REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad bus per vėlu, jei JAV tankai „Abrams“ šalį pasieks rugpjūtį.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad bus per vėlu, jei JAV tankai „Abrams“ šalį pasieks rugpjūtį.

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

23:50 | Ukraina uždraudė pareigūnų keliones į užsienį

Ukrainos ministrų kabinetas priėmė nutarimą, draudžiantį pareigūnams be svarbios priežasties vykti į užsienį karo laikotarpiu. 

„Remiantis Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sprendimu, vyriausybė patvirtino dekretą, draudžiantį pareigūnams karo laikotarpiu be rimtos priežasties vykti į užsienį“, – per „Telegram“ sakė ministras pirmininkas Denysas Šmyhalas . 

Premjeras pabrėžė, kad valstybės sieną komandiruotės pagrindu gali kirsti liaudies deputatai, pareigūnai, vietos valdžios atstovai, prokurorai, teisėjai ir daugelis kitų pareigūnų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Galima vykti į užsienį deryboms, gydytis, prižiūrėti nepilnamečius vaikus. Atostogauti negalima. Deja, yra tokių, kurie net karo metais nesuprato šių elementarių dalykų. Todėl buvo Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sprendimas, buvo atitinkamas Ukrainos prezidento dekretas, o dabar yra atitinkamas ministrų kabineto nutarimas“, – sakė jis.  

REKLAMA

23:33 | Ukrainos žvalgyba: Prigožinas nevaldo „Wagner“, jo funkcija – politinė 

Privačios karinės bendrovės „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino pagrindinė funkcija yra politinė. Jis nevadovauja koviniams daliniams kare prieš Ukrainą, sako Ukrainos gynybos ministerijos vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas Andrijus Jusovas, skelbia „Ukrinform“. 

„Pagrindinė Prigožino funkcija yra žiniasklaida ir politika. Jis tiesiogiai nevaldo kovinių padalinių, nevadovauja štabui. Jo užduotis yra finansuoti“, – sakė A. Jusovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, J. Prigožinas užsiima viešaisiais ryšiais ir savo politine ateitimi. 

23:02 | Zelenskis: rusams reikia derybų, kai reikia persigrupuoti mūšio lauke 

Rusijos pusė žinutes apie taikos derybas siunčia tik tada, kai jų kariams reikia persigrupuoti mūšio lauke Ukrainoje. 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tai pareiškė interviu britų televizijos kanalui „Sky News“, cituoja „Ukrinform“. 

„Jie (rusai – red.) siuntė žinutes apie taikos derybas, ir mes turime įrodymų, tik tada, kai jiems reikėjo laiko persigrupuoti mūšio lauke. Kai patyrė didelių nuostolių, jie sakė, kad nori taikos. Tai melas. Matėme, kaip jie sakė, kad nori taikos, o paskui naktį paleido raketas“, – sakė Ukrainos vadovas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskis taip pat pridūrė, kad derybos su Rusija yra neįmanomos, kol jos kariai yra Ukrainos teritorijoje. 

„Tikimės, kad derybos bus įmanomos, kai tik Rusija išves karius į savo teritoriją, jie pripažins savo dideles klaidas, ir Rusijos Federacijoje bus nauja valdžia. Esame kaimynai. Tik tada išspręsime šią situaciją. Tada turbūt bus įmanomos derybos“, – sakė prezidentas. 

Anot jo, taikos derybų su rusais kol kas nebuvo, nes Ukrainos pusė nežino, su kuo jas tiksliai vesti. 

REKLAMA

„Žinote, iki šiol nebuvo taikos derybų su Rusija... nes mes nežinome, su kuo ir dėl ko vesti šias derybas. Kas yra taikos derybos? Šiais laikais jie tėra nusikaltėliai, atvykę čia žudyti ir prievartauti“, – sakė V.Zelenskis. 

22:44 | Vengrijos ministras pirmininkas: Ukrainos rėmėjai įsitraukė į karą 

Vengrijos ministras pirmininkas penktadienį  pareiškė, kad Vakarų šalys, tiekiančios ginklus ir pinigus Ukrainai, jau tapo aktyviomis karo dalyvėmis. 

REKLAMA

Duodamas interviu Vengrijos valstybiniam radijui Viktoras Orbanas teigė, kad trečiadienį priimtas Vokietijos sprendimas nusiųsti Ukrainai 14 tankų „Leopard 2 A6“ simbolizuoja didėjantį Vakarų šalių vaidmenį 12-ą mėnesį vykstančiame kare. 

