Tai būtų dar vienas svarbus J. Bideno administracijos politikos Ukrainoje pokytis, nes JAV ieško būdų, kaip suteikti Ukrainos kariuomenei pranašumą prieš Rusiją. Tačiau ši politika kol kas dar nėra galutinai patvirtinta.
Kol kas dar niekas neaišku
„Mes nepriėmėme jokių sprendimų ir diskutuoti apie tai yra dar per anksti. Prezidentas yra tvirtai įsitikinęs, kad nesiųs JAV karių į Ukrainą“, – teigė vienas JAV administracijos pareigūnas.
Jei tokia politika būtų patvirtinta, ji greičiausiai būtų įteisinta šiais metais ir leistų Pentagonui teikti sutartis privačioms karinėms kompanijoms dėl darbų Ukrainos teritorijoje, skelbė pareigūnai. Jų teigimu, tai gali kaip reikiant paspartint Ukrainos kariuomenės naudojamų ginklų sistemų techninę priežiūrą ir remontą.
Pastaruosius dvejus metus J. Bidenas reikalavo, kad JAV kariai laikytųsi kuo atokiau nuo Ukrainos fronto linijos. Baltieji rūmai buvo pasiryžę apriboti pavojų amerikiečiams.
Dėl to JAV suteikta karinė įranga, kuri buvo sugadinta, turėjo būti išgabenta iš šalies į Lenkiją, Rumuniją ar kitas NATO šalis, kad būtų suremontuota, o šis procesas užtrunka. JAV kariai taip pat gali padėti ukrainiečiams atlikti įprastinę techninę priežiūrą, tačiau tik per atstumą, naudodamiesi vaizdo pokalbiais ar telefonu. Tačiau šis susitarimas turi savotiškų apribojimų, nes JAV kariai negali tiesiogiai dirbti su sistemomis.
Rimtai abejoja dabartine politika
Pasak pareigūnų, J. Bideno administracija pradėjo rimtai galvoti apie šiuos apribojimus per pastaruosius kelis mėnesius, Rusijai toliau tvirtinant savo pozicijas mūšio lauke. Leidimas patyrusiems, JAV vyriausybės finansuojamoms amerikiečių karinėms kompanijoms ir toliau būti Ukrainoje reiškia, kad jie galės daug greičiau padėti sutvarkyti sugadintą, didelės vertės įrangą. Viena iš pažangiausių sistemų, kuriai, pasak pareigūnų, greičiausiai reikės reguliarios techninės priežiūros, yra naikintuvai F-16.
Pareigūnas teigė, kad įmonės, teikiančios paraiškas sutartims gauti, privalės parengti patikimus rizikos mažinimo planus, jog sumažintų grėsmes savo darbuotojams.
Dabartiniai ir buvę pareigūnai, susipažinę su diskusijomis dėl personalo siuntimo į Ukrainą, pabrėžė, kad politikos pakeitimas nesukels tokio didelio amerikiečių dalyvavimo, koks buvo Irake ir Afganistane. Vietoj to Ukrainoje vienu metu greičiausiai dirbs nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų žmonių.
Skatino naikinti apribojimus
„Tai būtų daug labiau sutelktos ir apgalvotos pastangos remti Ukrainą šalyje“, – sakė į atsargą išėjęs armijos karininkas Aleksas Vindmanas, dirbęs buvusio prezidento Donaldo Trumpo Nacionalinio saugumo tarybos Europos reikalų direktoriumi.
A. Vindmanas beveik dvejus metus ragino administraciją panaikinti apribojimus ir sakė, kad administracija nuo šių metų pradžios rengė planą, kaip juos sušvelninti.
„Ukraina yra sąjungininkė. JAV turi itin svarbių nacionalinio saugumo interesų remti Ukrainą, ir yra daugybė rizikos mažinimo priemonių“, – teigė į atsargą išėjęs karininkas.
Kiek anksčiau Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad neatmeta galimybės siųsti prancūzų karius į Ukrainą, jei to prireiks ateityje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!