Amerikiečių prezidentas Joe Bidenas priėmė itin sunkų sprendimą paleisti Alexą Saabą, buvusį socialistų lyderio N. Maduro patikėtinį, Vašingtono kaltinamą pinigų plovimu Karakasui, sakė JAV pareigūnai.
Venesuela mainais perdavė bėglį Leonardą Francisą, didžiausio JAV karinio jūrų laivyno korupcijos skandalo pagrindinį veikėją, paleido 20 venesueliečių politinių kalinių ir 10 JAV piliečių.
Vašingtonas, ragindamas daryti pažangą dėl demokratijos, mažina spaudimą vyriausybei Karakase ir spalį sutiko sušvelninti sankcijas naftai ir dujoms.
J. Bidenas, kuris anksčiau šiais metais sulaukė kritikos dėl apsikeitimo kaliniais su Iranu, gynė susitarimą su Venesuela ir neigė, kad jis gali paskatinti kitas šalis sulaikyti JAV piliečių.
„Mes išlaisviname amerikiečius, neteisėtai laikomus žmones, ir susitarėme su Venesuela, kad jie surengs laisvus rinkimus, – Baltuosiuose rūmuose žurnalistams sakė J. Bidenas. – Kol kas jie vykdė savo sąlygas.“
Susitarimui tarpininkavo Persijos įlankos regiono valstybė Kataras, nurodė JAV pareigūnai.
Venesuelos prezidentas A. Saabo paleidimą pavadino tiesos triumfu, jo sugrįžimą į šalį tiesiogiai transliavo vietos televizija.
A. Saabas, kalbėdamas prie prezidentūros Karakase šalia stovint N. Maduro, padėkojo Venesuelos lyderiui ir pareiškė, kad „šiandien laisvės stebuklas, teisingumo stebuklas tapo tikrove“.
„Nepaprastai sunkus sprendimas“
Paleisti amerikiečiai vėlai trečiadienį išsilaipino JAV karinėje bazėje San Antonijuje, Teksaso valstijoje, o Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas socialiniame tinkle „X“ paskelbė grįžusiųjų nuotrauką ir parašė: „Sveiki parvykę namo.“
Kolumbietis A. Saabas, kuriam N. Maduro suteikė Venesuelos pilietybę ir ambasadoriaus statusą, buvo sulaikytas 2020-ųjų birželį, kai kelionės metu turėjo sustojimą Žaliojo Kyšulio salose, o vėliau – išduotas Jungtinėms Valstijoms.
Kartu su verslo partneriu Alvaro Pulido Jungtinėse Valstijose jie kaltinami vadovavę tinklui, kuris piktnaudžiavo Venesuelai skirta pagalba maistu. Nepaisant gausių šios šalies naftos išteklių, milijonai žmonių bėga nuo merdinčios ekonomikos.
Įtariama, kad jiedu iš Venesuelos išvežė 350 mln. dolerių (320 mln. eurų).
N. Maduro įnirtingai reagavo į A. Saabo ekstradiciją ir sustabdė derybas su JAV remiama opozicija dėl šalies politinės ir ekonominės krizės užbaigimo.
Aukšto rango JAV pareigūnas sakė, kad J. Bidenas „turėjo priimti nepaprastai sunkų sprendimą pasiūlyti tai, ko aktyviai siekė Venesuelos kolegos, ir jis priėmė sprendimą suteikti malonę Alexui Saabui“.
Baltieji rūmai įvardijo keturis išlaisvintus amerikiečius: Josephas Cristella, Eyvinas Hernandezas, Jerrelas Kenemore ir Savoi Wrightas.
Buvę JAV kariai Luke'as Alexanderis Denmanas ir Airanas Berry, kurie buvo nuteisti 20 metų kalėti dėl kaltinimų, susijusių su nesėkmingu bandymu 2020-ųjų gegužę įsiveržti į Venesuelą, taip pat buvo išlaisvinti, pranešė Venesuelos teisių gynimo grupė.
Papirkinėjimas dovanomis
Venesuelos suimtas ir grąžintas bėglys L. Francisas buvo karinis rangovas, žinomas kaip Storasis Leonardas, 2022-ųjų rugsėjį pabėgęs iš namų arešto Kalifornijoje.
2015 metais šis Malaizijos pilietis pripažino savo kaltę siūlius apie 500 tūkst. JAV dolerių (457 tūkst. eurų) vertės kyšius JAV karinio jūrų laivyno pareigūnams, kad šie nukreiptų oficialius savo darbus į jo laivų statyklas, o vėliau užsiprašė laivyno 35 mln. dolerių (32 mln. eurų) permokos.
L. Francisas papirko aibę JAV karinio jūrų laivyno pareigūnų dovanomis, įskaitant grynuosius pinigus, prostitutes, prabangias keliones ir tokius dalykus kaip kubietiški cigarai, japoniška „Kobe“ jautiena ir ispaniška kiaulė, sakė JAV pareigūnas.
J. Bideno teigimu, dabar jis turės stoti prieš teismą dėl, JAV lyderio žodžiais, įžūlaus kyšininkavimo ir korupcijos.
Abiejų valstybių keitimasis kaliniais jau seniai aptarinėjamas, Jungtinėms Valstijoms keičiant strategiją siekiant užmegzti ryšius su N. Maduro.
Vadovaujamos buvusio prezidento Donaldo Trumpo, 2019 metais, po įtarimų dėl rinkimų pažeidimų, JAV paskelbė N. Maduro neteisėtu vadovu, ir, taikydamos sankcijas bei darydamos spaudimą, pradėjo kampaniją, kad jį nušalintų.
Tačiau N. Maduro atlaikė šį spaudimą, išsilaikydamas valdžioje su ištikimų politinių sąjungininkų ir kariuomenės parama, taip pat Kubos, Rusijos ir Kinijos pagalba.
Pastarasis JAV susitarimas su Venesuela įvyko nepaisant susirūpinimo dėl to, kad N. Maduro paaštrino ilgai besitęsiantį teritorinį ginčą su kaimynine Gajana dėl naftos ištekliais turtingo Esekibo regiono, nors praėjusią savaitę įtampa sumažėjo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!