Užuot ginklavę Ukrainą, Vakarai turėtų siekti „paliaubų ir taikos derybų“, sakė V. Orbanas, nepateikdamas detalių apie tai, ką, jo manymu, tokios derybos reikštų Ukrainos teritoriniam vientisumui. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viskas prasidėjo nuo to, jog vokiečiai pasakė, kad yra pasirengę siųsti šalmus, nes jie nesiųstų mirtinų įrankių į karą, kadangi tai reikštų dalyvavimą jame. Nuo to mes ir pradėjome, – sakė V. Orbanas. – Dabar siunčiame kovinius tankus ir jie jau kalba apie lėktuvus.“ 

V. Orbanas, kuris atsisakė siųsti ginklus kaimyninei Ukrainai ir stabdė kai kurias Europos Sąjungos pastangas teikti pagalbą Kyjivui, nuolat pasisako prieš ES sankcijas Maskvai, o Ukrainai padedančias šalis vaizduoja karo šalininkėmis. 

REKLAMA

Pastarąjį dešimtmetį jo dešinioji populistinė vyriausybė palaikė vis glaudesnius ekonominius ir diplomatinius ryšius su Rusija, sudarė svarbių susitarimų dėl rusiškų dujų, naftos ir branduolinio kuro pirkimo. Vengrija pagrasino vetuoti bet kokias ES sankcijas, kurios paveiktų jos galimybes gauti Rusijos energijos. 

22:22 | Ukrainoje žuvo savanoris iš Baltarusijos 

Savanoris iš Baltarusijos Eduardas Lobovas žuvo Ukrainoje. 

Vaikinas už Ukrainą kovojo nuo 2015 metų vasaros. 2010–2014 metais buvo politinis kalinys Baltarusijoje. 

REKLAMA

Sausio 26 dieną jis žuvo Ugledaro mūšyje. 

22:08 | Ukrainos žvalgyba įspėja apie ruošiamą Rusijos planą: nusitaikė į aukštas Ukrainos galvas 

Ukrainos žvalgybos teigimu, artimiausiu metu gali būti pradėta plati informacinė ir psichologinė specialioji operacija, skirta diskredituoti nemažai Ukrainos karinės ir politinės vadovybės atstovų.  

Tai teigiama vyriausybės pranešime, praneša „Ukrinform“. 

Visų pirma, žvalgybos duomenimis, diskreditavimo kampanija gali būti nukreipta prieš Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininką Serhijų Šaptalą, Ukrainos saugumo tarnybos vadovą Vasilą Maliuką, gynybos ministrą Oleksijų Reznikovą, Andriaus Jermako prezidentūros kanceliariją, laikinai einantį Nacionalinės policijos vadovo pareigas Ivaną Vyhovskį ir kt. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be kita ko, diskreditavimo kampanija gali apimti ir sufabrikuotų medžiagų išplatinimą Ukrainos ir tarptautinėje žiniasklaidoje. 

„To tikslas – pasėti neapibrėžtumą dėl mūsų valstybės gynybinių pajėgumų tarp Ukrainos piliečių ir tarptautinių partnerių. Tai, anot Rusijos specialiųjų tarnybų, turėtų sukelti politinį nestabilumą šalies viduje ir sumažinti tarptautinės antiputininės koalicijos pasitikėjimą Ukraina“, – teigiama pranešime. 

REKLAMA

Kaip pranešama, Rusijos Federacija nuolat vykdo informacinę ir psichologinę operaciją prieš Ukrainą. 

21:51 | Zelenskis pakvietė Olimpinių žaidynių vadovą į Ukrainos miestą Bachmutą 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis  penktadienį pakvietė Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentą Thomasą Bachą (Tomą Bachą) apsilankyti pasienio mieste Bachmute. 

„Kviečiu poną Bachą į Bachmutą, kad jis pats įsitikintų, jog neutralumo nėra, – sakė V. Zelenskis. – Akivaizdu, kad bet kokia neutrali Rusijos sportininkų vėliava yra sutepta krauju“. 

REKLAMA

21:38 | Maskva nurodė Latvijos ambasadoriui per dvi savaites išvykti iš Rusijos 

Maskva penktadienį pareiškė, kad Latvijos ambasadorius turi per dvi savaites išvykti iš Rusijos, ir apkaltino Europos Sąjungai priklausančią Baltijos šalį „visiška rusofobija“. 

Toks sprendimas priimtas po to, kai Rusija pirmadienį pablogino diplomatinius santykius su Estija ir nurodė jos ambasadoriui išvykti iš šalies, pateikusi tokį patį kaltinimą Talinui. 

REKLAMA
REKLAMA

Estija ėmėsi atsakomųjų veiksmų ir paprašė Rusijos ambasadoriaus išvykti iš Talino, o Latvija pirmadienį taip pat liepė Rusijos ambasadoriui išvykti ir pareiškė, kad nutraukia diplomatinius santykius. 

„Latvijos ambasadoriui Mariui Riekstiniui buvo nurodyta per dvi savaites išvykti iš Rusijos Federacijos“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos Maskvoje pranešime. Latvija pirmadienį paskelbė, kad paprašė Rusijos ambasadoriaus išvykti. 

21:23 | Rusai atakuoja Zaporižią 

Rusijos pajėgos atakuoja Zaporižią, pranešė miesto meras Anatolijus Kurtevas, skelbia „Ukrinform“. 

„Priešas puola miestą! Tikėtina, kad apšaudymas pasikartos. Visi būkite saugiose vietose!“, – pranešė meras.  

Srityje veikia oro pavojaus pavojaus sistema, gyventojai girdėjo du galingus sprogimus.  

Ukrainos žiniasklaidoje pasirodė žinia, kad atakuojamas ir Dnipropetrovsko srityje esantis Kryvoj Riho miestas. Oficialiai ši informacija kol kas nėra patvirtinta. 

21:07 | Zelenskis įspėjo: jei „Abrams“ atvyks į Ukrainą rugpjūtį, bus per vėlu 

Prezidentas Volodymyras Zelenskis interviu „SkyNews“ sakė, kad pristatymo laiko klausimas yra nepaprastai svarbus, o kai kurie ginklai, kurie buvo žadėti anksčiau, dar nebuvo pristatyti. 

REKLAMA

„Turime ginklą, dėl kurio buvo priimtas sprendimas, bet jis nepasiekė Ukrainos. Kartais šis ginklas keliauja ištisus mėnesius. Nesakau, kad kažkas dėl to kaltas. Sakau, kad palengvėjimas ateina tada, kai partneriai pradeda dirbti ginant mūsų kariuomenę“, – sakė jis. 

Į žurnalisto patikslinimą, „ar nebūtų per vėlu“, jei tankai iš JAV atvyktų rugpjūtį, jis atsakė teigiamai. 

„Taip. Jau per vėlu. Bet aš nežinau tikrosios padėties šiuo metu, kada jie bus. Kada Amerika duos mums „Abrams“. Nežinau, kada tankai iš tikrųjų ateis iš Europos“, – sakė jis. . 

 

20:55 | Landsbergis su Kuleba aptarė tolesnes sankcijas, specialųjį tribunolą Rusijai 

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis su Ukrainos kolega Dmytro Kuleba penktadienį aptarė tolesnes sankcijas ir specialiųjų tribunolą Rusijai. 

„Puiki diskusija su mano geru draugu Dmytro Kuleba apie tolesnių sankcijų koordinavimą, ESBO reikalus, specialųjį tribunolą ir Ukrainos pergalės spartinimą“, – žinutėje „Twitter“ rašė diplomatijos vadovas. 

20:37 | Žiniasklaida: Zaporižioje girdimi sprogimai

Ukrainos žiniasklaida praneša, kad Zaporižioje girdimi sprogimai. 

Skelbiama, kad rytinėje Ukrainos dalyje skamba oro antskrydžio sirenos. Kol kas oficialios institucijos nepatvirtina šios informacijos. 

REKLAMA

20:20 | ES parlamentarė: Rusijos skilimas yra mažiau pavojingas, nei palikti šią agresyvią imperiją nepakitusią 

Rusijos egzistavimas dabartine forma reiškia tolesnį pavojų jos kaimynams ir visam civilizuotam pasauliui. Paskutinės Europos imperijos žlugimas yra „neišvengiamas“, jis atneš taiką žemynui ir laisvę Rusijos pavergtoms tautoms, savo straipsnyje rašo Europos Parlamento narė, buvusi Lenkijos užsienio reikalų ministerijos vadovė Ana Fotyga, cituoja „Ukrinform“. 

„Turime suvokti, kad Rusijos Federacijos žlugimas gali sukelti tam tikrų sunkumų ir rizikų, kaip ir bet koks pereinamasis laikotarpis. Tačiau šios rizikos bus daug mažiau pavojingos, nei palikti šią agresyvią imperiją nepakitusią. Po miego periodo ji grįš su tolimesne agresija, kaip buvo per šimtmečius“, – pabrėžė Fotyga. 

19:45 | Holokausto dienos proga Lenkijos premjeras kaltina Putiną statant naujas stovyklas 

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis penktadienį Holokausto aukų atminimo dienos proga apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną statant „naujas stovyklas“ ir kariaujant prieš Ukrainą. 

„Minint nacistinės Vokietijos Aušvico-Birkenau mirties stovyklos išlaisvinimo metines, prisiminkime, kad rytuose Putinas stato naujas stovyklas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė M. Morawieckis, nepateikdamas jokių detalių. 

REKLAMA

„Solidarumas ir nuosekli parama Ukrainai yra veiksmingi būdai užtikrinti, kad istorijos ratas neužsisuktų“, – pridūrė jis. 

19:20 | Ukrainos prezidentūra: per naujausią Rusijos apšaudymą žuvo 10 žmonių 

Ukrainos prezidento kanceliarija penktadienį pranešė, kad per vieną dieną dėl Rusijos apšaudymų žuvo mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, o dar 20 buvo sužeisti, šaliai stengiantis atsigauti po ankstesnės Rusijos raketų smūgių ir dronų atakų bangos. 

Tarp naujai žuvusių žmonių – mažiausiai du civiliai pietiniame Chersono mieste, kurį Ukrainos kariai atkovojo lapkričio mėnesį, ir dar du Rytų Ukrainos Donecko regione. 

Ketvirtadienį Rusijos pajėgų paleistos raketos ir dronai smogė toliau į Ukrainos teritoriją, žuvo mažiausiai 11 žmonių. 

18:54 | ES pusmečiui pratęsė sankcijas Rusijai dėl Ukrainos 

Europos Sąjunga penktadienį dar pusmečiui pratęsė sankcijas Rusijai dėl jos karo Ukrainoje ir svarsto galimybę imtis naujų priemonių prieš Maskvą. 

Sankcijos, iš pradžių įvestos 2014 metais Maskvai aneksavus Ukrainos Krymą, buvo gerokai sugriežtintos vasario mėnesį, Rusijai pradėjus plataus masto invaziją į provakarietišką kaimynę. 

18:54 | Kim Jong Uno sesuo: Šiaurės Korėja visada bus Rusijos pusėje  

Vakarams nusprendus suteikti karinę pagalbą Ukrainai ir pranešus apie tankų tiekimą, Rusija surado sąjungininkę – Šiaurės Korėją. Šios totalitarinės valstybės lyderio Kim Jong Uno sesuo Kim Yo Jong paskelbė apie visišką Kremliaus palaikymą ir pareiškė, kad Rusija „neabejotinai sudegins iki pelenų Vakarų ginkluotę“. 

REKLAMA

18:30 | Rusai išsigalvoja pergalių: skelbia per paskutinę ataką pataikę į visus taikinius, nors ukrainiečiai numušė  40 raketų iš 55 

Rusijos Federacijos gynybos ministerija išsigalvojo pergalių kare, skelbia UNIAN.  

Propagandistų paskelbtame vaizdo įraše Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas skelbė, kad atakos metu kariuomenė pataikė į visus nurodytus objektus, nors iš tiesų Ukraina numušė 40 raktų iš 55.  

Vaizdo įraše Maskva neslepia, kad taikomasi į kritinę civilinę infrastruktūrą, kuri, pagal Kremliaus vaizduotę, tarnauja kariuomenei. 

I. Konašenkovas pridūrė, kad „sausio 26 d. įvykusio didžiulio Rusijos ginkluotųjų pajėgų smūgio tikslai buvo pasiekti, visi nurodyti objektai buvo pataikyti“. 

Savo ruožtu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų atstovas Jurijus Ignatas šiandien pažymėjo , kad okupantai dviem „Kinžal“ raketomis pataikė į kelis energetikos objektus Kyjive ir Zaporižioje.  

„Rusai turi nedaug „Kinžal“ raketų. Jos taupomos pataikyti į strategiškiausius taikinius. Šį kartą vienas „strategiškiausių taikinių" yra objektas Zaporižioje ir vienas iš energetikos infrastruktūros objektų Kyjive. Štai jų „strateginis tikslas“ – palikti kokią nors Kyjivo sritį be šviesos“, – atsakė J. Ignatas. 

REKLAMA

18:00 | Rusai susiduria su problemomis 

Rusija susiduria su problemomis pačiame aukščiausiame kariuomenės lygyje, sako Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas Andrijus Černiakas. 

„Jau matėme ir stebime dažną įvairaus lygio generolų ir vadų keitimą, kurie nesugebėjo atlikti savo užduočių. Galbūt tai yra paskutinė galimybė ištaisyti situaciją ir bent iš dalies pasiekti užsibrėžtus tikslus. Mūsų vertinimu, personalo problemų su rusų vadovybės štabu kasdien tik daugės“, – sakė jis. 

Taip pat jis teigia, kad rusams trūksta dalinių, kovojančių Donecko ir Luhansko srityse. 

 „Rusijos Federacija tęs puolimo operacijas, nes nepasiekė savo pagrindinio tikslo – visiškos Donecko ir Luhansko sričių okupacijos. Ir būtent ten esančiuose daliniuose pastebime, kad okupantai turi rimtų problemų su būčių ar kuopų vadais. Priešakinėje linijoje esantys nenori kautis, eina į puolimą, daug kas nori suluošinti save, kad grįžtų į Rusijos teritoriją ir nebekariauti. Dauguma planuoja neatnaujinti sutarties, bet niekas jų neklausia“, – aiškino A. Černiakas.  

Būtent todėl, kaip pažymėjo jis, mobilizuoti rusai dažnai siunčiami į puolimo operacijas be komandos ir tinkamos sąveikos tarp grupių. Jie gali turėti nedidelę taktinę sėkmę, bet jų miršta šimtais, o vietoj jų siunčiama nauja „patrankų mėsa“, sakė Ukrainos karinės žvalgybos pareigūnas. 

REKLAMA

17:49 | Ukrainiečiai sunaikino rusų lėktuvą SU-25 

„Ukrinform“ praneša, kad Ukrainos kariuomenei pavyko sunaikinti Rusijos šturmo lėktuvą Su-25. 

17:34 | Rusijos deputatas pripažino pralaimėjimą JAV: „Šį karą jau prakišome“

Rusijos deputatas Jevgenijus Fiodorovas kalbėdamas radijo stočiai „Govorit Moskva“ pareiškė, kad šalis „pasiruošusi branduoliniam karui, karui konvencinėmis priemonėmis pasiruošusi, o informaciniam – ne“. Jis taip pat pripažino, kad šį informacinį karą JAV Rusija jau pralaimėjo.

17:19 | Sprogimai Chersone 

Ukrainos žiniasklaidoje pasirodė pranešimai apie sprogimus Chersone. Kol kas oficialios institucijos šios informacijos nepatvirtino.  

17:02 | Donecko srityje rusai apšaudė Časiv Jarą, du žmonės žuvo 

Penktadienio rytą okupantai apšaudė Donecko srityje esantį Časiv Jaro miestč, skelbia „Ukrinform“.  

Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenko praneša, kad išpuolio metu žuvo du žmonės, dar mažiausiai penki yra sužeisti.  

16:45 | Belgija paskelbė apie didžiausią paramos paketą

Belgija Ukrainai skiria didžiausią karinės pagalbos paketą, kurio vertė sieks 92 mln. eurų. 

Paketą apmins NASAMS kompleksams skirtos raketos, oro gynybos sistemos „Mistral“ paleidimo įrenginiai, 80 šarvuočių IVECO Lynx, 150  sunkvežimių, ginklai.

REKLAMA

16:34 | Ukraina sako įnirtingai kovojanti dėl Vuhledaro miesto

Ukraina penktadienį paskelbė, kad jos kariai įnirtingai kaunasi su rusais dėl rytiniame Donecko regione esančio Vuhledaro miesto kontrolės.

Rusijos remiamos pajėgos pareiškė „laukiančios gerų naujienų“ iš šio miesto, kur prieš Rusijos invaziją gyveno maždaug 15 tūkst. žmonių, bet Kyjivas sakė, kad Maskvos kariai klaidingai nušviečia savo laimėjimus.

„Ten vyksta įnirtinga kova“, – vietos žiniasklaidai sakė Ukrainos kariuomenės atstovas Serhijus Čerevatas.

„Daug mėnesių Rusijos kariuomenė... ten bando pasiekti reikšmingą sėkmę“, – sakė jis.

Rytinės Donecko srities, kurią Maskvos remiami separatistai iš dalies kontroliuoja nuo 2014 metų, visiškas užėmimas yra tarp pagrindinių Maskvos karinių tikslų Ukrainoje.

16:20 | Zelenskis dėkoja Lenkijai už pažadėtus 60 papildomų tankų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį sveikino Lenkijos sprendimą skirti jo šaliai papildomus 60 tankų.

„Ačiū, Lenkija, už šiuos svarbius sprendimus pristatyti Ukrainai 60 lenkiškų tankų, tarp jų 30 garsiųjų „PT-91 Twardy“, drauge su 14 „Leopardų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė V. Zelenskis.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis apie Varšuvos indėlį paskelbė ketvirtadienį duodamas interviu Kanados transliuotojui „CTV News“.

„Šiuo metu esame pasirengę nusiųsti 60 savo modernizuotų tankų, 30 iš jų – PT-91, o be šių tankų – ir 14 turimų tankų „Leopard 2“, – nurodė jis.

Jis priminė, kad nuo karo pradžios Lenkija Ukrainai nusiuntė ne mažiau kaip 250 tankų. Tai buvo daugiausia sovietiniai T-72. PT-91 yra modernizuota jų versija.

15:25 | ES: Rusija savo karą nukreipia prieš NATO ir Vakarus

Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) generalinis sekretorius Stefano Sannino taip pat kritikavo Maskvą už tai, kad ji išprovokavo Vokietiją ir Jungtines Valstijas siųsti Ukrainai modernius tankus.

Jis gynė Berlyno ir Vašingtono sprendimus suteikti Ukrainai karinės įrangos bei pažėrė kritikos Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui už karą su NATO ir Vakarais.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Tokijuje savo kelionės po Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną metu, jis sakė, kad V. Putinas „nuo specialiosios operacijos koncepcijos dabar perėjo prie karo su NATO ir Vakarais koncepcijos“.

Anot S. Sannino, aprūpindamos ukrainiečius tankais Vokietija ir JAV nori padėti jiems apsiginti kare, o ne tapti puolančiomis dalyvėmis.

„Manau, kad šis naujausias ginkluotės tiekimo raidos momentas yra tik situacijos ir to, kaip Rusija pradėjo kelti karą į kitą pakopą, evoliucija“, – sakė jis.

EIVT generalinis sekretorius pridūrė, kad Rusija vykdo „beatodairiškas atakas“ prieš civilius gyventojus ir miestus, ir nebesitaiko į karinius objektus.

Briuselis nestumia karo į kitą etapą, „tik suteikia galimybę gelbėti gyvybes ir... apsiginti nuo šių barbariškų išpuolių“, teigė S. Sannino.

Vokietija ir JAV trečiadienį paskelbė, kad siųs į Ukrainą pažangius kovinius tankus, kuriuos vienas ekspertas pavadino „šarvuota smogiamąja jėga“, padėsiančia Kyjivui pereiti į puolimą, Rusijos invazijai tęsiantis jau dvyliktą mėnesį.

Šiuo pranešimu pradėtos koordinuojamos Vakarų pastangos suteikti dešimtis sunkiųjų ginklų, su kuriais, Ukrainos kariuomenės vadų teigimu, bus galima rengti kontrpuolimus ir gelbėti gyvybes.

JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad jo šalis atsiųs 31 tanką „M1 Abrams“, nors kelis mėnesius Vašingtonas įrodinėjo, kad Ukrainos kariams juos valdyti ir prižiūrėti būtų per sunku.

Vašingtonas savo sprendimą priėmė po to, kai tiekti tankus sutiko Berlynas. Vokiečiai iš savo atsargų pažadėjo atsiųsti 14 tankų „Leopard 2 A6“.

Šią savaitę S. Sannino lankėsi Japonijoje, kur aptarė tolesnį ES ir Japonijos bei kitų Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių bendradarbiavimo stiprinimą. Šios valstybės susiduria su vis didesniais iššūkiais, darančias įtaką ir visam regionui.

15:14 | M. Morawieckis: remti Ukrainą būtina norint užkirsti kelią tolesnei Rusijos agresijai

Lenkijos ministras pirmininkas pareiškė, kad siekiant užkirsti kelią tolesnei Rusijos agresijai būtina ginti Ukrainos teisę išlikti laisva ir suverenia valstybe.

Kalbėdamas Kanados transliuotojui „CTV News“ Mateuszas Morawieckis sakė: „Rusijos ginklas yra baimė. Mūsų ginklas turėtų ir privalo būti solidarumas.“

14:42 | Rusijos pareiškimas NATO

Spaudos konferencijoje penktadienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad „NATO yra visiškai įsitraukusi į konfrontaciją su Rusija“. 

Ministerijos įsitikinimu, apie jokią Ukrainos gynybą jau seniai nekalbama, o Kyjivas ir Vakarai „yra pasirengę viskam, kad padarytų Rusijai maksimalią žalą“. 

Kartodama tradicinę propagandinę Kremliaus liniją, M. Zacharova tvirtino, kad Vakarų tankų tiekimas Ukrainai situacijos nepakeis, o perkels Vakarų ir Rusijos konfrontaciją į naują lygmenį.

„Ar tikrai manote, kad siųsdami tankus, kuriuos privalo aptarnauti žmonės, formuodami, be kita ko, Ukrainos ir kitų šalių piliečių verbavimo centrus Ukrainos ambasadų užsienyje bazėse, jūs vis dar nesate konflikto dalis? Kas jūs tada esate?“ – klausimą NATO vadui Jensui Stoltenbergui adresavo M. Zacharova.

Trečiadienį, po kelias savaites trukusio intensyvaus Kyjivo ir daugelio jo sąjungininkų Europoje spaudimo, Berlynas pagaliau sutiko pristatyti galinguosius Vokietijoje pagamintus tankus „Leopard“.

„Leopard 2“ laikomas vienu iš pažangiausių tankų modelių visame pasaulyje ir yra plačiai naudojamas visoje Europoje, todėl atsarginių dalių ir šaudmenų galima lengvai įsigyti.

Vėliau Vašingtonas taip pat pranešė, kad atsiųs 31 tanką „Abrams“ – vieną galingiausių ir sudėtingiausių JAV kariuomenės ginklų.

Nors Vakarų šalys jau yra Kyjivui siuntusios pačių įvairiausių ginklų – nuo artilerijos iki priešraketinės gynybos sistemų „Patriot“, tankai ilgą laiką buvo laikomi per dideliu žingsniu, rizikuojant grėsminga Maskvos atsakomąja reakcija.

14:26 | Holokausto aukų atminimo dieną V. Putinas išpeikė „neonacius“ Ukrainoje

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį, Holokausto aukų atminimo dieną, pakartojo teiginį, kuriuo siekia pateisinti savo karinę intervenciją – kad Ukrainoje esą veikia neonaciai.

„Pamiršus istorijos pamokas, baisios tragedijos kartojasi, – sakė V. Putinas. – Tai rodo nusikaltimai prieš civilius gyventojus, etninis valymas ir baudžiamosios akcijos, kurias Ukrainoje organizuoja neonaciai. Būtent prieš šį blogį drąsiai kovoja mūsų kariai.“

V. Putino karinės operacijos šalininkai teigia, kad Ukrainos elgesys su šalyje gyvenančiais rusakalbiais prilygsta nacistinės Vokietijos veiksmams.

13:52 | Ukraina gali boikotuoti Paryžiaus olimpines žaidynes, jei jose dalyvaus rusai

Ukrainos sporto ministras ketvirtadienį perspėjo, kad jo šalis gali boikotuoti 2024-ųjų Paryžiaus olimpines žaidynes, jei jose bus leista dalyvauti Rusijos ir Baltarusijos sportininkams.

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) trečiadienį pareiškė, kad, nepaisant Maskvos invazijos į Ukrainą, ieško galimybių rusams dalyvauti žaidynėse.

Ukrainos sporto ministras Vadymas Gutcaitas sakė, kad toks žingsnis yra nepriimtinas.

„Mūsų pozicija nesikeičia – kol Ukrainoje tęsiasi karas, Rusijos ir Baltarusijos sportininkai neturėtų dalyvauti tarptautinėse varžybose“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė jis.

„Jei nebūsime išgirsti, neatmetu galimybės, kad boikotuosime olimpines žaidynes ir atsisakysime jose dalyvauti“, – pridūrė ministras.

13:26 | Kyjivas ir Europa turi pasirengti galimai naujai pabėgėlių iš Ukrainos bangai – UNHCR

Rusijos pajėgoms veržiantis į Rytų Ukrainą, Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) vadovas Filippo Grandi ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP teigė, kad Kyjivas ir Europos valstybės turėtų pasirengti galimai nuo susirėmimų bėgančių žmonių bangai. 

Jis teigė, kad nepaisant daugkartinių pagalbos pasiūlymų, Rusija jo agentūrai ir toliau suteikia tik itin ribotas galimybes pasiekti ukrainiečius. 

„Negaliu daryti karinių prognozių – tai ne mano kompetencija, – Ukrainos sostinėje Kyjive teigė F. Grandi. – Tačiau viena galiu pasakyti – žinoma, kad bet koks karo paaštrėjimas gali sukelti tolesnį vienokį ar kitokį gyventojų perkėlimą, ir mes turime būti tam pasirengę.“

„Sakome ne tik Ukrainos vyriausybei, bet ir kaimyninių šalių vyriausybėms: būkite pasirengę... bet kokiam galimam įvykiui“, – teigė F. Grandi. 

12:40 | Zelenskis: „abejingumas žudo“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, penktadienį minėdamas Holokausto aukų atminimo dieną, paragino pasaulį susivienyti prieš abejingumą ir neapykantą.

„Šiandien, kaip visada, Ukraina pagerbia milijonų Holokausto aukų atminimą. Mes žinome ir prisimename, kad abejingumas žudo kartu su neapykanta“, – vaizdo pareiškime sakė V. Zelenskis, kurio šalis jau beveik metus kovoja su Rusijos agresija.

11:47 | DB: rusai pagražina savo pasirodymą fronte

Naujausioje savo ataskaitoje Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos žvalgai skelbia, kad Rusijos pajėgų daliniai greičiausiai surengė vietines bandomąsias atakas prie Orichovo ir Vuhledaro, tačiau mažai tikėtina, kad Rusija iš tikrųjų pasiektų kokią nors reikšmingą sėkmę.

Pastebima, kad per pastarąsias šešias dienas Rusijos tinklaraštininkai tvirtino, kad Rusijos kariai pasiekė reikšmingos sėkmės, neva pralaužę Ukrainos gynybą dviejose srityse: pietuose esančioje Zaporižios srityje prie Orechovo ir 100 km į rytus, Donecko srityje, netoli Vuhledaro.

„Egzistuoja reali galimybė, kad Rusijos kariniai šaltiniai sąmoningai skleidžia dezinformaciją, bandydami parodyti, kad Rusijos operacija įgauna pagreitį“, – rašoma britų žvalgų ataskaitoje.

11:04 | Rusai laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose nori įvesti Rusijos laiką

Rusijos Federacijos pramonės ir prekybos ministerija „Telegram“ pranešė, kad „netolimoje ateityje“ okupuotose Ukrainos žemėse – apsišaukėliškose Donecko ir Luhansko „liaudies respublikose“, Zaporižioje bei Chersone bus įvedamas Maskvos laikas.

10:20 | „Bloomberg“: Putinas „vasarį arba kovą“ rengia naują smūgį Ukrainai – ruošiasi ilgam konfliktui su Vakarais

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, nepaisydamas didžiulių Rusijos pajėgų nuostolių, ruošia naują puolimą Ukrainoje, o kartu rengia savo šalį ilgus metus tuksiančiai konfrontacijai su JAV ir jų sąjungininkais, skelbia „Bloomberg“.

„Praėjus beveik metams po plataus masto invazijos, turėjusios trukti kelias savaites, Vladimiras Putinas ruošiasi naujam puolimui Ukrainoje, tuo pačiu ruošdamas savo šalį konfliktui su JAV ir jų sąjungininkais, kuris, jo manymu, tęsis ilgus metus.

Kremliui artimų žmonių teigimu, naujas puolimas gali prasidėti jau vasario ar kovo mėnesį“, – rašo „Bloomberg“, remdamasis savo šaltiniais.

09:45 | Lenkija perduos Ukrainai dar 60 tankų

Lenkija perduos Ukrainai 60 savo gamybos tankų RT-91 „Twardy“, be anksčiau jau pažadėtų 14-os vokiškų „Leopard 2“, skelbia Ukrainos prezidento administracijos atstovas Andrijus Jermakas.

Tankas PT-91 „Twarty“ yra lenkų modernizuoti sovietiniai T-72M1, pradėti naudoti Lenkijos kariuomenėje 1995-aisiais. T-72M pakeitimai apima naują dviejų ašių stabilizuotą ugnies valdymo sistemą, patobulintus šarvus, galingesnį variklį, geresnę transmisiją.

09:06 | JAV Ukrainai siunčiami tankai pranoksta rusų techniką 

JAV Ukrainai perduos tankus „Abrams“ M1A2, tai senesnių modelių M1A1 patobulinimas.

Šių tankų perdavimą Ukrainai CNN komentavo buvęs JAV ginkluotųjų pajėgų Korėjoje vadas atsargos generolas Robertas Abramsas. Jo tėvo garbei ir buvo pavadintas amerikiečių tankas „Abrams“. 

Anot jo, skirtumas tarp minėtų modifikacijų yra „kaip skirtumas tarp laidinio sukamojo telefono ir iPhone, kurį laikote rankose“.

Jis pažymėjo, kad šio „Abrams“ tanko modelio ypatybė yra nauja informacinė sistema tarp transporto priemonių. Tai leidžia transporto priemonėms nuolat ir automatiškai keistis informacija. Naudodami šią technologiją vadai gali greitai sekti tankų vietą, nustatyti priešo pozicijas ir apdoroti artilerijos užklausas.

Be to, atnaujinta šio tanko versija taip pat yra žymiai labiau mirtina nei A1.

„M1A2 yra daug pranašesnis mirtinumu, išgyvenamumu ir mobilumu, palyginti su tuo, ką Rusija turi mūšio lauke“, – CNN sakė generolas R. Abramsas.

08:28 | JAV aptars galimybę Ukrainai tiekti naikintuvus

JAV prezidento Joe Bideno administracija su sąjungininkais „atsargiai aptars“ galimybę parūpinti Ukrainai naikintuvus F-16.

JAV prezidento patarėjas saugumo klausimais Johnas Fineris sakė, kad JAV pareigūnai „nieko neatmeta“, rašo MSNBC.

„Mes labai atidžiai tai aptarsime [su sąjungininkais]“, – sakė jis.

Pasak J. Finerio, Vašingtonas neatmeta „bet kokių specifinių ginklų sistemų tiekimo Ukrainai“, o karinė pagalba gynybos pajėgoms teikiama „pagal jų poreikius ir ukrainiečių kovos fazes“.

Anksčiau JAV Gynybos departamentas taip pat komentavo F-16 perdavimą Ukrainos oro pajėgoms, pabrėždamas, kad „tikrai nieko neketiname išbraukti iš darbotvarkės“.

07:53 | Smūgis Baltarusijai už pataikavimą Rusijai – ES parengė naujas sankcijas

Europos Sąjunga Baltarusijai parengė naują sankcijų paketą dėl jos vaidmens remiant visapusišką Rusijos invaziją į Ukrainą, skelbia „Bloomberg“.

Siūlomos sankcijos iš esmės dubliuoja apribojimus, kuriuos ES jau taikė Rusijai, ypač pagrindinių technologijų eksportui ir energetikos sektoriui.

07:10 | Ukrainos kontrataka rytuose – perėjo į puolimą Kreminoje

JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai praneša, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos perėjo į kontrpuolimą Kreminoje, Rytų Ukrainoje.

„Šaltiniai Rusijoje teigė, kad Ukrainos kariai sausio 26 d. atnaujino kontrpuolimo operacijas Kreminos apylinkėse. 

Vienas Rusijos tinklaraštininkas teigė, kad Ukrainos kariai pradėjo puolimo operacijas prieš 144-osios motorizuotosios šaulių divizijos pozicijas Kreminos rajone sausio 25 d.“, – rašoma naujausioje ISW ataskaitoje.

Tiesa, Rusijos propagandistai tvirtino, kad rusų pajėgoms esą pavyko atremti išpuolį. Tačiau Ukrainos kariai ir toliau atakavo rusų karius iš Torskio (gyvenvietė 14 kilometrų į vakarus nuo Kreminos) pusės.

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai

► Ketvirtadienį Kanada pranešė, kad kartu su Jungtinėmis Valstijomis, Vokietija ir kitomis šalimis tieks sunkiuosius tankus Ukrainai, kad ši galėtų kovoti su Rusijos pajėgomis, ir pristatys keturis visiškai parengtus tankus „Leopard“.

► Ukrainos nepaprastųjų situacijų pareigūnai pranešė, kad per naujausias Rusijos dronų ir raketų atakas žuvo 11 žmonių ir dar 11 buvo sužeisti.

► Ukrainos oro gynybos pajėgos ketvirtadienį numušė 47 iš 55 rusų paleistų raketų, pranešė šales ginkluotųjų pajėgų vadovas Valerijus Zalužnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų