Skaičiuoja, kiek kils minimali alga – ji didėtų nuo kitų metų

Antradienį Trišalė taryba sprendžia, kiek bus padidinta minimali mėnesinė alga nuo 2020 m. pradžios. Nuo minimalios algos dydžio priklauso kai kurie mokesčiai ir išmokos. Dadrbdavių ir profsąjungų nuomonės išsiskyrė.

Tarybos posėdyje Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė pakartojo Vyriausybės poziciją, pagal kurią nuo kitų metų MMA turėtų būti 607 eurai. Ji ragino kitus tarybos narius laikytis ankstesnių susitarimų. Viceministrės teigimu, šiuo metu 2,7 proc. darbuotojų gauna MMA. Jos nuomone, iki minėto dydžio pakeltas MMA neturėtų pakenkti verslui.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė priminė, kad pagal Europos socialinę chartiją MMA turi būti 60 proc. VDU. Ir dėl to Lietuva esą turėtų eiti šia linkme.

„Mes džiaugiamės, kad Vyriausybė mato tiesą ir kad tas MMA didėjimas po 10 eurų neatliepia lūkesčių. Mūsų skaičiavimais, minimali alga atitinka 607 eurus. Tai yra minimali riba, nuo kurios mes galima pradėti derybas“, – komentavo I. Ruginienė.

Tačiau darbdavių atstovai prieštaravo tokio dydžio nustatymui. Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas siūlė dėl MMA „nešuoliuoti dideliais žingsniais“:

„Formulė gerai, bet vyriausybė turėtų atsakingai žiūrėti į situaciją, ekonomikos ir rinkos perkaitimus, jau prasidėjusį sulėtėjimą, jau matome krizės užuomazgas. Siūlyčiau atsakingiau žiūrėti į esmę.“

S. Gailiūnas siūlė, kad kitąmet MMA sudarytų 45 proc. vidutinio darbo užmokesčio, kas būtų 580 eurų. Esą toks yra visų darbdavių pasiūlymas.

Bendro sprendimo Trišalė taryba taip ir nepriėmė.

Jei nepasiūlys, Vyriausybė spręs pati

Šiuo metu minimali mėnesinė alga (MMA) yra 555 eurai neatskaičius mokesčių arba apie 396 eurų į rankas. Pastarąjį kartą ji buvo didinta nuo 400 eurų iki 430 eurų ir dėl metų pradžioje įvykdytos mokesčių reformos padauginta iš 1,289.

Darbo kodekse numatyta, kad minimalusis darbo užmokestis (minimalusis valandinis atlygis ar MMA) – mažiausias leidžiamas atlygis už nekvalifikuotą darbą.

REKLAMA

Minimalųjį valandinį atlygį ir MMA tvirtina Vyriausybė, gavusi Trišalės tarybos, kurią sudaro darbuotojų, darbdavių ir valdžios institucijų atstovai, rekomendaciją ir atsižvelgdama į šalies ūkio vystymosi rodiklius bei tendencijas.

Trišalė taryba savo išvadą Vyriausybei pateikia kiekvienais metais iki birželio 15 dienos arba iki kitos Vyriausybės prašomos datos.

Finansų ministerijos skaičiavimais, per praėjusius metus vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje didėjo 9,6 proc. – iki 921,4 euro. Prognozuojama, kad šiemet jis turėtų didėti 8 proc. iki 995,5 euro.

Tačiau naujausi Statistikos departamento duomenys rodo, kad jau pirmąjį ketvirtį vidutinis darbo užmokestis šalyje buvo 1262,7 euro (tai būtų beveik 980 eurų pagal seną mokesčių sistemą).

Jeigu MMA būtų didinama tiek pat, kiek augs vidutinis darbo užmokestis, nuo kitų metų ji galėtų būti apie 600 eurų. Prieš mėnesį vykusiame Trišalės tarybos posėdyje buvo svarstoma apie 607 eurų MMA dydį. Atskaičius mokesčius tai būtų apie 420 eurų.


Rašyti komentarą...
A
Ana
2019-05-28 15:00:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Čia kaip anekdote su vidutine alga, Registrų centro vadovas gauna 30000 eur parduotuvėj kasininkė 396 eur bet išvedus vidurkį abu gauna po 15198 eur. Marytė mylisi tik su savo vyru, Onute su visais už pinigus, bet vidurkį išvedus tai abi prostitutės.
Atsakyti
-1

A
Agnė
2019-05-28 15:16:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reikia stipriai purtyti tokias įmones, kurios darbuotojams tesugeba minimumą išstenėti. Ir pirmiausia savininkus tikrinti, tikrinti visas išlaidas, turtą, o viską, kas įsigyta nesugebant įrodyti, iš kur pinigai gauti, konfiskuoti. Va tada ir baigsis šitie verkšlenimai. Savininkai aptekę juodų pinigų, patys švaisto, o darbuotojams nesugeba 30 eurų pakelti??? Nebejuokinkit tik.
Atsakyti
-2

A
Auga
2019-05-28 15:31:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai keista, kad dirbantis žmogus turi susimokėt mokesčius nuo tokio atlyginimo, ir išgyventi, skaitau gėdą valstybei kuri nuvertino darbo žmogų.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų