Jei Lietuvos ekonomika iriasi prieš srovę, tai šalies nekilnojamojo turto rinka prieš ją lekia kaip motorinė valtis. Ji akivaizdžiai perkaitusi, nes pirkėjų lūkesčiai per daug optimistiniai. Taip situaciją apibūdinantys specialistai įspėja, kad anksčiau ar vėliau iš besikaupiančių debesų prapliups lietus.

Statybos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Statybos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Lietuvos banko duomenimis, per pastaruosius 12 mėnesių iki 2019 m. liepos pabaigos šalies gyventojams buvo suteikta naujų būsto paskolų už 1,3 mlrd. eurų. Tai kone dukart daugiau nei paskolų išduota per 2015 m.

Registrų centras taip pat skaičiuoja rekordinį NT sandorių skaičių, nematytą nuo pat ekonominės krizės 2008 m.

Kai kurie bankininkai taip pat neoficialiai užsimena, kad šiandieninė situacija rinkoje labai primena buvusią prieš krizę – žmonės per daug negalvodami labai drąsiai ima paskolas (net ir didėjančiomis palūkanomis), visiškai negalvodami, kaip jas reiktų grąžinti, jeigu situacija pablogėtų.

Trečiasis kvėpavimas, o kas po jo?

Pristatydamas naujausią Lietuvos ekonomikos apžvalgą „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas stebėjosi tuo, kas dedasi mūsų šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkoje.

REKLAMA

Ekonomistas Žygimantas Mauricas (nuotr. stopkadras)

Ekonomistas Žygimantas Mauricas (nuotr. stopkadras)

„Šiuo metu joje stebimas trečiasis kvėpavimas: kainų augimas nemažėja, sandorių skaičius nemažėja, o netgi šiek tiek auga.

Tačiau jei prognozavome, kad jau po antro kvėpavimo turėtų būti sulėtėjimas, tai po trečiojo labai didelė tikimybė, kad jis turėtų įvykti. Juolab, kad kainos jau auga panašiu tempu, kaip pajamos. Ypač kalbant apie privatų sektorių“, – kalbėjo ekonomistas.

Jo teigimu, tokia situacija nėra tvari. Palyginti su Vakarų Europos šalimis Lietuvoje būsto įperkamumo lygis labai prastas. O tvarios rinkos sąlyga yra ta, kad kainos augtų lėčiau už pajamas. Kai kainos ir pajamos auga vienodai, įperkamumo rodiklis prastėja, o tai esą nėra geras signalas.

„Turiu pripažinti, kad pakilimas labai didele dalimi yra vedamas vartotojų lūkesčių. Tarkime, Latvijoje tokių tendencijų nėra. Čia labai didelis skirtumas. Mes ilgai diskutavome su kolegomis, kodėl toks milžiniškas skirtumas.

Rygoje būstas yra praktiškai trečdaliu pigesnis nei Vilniuje. Taline – tik šiek tiek brangesnis. Paradoksas tas, kad tokio prikimo vajaus Latvijoje nėra. Jie labiau išsigandę nuo praėjusios krizės“, – komentavo Ž. Mauricas.

Paklaustas, kiek ilgai gali trukti tas „trečiasis kvėpavimas“, jis sakė manantis, kad reikėtų palaukti kitų metų. Šiemet esą viskas bus „po senovei“. Kita vertus, rinkos situacija gali pasikeisti, jei išsipildys kai kurios prognozės:

„Jeigu pasitvirtins neigiamos tendencijos, tai yra infliacijos augimas, nedarbo lygio didėjimas ir galbūt tam tikri neigiami siurprizai planuojant 2020 m. valstybės biudžetą, arba jei viešojo sektoriaus atlyginimai nebus taip keliami, kaip žadėta, arba mokesčių reforma būtų sustabdyta, tada būtų galima kalbėti apie kokį nors sulėtėjimą. Manau, tai būtų kitų metų pradžia.“

REKLAMA

Vis dėlto šiuo metu apie jokią NT rinkos krizę, anot ekonomisto, kalbėti negalima: „Ne, kol kas visiškai priešingai. Jeigu visa Lietuvos ekonomika iriasi prieš srovę, tai NT rinka net ne iriasi, o lekia motorine valtimi visu greičiu į kitą pusę.“

Rinka perkaitusi, lūkesčiai nepamatuoti

Viešosios įstaigos „Realdata“ vadovas Arnoldas Antanavičius portalui tv3.lt taip pat sakė manąs, kad šiuo metu NT rinka yra „užkaitusi“:

NT ekspertas Arnoldas Antanavičius (nuotr. stopkadras)

NT ekspertas Arnoldas Antanavičius (nuotr. stopkadras)

„Šioje vietoje galima įvardinti ir pamatyti daug priežasčių. Tikriausiai pagrindinė yra gyventojų nusiteikimas ir lūkesčiai. Labai gaji nuomonė, kad kainos ateityje tik didės, nes viskas brangsta.“

Kai vyrauja toks požiūris, kai ateityje žmonės tikisi kainų kilimo, tada jie yra linkę pinigus leisti šiandien – ar vartojimui, ar investicijoms. Toks dėsningumas ne kartą pastebėtas elgesio ekonomiką nagrinėjančių mokslininkų.

„Manyčiau, čia yra pagrindinis psichologinis nusiteikimas. Kai pas žmones mąstymo, kad rytoj ar po pusmečio bus kas nors brangiau, tai šiandien jie yra linkę ne taip racionaliai žiūrėti, ne taip atsakingai vertinti, gal čia verta nepirkti, ar kažkokių kitų variantų paieškoti.

Jie ir nesidera intensyviai. Tada pardavėjams ateina labai palankus metas. Jie gali lengviau gauti didesnę kainą. Kaip žinome, jei yra aktyvi rinka, pardavėjai yra linkę nuosekliai didinti kainą ir žiūrėti, ar yra pirkėjų už tą kainą.

To rezultatas – savaime išsipildantys lūkesčiai. Pardavėjai linkę kelti kainą, pirkėjai nelabai linkę daug derėtis, nes galvoja, kad ateityje viskas brangs, vykdo sandorius ir taip atsiranda toks kainų kaitimas ir rinkos aktyvumas“, – svarstė pašnekovas.

REKLAMA

Jo teigimu, kitaip nei buvo prieš gerą dešimtmetį, dabar NT vystytojai labai aktyvūs – tiek nuosavų namų, kotedžų rinkoje, tiek daugiabučių statyboje. Taip atsiranda daugiau pasiūlos, kas prisideda ir prie ekonomikos augimo – kuriamos darbo vietos, investuojama. Tuo pačiu palaikoma gana aukšta konkurencija, kad tos kainos nekiltų taip, kaip kilo anksčiau.

„Tiesiog pirkėjai esant galimybei ir skolintis ar įsigyti NT dažniausiai daug nemąsto, jeigu yra poreikis, noras, prisiima paskolas, įsipareigojimus, kad galbūt viskas bus gerai ir visada galės paskolas galės mokėti ir nepatirs kokių nors sunkumų.

Bet aš visada raginu blaiviau į viską pažiūrėti. Imant paskolą 25 metams tikrai visko gali nutikti. Pastaruoju metu geopolitinėje arenoje daug įvykių. Kažkoks didesnis įvykis gali viską sugriauti, kad mes čia susikūrę pastaruoju metu“, – įspėjo A. Antanavičius.

Anot jo, sunku prognozuoti, kad taip gali nutikti. Visame pasaulyje centriniai bankai imasi priemonių recesijai išvengti. Tačiau, kaip pastebi ne vienas ekonomistas, kai kurios iš jų gali priminti dirbtinį gyvybės palaikymą. Vos atjungus gyvybės palaikymo aparatą ekonomikas ištiktų mirtis. Vis dėlto taip gali nutikti ir per kelerius metus ir po penkerių ar dešimties metų:

„Toks ekonomikos palaikymas ir skatinimas per dirbtines priemones nėra tvarus ir savalaikis. Sąskaitas kada nors reiks susimokėti. Gyvename ateities sąskaita. Kada ta diena ateis, sunku pasakyti. Gal reiks metų, gal dviejų. Debesys kaupiasi, bet kada prasidės lietus – nežinia.“

dejas
2019-09-15 10:09:23
eurasajuzas ijungs savo spauzdintuvus , is jusu santaupu liks sikpoperis
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ikanamistos 2019-09-15 14:11:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi būstus tik iš dabartinių pajamų perka, santaupos jau nebeegzistuoja    ATSAKYTI
Daina 2019-09-15 13:46:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Gerai, kad perka, bet PERKA NE TĄ. Kokiu reikia būti ablavuku, kad pirkti butą name didmiestyje prie intensyvios gatvės? Kur triukšmas ir teršalai. O maži vaikai po kiemą laksto ir tuo brudu kvėpuoja. Kokiu reikia būti, kad nuodyti savo vaikus? Namas, beje, su brangiais butais, po langais, matau, Jaguarai stovi, o proto nei už kapeiką   ATSAKYTI
va tep 2019-09-15 13:56:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O kam dabar rūpi vaikai?sveikata?pradeda rupėti tada, kai jau koks vėžys atsikrausto, tada būna vėlu.Nesiparinkit, dabar žmonės labai skuba gyventi, žiauriai nori turėti daug visko ir greit, paskui tik pajaučia, kad laikas kojas i duris atsukti, o prisiminimuose tik karštligiškas bėgimas, kaupimas, stresas ir nieko daugiau, o kaimelyje kaip faina, ramuma, dar žūrėk koks upeliukas teka, salėlydis netoli miško šviežiai nupjauto šieno kvapas, aplink dūzgiantys vaikai, savomis gėrybėmis nukrautas stalas ir svečių krūvelė, jau pasiligojusiu ir pavargusių nuo miesto triukšmo ir nuodų.......  
dejas 2019-09-15 10:09:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
eurasajuzas ijungs savo spauzdintuvus , is jusu santaupu liks sikpoperis    ATSAKYTI
Giedrius 2019-09-15 09:44:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras butas geriau nei gera tacka   ATSAKYTI
Poviliukas 2019-09-15 09:43:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man patinka, thriu pora butu, mergos kaip prie medaus limpa   ATSAKYTI
Aaa 2019-09-15 13:53:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
  
Titas 2019-09-15 09:43:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu nepasakokit, gerai savo namus turet. Ne seimyninius, kur galima issidraskyt, o savo, asmeninius   ATSAKYTI
Dar nemaciau 2019-09-15 09:42:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kad kas gailerusi pinigus nt isleides, o ne prabaliavojes :D   ATSAKYTI
Dainoreliams 2019-09-15 09:42:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Blaskosi po pasauli pliki basi, keliauja, instagraminasi, o bac ateina liga, senatve, vaikai netiketai ir neturi kampo, kur prisiglaust. Nekoks tas valkatavimo gyvenimas   ATSAKYTI
Patarimas 2019-09-15 09:41:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Neskubekit gyvent ir keliaut, pirma namus isigykit   ATSAKYTI
Rima 2019-09-15 09:33:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal ir nieko butu dar viena nusipirkt, jei visi cia taip sluoja   ATSAKYTI
Ryta 2019-09-15 09:33:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei galeciau, tai tik nt ir pirkciau, kaip idomu paskui dirbt nt verslw, nuomot, tvarkyt, pardavinet, pasaka. Ir komisiniai kokie, wow!   ATSAKYTI
Vysnia 2019-09-15 09:32:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo, Naujininkai ir Naujamiestis brangs, cia tai as jau jums acakau   ATSAKYTI
Lygaudas 2019-09-15 09:31:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus nepavydekit, jei yra ks perka, ar jums gaila? Ar pavydit, kad patys negalit?   ATSAKYTI
Lina 2019-09-15 09:31:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geri tie Lietuvos nt brokeriai, bet kokia bakuze iskis kaip potencialu dvareli   ATSAKYTI
Saima 2019-09-15 09:31:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
JUs nepirkit, kiti nupirks, problemos nera   ATSAKYTI
Sunku, kai nieko neturi 2019-09-15 09:06:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tada visko labai norisi ir dideliais kiekiais   ATSAKYTI
Nu nzn 2019-09-15 09:05:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kitur irgi brangsta ir niekam klausimu nekyla. Yra valstybiu, kur isigyti nt- misija neimanoma, gali tik paveldeti   ATSAKYTI
Neliudna 2019-09-15 09:04:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoj patys zmones prisigalvoja problemu, ju prisisaro, paskui turi reikalu jas spresdami   ATSAKYTI
Moteris 2019-09-15 09:03:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirkit brangenybes, auksa, karo atveju bent issivesit. Akciju neliks kaip dumo, nt yra nekilnojamas turtas, tai nepasiimsit:)   ATSAKYTI
Investicija 2019-09-15 09:03:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nt kur kas geriau nei akcijos ir obligacijos, bent paliest gali   ATSAKYTI

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
(nuotr. 123rf.com)
Būsto nuomą dažnai renkasi studentai, tie, kurie gauna ribotas pajamas, dar tik kaupiantys pradiniam būsto įnašui ar tie, kurie neplanuoja ilgai užsibūti vienoje vietoje. ...
Registrų centras (nuotr. Organizatorių)
Artėjant metų pabaigai nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka išlaiko visus metus stebimą stabilų augimo tempą, kurį palaiko augantis parduotų žemės sklypų, gyvenamųjų namų ir ...
Po Profsąjungų rūmais rastas bunkeris (nuotr. Justinas Auškelis/fotodiena.lt)
Vilniaus bendrovė „Statybų kodas“ neteisėtai pripažinta buvusių Profsąjungų rūmų Vilniuje griovimo konkurso laimėtoja.  Vilniaus apygardos teismas pirmadienį skyrė ...
Seimas (nuotr. stop kadras)
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas siūlo nuo 2020 metų išplėsti gyventojų nekilnojamojo turtą (NT) apmokestinimą – mokestį mokėtų didesnės nei 150 tūkst. eurų vertės būsto ...
(nuotr. euroblogas.lt)
Gyvenimas nameliuose ant ratų, kasdieninė buitis miške be miesto patogumų, nuolat besikeičiantys kaimynai ir bendruomenės nariai. Tokį darbą, tapusį ir gyvenimo būdu, pasirinko ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Klaipėdoje nuo geležinkelio nuvirtus cisternai į gamtą išsiliejo 10 tonų dyzelino
DABAR RODOMA
Klaipėdoje nuo geležinkelio nuvirtus cisternai į gamtą išsiliejo 10 tonų dyzelino
DABAR RODOMA
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Strazdauskaitės artimųjų advokatas: dėmesys tėvams neduoda užmiršti tų kančių
DABAR RODOMA
Sužalotos mergytės iš Vilkaviškio 19-metė motina tepasakė vieną žodį
DABAR RODOMA
Kainų ekspertai: prekybininkai naudojasi paskutine proga daugiau užsidirbti
DABAR RODOMA
Už nealkoholinę Čepkelių netrauktinę – bauda
DABAR RODOMA
Pritrūko lėšų: valdžia mažina pažadus dėl vaiko pinigų
DABAR RODOMA
Lietuviai šventėms išsiruošė į pajūrį: tokio bumo kaip šiemet – dar nematę
DABAR RODOMA
Mockus „MG Baltic“ bylos apklausoje: negirdėjau nė vieno prašymo
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Skirmantas Malinauskas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų