REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
4
Karas Ukrainoje (nuotr. SCANPIX)

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį pareiškė, kad Kachovkos užtvankos Ukrainoje susprogdinimas yra dar viena pražūtinga Rusijos invazijos į kaimyninę šalį pasekmė. Tuo metu Ukrainos ekstremalių situacijų tarnyba įspėja, kad vandenyje pastebėtos plūduriuojančios minos, be to, skelbiama apie žuvusius gyvūnus.

4

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį pareiškė, kad Kachovkos užtvankos Ukrainoje susprogdinimas yra dar viena pražūtinga Rusijos invazijos į kaimyninę šalį pasekmė. Tuo metu Ukrainos ekstremalių situacijų tarnyba įspėja, kad vandenyje pastebėtos plūduriuojančios minos, be to, skelbiama apie žuvusius gyvūnus.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:27 | Vandens lygio pikas bus pasiektas ryte

Ukrainos valstybinė energetikos bendrovė „Ukrhydroenergo“ teigia, kad dėl po sprogimų sugriautos užtvankos vanduo smarkiai tekės visą naktį, o trečiadienį ryte bus pasiektas vandens lygio pikas.

Teigiama, kad panašus vandens lygis turėtų išlikti keturias, o galbūt ir penkias dienas, kol galiausiai vanduo pradės slūgti.

REKLAMA
REKLAMA

22:43 | Ukraina skelbia dėl susprogdintos užtvankos evakuojanti 17 000 tūkst. žmonių

Ukrainos generalinis prokuroras antradienį sakė, kad iš rajonų, kurie buvo užlieti susprogdinus Kachovkos užtvanką, evakuojama 17 tūkst. žmonių.

REKLAMA

„Daugiau kaip 40 000 žmonių gresia potvynio pavojus. Ukrainos pareigūnai evakuoja daugiau kaip 17 000 žmonių“, – socialinėje žiniasklaidoje pranešė Andrijus Kostinas.

Jis pridūrė, kad dar 25 000 žmonių turėtų būti evakuoti Rusijos okupuotoje teritorijoje kitame Dnipro upės krante.

22:04 | V. Zelenskis: Bachmute ukrainiečiai nukovė 21 tūkst. „Wagner“ kovotojų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė, kiek Rusijos karinės bendrovės „Wagner“ karių jau buvo nukauta Bachmuto mieste, kur vyksta itin aršios kovos, rašo UNIAN.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip antradienį teigė V. Zelenskis, Bachmute Ukrainos ginkluotosios pajėgos iš viso nukovė 21 tūkst. „Wagner“ kovotojų, dar 60 tūkst. buvo sužeisti.

„Deja, mes taip pat turime praradimų, tačiau jie negali būti palyginti“, - sakė prezidentas.

Pasak V. Zelenskio, Ukrainos gynėjai, kovojantys netoli Bachmuto apylinkių, gavo geriausius ir naujausius Vakarų partnerių ginklus, kurie buvo perduoti Kyjivui. „Nenoriu detalizuoti. <...> Aš manau, kad tai pati galingiausia gynyba, kokia tik galėjo būti sukurta“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

21:20 | Baltieji rūmai: užtvankos Ukrainoje griūtis greičiausiai pareikalaus daug aukų

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad didelės užtvankos Ukrainoje sprogdinimas greičiausiai pareikalaus daug aukų, tačiau pridūrė, kad vis dar nėra konkrečių įrodymų, kurie leistų teigti, kas įvykdė šį aktą.

Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby žurnalistams sakė, kad Jungtinės Valstijos šiuo metu negali galutinai pasakyti, kas įvyko.

REKLAMA

20:59 | Skelbia, kad po užtvankos susprogdinimo vanduo užtvindė Rusijos kariuomenės pozicijas

Rusijos okupacinių pajėgų kontroliuojamo objekto susprogdinimas antradienį sukėlė baimę dėl humanitarinės ir ekologinės katastrofos Ukrainos teritorijose, rašo UNIAN.

Ukrainos gynybos viceministrė Hanna Maliar socialiniame tinkle „Telegram“ teigė, kad Rusijos susprogdinanta Kachovkos hidroelektrinės užtvanką Ukrainoje gali sukelti ekologinę ir humanitarinę katastrofą.

REKLAMA

„Užtvankos susprogdinimą įvykdė Rusijos okupantai, siekdami sustabdyti Ukrainos karinių pajėgų rengiamą deokupacijos procesą, taip pat nukreipti visuomenės dėmesį nuo įvykių, kurie vyksta Belgorodo regione“, – teigė ji.

Tačiau H. Maliar atkreipia dėmesį, kad tokie okupantų veiksmai lėmė priešingą efektą. Pasak jos, civiliai laikinai okupuotose teritorijose – Chersono regione ir Kryme – atsidūrė kritinėje padėtyje po to, kai vanduo užliejo gyvenamuosius namus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Be to, buvo užtvindytos Rusijos karinių dalinių pozicijos, tad tai gali lemti, kad rusų minos bus išplautos, jos chaotiškai pradės detonuoti“, – kalbėjo viceministrė.

Tuo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kaip rašo „SkyNews“, antradienį teigė, kad susprogdinta užtvanka nesustabdys Kyjivo siekio vykdyti kontrpuolimą ir atsikovoti savo prarastas žemes, kurias okupavo rusai.

20:26 | Nepritariu karui, nepritariu A. Lukašenkai – teniso žvaigždė A. Sabalenka

Baltarusijos teniso žvaigždė Aryna Sabalenka antradienį atvirai pasmerkė savo šalies vaidmenį Maskvos kare Ukrainoje ir tvirtino nesanti autokratinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos šalininkė.

REKLAMA

„Nepalaikau karo, o tai reiškia, kad šiuo metu nepalaikau Lukašenkos“, – sakė antroji pasaulio raketė, po pergalės prieš ukrainietę Eliną Svitoliną patekusi į „French Open“ turnyro pusfinalį.

25 metų sportininkei buvo daromas vis didesnis spaudimas atsiriboti nuo artimų santykių su A. Lukašenka, kuris yra vienas pagrindinių Maskvos karinių sąjungininkų vykstančiame kare.

„Baltarusijoje žaidėme daug Federacijos taurės varžybų. Jis (Lukašenka) dalyvaudavo mūsų varžybose, fotografuodavosi su mumis po rungtynių. Bet tuo metu nieko blogo nevyko nei Baltarusijoje, nei Ukrainoje, nei Rusijoje“, – sakė ji žurnalistams.

REKLAMA

A. Sabalenka atšaukė dvi ankstesnes spaudos konferencijas Prancūzijos atvirajame teniso čempionate, teigdama, kad nesijaučia saugi po to, kai sulaukė daugybės klausimų apie jos ryšius su Vakaruose nepripažintu Baltarusijos vadovu.

Būdama turnyro „Australian Open“ nugalėtoja ir potencialia pirmąja pasaulio rakete, iš ukrainiečių varžovių ji sulaukė raginimų pasinaudoti savo įtaka ir asmeniškai pasisakyti prieš karą.

„Nenoriu, kad mano šalis dalyvautų kokiame nors konflikte. Tai sakiau daug kartų. Jūs žinote mano poziciją. Jūs turite mano atsakymą, – sakė ji. – Nenoriu, kad sportas būtų įtrauktas į politiką, nes esu tiesiog 25 metų tenisininkė.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Sabalenka praeityje artimai bendravo su A. Lukašenka. Pasak Baltarusijos valstybinės naujienų agentūros „Belta“, 2018 metais ji paprašė privataus susitikimo.

Kitais metais duodama interviu didžiausiam šalies nepriklausomam naujienų tinklalapiui „Tut.by“, kuris buvo uždarytas po susidorojimo su opozicija A. Lukašenkai reaguojant į istorinius prieš jį nukreiptus mitingus, ji palankiai atsiliepė apie Baltarusijos lyderį.

2020-ųjų gruodžio 31-ąją, po metų, pažymėtų prodemokratinių demonstracijų žiauriu numalšinimu, A. Sabalenka kartu su A. Lukašenka Minske šventė Naujuosius metus.

REKLAMA

19:58 | Rusijos melui ribų nėra: gyrėsi, kad numušė „Leopard 2“, bet tai tebuvo purkštuvas 

Aiškėja, kad Rusijos gynybos ministerijos paskelbtas vaizdo įrašas apie neva numuštą „Leopard 2“ tanką yra eilinė Kremliaus propaganda.

Socialinio tinklo „Telegram“ kanaluose analizuojamas Rusijos Federacijos gynybos ministerijos paviešintas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip neva yra paleidžiamas smūgis į Ukrainai perduotą „Leopard 2“ tanką.

REKLAMA

Tačiau UNIAN, o taip pat „Astra“ šaltiniai skelbia, kad Rusijos karinės pajėgos iš tiesų nesunaikino ukrainiečiams perduoto tanko, o tai viso labo tebuvo amerikiečių gamybos „John Deere“ markės purkštuvas, kuris yra naudojamas žemės ūkyje.

Negana to, įtariama, kad Rusijos gynybos ministerijos paviešinta vaizdinė medžiaga, kur yra matoma Ka-52 atakos sraigtasparnio valdymo sistema, buvo nufilmuota dar pernai metais.

19:22 | G. Nausėda su Čekijos vadovu aptarė NATO viršūnių susitikimo darbotvarkę, karą Ukrainoje

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį su Čekijos vadovu Petru Pavelu aptarė artėjančio NATO viršūnių susitikimo Vilniuje darbotvarkę bei dvišalius santykius.

Prezidentai susitikimo Bratislavoje metu taip pat kalbėjosi apie saugumo situaciją regione ir atsaką į Rusijos karą Ukrainoje, pranešė Prezidentūra.

G. Nausėda pabrėžė, kad priešakinės gynybos principų įgyvendinimas, Aljansui priklausančių valstybių gynybos biudžetų didinimas ir pagalba Ukrainai transatlantinės integracijos srityje – svarbiausi liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo prioritetai.

Prezidentas pasveikino Čekijos Senato sprendimą priimti rezoliuciją, kviečiančią nustatyti aiškų kelią Ukrainai į NATO.

„Tikiuosi, Vilniuje mums pavyks sutarti žingsnius, kuriuos turės padaryti ir Ukraina, ir NATO, kad pasibaigus karui Ukraina galėtų tapti NATO nare“, – sakė Lietuvos vadovas.

G. Nausėda Bratislavoje dalyvauja Bukarešto devyneto lyderių susitikime.

18:56 | Pražudyti 300 gyvūnų

„SkyNews“ rašo, kad dėl susprogdintos užtvankos ant Dnipro upės kranto esančiame zoologijos sode neišgyveno 300 gyvūnų. 

„Parkas buvo užminuotas ir nebuvo įmanoma įvykdyti gyvūnų evakuacijos. Mes bandėme juos išgelbėti. Kiekvieną dieną, vykstant apšaudymams, du darbuotojai, rizikuodami savo gyvybėmis, keliavo į „Dibrova“, kad pamaitintų gyvūnus.

REKLAMA

Dabar Rusija sunaikino viską. Mūsų sielas drasko skausmas“, – socialiniame tinkle rašė zoologijos sodo atstovai.

18:49 | Ukrainos užtvankos sunaikinimas yra Rusijos invazijos pasekmė – JT vadovas

 Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį teigė, kad Kachovkos užtvankos Ukrainoje susprogdinimas prilygsta tragedijai.

„Šiandienos tragedija – dar vienas siaubingos karo kainos žmonėms pavyzdys“, – Niujorke žurnalistams sakė A. Guterresas ir pridūrė, kad JT neturi galimybės gauti nepriklausomos informacijos apie įvykį lėmusias aplinkybes.

18:38 | Suomija išsiunčia 9 Rusijos ambasados darbuotojus, kaltinamus žvalgybine veikla

Suomija antradienį pareiškė iš šalies išsiunčianti devynis Rusijos ambasadoje Helsinkyje dirbusius diplomatus, kaltinamus vykdžius žvalgybinę veiklą.

„Suomija išsiųs devynis Rusijos ambasadoje dirbusius asmenis, kurie vykdė žvalgybos funkcijas“, – sakoma vyriausybės pareiškime.

17:40 | Vandenyje pastebėtos minos

Susprogdinus Nova Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, vandenyje pastebėtos plūduriuojančios minos, perspėjo Ukrainos valstybinė ekstremalių situacijų tarnyba.

Teigiama, kad tarnybos atstovai įspėjimą pasiuntė Chersono regiono gyventojams ir paragino būti „labai atsargiems“.

REKLAMA

„Jokiu būdu nesiartinkite ar nelieskite sprogstamųjų daiktų“, – rašoma pranešime.

„SkyNews“ taip pat rašo, kad pradėjus vandeniui smarkiai plūsti į gyvenamąsias vietas, Dnipro upė buvo užteršta mazutu. Skaičiuojama, kad iš viso galėjo išsilieti 150 tonų mazuto.

Manoma, kad vandens lygis per ateinančias 24 valandas ir toliau kils.

17:04 | V. Zelenskis Vatikano pasiuntiniui: ugnies nutraukimas nenuves prie taikos 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį Vatikano taikos pasiuntiniui pasakė, kad ugnies nutraukimas nenuvestų prie taikos ir kad bet koks susitarimas turėtų būti grindžiamas ukrainiečių sąlygomis.

„Valstybės vadovas pabrėžė, kad ugnies nutraukimas ir konflikto įšaldymas nenuves prie taikos“, – sakoma Ukrainos prezidentūros pareiškime.

V. Zelenskis Vatikano pasiuntiniui, italų kardinolui Matteo Zuppi, taip pat sakė, kad Kachovkos užtvankos sugriovimas turės baisių pasekmių žmonėms ir gamtai.

„Šis nusikaltimas kelia didžiules grėsmes ir turės baisių pasekmių žmonių gyvenimui ir aplinkai“, – Kyjive susitikęs su M. Zuppi sakė ukrainiečių prezidentas.

16:37 | Šoigu: per tris dienas žuvo 3,7 tūkst ukrainiečių karių ir 71 rusų karys

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pateikė stulbinančius skaičius iš fronto. Jis antradienį pareiškė, kad Ukrainos pajėgos per tris aktyvaus puolimo dienas prarado 3715 karių, 52 tankus, 207 šarvuotas mašinas, 134 automobilius, 5 lėktuvus ir 2 straigtasparnius.

REKLAMA

Jo teigimu, tuo pat metu žuvo 71 rusų karys, 210 buvo sužeisti. Ukrainos kariuomenė apie ženklias netektis fronte pastarosiomis dienomis nieko neskelbė. Kažkokių faktinių įrodymų savo teiginiams pagrįsti S. Šoigu nepateikė.

16:24 | G. Landsbergis kreipėsi į Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokurorą dėl Minsko vaidmens deportuojant Ukrainos vaikus

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis laišku kreipėsi į Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokurorą Karimą A. A. Khaną dėl Baltarusijos vaidmens padedant Rusijai vykdyti karo nusikaltimus.

Laiške G. Landsbergis pažymi, kad TBT išdavus Vladimiro Putino arešto orderį dėl neteisėtos vaikų deportacijos iš Rusijos okupuotų Ukrainos teritorijų „dėl nežmoniško šių nusikaltimų masto būtina taip pat siekti ir kitų asmenų, bendrininkaujančių ir prisidedančių prie Rusijos vykdomų karo nusikaltimų atsakomybės“.

Kai pranešė Užsienio reikalų ministerija, Lietuvos diplomatijos vadovas Tarptautinio Baudžiamojo teismo prokurorui taip pat persiuntė Svetlanos Cichanouskajos surinktą informaciją apie Baltarusijos politinio elito ir valstybinių įmonių įsitraukimą perkeliant vaikus iš Ukrainos į Baltarusijos teritoriją.

Pasak pranešimo, į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, pabrėždama akivaizdų Baltarusijos režimo dalyvavimą ir įsitraukimą į Rusijos karą prieš Ukrainą, Lietuva kreipėsi dar pernai vasarį.

REKLAMA

Nuo Rusijos pradėto plataus masto karo pradžios iš Ukrainos neteisėtai išvežta tūkstančiai vaikų, didžioji dauguma – iš okupuotų pietinių ir rytinių Ukrainos regionų. Ukrainos Generalinė prokuratūra nurodo, kad iš okupuotų teritorijų rusai pagrobė ir išvežė apie 15 tūkst. vaikų.

Dėl neteisėto ukrainiečių vaikų deportavimo į Rusiją Tarptautinis Baudžiamasis Teismas yra išdavęs arešto orderį Rusijos prezidentui V. Putinui ir vaiko teisių apsaugos kontrolierei Marijai Lvovai-Belovai.

15:13 | Zelenskis: Rusija susprogdino masinio ekologinio naikinimo bombą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį paragino pasaulį reaguoti į ataką prieš Kachovkos užtvanką. Dėl pažeidimo, sukėlusio didelį potvynį, jis apkaltino Rusiją.

„Pasaulis privalo reaguoti“, – socialiniuose tinkluose parašė jis.

Jo teigimu, Rusija antradienio naktį, 2 val. 50 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, iš vidaus susprogdino elektrinės konstrukcijas.

„Jau daugiau nei metus Rusija kontroliuoja ir užtvanką, ir pačią Kachovkos hidroelektrinę. Susprogdinti ją iš išorės – apšaudant – fiziškai nerealu. Ji buvo užminuota. Užminuota būtent rusų okupantų ir jų susprogdinta. Rusija susprogdino masinio ekologinio naikinimo bombą. Tai didžiausia žmogaus rankų ekologinė katastrofa Europoje per dešimtmečius. Tai (Rusija) – pavojingiausias teroristas pasaulyje. Ir todėl Rusijos pralaimėjimas – pralaimėjimas, kurį mes taip ar taip užtikrinsim – bus didžiausias indėlis į mūsų su jumis regiono saugumą, į Europos ir viso pasaulio“, – kalbėjo V. Zelenskis.

REKLAMA

Jis taip pat paaiškino šalių lyderiams, kad užtvankos susprogdinimas reiškia ne tik sugriautus dešimčių tūkstančių žmonių gyvenimus dėl kilusio potvynio. Užtvankos vanduo dar aprūpino milijonus žmonių geriamu vandeniu. Į vandenį katastrofos metu pateko ir teršalai. Kyla grėsmė ir Charkivo hidroelektrinei, kuri gali būti užtvindyta, ir Zaporižios AE, kurios aušinimą užtikrina užtvankos vanduo.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Kachovkos hidroelektrinė sugriauta „dėl diversijų iš Ukrainos pusės“, tačiau nepaaiškino, kaip tai buvo įgyvendinta Rusijai kontroliuojant teritoriją.

Maža to, dar pernai gruodį patys rusų kariai gyrėsi užminavę užtvanką ir grasino susprogdinti ją, jeigu matys, jog negali sustabdyti Ukrainos kariuomenės puolimo.

Vietos okupacinė administracija iš pradžių skelbė apie „ramią naktį“, tačiau netrukus pareiškė, kad užtvanka buvo apšaudyta.

15:10 | Ukrainoje susprogdinus užtvanką užtvindytos 24 gyvenvietės – ukrainiečių ministras

Kyjivas antradienį pranešė, kad susprogdinus prie Naujosios Kachovkos miesto Rusijos okupuotoje pietinėje Ukrainoje dalyje esančią užtvanką buvo užtvindytos 24 gyvenvietės.

„Šiuo metu užtvindytos 24 Ukrainos gyvenvietės“, – pareiškime cituojamas Ukrainos vidaus reikalų ministras Ihoris Klymenka.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad ministerija jau evakavo apie tūkstantį žmonių.

14:47 | Patvino Nova Kachovka

Štai taip dabar atrodo Nova Kachovkos miestas, stipriai patvinęs po to, kai Rusijos karinės pajėgos antradienį susprogdino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką. Chersono valdžia pradėjo masinę evakuaciją, skelbdama, kad pavojus iškilo mažiausiai 16 tūkst. žmonių.

Deja, Ukrainos vidaus reikalų ministras Ihoris Klymenka antradienį sakė, kad vanduo iš Rusijos susprogdintos Kachovkos hidroelektrinės rezervuaro šiuo metu gadina kelius ir trukdo evakuacijai.

14:14 | Patvirtinta: Rusijoje nukautas elitinis desantininkų vadas, vadovavęs Belgorodo gynybai

Gatvių mūšių Novaja Tavolžanka gyvenvietėje metu buvo nukautas Rusijos kariuomenės pulkininkas, operatyvinės kariuomenės grupės „Belgorod“ vadas Andrejus Stesevas, pranešė su V. Putino režimu kovojantys rusų partizanai. 

Apie 53-ejų pulkininko žūtį rusų savanoriai, kovojantys Ukrainos kariuomenės gretose prieš Rusijos režimą, paskelbė birželio 5-osios vakarą. Jau kitą dieną jie paviešino ir vaizdo įrašą, kuriame matomas nukautas rusų kariuomenės pulkininkas. Pranešama, kad jis buvo nušautas gyvenvietės gatvėse vykusių mūšių metu.

13:54 | J. Stoltenbergas: Rusija neturi veto teisės dėl Ukrainos prisijungimo prie NATO

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas antradienį pareiškė, kad Rusija neturi veto teisės dėl galimos Ukrainos narystės šiame Vakarų gynybos aljanse.

REKLAMA

„Visi sąjungininkai sutinka, kad NATO durys lieka atviros, kad Ukraina taps Aljanso nare ir kad Rusija neturi veto teisės“, – sakė J. Stoltenbergas Bratislavoje per susitikimą su NATO rytinio sparno lyderiais.

13:28 | Ukraina skelbia, kad po užtvankos sunaikinimo į upę pateko 150 tonų mašininės alyvos

Ukraina antradienį pranešė, kad po Kachovkos užtvankos sunaikinimo į Dnipro upę išsiliejo 150 tonų mašininės alyvos, ir perspėjo dėl neigiamo poveikio aplinkai.

„Dėl sprogimo į Dnipro upę pateko šimtas penkiasdešimt tonų mašininės alyvos“, – socialinėje žiniasklaidoje pranešė Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėja komunikacijos klausimais Darija Zarivna.

12:56 | JK: Kachovkos užtvankos sunaikinimas yra bjaurus karo nusikaltimas

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly antradienį pasmerkė Rusijos kontroliuojamos Kachovkos užtvankos Pietų Ukrainoje sunaikinimą ir pavadino tai pasibjaurėtinu veiksmu.

„Tyčinis puolimas prieš vien civilinę infrastruktūrą yra karo nusikaltimas“, – parašė jis socialinėje žiniasklaidoje.

J. Cleverly pažadėjo paramą Kyjivui ir nukentėjusiems asmenims.

12:26 | „Naktį buvo ramu“: Rusija išsidavė pati susprogdinusi Kachovkos hidroelektrinę

Ankstyvą gegužės 6-osios rytą pasirodė pranešimai apie Rusijos susprogdintą Kachovkos hidroelektrinę. Pažeista ne tik užtvanka – susprogdintas buvo ir mašinų skyrius, o pati elektrinė dėl pažeidimų jau nebus atstatoma.

Tuo metu teroro išpuolį galimai surengusios Rusijos spec. tarnybos akivaizdžiai šio veiksmo nederino su vietos statytinių valdžia, nes jos komunikacija staiga pasikeitė tik įvykiams įsibėgėjus.

12:16 | Pietų Ukrainoje užtvindytos kelios gyvenvietės – regiono gubernatorius

Chersono srities karinės administracijos vadas Oleksandras Prokudinas skelbia, kad po pranešimo apie Kachovkos užtvankos sunaikinimą jau užtvindytos mažiausiai aštuonios skirtingos šio rajono gyvenvietės, o valdžia ruošiasi didesniam potvyniui visame regione.

Jis sako, kad potvynis kelia pavojų mažiausiai 16 000 žmonių.

Apylinkių, kurioms kyla didžiausia rizika, gyventojai autobusais evakuojami į Chersoną, tada jie bus perkelti į skirtingus šalies miestus, įskaitant sostinę Kyjivą, rašoma O. Prokudino pranešime „Telegram“.

11:50 | NATO vadovas: Ukrainos užtvankos susprogdinimas rodo Rusijos karo žiaurumą

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas antradienį pasmerkė didelės užtvankos Ukrainoje pralaužimą ir sakė, kad tai parodo nuniokojimą, atneštą Maskvos invazijos.

„Dėl Kachovkos užtvankos sunaikinimo šiandien kyla pavojus tūkstančiams civilių gyventojų ir daroma didelė žala aplinkai. Tai pasipiktinimą keliantis veiksmas, dar kartą parodantis Rusijos karo Ukrainoje brutalumą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J. Stoltenbergas.

11:07 | Vanduo iš Kachovkos hidroelektrinės rezervuaro trukdo evakuacijai – ministras

Ukrainos vidaus reikalų ministras Ihoris Klymenka antradienį sakė, kad vanduo iš Rusijos susprogdintos Kachovkos hidroelektrinės rezervuaro šiuo metu gadina kelius ir trukdo evakuacijai.

Pasak jo, potencialaus potvynio zonoje yra apie 80 gyvenviečių, dauguma jų – Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose.

I. Klymenka pažymėjo, kad dabar svarbiausia užduotis – evakuoti kuo daugiau žmonių. 

„Artėja vanduo. Padėtį apsunkina tai, kad kai kurie keliai yra nuplauti. Dėl to neįmanoma nuvažiuoti į kai kurias gyvenvietes. Evakuacijos komandos ieško kitų kelių. Nuo 10 val. ryto jau evakuoti 742 žmonės“, – sakė jis. 

I. Klymenka nurodė, kad šiuo metu Chersono srityje teikiama pagalba Dnipro dešiniojo kranto gyventojams.

„Nerimaujame dėl mūsų žmonių, kurie liko laikinai okupuotame... kairiajame krante, nes rusų teroristams gyvybė neturi jokios vertės“, – pažymėjo ministras. 

10:37 | EVT vadovas žada patraukti Rusiją atsakomybėn dėl išpuolio prieš užtvanką Ukrainoje

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis antradienį pareiškė esąs šokiruotas dėl išpuolio prieš svarbią Ukrainos užtvanką ir pažadėjo patraukti Rusiją atsakomybėn už šį karo nusikaltimą – civilinės infrastruktūros naikinimą.

„Esu šokiruotas precedento neturinčio Naujosios Kachovkos užtvankos užpuolimo. Civilinės infrastruktūros sunaikinimas neabejotinai laikomas karo nusikaltimu, ir mes reikalausime, kad Rusija ir jos įgaliotiniai atsakytų“, – socialiniuose tinkluose rašė EVT vadovas.

Europos Sąjungos vadovus vienijančios institucijos vadovas Ch. Michelis sakė, kad per šį mėnesį Briuselyje vyksiantį aukščiausiojo lygio susitikimą pasiūlys suteikti didesnę pagalbą užtvindytoms teritorijoms.

„Mintimis esu su visomis šeimomis Ukrainoje, nukentėjusiomis nuo šios katastrofos“, – rašė jis.

10:19 | TATENA: tiesioginio pavojaus Ukrainos atominei elektrinei po užtvankos susprogdinimo nėra

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) antradienį pareiškė, kad nemato tiesioginio pavojaus branduolinei saugai didžiausioje Europos atominėje elektrinėje po to, kai buvo susprogdinta hidroelektrinės užtvanka pietų Ukrainoje.

„TATENA žino apie pranešimus dėl žalos Ukrainos Kachovkos užtvankai; TATENA ekspertai Zaporižios atominėje elektrinėje atidžiai stebi situaciją; tiesioginio pavojaus branduolinei saugai elektrinėje nėra“, – teigė TATENA socialinio tinklo „Twitter“ žinutėje.

Kyjivas tuo tarpu pareiškė, kad branduolinės katastrofos pavojus didėja po to, kai buvo susprogdinta maždaug už 150 km nuo Zaporižios elektrinės esanti Kachovkos užtvanka.

09:45 | Kachovkos hidroelektrinė nebeatkuriama, rezervuaras nuseks per 4 dienas

Rusijos susprogdintos Ukrainos Kachovkos hidroelektrinės nebeįmanoma atkurti tokios, kokia ji buvo, mašinų salėje sunaikinta visa įranga, antradienį paskelbė daugelį Ukrainos hidroelektrinių administruojanti valstybinė įmonė „Ukrhidroenerho“.

„Dėl mašinų salės susprogdinimo iš vidaus Kachovkos hidroelektrinė visiškai sunaikinta. Ji neatkuriama“, – sakoma pranešime.

„Ukrhidroenerho“ vertinimu, Kachovkos rezervuaras nuseks per ateinančias keturias dienas. Antradienį 9 val. ryto vandens lygis jau sparčiai krito.

09:19 | Po rusų teroro akto iškilo pavojus Zaporižios atominei elektrinei

Rusijos pajėgų teroras Kachovkos hidroelektrinėje gali turėti neigiamų pasekmių Zaporižios atominei elektrinei, tačiau padėtis kontroliuojama, skelbia Ukrainos atominių elektrinių operatorė „Enerhoatom“.

Antradienio naktį rusai susprogdino Kachovkos hidroelektrinės, esančios Pietų Ukrainoje, užtvanką.

Dėl sprogimo užtvankos rezervuare vandens lygis sparčiai mažėja, o tai yra papildoma grėsmė laikinai okupuotai Zaporižios atominei elektrinei, taip pat esančiai Pietų Ukrainoje.

Vanduo iš Kachovkos rezervuaro reikalingas tam, kad stotis gautų maitinimą atominės elektrinės turbinų kondensatoriams ir saugos sistemoms. Dabar stoties aušinimo tvenkinys pilnas: 8 valandą ryto vandens lygis siekė 16,6 metro, o stoties poreikiams to pakanka, pabrėžė „Enerhoatom“.

„Enerhoatom stebi situaciją ir seka Zaporižios atominės elektrinės darbuotojų veiksmus kartu su kitomis gamykloje esančiomis tarptautinėmis organizacijomis, ypač TATENA“, – pažymėjo bendrovė.

08:25 | Zelenskis sureagavo į elektrinės ataką

„Rusų teroristai. Kachovkos hidroelektrinės užtvankos sunaikinimas visam pasauliui tik patvirtina, kad jie turi būti išvaryti iš kiekvieno Ukrainos žemės kampelio. Jiems nereikėtų palikti nė vieno metro, nes kiekvieną metrą jie naudoja terorui.

Tik Ukrainos pergalė grąžins saugumą. Ir ši pergalė ateis. Teroristai nesugebės sustabdyti Ukrainos vandeniu, raketomis ar dar kuo nors“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė V. Zelenskis.

08:04 | Nepaprastasis posėdis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sušaukė nepaprastąjį Nacionalinės saugumo tarnybos posėdį dėl smūgio Kachovkos hidroelektrinei.

07:29 | Chersono srities vadas: „evakuacija prasidėjo“

Chersono srities vadas Oleksandras Prokudinas „Telegram“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame praneša, kad dėl Nova Kachovkos užtvankos apgadinimo „per 5 valandas vanduo pasieks kritinį lygį“, todėl pradėta gyventojų evakuacija.

Vietos gyventojai jau pradėti evakuoti iš galimų potvynių zonų. Jis patvirtino, kad rusai susprogdino Kachovkos hidroelektrinę, ir paragino kuo greičiau palikti pavojingas vietas.

06:58 | Rusija susprogdino hidroelektrinę

Rusijos okupacinės pajėgos susprogdino Kachovkos hidroelektrinę, skelbia operatyvinė vadovybė „Pietūs“ rašo „Ukrainska Pravda“.

„Dabar tikslinami sunaikinimo mastai, vandens greitis ir tūris, galimos potvynių sritys. Visos paslaugos veikia. Situacija stebima“, – situaciją apibūdino OV „Pietūs“.

Apie tai, kad hidroelektrinė užminuota dar pernai spalį skelbė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Svarbiausi pirmadienio įvykiai

► Ukraina Rusijoje sukūrė agentų ir šalininkų, pasirengusių vykdyti sabotažą prieš Rusijos objektus, tinklą ir pradėjo jį aprūpinti dronais išpuoliams rengti, praneša Jungtinių Valstijų televizija CNN, remdamasi keliais žmonėmis, susipažinusiais su JAV žvalgybos informacija šiuo klausimu.

► Maskvos pareigūnai pirmadienį teigė, kad Ukrainos pajėgos jau antrą dieną deda dideles pastangas siekdamos pralaužti Rusijos gynybines linijas Ukrainos pietryčiuose, bet Kyjivas atakų nepatvirtino ir užsiminė, kad šie pranešimai yra Rusijos dezinformacijos triukas.

► Rusijos kariuomenė pirmadienį pranešė, kad Maskvos aneksuotame Donecke atrėmė didelio masto Ukrainos pajėgų puolimą.

► Belgija tiria, ar ginklai, kuriuos ji siuntė padėti Ukrainai ginti savo teritoriją, buvo panaudoti kovose už sienos, po to, kai pasirodė naujienų pranešimai apie tai, kad Belgijos bendrovės pagaminta įranga aptikta Rusijos Belgorodo regione.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame

Lengvi patiekalai su kalakutiena


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų