Praėjusį mėnesį Berlyne vykusiame festivalyje, skirtame Vokietijos konstitucijos 75-mečiui paminėti, šalies ginkluotųjų pajėgų stendą apsupo vos penki žmonės. O tarp žiūrovų, norinčių apžiūrėti naujausią techniką buvo nedaug jaunimo.
Europos kariuomenės mažėja
Vokietija jau dvejus metus išgyvena savotišką posūkį gynybos srityje, ir didina išlaidas gynybai.
Vis dėlto leidinys pastebi, kad kur kas mažiau dėmesio nei ginkluotei yra skiriama darbo jėgos problemai.
Vokietijos kariuomenei, turinčiai 181 tūkst. aktyvių karių, trūksta mažiausiai 20 tūkst. karių, kurių, pasak kariuomenės vadų, reikia dabartiniams įgaliojimams įvykdyti. Šis deficitas yra vienas didžiausių Europoje, tačiau nėra vienintelis.
Pastarąjį dešimtmetį Jungtinė Karalystė kasmet nepasiekdavo metinių kariuomenės papildymo tikslų, o praėjusiais metais jos sausumos pajėgos neteko keturių tūkst. karių. Prancūzijos ginkluotosios pajėgos, didžiausios Europoje, turinčios 203 850 vyrų ir moterų, vis dar neatitinka generolų teigimu reikalingo skaičiaus ir nuo 2014 m. sumažėjo 8 proc.
Italijoje kariuomenės dydis sumažėjo nuo 200 tūkst. prieš dešimtmetį iki 160 900 dabar.
Kiek karių turi Europa?
Popieriuje Europos NATO sąjungininkės turi 1,9 mln. karių – iš pažiūros pakankamai, kad galėtų pasipriešinti Rusijai, kuri turi 1,1 mln. karių ir 1,5 mln. rezervistų.
Tačiau iš tikrųjų Europos NATO valstybės sunkiai galėtų skirti daugiau nei 300 tūkst. karių konfliktui, o net ir tada prireiktų kelių mėnesių pasiruošimo, teigia FT analitikai.
„NATO gynybos planavimas Europoje daugelį metų <...> neturėjo nieko bendro su masiškumu. Dėl to atsirado spragų“, – sako buvęs NATO vadovo padėjėjas Kamilis Grandas.
Anot jo, išskyrus Graikiją ir Turkiją, „metai iš metų matome, kaip mažėja pajėgos visame žemyne“.
Nors skaičiai yra gana tiesmukiškas karinės jėgos matas, vis dėlto net ir technologiškai pažengusiose kariuomenėse masė yra svarbi – ribotos galimybės atlaikyti nuostolius nėra gerai, o kiekis svarbus ir atgrasymui.
„Jei kiltų krizė, turime sugebėti įtikinti Rusijos pusę, kad jų kelyje stovi ne tik Lenkijos kariuomenė, bet ir tai, kad atvyksta kavalerija, ir ji yra patikima“, – pabrėžia jis.
Ukraina skaičiuoja, kad nuo karo pradžios Rusija jau neteko 538 tūkst. karių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!