašiau. O kodėl aš turėjau pasirašyti, jei aštuoniskart sumažinus darbo valandas, tiek pat sumažės ir atlyginimas? Turiu šeimą, auginu mažą vaiką, iš ko man gyventi?” – pasakojo G.Petrauskas.

Susitikimas su darbdavių atstovu vyko penktadienį, o jau pirmadienį į gimtąjį uostamiestį sugrįžusiam klaipėdiečiui buvo pranešta, kad „Baltijos statybinėse mašinose” vyks etatų mažinimas. „Iškart supratau, kad vykdomas Ž.Jurevičiaus pažadas atleisti iš darbo tuos darbuotojus, kurie nepakluso darbdavio reikalavimams. Kadangi susirgau, kol kas istorijos tęsinio nebuvo. Tačiau žinau, kad jis bus, kai tik pasveiksiu”, – sakė G.Petrauskas.

„Baltijos statybinių mašinų” atstovas Ž.Jurevičius „Respublikai” tvirtino, esą šitaip elgtis su mechanikais jį privertė sunkmetis. „Bendrovėje nebeturime tiek darbo, kad galėtume juo darbuotoją aprūpinti visas aštuonias valandas. Todėl Lietuvos darbo birža (LDB) mus įtraukė į programą, pagal kurią septynias valandas darbuotojas dirbtų viešuosius darbus, o vieną – bendrovei. Tačiau jei darbuotojui nepatinka toks pasirinkimas, jis gali paduoti pareiškimą ir išeiti. Žinoma, tokiu atveju išeitinės pašalpos jis negautų”, – trumpai drūtai dėstė pašnekovas.

REKLAMA

Aliuzija į baudžiavą

Bet darbdaviams ir to negana. Čia minimus atvejus dar būtų galima laikyti pavieniais, tačiau šiandien jau atvirai įtvirtinamas ir masinis darbuotojų diskriminavimas. Tiesa, oficialiai jis vadinamas visai nekaltai – darbo jėgos nuoma. Profsąjungų atstovai tokią nuomą atvirai vadina grįžimu į baudžiavos laikus.

Lietuvoje egzistuoja kelios firmos, išnuomojančios darbuotojus. Jų paslaugomis kitos įstaigos ar įmonės gali naudotis neapibrėžtą laiką – netgi ir keliolika minučių ar pusvalandį. Darbdaviai ir jų viešųjų ryšių specialistai tokią įdarbinimo formą reklamuoja kaip ypač pažangią. Pavyzdžiui, Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas tvirtina, kad darbuotojų nuomininkams tokia sistema ypač palanki – girdi, ji leidžia samdiniams mokėti ne už darbe praleistas valandas, bet už atliktą veiklą.

Esą nuomotis darbuotojus ypač palanku toms įmonėms, kurios dirba eksportui. Tikinama, kad dauguma jų dirba skaidriai, todėl nedalija atlyginimų vokeliuose. Daroma išvada, kad jeigu jau nėra nelegalaus atlygio, tai ir konkuruoti rinkoje sunku – įspūdis toks, tarytum visas pasaulis savo darbuotojams atlyginimus dalytų vokeliuose. Šit tada, anot idėjos autorių, ir gelbėja darbuotojų nuoma.

„Darbuotojų nuomojimas iš tikrųjų virtęs negražiu dalyku, – „Respublikai” sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas. – Šiandien darbdaviai dažnai atleidžia turinčius darbo sutartis darbuotojus ir keičia juos nuomojamais. Darbdaviams tai labai patogu, nes šių darbo santykių nereglamentuoja jokie darbo įstatymai. Kitaip sakant, su darbuotoju darbdavys gali elgtis kaip tinkamas. To negali būti”.

REKLAMA

Anot LPSK vadovo, darbuotojų nuoma, jei ji tinkamai būtų įforminta įstatymais, iš esmės nėra blogas dalykas. „Pavyzdžiui, jei kokiame nors kaime kavinė dirba šeštadieniais ir sekmadieniais, logiška, jei jos administracija pareikštų norą išsinuomoti darbuotojų savaitgaliui. Tačiau sistema neturi sudaryti sąlygų atimti darbo vietas iš jau dirbančių darbuotojų. Be to, ji turi ginti ir pačių nuomojamų darbuotojų interesus. Deja, kol nėra tinkamos įstatymų bazės, tol bus netvarka”, – teigė A.Černiauskas.

Informacija

„Respublikos” kalbintų teisininkų teigimu, Lietuvoje darbuotojai itin retai ryžtasi kreiptis į valstybės institucijas pagalbos. „Tai kainuoja nervus, laiką ir pinigus, kurių dažnai diskriminuojamas darbuotojas neturi”, – teigė vienas teisininkų. Anot jo, todėl dažniausiai ir laimi darbdaviai.

Tiesa, retais atvejais pasiseka ir darbuotojams. Ypač jei jiems užtenka ryžto kovoti iki galo. Viena tokių yra vilnietė R.V., per teismus prisiteisusi iš buvusio darbdavio bendrovės „Vilniaus duona” apie 150 tūkst. litų siekiančią kompensaciją – ją sudaro išeitinė išmoka, nesumokėtas vidutinis darbo užmokestis už priverstinės pravaikštos laiką, metinės palūkanos.

Kaip paaiškėjo Vilniaus apygardos teisme, R.V. „Vilniaus duonos” administracijos buvo atleista apkaltinus ją nebūtais dalykais. Pavyzdžiui, kad perkelta dirbti į Panevėžį vietos padalinio vadove R.V. neva neužtikrino technologinio proceso, pagal kurį gaminama garsi „Bočių” duona. Esą dėl to bendrovė patyrė kelis šimtus tūkstančių nuostolių.

REKLAMA

Teisėjai išsiaiškino, kad technologinio proceso užtikrinimas yra sudėtingas dalykas, už jo užtikrinimą buvo atsakinga specialiai tam sudaryta darbuotojų grupė. Maža ir to, R.V. nebuvo supažindinta su pareigybine instrukcija, kuri būtų įpareigojusi moterį būti atsakingai už technologinio proceso užtikrinimą.

Tad Vilniaus apygardos teismas nustatė, kad R.V. buvo atleista dėl kitų motyvų, neteisėtai.Vidmantas Užusienis

no koment
2009-12-11 10:55:52
verslas visai išnaglėjo
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jasper 2009-12-15 01:11:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ką Leninas buvo teisus ? LAUK BURŽUJUS - valdžią darbo liaudžiai !   ATSAKYTI
nusivyles 2009-12-13 19:01:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
baisu skaityti kas dedasi, bet nereikia ir skaityti, aplink vis dar dirbantieji papasakoja kaip tyciojas darbdaviai ir atliginimus menesiu menesiais nemoka. o svarbiausiai valdziai nusisvilpt ant to , mato girdi kas vyksta o nieko nedaroma, tai yra pykciausia   ATSAKYTI
skorpis 2009-12-12 12:38:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoje jau senokai kuriamas feodalizmas. Tik krize leido sudeti paskutinius akcentus...   ATSAKYTI
uoj 2009-12-12 10:45:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
daugybe idarbinimo agenturu UK taip dirba, panasiai kaip nuoma gaunasi ir ner cia ko putotis. o pagal istatymus praspirt kad negali tai cia jau godumas kaltas, laukiniai rytai...   ATSAKYTI
2009-12-11 21:15:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantu kodel grazinami ? Oligarchu noru valdzia seniai jau iteisino ir baudziava, ir vergove. Tik viena aisku, kad tiesa vistiek nugales.   ATSAKYTI
ggg 2009-12-11 19:17:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

tai surenkit visuotini streika kokiai savaitei ir tegu tie burzujai patys "dirba" !!!   ATSAKYTI
ggg 2009-12-11 19:17:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

tai surenkit visuotini streika kokiai savaitei ir tegu tie burzujai patys "dirba" !!!   ATSAKYTI
as 2009-12-11 17:57:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai daunau yra tie kurie dirba taip   ATSAKYTI
Antas 2009-12-11 16:11:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tie laikai Lietuvoje prasidėjo prieš beveik dvidešimt metų. Absoliuti dauguma privačių įmonių savininkų yra praktiškai neriboti savo darbuotojų gyvenimo valdovai.   ATSAKYTI
Kaip 2009-12-11 16:04:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jums patinka vairuotoju darbo sutartis del visiskos materialines atsakomybes.Kaip zinome kelyje visko pasitaiko,tad uz ta "viska" jei kas tasitinka, is lietuvisko atlyginimo moki storiau nei kam atrodo.Kas idomiausia ,kad Europos valstybese tokio bespredielo nera kaip LT.   ATSAKYTI
Rišelje 2009-12-11 13:58:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
apie baudžiavą gal ir perlenkta, bet kad toks verslo elgesys į jokius socialinius rėmus netelpa-akivaizdu   ATSAKYTI
2009-12-11 13:57:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
neįtikėtina bet tai faktas   ATSAKYTI
Welcome to Kubilistan 2009-12-11 13:44:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Welcome to Kubilistan    ATSAKYTI
kaka2 2009-12-11 13:37:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Verslas neprieko, blogiausia tai monopolijos ir kartelinei susitarimai.. Taip kaip mūsų pagrndinės vertybės daryti $ - rezultatas toks kokį turime.    ATSAKYTI
XXL 2009-12-11 12:58:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
beteisiai žmonės, nebeturintys jokios vilties   ATSAKYTI
Regvis 2009-12-11 11:58:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
labai laiku grąžinami ir vietoj, visiškas vauumas visuomeninių organizacijų veikloj   ATSAKYTI
Nora 2009-12-11 11:48:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kartais ir žodžių pritrūksta, profsąjungos silpnos ir tai viskas, verslas daro su žmonėm ką nori   ATSAKYTI
Simas 2009-12-11 11:05:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
žmogų paima, pasinaudoja ir numeta, o profsąjungos , užuot žmones gynusios , pinigais maitinamos iš biudžeto tyli, parsidavėlės   ATSAKYTI
no koment 2009-12-11 10:55:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
verslas visai išnaglėjo   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
Lėktuvas  (nuotr. stop kadras)
Lietuvos oro erdvėje pirmosiomis balandžio dienomis aptarnauta 82,5 proc. mažiau skrydžių nei pernai tuo pat laiku – iš viso 605, BNS pranešė skrydžių valdymo bendrovė „Oro ...
Būstas
Tris pastarąsias savaites šalyje besitęsiantis karantinas turi įtakos žmonių socialiniam gyvenimui ir ekonomikai. Nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka – ne išimtis. Kuriam ...
Mėsa Andrius Ufartas/Fotobankas
Lietuvos paukštininkus žlugdo į prekybos vietas plūstanti pigi lenkiška paukštiena ir ukrainietiški kiaušiniai, sako Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas.  ...
Valstybės įmonė „Regitra“ (nuotr. Regitra)
Nuo pirmadienio „Regitra“ atnaujina transporto priemonių registracijos paslaugas padaliniuose – klientai vėl bus aptarnaujami pagal išankstinę registraciją. Įmonės ...
Traukinys (nuotr. stop kadras)
„Rusijos geležinkeliai“ nuo pirmadienio laikinai stabdo keleivinių traukinių susisiekimą su Karaliaučiaus sritimi tranzitu per Lietuvą, pranešė naujienų agentūra „Interfax“. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų