Parduotuvėse vis daugiau pavojingų prekių, žmonės rizikuoja susižeisti – patirti lūžį ar smegenų sukrėtimą

Parduotuvėse tarp gausybės prekių galima įsigyti ne tik reikalingų, bet ir kenksmingų daiktų. Europos komisija ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) teigia, kad dažniausiai nesaugūs ir kenksmingi būna vaikiški žaislai, šiais vaikai gali užspringti ar kitaip susižeisti.

Pavojingi daiktai. VVTAT nuotr.
15

Europos Komisijos duomenimis, 2019 m. skubių pranešimų sistemoje dalyvaujančių šalių (ES valstybių narių ir Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Islandijos ir Lichtenšteino) valdžios institucijos pasidalino 2 243 pranešimais apie pavojingus produktus. Tai yra 10 proc. daugiau negu praėjusiais metais.

Daugiausia pranešimų gauta apie žaislus (29 proc. visų pranešimų), motorines transporto priemones (23 proc.) ir elektros prietaisus bei įrenginius (8 proc.). Taip pat daug pranešimų pateikta apie kosmetikos gaminius, drabužius, tekstilės gaminius, mados aksesuarus, taip pat vaikų priežiūros prekes ir vaikišką įrangą.

Dažniausiai pranešta apie riziką susižeisti, pavyzdžiui, patirti lūžį ar smegenų sukrėtimą. Antra dažniausia rizika, apie kurią pranešta, – produktų cheminės sudedamosios dalys, o trečia – rizika, kad vaikai gali užspringti.

REKLAMA

(15 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pavojingi daiktai

Apie pusės nesaugių produktų kilmės valstybė – Kinija.

Nuo koronaviruso protrūkio pradžios užregistruota keletas naujų perspėjimų. Iki liepos 1 d. pateikti 63 perspėjimai dėl veido kaukių, 3 perspėjimai dėl kombinezonų, 3 – dėl rankų dezinfekavimo priemonių ir 3 – dėl UV lempų (nešiojamųjų dezinfekcinių lazdų).

Pavojingi daiktai Lietuvoje

Per pirmąjį šių metų ketvirtį VVTAT atliko daugiau kaip 600 ne maisto produktų patikrinimų, kurių daugelis buvo atlikta nagrinėjant vartotojų skundus. Maždaug tiek pat atlikta ir planinių patikrinimų, kurie buvo organizuoti pagal iš anksto nustatytas prioritetines prekių grupes. Apie trečdalyje visų patikrinimų buvo nustatyti pažeidimai.

„Per patikrinimą VVTAT specialistai nustatė ir paskelbė 13 nesaugių gaminių: 5 nesaugius žaislus, 4 chemines medžiagas, 1 nesaugų baldą, 1 nesaugų elektrotechnikos gaminį ir 2 kitus nesaugius gaminius (vaikų nešynė ir vonios kilimėlis).

Kiekvieno uždrausto gaminio keliamas pavojus skirtingas. Pavyzdžiui, vieni žaislai pavojingi, nes jie pagaminti iš smulkių detalių, todėl vaikai žaisdami gali užspringti. Dar kiti žaislai pagaminti iš kenksmingų medžiagų, kurių kiekis gerokai viršija normą. Šis pažeidimas dažniausiai randamas kalbant ne tik apie vaikiškus žaislus, bet ir kitus daiktus, pavyzdžiui, kosmetikos gaminius, langų plovimo skysčius ir pan.

Elektros prietaisai, pavyzdžiui, ilgintuvai, trišakiai gali sukelti elektros šoko, nudegimo ar gaisro pavojų. Nusipirkus nepatvarius baldus, pavyzdžiui, kėdes, kyla susižeidimo pavojus.

Per 2019 metus VVTAT specialistai nustatė 76 nesaugius gaminius (2018 m. – 133; 2017 m. – 50; 2016 m. – 35). 2018 metais didesnis nustatytų nesaugių gaminių skaičius nustatytas todėl, kad buvo vykdomos tarptautinės produktų saugos tikrinimo programos kurių metu buvo atliekami bandymai užsienio laboratorijose

Kiekvienais metais pastebime, kad didžioji dalis nustatytų nesaugių gaminių yra žaislai. Taip pat išskiriami elektrotechnikos gaminiai ir įvairios cheminės medžiagos“, – komentuoja VVTAT atstovė Dalia Malinauskienė.

Pasak jos, pačiam vartotojui įvertinti įsigyto daikto pavojingumą yra sudėtinga.

„Skirtingų prekių grupių konstrukcinės savybės skiriasi, ir jų įvertinimui dažniausiai reikia specialių žinių. Tačiau svarbiausia vartotojui atkreipti dėmesį į tai, ar prekė yra paženklinta CE ženklu, kuris reiškia, kad gaminys atitinka esminius Europos Sąjungos normų reikalavimus dėl produktų saugos.

CE ženklinimas turi atitikti nustatytus reikalavimus ir būti nemažesnis negu 5 mm dydžio. Jeigu nėra galimybių paženklinti gaminį 5 mm dydžio CE ženklu, leidžiama jo neženklinti, tačiau tuomet privaloma CE ženklą pateikti ant gaminio pakuotės.

Kilus įtarimų, kad įsigytas ne maisto produktas yra nesaugus, reikėtų nedelsiant kreiptis į VVTAT, nurodant kur, kada ir koks produktas įsigytas, kokie pavojai pastebėti ir pageidautina, pridėti produkto, pakuotės ir ženklinimo nuotraukas.

Reaguodama į pateiktą informaciją, VVTAT atliks patikrinimą nurodytoje įmonėje ir, nustačiusi pažeidimus taikys administracines arba rinkos ribojimo priemones“, – teigia D. Malinauskienė.

Portalas primena tv3.lt, kad nusipirkus ar įtariant, pardavinėjant blogos kokybės maisto produktus būtina kreiptis į kitą instituciją – Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų