REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
Bachmutas (nuotr. SCANPIX)

Rusų puolimo intensyvumas Bachmuto srityje gerokai sumažėjo, rusai pereina į gynybą, sako Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar. Vis dėlto, anot jos, nereikia manyti, kad padėtis tokia ir išliks – situacija gali keistis.

7

Rusų puolimo intensyvumas Bachmuto srityje gerokai sumažėjo, rusai pereina į gynybą, sako Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar. Vis dėlto, anot jos, nereikia manyti, kad padėtis tokia ir išliks – situacija gali keistis.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:48 | Baltieji rūmai: vienas iš JAV tikslų – išvengti Trečiojo pasaulinio karo

Vienas iš Joe Bideno administracijos politikos prioritetų yra užkirsti kelią Trečiajam pasauliniam karui, sako Baltųjų rūmų atstovas Johnas Kirby, rašo „Ukrinform“.

„Prezidentas J. Bidenas per pastaruosius 15 mėnesių turėjo tris pagrindinius prioritetus. Pirmasis iš jų – parama Ukrainai“, – kalba jis.

Antrasis prioritetas, pasak jo, yra parama NATO sąjungininkams.

„Vien Europos žemyne padidinome savo karių skaičių iki 100 tūkst. ir laikome juos ten, kad apsaugotume (sąjungininkus – red. past.) ir užtikrintume, jog vykdome savo įsipareigojimus NATO rytiniam flangui“, – teigia J. Kirby.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiasis prioritetas, pasak jo, – „išvengti Trečiojo pasaulinio karo“. J. Kirby teigimu, JAV ir kitų NATO šalių įsitraukimas į karą ne tik neatitinka JAV saugumo interesų, bet ir kenkia Ukrainos interesams.

REKLAMA

„Tai blogai žmonėms visoje Europoje. Tai tikrai nėra gerai Rusijos žmonėms“, – sako jis.

Kartu jis pabrėžė, kad JAV nediktuoja Ukrainai, kur smogti.

„Mes nesakome jiems, kaip jie turėtų vykdyti savo operacijas. Mes aprūpiname juos ginklais, mokome juos, patariame jiems“, – tikina J. Kirby.

23:22 | Zalužnas kalbėjosi su Milley

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas Valerijus Zalužnas trečiadienį telefonu kalbėjosi su JAV Jungtinio štabų vadų komiteto generolu Marku Milley, praneša „Ukrainska Pravda“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak V. Zalužno, jis papasakojo amerikiečių generolui apie padėtį fronte, tolesnius Ukrainos ginkluotųjų pajėgų planus išlaisvinti Ukrainos teritoriją ir galimus priešo veiksmus.

Anot V. Zalužno, abi šalys atkreipė dėmesį į ginklų, karinės technikos ir amunicijos tiekimo klausimą. Tarp prioritetinių poreikių – tolimojo nuotolio sviediniai.

„Informuota apie masines priešo atakas sparnuotosiomis ir balistinėmis raketomis, smogiamaisiais bepiločiais lėktuvais ir valdomomis aviacinėmis bombomis. Svarbu dirbti stiprinant Ukrainos priešlėktuvinę gynybą papildomomis sistemomis ir naikintuvais F-16.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutarėme palaikyti dialogą ir ateityje“, – cituojamas jo pranešimas.

22:59 | Įvardijo, kiek civilių nuo karo pradžios žuvo Bachmute: tarp jų – ir vaikai

Nuo Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios Bachmute žuvo 204 civiliai. Tarp jų – keturi vaikai, sako miesto meras Oleksijus Reva.

„Mes, Bachmuto gyventojai, daug praradome. Tačiau didžiausi nuostoliai yra žmonių gyvybės. Nuo karo pradžios buvo sužeisti 505 mūsų žmonės, iš jų 17 vaikų. Deja, žuvo 204, tarp jų keturi vaikai“, – „Ukrinform“ sako jis.

REKLAMA

Pasak mero, prieš karą Bachmute gyveno apie 70 tūkst. žmonių.

Šiuo metu Bachmute liko apie 500 žmonių. Daugelis gyventojų išvyko į kitus Ukrainos regionus arba užsienį.

O. Revos teigimu, Bachmuto miesto karinė administracija, siekdama paremti Bachmuto gyventojus, atidarė paramos centrus Dniepro, Kyjivo, Charkivo, Odesos, Poltavos, Kryvyj Riho ir kituose miestuose.

Bachmutas jau kurį laiką išlieka karščiausiu fronto tašku.

22:36 | Ukraina vardija naujausius okupantų nuostolius: smogta dviem sandėliams, vadavietei

Ukrainos kariai per pastarąją parą smogė dviem okupantų amunicijos sandėliams ir rusų okupantų kontrolės punktui, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo UNIAN.

REKLAMA

Ukrainos raketų ir artilerijos daliniai per parą pataikė į vieną vadavietę, vieną artilerijos dalinį, du šaudmenų sandėlius ir du priešo elektronikos punktus.

Ukrainos gynybos pajėgų aviacija sudavė devynis smūgius teritorijoms, kuriose buvo sutelktas priešo personalas ir karinė technika.

„Mūsų gynėjai sunaikino du priešo žvalgybinius bepiločius orlaivius“, – cituojamas štabo pranešimas.

Rusijos pajėgos per dieną atliko du raketinius ir 22 oro smūgius, apšaudė Ukrainos pozicijas ir gyvenvietes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija jau neteko 207 910 karių, 3 802 tankų, 7 472 šarvuočių, 313 lėktuvų, 298 sraigtasparnių, 3 124 dronų, 333 oro gynybos sistemų, 18 laivų ir daugybės kitos technikos.

21:49 | JAV paskelbė papildomą paramos Ukrainai paketą: štai, kas jame

Joe Bideno administracija paskelbė apie papildomą saugumo pagalbą Ukrainai, rašoma JAV saugumo departamento pranešime.

Anot pranešimo, šis paketas yra 39-asis J. Bideno administracijos paketas nuo 2021-ųjų rugpjūčio.

REKLAMA

Naujasis paketas apima „pajėgumus, skirtus paremti Ukrainos oro gynėjus, kurie drąsiai saugo Ukrainos karius, civilius gyventojus ir ypatingos svarbos infrastruktūrą, Rusijai tebevykdant oro smūgius, nuo kurių žūsta civiliai gyventojai visoje Ukrainoje“. Kaip rašoma pranešime, šiame pakete taip pat yra artilerijos, priešlėktuvinių pajėgumų ir šaudmenų, įskaitant dešimtis milijonų šaulių ginklų šaudmenų, kurių vertė siekia iki 300 mln. dolerių.

Į šį paketą įtraukti šie pajėgumai:

- Papildoma amunicija oro gynybos sistemoms „Patriot“;

- AIM-7 raketos, skirtos oro gynybai;

- oro gynybos sistemos „Avenger“;

- priešlėktuvinės sistemos „Stinger“;

- papildoma amunicija didelio judrumo artilerijos raketų sistemoms (HIMARS);

- 155 mm ir 105 mm artilerijos sviediniai;

- 105 mm tankų šaudmenys;

- tikslioji aviacinė amunicija;

- Zuni raketos;

- bepiločių orlaivių sistemų šaudmenys;

- AT-4 prieštankinės sistemos;

- daugiau kaip 30 mln. šaulių ginklų šaudmenų;

- išminavimo įranga ir sistemos;

- amunicija kliūtims šalinti;

- naktinio matymo prietaisai;

- atsarginės dalys, generatoriai ir kita lauko įranga.

„Jungtinės Valstijos ir toliau bendradarbiaus su savo sąjungininkais ir partneriais, kad suteiktų Ukrainai pajėgumų, kurie atitiktų neatidėliotinus mūšio lauko poreikius ir ilgalaikius saugumo pagalbos reikalavimus“, – teigiama pranešime.

REKLAMA

21:15 | Naujausia informacija apie padėtį Bachmute: okupantai perėjo į gynybą

Rusų puolimo intensyvumas Bachmuto srityje gerokai sumažėjo, rusai pereina į gynybą, „Kanal 24“ eteryje pareiškė Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar.

„Jei pažvelgtume į įprastą statistiką, viena vertus, priešo puolimo intensyvumas Bachmuto srityje gerokai sumažėjo, jis faktiškai ten nevykdo puolimo, tačiau padidėjo apšaudymo, oro smūgių ir artilerijos atakų intensyvumas“, – „Ukrinform“ cituojama ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, anot jos, nereikia manyti, kad padėtis stabilizuojasi.

„Ji tikrai keisis. Ir kaip priešas ruošiasi tam tikram pastiprinimui, taip ir ginkluotosios pajėgos dabar imasi tam tikrų veiksmų, kad sustiprintų savo pozicijas. Štai kodėl jau kelias dienas nėra jokio žengimo į flangus“, – aiškina H. Maliar.

Jos teigimu, šiuo metu okupantai Bachmuto srityje perėjo į gynybą.

„Rusijos kariuomenė negali susigrąžinti dominuojančių aukštumų, kurias šiuo metu aplink Bachmutą užima Ukrainos kariai“, – pabrėžia ji.

REKLAMA

Tuo pačiu metu okupantai bando pakeisti karius.

„Jie atitraukia „Wagner“ ir bando įvesti reguliarias pajėgas, tačiau mūsų ginkluotosios pajėgos, užimdamos dominuojančias aukštumas, labai apsunkina priešui galimybę pakeisti karius“, – sako H. Maliar.

Anot jos, Rusijos kariai bando perimti iniciatyvą ir priversti Ukrainos kariuomenę pereiti iš puolamosios pozicijos į gynybinę, tačiau jiems tai nepavyksta.

20:34 | Maskva smerkia Berlyno sprendimą sumažinti Rusijos diplomatų Vokietijoje skaičių

Maskva trečiadienį pasmerkė Vokietijos sprendimą sumažinti Rusijos diplomatinių atstovų skaičių šalies teritorijoje.

REKLAMA

Maskva nurodė, kad Berlyno žingsnis yra neapgalvotas, ir pažymėjo, kad Rusija į jį reaguos.

„Berlynui neturėtų kilti abejonių, kad šie neapgalvoti provokaciniai veiksmai neliks neatsakyti“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Vokiečių vyriausybė nurodė šalyje uždaryti keturis iš penkių Rusijos konsulatų.

Sprendimas priimtas po to, kai Rusija nurodė išvykti šimtams Vokietijos valstybės tarnautojų.

19:31 | Ukraina: Rusija įkaitais laiko 27 tūkst. civilių

Ukrainos valdžios institucijos teigia, kad Rusijos teritorijoje yra laikoma 27 tūkst. ukrainiečių civilių, rašo „The Guardian“.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų duomenimis, Rusijos Federacija laiko daugiau kaip 27 tūkst. civilių įkaitais. Tai didžiulis skaičius mūsų piliečių, kurie iš tikrųjų yra rusų nelaisvėje“, – cituojamas Ukrainos parlamento įgaliotinis žmogaus teisių klausimais Dmytro Lubinecas.

19:03 | Ukraina perspėja: rusai ruošiasi naujai raketų atakai

Rusija Juodojoje jūroje yra dislokavusi tris raketų paleidimo įrenginius, įskaitant du povandeninius laivus, sako Ukrainos pajėgų Jungtinio koordinacinio centro vadovė Natalija Humeniuk, rašo UNIAN.

Anot jos, naujos raketų atakos grėsmė šiuo metu yra labai didelė.

N. Humeniuk teigimu, paleidimus iš povandeninių raketų paleidimo įrenginių sunkiau aptikti, o tai apsunkina Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemos darbą.

„Visiškai tikėtina, jog priešas ruošiasi surengti raketų smūgį, ypač pasitelkdamas jūroje esančius raketų paleidimo įrenginius. Suprasdamas, kad visi yra pasirengę kontratakuoti, priešas gali daryti tam tikro laikotarpio pauzes, kad nustebintų mūsų priešlėktuvinės gynybos pajėgas“, – perspėja ji.

Anot jos, raketos gali būti paleistos bet kurią akimirką, tikėtina, kad vienos atakos metu rusai paleis ir raketas, ir dronus.

„Nuolat papildant dronų kamikadzių atsargas, visiškai tikėtina, kad puolime dalyvaus ir dronų diversinis komponentas. Kai jie bangomis paleidžia dronus, kad išprovokuotų oro gynybą, nustatytų jos buvimo vietas ir tada smogtų tikslesnėmis raketomis“, – komentuoja N. Humeniuk.

REKLAMA

18:34 | Žiniasklaida: Putinas per plauką nepateko į dronų ataką

Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas vos nepateko į dronų ataką netoli Maskvos esančioje Novo-Ogarevo rezidencijoje, skelbia „The Moscow Times“.

Anot minėtam leidiniui anonimiškai komentavusio šaltinio Kremliuje, labai tikėtina, kad antradienį surengtos dronų atakos metu V. Putinas buvo šioje rezidencijoje.

Tai kėlė tiesioginę grėsmę jo saugumui, sako šaltinis.

Rusijos Valstybės Dūmos narys Aleksandras Chinšteinas antradienį pranešė, kad virš elitinio Maskvos priemiesčio Rubliovkos, kur gyvena V. Putinas, buvo numušti trys bepiločiai orlaiviai. 

Rusijos gynybos ministerija anksčiau pranešė, kad oro gynyba sunaikino visus aštuonis atakai pasitelktus bepiločius orlaivius, dėl kurių apkaltino Ukrainą.

Pasak A. Chinšteino, trys bepiločiai orlaiviai buvo numušti virš trijų Rubliovkos kaimų, iš kurių vienas yra vos 10 minučių kelio automobiliu nuo V. Putino rezidencijos Novo-Ogariovo mieste, praneša britų leidinys „Sky News“.

Rusijos tyrimų komitetas, pradėjęs tirti išpuolį bepiločiais orlaiviais, patvirtino, kad dronai buvo numušti virš rajono, kuriam priklauso Rubliovka.

Rubliovka – elitinis uždaras rajonas miškuose į vakarus nuo Maskvos, kur gyvena didžioji dalis Rusijos politinio, verslo ir kultūros elito.

REKLAMA

Jame namus turi ir buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas ir ministras pirmininkas Michailas Mišustinas.

18:08 | Zelenskis: nuo Maskvos invazijos pradžios Ukrainoje žuvo mažiausiai 483 vaikai

Nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios šalyje žuvo mažiausiai 483 ukrainiečių vaikai, o dar beveik 1 000 buvo sužeisti, antradienį Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga surengtoje konferencijoje sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Rusijos agresija, teroras jau 15 mėnesių griauna ne tik pastatus. Jie naikina pamatines ir žmogaus, ir mūsų vaikų teises. Teisę į saugią aplinką, aplinkosaugą, švietimą, vystymąsi, sveikatos priežiūrą, poilsį, laisvalaikį. Ir, svarbiausia, prigimtinę vaiko teisę – teisę į gyvybę. Teisę, kurią Rusija atėmė iš mažiausiai 483 Ukrainos vaikų. Tai tik tie likimai, apie kuriuos tikrai žinome. Rusija nužudė mažiausiai 483 vaikus... Rusija suluošino dar beveik tūkstantį vaikų“, – teigė V. Zelenskis. 

Konferencijoje taip pat dalyvavo Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas, kuris pažymėjo, jog ir vieno vaiko mirties pakanka, kad būtų reikalaujama maksimaliai nubausti tuos, kas davė įsakymą pradėti Rusijos invaziją.

Jis pareiškė, kad Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) išduotas arešto orderis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir jo vaiko teisių komisarei Marijai Lvovai-Belovai dėl prievartinės Ukrainos vaikų deportacijos yra tik pradžia.

REKLAMA

„Kartu su Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuroru Karimu Khanu (Karimu Chanu) ir jo komanda Ukrainoje ir Hagoje siekiame nustatyti ištisą vadovavimo grandinę – nuo tiesioginių vykdytojų iki Rusijos kariuomenės vadų, dalyvavusių grobiant mūsų vaikus... Darysime viską, kas įmanoma, kad tokių orderių būtų daugiau, ir ne tik bylose, susijusiose su prievartiniu neteisėtu Ukrainos vaikų deportavimu. Dirbame keliose srityse“, – teigė A. Kostinas. 

Jis pažymėjo, kad šiuo metu vienas iš pagrindinių Ukrainos uždavinių – parengti teisinę sistemą, taip pat rinkti įrodymus ir rengti bylas.

Nuo Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios nuo Rusijos raketų ir artilerijos smūgių nukentėjo ar žuvo šimtai ukrainiečių vaikų.

Šių metų kovo pradžioje Kyjivas priėmė sprendimą evakuoti vaikus iš miestų, kur vyksta intensyvūs mūšiai. Tėvams ar globėjams atsisakius, iš jų bus atimtos teisės į vaiko priežiūrą ir globą. 

Rusų okupuotose Ukrainos teritorijose vaikai ne kartą tapo egzekucijų aukomis, o Maskvos pajėgos nevengia kalbėti apie šiuos veiksmus.

Kovo mėnesį vienas suimtas Rusijos karys sakė, kad Ukrainoje nušovė 12 metų berniuką. Praėjusį mėnesį Azamatas Uldarovas, buvęs Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ narys, prisipažino nužudęs 40 ukrainiečių vaikų daugiaaukščio gyvenamojo namo rūsyje Bachmute. Vėliau jis šio prisipažinimo atsisakė.

REKLAMA

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo invazijos pradžios Ukrainoje žuvo daugiau kaip 500 vaikų.

17:49 | Rusai smogė Charkivo sričiai, yra aukų

Trečiadienio popietę Rusijos kariai apšaudė Charkivo srityje esantį Vovčansko miestą, rašo „Ukrinform“. Atakos metu rusai nužudė 60-ies vyrą ir sužeidė 52-ejų moterį.

Charkivo srities karinės administracijos spaudos tarnyba, informuoja, kad moteris buvo nuvežta į gydymo įstaigą, gydytojai jai teikia būtinąją pagalbą.

Regiono policijos duomenimis, atakos metu buvo apgadinti privatūs namai, degė prekybos paviljonai turguje.

17:27 | Britų žvalgyba: Rusijos ir Ukrainos kare iniciatyvos vis dažniau imasi ukrainiečiai

Nuo 2023 metų gegužės pradžios Rusija vis rečiau imasi iniciatyvos ir reaguoja į Ukrainos veiksmus, užuot aktyviai siekusi savo karo tikslų, teigia Jungtinės Karalystės gynybos ministerija.

Socialiniame tinkle „Twitter“ sekmadienį paskelbtoje JK gynybos ministerijos žvalgybos apžvalgoje sakoma, kad Rusijai nepavyksta pasiekti savo tikslų – neutralizuoti patobulintą Ukrainos oro gynybą ir sunaikinti Ukrainos kontrpuolimo pajėgas.

Anot žvalgybos, Rusija „perskirstė saugumo pajėgas, kad reaguotų į partizanų išpuolius Vakarų Rusijoje“.

„Operatyviniu požiūriu Rusijos vadai tikriausiai bando sukurti rezervines pajėgas ir išdėstyti jas ten, kur, jų manymu, įvyks Ukrainos kontrpuolimas, – teigė žvalgyba. – Tačiau tam greičiausiai kenkia tai, kad nepanaudotos pajėgos buvo siunčiamos užpildyti spragų fronto linijoje aplink Bachmutą.“

REKLAMA

Britų žvalgybos duomenimis, 2023 metų gegužę Rusija 20 naktų rengė dronų ir sparnuotųjų raketų atakas toli Ukrainos teritorijoje.

17:12 | Rusai susprogdino kelią, jungiantį Ukrainos Černihivo ir Rusijos Briansko miestus

Antradienį Rusijos kariai susprogdino kelią, jungiantį Ukrainos Černihivo miestą su Rusijos Briansku, pranešė Ukrainos valstybinė pasienio tarnyba, rašo „Sky news“.

Tarnybos atstovas Andrijus Demčenka „Ukrainskaja pravda“ sakė, kad Rusijos kariai greičiausiai taip pasielgė bijodami Ukrainos puolimo, tačiau pabrėžė, kad „Ukraina nėra agresorė“.

„Kaip jau pabrėžiau, mūsų valstybė yra išimtinai gynybinė ir mums nereikia Briansko“, – cituojamas jis.

16:39 | Danilovas atrėžė Kadyrovui: turėtumėte keršyti Maskvai ir Putinui asmeniškai

Čečėnijos vadovas Ramzanas Kadyrovas turėtų keršyti Rusijai, o ne Ukrainai, sako Ukrainos nacionalinės gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.

Apie tai jis parašė savo „Twitter“ paskyroje, rašo „Ukrainska Pravda“.

„Kadyrovas turėtų keršyti Maskvai ir asmeniškai Putinui, o ne grasinti Ukrainai.

Būtent rusai nužudė ir sunaikino čečėnus. Būtent rusai į čečėnų žemę atnešė šimtmečius trukusią vergiją, tūkstančius nužudytų ir nukankintų moterų ir vaikų, sugriautus miestus ir išniekintus protėvių kapus.

REKLAMA

Ne ukrainiečiai tankais sulygino Grozną su žeme, o rusų tankai. Čečėnų tauta tai prisimena, o tiems, kurie pamiršo, laikas prisiminti!“ – cituojamas jis.

Primename, kad po to, kai Maskvą atakavo dronai, Čečėnijos lyderis R. Kadyrovas griebėsi grasinimų.

Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino marionetė R. Kadyrovas prabilo apie neva karo zonoje laukiantį „kerštą tikra to žodžio prasme“. 

V. Putino pakalikas, įniršęs dėl dronų atakos prieš Maskvą, teigė, kad kerštas turėtų būti ne „sunkus, o žiaurus“.

„Mano nuomone, yra būtina paskelbti karo padėtį Rusijoj, panaudoti tam skirtus kovinius išteklius, kad būtų galima kolektyviai pašalinti šią visą teroristinę ląstelę, nenaudojant formuluotės „Ukrainos kariuomenė“, – rašė jis.

Be to, V. Putino pakalikas ėmė grasinti ir europiečiams, sakydamas, kad neva „Rusija pasibels į jų duris“.

„Europos valstybėms taip pat reikėtų pagalvoti, ką jie palaiko ir kokiomis sąlygomis esant jie tiekia ginklus [Ukrainai]. Jie atsakys, kai Rusija pasibels į jų duris, pavyzdžiui, Vokietijos ar Lenkijos. Ir tada nebebus jokio atsakymo – visi ginklai bus perduoti Ukrainai“, – kalbėjo propagandistas.

16:07 | Macronas: Putinas privertė NATO atsibusti

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį pareiškė, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, pernai įsiveržęs į Ukrainą, privertė NATO pabusti.

REKLAMA

„2019 metų gruodį apie NATO buvau pasisakęs griežtai“, – teigė E. Macronas žurnalistams Bratislavoje. Prancūzijos lyderis priminė, kad tuomet Vakarų gynybos aljansą pavadino mirusiu.

„Galiu pasakyti, kad šiandien Vladimiras Putinas jį pažadino skaudžiausiu elektros šoku“, – pridūrė jis.

15:52 | Zaporižios AE darbuotojai įspėja apie avarijos grėsmę

„Sky News“ su anonimiškumo sąlygą pakalbino du Rusijos okupuotos Zaporižios atominės elektrinės (ZAE) darbuotojus. Britų kanalui jie sakė, kad pastarosiomis savaitėmis smarkiai išaugo Rusijos karinis aktyvumas – priešo kariai į elektrinės teritoriją atgabeno daugiau šarvuočių, amunicijos, sustiprino savo pozicijas.

„Faktas yra tai, kad prieš pusantro mėnesio elektrinėje buvo dukart mažiau karių, o dabar dvigubai daugiau, vadinasi, jie tikrai ruošiasi [Ukrainos] kontrpuolimui“, – sakė vienas iš stoties darbuotojų.

Okupantų veiksmai jau septynis kartus privedė prie to, kas anksčiau buvo laikoma nepriimtina – elektrinėje buvo nutrauktas elektros tiekimas. Penki iš šešių ZAE reaktorių dabar yra uždaryti, o atsarginiai generatoriai, pasak gamyklos darbuotojų, dėl personalo trūkumo dabar nėra tinkamai prižiūrimi.

„Taigi apskritai situacija čia blogėja“, – sakė vienas iš darbuotojų.

Gamyklos darbuotojai teigia, kad didžiausios Europos atominės elektrinės avarijos pasekmės būtų siaubingos.

„Radioaktyviosios taršos lygis, o svarbiausia – užterštumo plotas, bus tūkstančiai kvadratinių kilometrų žemės ir jūros... Jis bus daug, daug blogesnis nei Fukušima ir blogesnis nei Černobylis“, – sako vienas iš darbuotojų.

15:23 | Dronų išpuolį Maskvoje galėjo surengti pats Kremlius – gynybos ekspertė

Britų saugumo ekspertė Alexandra Walmsley neatmeta galimybės, kad antradienį Maskvoje įvykdytas išpuolis bepiločiais orlaiviais galėjo būti suorganizuotas paties Kremliaus.

Karališkojo jungtinio ginkluotųjų pajėgų instituto gynybos ir saugumo ekspertė A. Walmsley „Sky News“ išpuolį Maskvoje pavadino galima „netikros vėliavos operacija“ – tai yra provokaciniu saviškių suorganizuotu išpuoliu.

14:56 | Prigožinas reikalauja visuotinės mobilizacijos

Jevgenijus Prigožinas reikalauja Rusijoje paskelbti visuotinę mobilizaciją, nes, jo teigimu, tai yra vienintelis būdas Rusijos kariuomenei pasiekti Ukrainos sostinę. Pasak „Wagner“ vadovo, Rusija „gali pasiekti Kyjivą“, tačiau tik tuo atveju, jei šalyje bus vykdoma visuotinė mobilizacija ir „amunicijos, ginklų, visko, ko reikia, gamyba bus pajungta visu pajėgumu“.

„Nes kai prieisime iki mobilizacijos, mobilizuotieji vėl bus ruošiami, o tada eis į frontą. Todėl reikia ją paskelbti dabar... Jeigu mes kovojame toliau, o mes kovojame toliau, tai mobilizaciją reikia skelbti dabar ir pritraukti žmones bent treniruotėms“, – vienam iš propagandinių Rusijos leidinių URA sakė J. Prigožinas, rašo „Focus“.

14:07 | Garsūs sprogimai Kryme – pranešama apie susišaudymą prie rusų dalinių

Vietos žiniasklaida skelbia, kad trečiadienį laikinai okupuoto Krymo pusiasalio mieste Sevastopolyje prie rusų dalinio buvo girdėti susišaudymo garsai.

Vietos leidinys „Krymskij veter“ skelbia, kad laikinai okupuoto Krymo mieste Sevastopolyje trečiadienį buvo girdėti susišaudymo garsai prie rusų dalinio.

13:30 | Rusija evakuoja vaikus iš kaimų prie Ukrainos sienos

Rusija evakuos šimtus vaikų iš kaimų prie sienos su Ukraina, atsižvelgdama į blogėjančią padėtį vakarinėje Belgorodo srityje, kuri kelias dienas buvo intensyviai apšaudoma, trečiadienį pranešė vietos valdžia.

Belgorode beveik kasdien vyksta išpuoliai netoli sienos esančiose vietovėse, o praėjusią savaitę įvyko dramatiškas ginkluotas įsiveržimas iš Ukrainos.

„Padėtis Šebekine blogėja“, – platformoje „Telegram“ pranešė srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas, kalbėdamas apie vieną pasienyje esantį kaimą.

„Šiandien pradedame evakuoti vaikus iš Šebekino ir Graivorono rajonų“, – sakė V. Gladkovas, turėdamas omenyje labiausiai nukentėjusius pasienio vietoves.

Pasak jo, šiandien pirmieji 300 vaikų bus išvežti į Rusijos miestą Voronežą už maždaug už 250 kilometrų.

13:03 | Ukrainos pajėgos sunaikino rusų kariuomenės superginklą – S-400 valdymo centrą

Ukrainos kariuomenė gegužės 20-ąją sunaikino rusų kariuomenės „superginklo“ valdymo centrą. Naujos kartos zenitinės raketų paleidimo sistemos S-400 „smegenys“ buvo sunaikintos Chersono srityje, skelbia Ukrainos žiniasklaida.

12:36 | Rusija skelbia sunaikinusi „paskutinį ukrainiečių karo laivą“

Rusijos kariuomenės ataskaitoje skelbiama, kad gegužės 29-ąją Odesos karinių laivų uoste raketa buvo sunaikintas paskutinis Ukrainos karinių jūrų pajėgų laivas „Jurij Olefirenka“. Ukrainos kariuomenės atstovai šios informacijos nekomentavo.

11:52 | Malomužas: Putinas bando keršyti

Kaip televizijos kanalo „Freedom“ eteryje pažymėjo buvęs Ukrainos žvalgybos pareigūnas, atsargos generolas Mykola Malomužas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas asmeniškai nustato atakų prieš Ukrainą taikinius, ypač smūgiams Kyjivui.

Anot M. Malomužo, Rusijos diktatorius yra įspraustas į kampą ir pradėjo neapgalvotai bandyti įbauginti ukrainiečius ir priversti šalį pradėti derybas.

„Putinas turi vieną savybę. Tai kerštas: kerštas už tai, kad jam nepavyko pasistūmėti į priekį, užgrobti Ukrainos. Nė viena operacija nesibaigė sėkmingai. Šioje situacijoje Putinas asmeniškai nustato smūgių taikinius, ypač Ukrainos sostinėje. Jie nebežino, ką daryti“, – pabrėžė M. Malomužas, rašo „Focus“.

Jis pridūrė, kad tokia okupantų taktika ukrainiečiams nekelia panikos. Žmonės, atvirkščiai, linkę vis labiau priešintis agresoriui. Tuo pat metu tarptautinės bendruomenės akyse Rusija atrodo kaip teroristė, nes išpuoliai prieš civilius yra masinis teroras.

„Tai yra aklavietė, jis įspraustas į kampą. Pažįstu jį asmeniškai, jis nežino, ką daryti. Jis elgiasi neapgalvotai“, – reziumavo M. Malomužas.

11:15 | TATENA vadovą nudžiugino Rusijos ir Ukrainos reakcija į principus dėl Zaporižios AE

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros institucijos vadovas Rafaelis Grossi antradienį pareiškė, kad jį nudžiugino Ukrainos ir Rusijos reakcija į jo agentūros nustatytus konkrečius principus, kuriais siekiama užkirsti kelią katastrofai Ukrainos Zaporižios atominėje elektrinėje.

Ukrainos pietrytiniame Zaporižios regione esančio didžiausio Europos branduolinės energijos objekto saugumas kelia susirūpinimą nuo tada, kai Rusijos pajėgos jį užėmė daugiau nei prieš metus, Maskvai pradėjus karą su kaimynine šalimi.

Zaporižios atominė elektrinė buvo dažnai apšaudoma, todėl kelis kartus nutrūko elektros tiekimas, labai svarbus jėgainės reaktoriams aušinti. Prieš numatomą Ukrainos kontrpuolimą vis labiau nuogąstaujama, kad suaktyvėjus kariniams veiksmams galėtų įvykti branduolinė katastrofa.

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinis direktorius R. Grossi po kelis mėnesius trukusių derybų informavo JT Saugumo Tarybą apie savo pasiūlymus dėl elektrinės saugumo užtikrinimo.

„Šiandien žengtas žingsnis teisinga kryptimi kalbant apie Zaporižios atominės elektrinės saugą ir saugumą, – Tarybai sakė R. Grossi. – Mus džiugina išreikšta parama mūsų darbui, įskaitant... penkis principus, kuriuos šiandien nustačiau.“

Pagrindinis iš jų, anot diplomato, yra tas, kad neturėtų būti jokių išpuolių iš elektrinės ar prieš ją.

10:43 | „Rusų legionas“ ruošia planą užimti Maskvą

„Rusijos laisvės legionas“ skelbiasi turintis „tūkstančius kandidatų, kurie laukia patekimo į jų gretas“ ir žada kovą dabartiniam Rusijos režimui. Partizanai atskleidė ir savo strategijos gaires – puldinėti pasienio teritoriją ir kaupti pajėgas vėlesniam Maskvos puolimui.

„The Times“ kalbintas „Rusijos laisvės legiono“ (RLL) vadas „Cezaris“ pareiškė, kad jie nori užimti kažkiek Rusijos teritorijos tam, kad naudotų ją kaip placdarmą tolimesniems puldinėjimams ir Kremliaus šturmui.

10:00 | Per smūgį Ukrainos Luhansko regionui žuvo 5 žmonės – rusų administracija

Per naktinį bombardavimą Ukrainos Luhansko regione žuvo mažiausiai penki žmonės, o dar 19 buvo sužeisti, pranešė šio Rusijos okupuoto regiono administracija, dėl atakos apkaltindama ukrainiečių kariuomenę.

„Per Ukrainos ginkluotų grupių smūgį Karpatų kaimui... žuvo penki ir buvo sužeista 19 žmonių... Kaip rodo preliminari informacija, [smūgis] suduotas sistemomis HIMARS“, – per platformą „Telegram“ paskelbė rusų saugumo pareigūnai, paminėdami JAV Ukrainai tiekiamas ilgo nuotolio raketų sistemas.

09:24 | ISW: Putinas bando sumenkinti išpuolį Maskvoje

Naujausioje savo ataskaitoje JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai atkreipia dėmesį į neįprastą Rusijos prezidento Vladimiro Putino reakciją į antradienį Maskvoje įvykusią dronų ataką.

Komentuodamas išpuolį, V. Putinas sakė, kad Rusijos kariai „prieš dvi ar tris dienas atakavo Ukrainos karinės žvalgybos būstinę“, ir sakė, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos ir toliau reaguoja į „Ukrainos karą prieš Donbasą“, puldamos Ukrainos karinę infrastruktūrą. Jis užsiminė, kad dronų smūgiai Maskvai buvo Kyjivo atsakas į Rusijos smūgius. 

Tuo pat metu Rusijos gynybos ministerija antradienį pranešė, kad Rusijos kariai surengė „ne vieną antskrydį, naudodami ilgojo nuotolio tiksliuosius oro ginklus į pagrindinius sprendimų priėmimo centrus“ Ukrainoje.

„Rusijos gynybos ministerija nesakė, kad atakavo Ukrainos karinės žvalgybos būstinę, taigi nėra jokių Putino pareiškimo įrodymų“, – pastebi ISW analitikai.

V. Putinas taip pat pareiškė, kad Ukraina bando išprovokuoti atsaką ir priversti Rusiją „atkartoti“ jos veiksmus. Pasak ISW analitikų, V. Putino akcentas buvusiems ir dabartiniams raketų smūgiams greičiausiai yra bandymas paaiškinti, kad Rusijos Federacija jau ir taip aktyviai reaguoja ir jai nereikia reaguoti į tolesnes Ukrainos provokacijas.

08:55 | Rusų nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios beveik 208 tūkst. Rusijos karių. 470 iš jų nukauti per praėjusią parą. Apie tai naujausioje savo suvestinėje skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Taip pat ukrainiečiai skelbia per praėjusią parą sunaikinę tris rusų šarvuočius, 15 artilerijos sistemų, oro gynybos sistemą, 32 bepiločius orlaivius ir 11 automobilių.

08:15 | Blinkenas sako, kad Švedijai atėjo laikas prisijungti prie NATO

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas antradienį išreiškė viltį, kad NATO galės priimti Švediją per aukščiausiojo lygio susitikimą liepą.

Jis tai pareiškė praėjus dviem dienoms po to, kai Turkijos prezidentas Recepo Tayyipas Erdoganas, blokuojantis šios Šiaurės šalies paraišką, buvo perrinktas naujai kadencijai.  

„Dabar atėjo laikas užbaigti Švedijos stojimo procesą“, – sakė A. Blinkenas bendroje spaudos konferencijoje su Švedijos ministru pirmininku Ulfu Kristerssonu šiauriniame Liuleo mieste.

07:42 | Rusijos Krasnodaro krašte užsiliepsnojo naftos perdirbimo gamykla

Rusijos Krasnodaro krašte trečiadienio naktį užsiliepsnojo Afipskio naftos perdirbimo gamykla. Regiono gubernatorius Veniaminas Kondratjevas dėl gaisro apkaltino bepiločio orlaivio smūgį.

„Telegram“ kanaluose paplito siautėjančio gaisro vaizdo įrašai.

07:00 | Po Ukrainos smūgio į perkeltųjų asmenų centrą Rusijoje žuvo vienas žmogus – gubernatorius

Rusijos pasienio su Ukraina regiono gubernatorius antradienį pranešė, kad per ukrainiečių surengtą bombardavimą viename perkeltųjų asmenų centre žuvo vienas žmogus ir dar du buvo sužeisti.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos artilerijos ugnimi apšaudė perkeltųjų asmenų centrą, kuriame gyvena pagyvenę civiliai ir vaikai... žuvo apsaugos darbuotojas, du žmonės buvo sužeisti“, – „Telegram" tinkle pranešė Belgorodo gubernatorius Viačeslavas Gladkovas.

Svarbiausi antradienio įvykiai

► Maskvai antradienį smogė dronų būrys, o rusų bepiločiai orlaiviai trečią dieną iš eilės smogė Kyjivui, Ukrainai rengiantis kontrpuolimui prieš Rusijos pajėgas.

► Ukraina antradienį paskelbė per naujausią Rusijos ataką numušusi 29 iš 31 drono, daugiausia virš Kyjivo ir jo srities.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų