naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

J. Bidenas , antradienį lankydamasis Lenkijoje pareiškė, kad Kyjivas išlieka „laisvas“, o Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas pergalės kare nepasieks.

J. Bidenas , antradienį lankydamasis Lenkijoje pareiškė, kad Kyjivas išlieka „laisvas“, o Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas pergalės kare nepasieks.

REKLAMA

Svarbiausios naujienos:

23:43 | Lėktuvas uždangstytais langais, tylus naktinis traukinys: J. Bideno kelionė į Kyjivą

Netikėta JAV prezidento Joe Bideno kelionė į Ukrainos sostinę prasidėjo naktį viename karinio oro uosto netoli Vašingtono angare.

Sekmadienį 4 val. (11 val. Lietuvos laiku), nežinant nei pasaulio žiniasklaidai, nei politiniam elitui Vašingtone, nei Amerikos rinkėjams, 80 metų demokratų prezidentas įlipo į oro pajėgų lėktuvą „Boeing 757“, vadinamą C-32.

Šis lėktuvas yra mažesnis už tuos, kuriais JAV prezidentai paprastai naudojasi užsienio kelionėms. Oro uoste jis stovėjo atokiai nuo tos vietos, kur J. Bidenas paprastai lipa į lėktuvus. Iškalbinga detalė: visi lėktuvo langai buvo uždangstyti.

REKLAMA

Po 15 minučių J. Bidenas, keli apsaugos darbuotojai, keli medikai, artimi patarėjai ir du žurnalistai, kurie buvo prisaikdinti laikytis slaptumo, išskrido į karo zoną.

REKLAMA

JAV prezidentas turbūt yra labiausiai stebimas žmogus planetoje. Žiniasklaidos atstovai sekioja J. Bideną visur, kur tik jis pasirodo – nuo bažnyčios iki viršūnių susitikimų užsienyje. Kiekvienas viešai ištartas jo žodis fiksuojamas ir skelbiamas.

Tačiau šiuo atveju įprasto reporterių būrio – per užsienio vizitus prezidentą lydi 13 radijo, televizijos, spaudos žurnalistų ir fotografų – nebuvo. Su J. Bidenu skrido tik vienas fotografas bei viena rašanti žurnalistė.

REKLAMA

Ši reporterė – Sabrina Siddiqui iš laikraščio „The Wall Street Journal“ – pagaliau gavusi Baltųjų rūmų leidimą skelbti detales atskleidė, kad drauge su fotografu į Andrewso (Endriuso) oro pajėgų bazę netoli Vašingtono buvo iškviesta 2 val. 15 minučių.

Jų telefonai buvo paimti ir sugrąžinti jiems tik po maždaug 24 valandų, kai J. Bidenas pagaliau atvyko į Kyjivą.

Jie maždaug septynias valandas skrido iš Vašingtono į amerikiečių karinę bazę Ramšteine Vokietijoje, kur lėktuvas pasipildė degalų. Ir čia langai buvo uždangstyti, delegacija iš lėktuvo nebuvo išlipusi.

REKLAMA
REKLAMA

Iš Ramšteino bazės lėktuvas nuskrido į Lenkijos pietryčiuose esantį Žešuvo-Jasionkos oro uostą, nuo karo Ukrainoje pradžios įgijusį tarptautinę reikšmę JAV vadovaujamoms pastangoms apginkluoti ukrainiečius. Per šį oro uostą keliauja milijardų dolerių vertės ginklai ir šaudmenys.

Iki tos akimirkos, pačiame oro uoste ir sėdant į kortežo automobilius S. Siddiqui ir fotografas – naujienų agentūrai AP dirbantis Evanas Vucci – paties J. Bideno nematė.

REKLAMA

Su J. Bidenu keliaujantys reporteriai dažnai važiuoja kortežais, bet šįkart ir čia buvo didelių skirtumų – nei sirenos, nei jokie kiti ženklai neišdavė, kad tai JAV prezidentas važiuoja į centrinę Peremislio geležinkelio stotį netoli Ukrainos sienos.

Maždaug 21 val. 15 min. vietos laiku traukinys išvažiavo iš stoties. Lipdami į jį žurnalistai J. Bideno taip pat nematė.

Maždaug aštuonių vagonų traukinys riedėjo keliu, kuriuo į Ukrainą keliauja didžiuliai pagalbos kroviniai, o iš Ukrainos traukiasi daugybė civilių pabėgėlių. Dauguma traukinyje buvusių žmonių rūpinosi apsauga, sakė S. Siddiqui.

REKLAMA

J. Bidenas yra garsus traukinių entuziastas ir dažnai prisimena, kaip būdamas senatoriumi traukiniais važinėdavo tarp Vašingtono ir savo namų Delavere.

Tačiau 10 valandų trukusi kelionė į Kyjivą nepriminė jokio pastarųjų dešimtmečių JAV prezidentų vizito. J. Bidenas vyko į aktyvių karo veiksmų zoną, kur saugumu rūpinasi ne JAV kariškiai, kaip būdavo per prezidentinius vizitus į Afganistaną ar Iraką.

Traukinys į Kyjivą atvažiavo auštant.

J. Bidenas, kuris Ukrainos sostinėje praėjusį kartą lankėsi būdamas Baracko Obamos (Barako Obamos) viceprezidentu, iš traukinio išlipo maždaug 8 val. 7 minutės.

REKLAMA
REKLAMA

„Gera sugrįžti į Kyjivą“, – pasakė jis.

23:31 | V. Zelenskis: kartu judame link pergalės, turime tai garantuoti šiais metais

JAV prezidentui antradienį Lenkijoje pasakius oficialią kalbą, skirtą karo metinėms paminėti, Ukrainos prezidentas V. Zelenskis viliasi, kad Rusijos pradėtą karą pavyks užbaigti jau šiais metais.

Socialiniame tinkle „Twitter“ V. Zelenskis padėkojo J. Bidenui už „lyderystę sutelkiant pasaulį, kad laisvė būtų remiama“.

REKLAMA

„Kartu mes judame pirmyn link bendros pergalės, mes turime tai garantuoti jau šiais metais!“ – „Twitter“ paskyroje rašė Ukrainos lyderis. 

22:50 | V. Zelenskis: nežiūrėjau Putino kalbos, nes rusų teroristai tuo metu Ukrainoje žudė žmones 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis patvirtino, kad iš šalies užsienio reikalų ministro Dmytro Kulebos išgirdo Kinijos pasiūlymą, siekiant sudaryti taikos sutartį su Rusija. Visgi oficialių dokumentų, susijusių su Kinijos taikos planu, jis iki šiol negavo, rašo UNIAN.

REKLAMA

Spaudos konferencijos metu, kai tuo metu Ukrainoje viešėjo Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni, V. Zelenskis sakė, kad „įvyko neformalus pokalbis, dialogas su kolega iš Kinijos. Ir jis tikrai pasakė, kad jie turi idėją, dokumentą, rezoliuciją“.

Tačiau Ukrainos lyderis atkreipė dėmesį, kad Ukraina jau ir dabar turi „taikos formulę“.

„Man rodos, mūsų dokumentą, mūsų „taikos formulę“, kurią pristatėme, jau dabar palaiko didelė dalis valstybių“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskis taip pat teigė, kad jis nežiūrėjo Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino išsakytos oficialios kalbos.

„Aš nežiūrėjau jo kalbos dėl to, kad tuo metu Chersone buvo vykdomi [Rusijos] teroristiniai išpuoliai. <...> 21 žmogus buvo sužeistas, 6 nužudyti“, – pastebėjo V. Zelenskis.

22:18 | JAV prezidentas išreiškė padėką Lenkijos piliečiams

JAV prezidentas Joe Bidenas, viešėdamas Lenkijoje, itin gyrė šios šalies žmones ir lenkų pastangas priimti ukrainiečių pabėgėlius. Jis pabrėžė, kad Lenkijos žmonės istoriškai puikiai žino, ką reiškia solidarumas.

REKLAMA

„Esame kartu su milijonais šio karo pabėgėlių, kurie rado prieglobstį Europoje ir Jungtinėse Valstijose, ypač čia, Lenkijoje“, – sakė jis .

„Lenkijos įmonės, pilietinė visuomenė, kultūriniai lyderiai, įskaitant Lenkijos pirmąją ponią – kuri šį vakarą yra čia – vadovaujasi širdimi ir ryžtu, parodydami visa, kas gera žmogaus dvasioje“, – kalbėjo JAV vadovas.

Jis prisiminė praėjusiais metais įvykusį savo vizitą į Lenkiją susitikti su pabėgėliais ir sakė, kad niekada jo nepamirš.

REKLAMA

„Matyti jų veidus, išsekusius ir išsigandusius, laikančius savo vaikus taip arti savęs, nerimaujančius, kad jie galbūt niekada daugiau nepamatys savo tėvų, vyrų, brolių ar seserų. Tą tamsiausią jų gyvenimo akimirką jūs, Lenkijos žmonės, suteikėte jiems saugumą ir šviesą. Jūs juos apkabinote, tiesiogine to žodžio prasme apkabinote“, – tęsė J. Bidenas. 

„Ačiū, ačiū, ačiū, Lenkija, už viską, ką darote. Telaimina jus visus Dievas“, – kalbą užbaigė jis.

REKLAMA

Iš karto po jos prie JAV prezidento priėjo daugybė vaikų su Ukrainos ir JAV vėliavėlėmis. Visi kartu pasidarė bendrą nuotrauką.

21:22 | Lietuva suvaidino svarbų vaidmenį savo reakcija į karą prieš Ukrainą – Nyderlandų karalius

Lietuva nuo pat pirmųjų karo dienų iki šiol suvaidino svarbų vaidmenį savo laikysena Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste, sako Vilniuje viešintis Nyderlandų karalius Wilemas Alexanderis.

„Nuo pat pirmųjų karo dienų iki dabar Lietuva suvaidino svarbų vaidmenį savo plačiausia įmanoma reakcija į šį konfliktą, kuris yra taip arti jūsų sienų. Visi, pažvelgę į jūsų istoriją, supras, kodėl šitas konfliktas turi tokią didelę įtaką jūsų tautiečiams“, – antradienį Prezidentūroje sakė Nyderlandų karalius.

Jis taip pat sakė, kad Nyderlandai žavisi ryžtu ir lyderyste, kurią parodė Lietuvos žmonės karo prieš Ukrainą kontekste, taip pat svetingumą, kurį sulaukė tiek NATO karia, tiek ukrainiečių karo pabėgėliai.

„Jūs tikrai atvėrėte savo širdis ir namus“, – pažymėjo karalius.

„Jau beveik metai praėjo nuo to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą. Mūsų širdys yra su ukrainiečiais, kurie kenčia nuo karo pasekmių. Aš ypač gerbiu juos už drąsą kovoje už savo egzistavimą, išlikimą, jie taip pat gina ir fundamentalias laisvės vertybes Europoje“, – apie Rusijos karą prieš Ukrainą sakė W. Alexanderis.

REKLAMA

Nyderlandų karalius taip pat sakė, kad draugystė tarp Lietuvos ir Nyderlandų yra kaip niekad stipri, abi šalys didžiuojasi savo partneryste ir bendradarbiavimu.

„Mūsų vertybės yra bendros, kalbant apie laisvę, demokratiją ir žmogiškąjį orumą“, – sakė W. Alexanderis.

Nyderlandų karalius W. Alexanderis antradienį susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda, aplankė Lietuvoje dislokuotus savo šalies karius.

Pastarąjį kartą karališkoji Nyderlandų šeima Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse lankėsi 2018-ųjų birželį, valstybėms minint nepriklausomybės šimtmetį.

20:58 | „Wagner“ vadovas kaltina Rusijos kariuomenės vadus išdavyste

Rusijos karinės samdinių bendrovės „Wagner“ vadovas antradienį apkaltino Maskvos kariuomenės vadus atsisakius tiekti šiai grupuotei amuniciją ir siekus ją sunaikinti, sakydamas, kad tai prilygsta išdavystei.

Jevgenijaus Prigožino privačios kovinės pajėgos, kurių gretas papildė kaliniai iš visos Rusijos kalėjimų, atlieka svarbų vaidmenį puolime dėl Bachmuto miesto Rytų Ukrainoje.

Mūšis dėl Bachmuto atskleidė įtampą tarp „Wagner“ grupės ir Rusijos kariuomenės, nors Kremlius neigia bet kokius nesutarimus.

„Generalinio štabo viršininkas ir gynybos ministras dalija įsakymus į kairę ir į dešinę ne tik neduoti „Wagner PMC“ amunicijos, bet ir nepadėti jai oro transportu“, – sakė J. Prigožinas balso žinutėje, kuria pasidalijo jo spaudos tarnyba.

REKLAMA

„Vyksta tiesioginė priešprieša, kuri yra ne kas kita, kaip bandymas sunaikinti „Wagner“. Tai galima prilyginti valstybės išdavystei“, – pridūrė jis.

J. Prigožinas kritikavo Rusijos reguliariąją kariuomenę Ukrainoje ir neseniai peikė Maskvos „monstrišką biurokratiją“, kuri stabdo karinius laimėjimus.

Jis taip pat apkaltino Rusijos kariuomenę bandymu „pavogti“ pergales iš „Wagner“.

Bachmuto užėmimas būtų didelė Maskvos pergalė beveik metus trunkančiame puolime Ukrainoje, nors analitikai teigia, kad jo užėmimas būtų daugiausia simbolinis, nes miestas neturi didelės strateginės vertės.

20:00 | JK ragina V. Putiną persvarstyti sprendimą dėl branduolinės sutarties

Didžioji Britanija antradienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną persvarstyti savo sprendimą sustabdyti Rusijos dalyvavimą paskutiniame likusiame branduolinės ginkluotės kontrolės pakte su Jungtinėmis Valstijomis. 

„Tikimės, kad V. Putinas persvarstys savo neapgalvotą sprendimą sustabdyti Rusijos dalyvavimą Naujojoje START sutartyje, – sakė ministro pirmininko Rishi Sunako atstovas spaudai. – Ginklų kontrolė yra gyvybiškai svarbi mūsų planetos saugumui“.

19:47 | „Vakarai neplanuoja pulti Rusijos“

JAV prezidentas Joe Bidenas savo kalboje teigė, kad Vakarai neplanuoja pulti Rusijos.

„Vakarai neketina pulti Rusijos, kaip šiandien sakė Putinas. Milijonai Rusijos piliečių, kurie tik nori taikiai gyventi su savo kaimynais, nėra priešai“, – sakė J. Bidenas.

REKLAMA

Pasak jo, Rusijos prezidentas manė, jog yra „kietas“, bet tada susidūrė su „geležine Amerikos valia“.

„Jis manė, kad tokie autokratai, kaip jis pats, yra kieti, o demokratijos lyderiai – minkšti, o tada jis susidūrė su geležine Amerikos ir viso pasaulio tautų, kurios nesutiko su baimės valdomu pasauliu, valia“, – sakė J. Bidenas prieš pirmąsias Maskvos invazijos į Ukrainą metines.

19:43 | J. Bidenas paskelbė, kad 2024 metais JAV surengs NATO viršūnių susitikimą

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį sakydamas kalbą Lenkijoje paskelbė, kad Jungtinės Valstijos rengs kitų metų NATO viršūnių susitikimą, pranešė JAV transliuotojas CNN.

„Kitais metais priimsiu visas NATO nares į mūsų 2024 metų viršūnių susitikimą Jungtinėse Valstijose. Kartu švęsime stipriausio pasaulio istorijoje gynybinio aljanso NATO 75-ąsias metines“, – sakė J. Bidenas gausiai Varšuvoje susirinkusiai miniai.

Jis pakartojo, kad JAV remia NATO ir 5 straipsnį – grupės pagrindinį principą, pagal kurį vienos narės užpuolimas yra visų narių užpuolimas.

REKLAMA

„Neabejokite: Jungtinių Valstijų įsipareigojimas mūsų aljansui ir 5 straipsniui yra tvirtas it uola. Tai žino kiekviena NATO narė, tai žino ir Rusija: puolimas prieš vieną yra puolimas prieš visus. Tai šventa priesaika“, – sakė jis.

JAV prezidentas pažadėjo, kad Vašingtonas, jo sąjungininkai ir partneriai „ir toliau palaikys Ukrainą jai ginantis“.

19:26 | J. Bidenas: „Ukraina niekada netaps Rusijos pergale“

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį vieši Lenkijoje, kur 18:30 val. (Lietuvos laiku) pasakė savo kalbą, skirtą paminėti Rusijos invazijos Ukrainoje metines. 

Kalbėdamas prieš susirinkusią gausią auditoriją, J. Bidenas dar kartą paminėjo, kad „Ukraina niekada netaps Rusijos pergale“. 

„Laisvi žmonės atsisako gyventi beviltiškame pasaulyje ir, žinote, šie metai buvo neįprasti visomis prasmėmis. Nepaprastas Rusijos pajėgų ir samdinių žiaurumas. Jie [rusų pajėgos] vykdė niekšybes, nusikaltimus žmoniškumui be gėdos jausmo, atgailos“, – sakė jis.

J. Bidenas savo kalboje pridūrė, kad už Rusijos padarytus nusikaltimus JAV paskelbs naujas sankcijas Rusijai jau šią savaitę. 

JAV prezidentas taip pat atkreipė dėmesį, kad tada, kai V. Putinas įsakė įsiveržti tankams į Ukrainos teritoriją, jis [V. Putinas] galvojo, kad tokiu būdu Kyjivas ir Vakarų valstybės nepasipriešins, o pats diktatorius galės įgyvendinti savo tikslus.

REKLAMA

Tačiau, kaip teigia J. Bidenas, demokratija buvo per stipri, o vietoje lengvos V. Putino pergalės kare dabar Rusijos kariuomenėje egzistuoja sąmyšis.

J. Bidenas , antradienį lankydamasis Lenkijoje pareiškė, kad Kyjivas išlieka „laisvas“.

„Kyjivas išlieka stiprus, Kyjivas išlieka išdidus, išlieka aukštas ir, svarbiausia, išlieka laisvas“, – sakė J. Bidenas prie Varšuvos karališkosios pilies susirinkusiai miniai.

J. Bidenas taip pat sakė, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino karas prieš Ukrainą yra išbandymas visoms demokratinėms šalims.

„Kai Rusija įsiveržė, buvo išbandyta ne tik Ukraina. Visas pasaulis patyrė amžių išbandymą. Buvo išbandoma Europa. Buvo išbandoma Amerika. Buvo išbandoma NATO. Buvo išbandomos visos demokratijos“, – sakė jis.

JAV lyderis pridūrė, kad sąjungininkai tvirtai stovi prieš Rusijos agresiją, o parama kariaujančiai Ukrainai „nesvyruos“.

„Neturėtų būti jokių abejonių: mūsų parama Ukrainai nesvyruos, NATO nebus susiskaldžiusi ir mes nepavargsime“, – teigė J. Bidenas.

18:43 | J. Bidenas sako savo kalbą Lenkijoje

JAV prezidentas Joe Bidenas po netikėto apsilankymo Ukrainoje, antradienį vieši Lenkijoje. Čia JAV lyderis sako savo oficialią kalbą, skirtą paminėti Rusijos invazijos Ukrainoje metines.

18:39 | Žiniasklaida: Xi Jinpingas ruošiasi susitikti su diktatoriumi Putinu

Kinijos lyderis Xi Jinpingas turėtų susitikti su Rusijos diktatoriumi Vladimiru Putinu, skelbia „The Wall Street Journal“. 

REKLAMA

„SkyNews“, cituodama „The Wall Street Journal“, sako, kad Xi Jinpingas ruošiasi aplankyti Maskvą ir tai gali padaryti artimiausiais mėnesiais. 

Vienas iš šaltinių tvirtino, kad Kinijos lyderis kartu su V. Putinu surengs viršūnių susitikimą.

Pranešime taip pat pastebima, kad numatomas susitikimas – tai daugiašalių taikos derybų siekio dalis, o savo ruožtu Kinija žada dar kartą paraginti valstybių nenaudoti branduolinių ginklų. 

17:38 | Baltieji rūmai: esame pasirengę kalbėtis su Rusija

Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovė spaudai teigė, kad JAV vis dar yra pasiruošusi susitikti su Rusijos atstovais, kad būtų aptarta situacija dėl Rusijos diktatoriaus sprendimo stabdyti dalyvavimą branduolinėje sutartyje, rašo CNN.

„Kaip minėjome anksčiau, nepaisant to, kas vyksta pasaulyje, Jungtinės Valstijos yra pasirengusios imtis strateginių ginklų kontrolės priemonių“, – kalbėjo JAV atstovė.

Kiek anksčiau JAV gynybos sekretorius Antony Blinkenas CNN teigė, kad Rusijos priimtas sprendimas dėl branduolinės sutarties sustabdymo yra „apgailėtinas ir neatsakingas“.

„Mes esame pasiruošę su Rusija kalbėti apie strateginių ginklų kontrolę bet kada, nepriklausomai nuo to, kas vyksta pasaulyje ar diplomatiniuose santykiuose. Manau, kad yra svarbu, jog elgtumėmės atsakingai kalbant apie šią sritį“, – teigė jis.

REKLAMA

NATO vadovas ir Europos Sąjungos vyriausiasis diplomatas antradienį perspėjo, kad Rusijos sprendimas stabdyti dalyvavimą branduolinėje sutartyje su Jungtinėmis Valstijomis žymi Europos ginklų kontrolės architektūros, vystytos po Šaltojo karo, pabaigą.

„Apgailestauju dėl šiandieninio Rusijos sprendimo sustabdyti dalyvavimą Naujojoje START sutartyje“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas spaudos konferencijoje su ES užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu ir Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba.

„Pastaraisiais metais Rusija pažeidė pagrindinius ginklų kontrolės susitarimus ir jų atsisakė. Šiandien priėmus sprendimą dėl Naujosios START sutarties, buvo sugriauta visa ginklų kontrolės architektūra“, – sakė J. Stoltenbergas.

J. Borrellis sakė, kad jų susitikimas Briuselyje yra istorinis Vakarų vienybės ir ryžto apsaugoti Kyjivą nuo Rusijos agresijos simbolis.

Jis sutiko dėl grėsmės, kurią kelia prezidento Vladimiro Putino pareiškimas apie stabdomą Rusijos dalyvavimą Naujojoje START sutartyje.

„Rusijos pareiškimas apie stabdomą dalyvavimą Naujojoje START sutartyje yra dar vienas įrodymas, kad Rusija griauna saugumo sistemą, kuri buvo sukurta pasibaigus Šaltajam karui“, – sakė J. Borrellis.

J. Stoltenbergo perspėjimas buvo griežtas: „Daugiau branduolinių ginklų ir mažiau ginklų kontrolės daro pasaulį dar pavojingesnį.“

„Šiandien raginu Rusiją persvarstyti savo sprendimą sustabdyti dalyvavimą Naujojoje START sutartyje. Turime nepamiršti, kad tai yra vienas iš paskutinių svarbių ginklų kontrolės susitarimų“, – sakė jis.

Tuo metu JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad minimas Rusijos sprendimas yra „labai apmaudus ir neatsakingas“, tačiau Vašingtonas yra pasirengęs derėtis šiuo klausimu.

„Esame pasirengę bet kada kalbėtis su Rusija apie strateginės ginkluotės apribojimus, nepriklausomai nuo to, kas vyksta pasaulyje ar mūsų santykiuose“, – sakė A. Blinkenas žurnalistams JAV ambasadoje Atėnuose per vizitą regione.

Jis kalbėjo po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad Maskva stabdo savo dalyvavimą paskutinėje likusioje dviejų pagrindinių pasaulio branduolinių galybių ginklų kontrolės sutartyje.

„Atidžiai stebėsime, ką Rusija iš tikrųjų darys. Žinoma, užtikrinsime, kad bet kokiu atveju būtume tinkamai pasirengę užtikrinti savo šalies ir savo sąjungininkų saugumą“, – sakė A. Blinkenas.

2010 metais tuometinių JAV ir Rusijos prezidentų Baracko Obamos ir Dmitrijaus Medvedevo pasirašytoje naujojoje START sutartyje numatyta, kad kiekviena šalis gali turėti ne daugiau kaip 1 550 branduolinių kovinių galvučių ir ne daugiau kaip 700 dislokuotų raketų ir bombonešių. Sutartyje numatyti plataus masto patikrinimai vietoje, kad būtų galima stebėti, kaip jos laikomasi.

Likus kelioms dienoms iki sutarties galiojimo pabaigos 2021 metų vasarį, Rusija ir Jungtinės Valstijos susitarė ją pratęsti dar penkeriems metams.

Nuo COVID-19 pandemijos pradžios Rusija ir JAV sustabdė abipusius karinių objektų inspektavimus pagal naująją START sutartį, tačiau praėjusį rudenį Maskva atsisakė leisti juos atnaujinti ir dėl to kilo neaiškumų dėl pakto ateities.

JAV valstybės departamentas neseniai pareiškė, kad Rusijos atsisakymas leisti atlikti inspektavimus „trukdo Jungtinėms Valstijoms naudotis svarbiomis sutartyje numatytomis teisėmis ir kelia grėsmę JAV ir Rusijos branduolinės ginkluotės kontrolės gyvybingumui“. Jis pažymėjo, kad niekas nedraudžia Rusijos inspektoriams atlikti JAV objektų patikrinimus.

16:27 | J. Bidenas susitiko su Lenkijos prezidentu 

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį susitiko su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda, pradėdamas konsultacijas su NATO rytinio sparno sąjungininkais, kad pasirengtų dar sudėtingesniam Rusijos invazijos į Ukrainą etapui.

A. Duda pasisveikino su J. Bidenu, kai šis išlipo iš limuzino prezidentūros kieme.

Prieš J. Bidenui antradienio vakarą sakant kalbą jiedu susitiko privačiai.

A. Dudos ir J. Bideno dvišalės derybos prasidėjo Varšuvos prezidentūroje prieš pat 13 val. 30 min. vietos (14 val. 30 min. Lietuvos) laiku, pranešė Lenkijos naujienų agentūra PAP.

J. Bidenas Varšuvoje sakė, kad NATO yra stipresnė nei bet kada anksčiau.

Praėjusių metų kovą, praėjus vos kelioms savaitėms po karo pradžios, kalbėdamas Varšuvoje J. Bidenas griežtai ir labai asmeniškai pasmerkė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

J. Bidenas pirmadienį atvyko į Varšuvą po iš anksto neskelbto vizito Kyjive. Šios jo kelionės tikslas – sutvirtinti Vakarų vienybę, Ukrainai ir Rusijai rengiantis pradėti pavasario puolimus.

Didžiausias karas Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų jau nusinešė dešimtis tūkstančių gyvybių, nuniokojo Ukrainos infrastruktūrą ir pakenkė pasaulio ekonomikai.

„Manau, kad labai svarbu, jog nekiltų jokių abejonių dėl JAV paramos Ukrainai kare, – sakė J. Bidenas, stovėdamas Kyjive su Ukrainos prezidentu Volodomyru Zelenskiu prieš išvykdamas į Lenkiją. – Ukrainos žmonės pasisakė taip, kaip mažai kas anksčiau.“

Tikimasi, kad J. Bidenas, sakydamas kalbą Varšuvos karališkosios pilies soduose, pabrėš Lenkijos ir kitų sąjungininkių įsipareigojimą Ukrainai per pastaruosius metus. Trečiadienį jis konsultuosis su A. Duda ir kitais Bukarešto devyneto – NATO karinio aljanso rytinių narių grupės – lyderiais.

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas teigė, kad Varšuvoje antradienį nuskambės „vintažinė“ J. Bideno kalba ir kad prezidentas pasakys, jog veiksmai, kurių demokratijos imsis ateinančiais metais, turės pasekmių daugeliui metų į priekį.

A. Duda sakė, kad J. Bideno apsilankymas Lenkijos teritorijoje artėjant karo metinėms yra svarbus signalas apie JAV įsipareigojimą užtikrinti Europos saugumą. Jo kalbos „laukia didelė pasaulio dalis, jei ne visas pasaulis“, sakė A. Duda.

15:45 | Rusija išsikvietė JAV ambasadorę dėl „agresyvaus kurso“

Rusijos užsienio reikalų ministerija antradienį iškvietė JAV ambasadorę Lynne Tracy dėl to, ką ji pavadino besiplečiančiu Vašingtono dalyvavimu kare Ukrainoje.

Ministerijoje jai įteikta nota, kurioje sakoma, kad „ginklų tiekimas Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, taip pat nurodymų dėl smūgių prieš Rusijos karinę ir civilinę infrastruktūrą perdavimas akivaizdžiai įrodo JAV teiginių, kad JAV nėra konflikto šalis, nepagrįstumą ir melagingumą“.

Taip pat pažymima, kad Kyjivui tiekiami ginklai, „taip pat pagalbinis personalas, įskaitant Amerikos piliečius, yra teisėtas taikinys“.

„Todėl ambasadorei pareikšta, kad dabartinis agresyvus JAV kursas, kuriuo siekiama gilinti konfrontaciją su Rusija visais frontais, duoda priešingus rezultatus“, – sakoma pareiškime.

„Pažymėta, kad, siekiant deeskaluoti padėtį, Vašingtonas turėtų imtis veiksmų, užtikrinančių JAV ir NATO karių bei įrangos patraukimą, taip pat nutraukti antirusišką veiklą“, – sakoma pareiškime.

JAV ambasada Maskvoje savo komentarų kol kas nepaskelbė.

15:15 | Per Rusijos smūgius Chersone žuvo mažiausiai 5 asmenys, 16 žmonių sužeisti

Per Rusijos antradienį surengtus smūgius pietiniame Ukrainos Chersono mieste žuvo mažiausiai penki žmonės, o dar 16 buvo sužeisti, pranešė ukrainiečių pareigūnai.

Chersonas vis dar yra Maskvos taikinys, nepaisant to, kad lapkritį Rusija iš jo pasitraukė.

„Per kruvinojo diktatoriaus Putino kalbą... taikūs Chersono gyventojai buvo sužeisti ir nužudyti viduryje gatvės, savo namuose ir darbo vietoje“, – sakė Ukrainos kariuomenės pietinės vadovybės atstovas Vladyslavas Nazarovas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo ruožtu sakė, kad „Rusijos kariuomenė intensyviai apšaudo Chersoną. Vėl negailestingai žudo civilius gyventojus“.

Pasak jo, buvo pataikyta į automobilių stovėjimo aikštelę, gyvenamuosius rajonus, daugiaaukštį pastatą ir viešojo transporto stotelę.

„Pasaulis neturi teisės nė minutei pamiršti, kad Rusijos žiaurumas ir agresija neturi ribų. Teroristinė valstybė atsakys už visus savo nežmoniškus nusikaltimus prieš mūsų žmones ir Ukrainą“, – platformoje „Telegram“ parašė jis.

14:49 | Ukraina patvirtino sulaukusi Kinijos „taikos pasiūlymo“: susipažinsime ir darysime išvadas

Su Ukrainos užsienio ministru D. Kuleba susitikęs Kinijos diplomatijos vadas Wangas Yi perdavė jam „pagrindines taikos plano Ukrainoje gaires“, tačiau nedetalizavo jam perduotos informacijos esmės.

Wangas Yi antradienį atvyksta į Maskvą, kur taip pat susitinka su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

„Bloomberg“ šaltiniai tvirtina, kad Kinijos „taikos siūlymas“ numato karo veiksmų ir ginkluotės tiekimo nutraukimą Ukrainai, todėl Vakaruose ši kinų idėja vertinama skeptiškai.

Manoma, kad kinai tokiu būdu bandys išlošti laiko Rusijai, kad ši galėtų papildyti savo kariuomenę ir atnaujinti turimus ginkluotės rezervus, o tuomet vėl organizuoti masyvų puolimą.

Nepaisant to, D. Kuleba pažymėjo, jog Kinijos pozicija, viena iš esminių vienijančių šalis pozicijų, yra teritorinio vientisumo klausimas.

„Kalbant apie kinų poziciją, yra svarbus elementas, kuris panašus tiek Ukrainai, tiek ir Kinijai. Tai ne šiaip elementas, tai pagrindinis principas – teritorinio vientisumo principas“, – aiškino D. Kuleba.

Kol kas nėra aišku, ar tai reiškia, kad Kinija siūlys Rusijai atsisakyti ambicijų į Ukrainos žemes.

14:13 | NATO sako nerimaujanti, kad Kinija gali imti tiekti Rusijai ginklus

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas antradienį pakartojo JAV nuogąstavimus, jog Kinija gali imti tiekti Rusijai ginklus, kad padėtų jai tęsti karą prieš Ukrainą.

„Šį imperinį užkariavimo karą pradėjo prezidentas (Vladimiras) Putinas. Būtent V. Putinas toliau eskaluoja karą“, – sakė J. Stoltenbergas.

„Taip pat vis labiau nerimaujame, kad Kinija gali planuoti teikti paramą letaliniais [ginklais] Rusijos karui“, – pridūrė jis.

13:27 | Putino kalbos metu rusai apšaudė Charkivą: raketa pataikė į stotelę, kurioje stovėjo žmonės

Rusija antradienį apšaudė Charkivą – okupacinių pajėgų raketos pataikė į viešojo transporto stotelę. Tuo metu joje buvo gausu žmonių, pažymima UNIAN. Yra sužeistųjų ir žuvusių.

Raketos taip pat pataikė į parduotuvę ir du daugiabučius.

12:45 | JAV antivakarietišką V. Putino kalbą vadina absurdu

Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimą, kad Vakarai kelia grėsmę jo šaliai, todėl reikėjo įsiveržti į Ukrainą, vienas Jungtinių Valstijų aukšto rango pareigūnas antradienį pavadino absurdu.

12.20 | Rusija sako atidžiai stebinti Bideno vizitą Ukrainoje ir Lenkijoje

Rusija atidžiai stebi JAV prezidento Joe Bideno vizitą Ukrainoje ir Lenkijoje, antradienį paskelbė Kremlius. Pareiškimas pasirodė kitą dieną po JAV lyderio istorinio vizito Ukrainoje ir prieš jo kalbą Varšuvoje.

„Savaime suprantama, mes tai labai atidžiai stebime, labai atidžiai stebėsime, kas šiandien vyks Lenkijoje, nors labai tikėtina, kad tai bus tolesnis rusofobijos koncentravimas ir tarpusavio įtikinėjimai dėl naujo ginklų tiekimo“, – per Rusijos televiziją pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

11.20 | 4 kolonos su Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų technika naktį pajudėjo link sienos su Lietuva

Baltarusijos Respublikos gynybos ministerija nurodė, kad atliekant Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų kovinės parengties patikrinimą, vienas iš mechanizuotosios rikiuotės karinių dalinių, sustiprintas oro gynybos daliniais, patraukė į paskirtą vietą. 

Koks konkrečiai tai karinis vienetas nėra nurodoma, tačiau „Belaruskij hajun“ duomenimis, tai panašu į mechanizuotąjį batalioną, kuriame yra apie 74 vnt. karinės technikos, tokios kaip: 35 pėstininkų kovos mašinos, sunkvežimiai „Ural“ (21 vienetas), kariniai visureigiai UAZ,  2–3 vienetai, kariniai sunkvežimiai „Kamaz“ (8 vnt.). Papildomai vyksta benzovežiai, kranas ir manipuliatorius.

Nurodoma, kad kolona vyko Maskvos keliu ir toliau sienos su Lietuva kryptimi, link Ašmenos miesto.

11.10 | Artėja karo Ukrainoje metinės: Bidenas ir Putinas sakys apie tai kalbas

Joe Bidenas ir Vladimiras Putinas antradienį pasakys svarbias kalbas, tikriausiai pateikdami visiškai skirtingus Rusijos karo Ukrainoje vertinimus.

Pirmadienį, kelios dienos prieš Rusijos invazijos į provakarietišką Ukrainą metines, J. Bidenas netikėtai apsilankė Kyjive, kur susitiko su ukrainiečių prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir pažadėjo naują ginklų paketą bei tvirtą Amerikos paramą.

„Po metų Kyjivas stovi, – Ukrainos prezidentūroje sakė J. Bidenas. – Ukraina stovi. Demokratija stovi. Amerikiečiai yra su jumis ir pasaulis yra su jumis.“

Antradienį iš istorinės Varšuvos karalių pilies jis „aiškiai pasakys, kad Jungtinės Valstijos toliau palaikys Ukrainą... tiek, kiek reikės“, praeitą savaitę žurnalistams sakė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby.

J. Bidenas, kuris savo vizitu siekia sutelkti Vašingtono sąjungininkes Europos rytuose, antradienį taip pat susitiks su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda.

Be to, JAV prezidentas telefonu pasikalbės su Britanijos, Prancūzijos ir Italijos lyderiais, pranešė Baltieji rūmai. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas kovo 3 dieną lankysis Vašingtone.

„Prezidento kalboje išgirsite signalų, tikrai artimų Amerikos žmonėms, tikrai artimų mūsų sąjungininkams ir partneriams, neabejotinai artimų lenkams“, – apie būsimą J. Bideno kalbą Varšuvoje sakė J. Kirby.

„Manyčiau, kad išgirsite jį kalbant ir p. Putinui, rusams“, – pridūrė atstovas.

Keliomis valandomis anksčiau Maskvoje kalbą pasakys V. Putinas, paskelbė Kremlius. Metinis Rusijos lyderio pranešimas didele dalimi bus skirtas karui Ukrainoje. Savo ankstesnėse kalbose jis piktindavosi NATO esą keliama grėsme Rusijai ir pasitelkdamas savo šalies istoriją teisindavo invaziją.

Kai šis karas, Maskvos vadinamas „specialiąja karine operacija“, buvo pradėtas, tikėtasi, kad tai bus greitas užkariavimas, kad Ukraina kapituliuos ir Kyjive bus suformuotas prorusiškas režimas.

„Putinas galvojo, kad Ukraina silpna, o Vakarai susiskaldę, – pirmadienį sakė J. Bidenas. – Jis tiesiog visiškai klydo.“

Antradienį Kinija pareiškė, kad yra „labai susirūpinusi“ dėl karo Ukrainoje – „intensyvėjančio ir net tampančio nevaldomu“.

Užsienio reikalų ministras Qin Gangas – antras pagal rangą Kinijos diplomatas – sakė, jog Pekinas „dirbs su tarptautine bendrija, kad skatintų dialogą ir konsultacijas, atsižvelgtų į visų šalių susirūpinimą ir siektų bendro saugumo“.

„Tuo pačiu metu raginame suinteresuotas šalis kuo greičiau liautis kursčius ugnį, nebeperkelti kaltės Kinijai“, – sakė Qin Gangas. JAV anksčiau pareiškė, kad Pekinas gali galvoti apie ginklų siuntimą Maskvai, nors Kinija tai neigia.

Pagal naujausius Norvegijos vertinimus, per Rusijos karą Ukrainoje jau žuvo ar buvo sužeista 180 tūkst. rusų karių ir 100 tūkst. ukrainiečių karių. Kiti šaltiniai Vakaruose nurodo, kad Ukrainos ir Rusijos nuostoliai yra po 150 tūkst. žuvusiųjų ir sužeistųjų.

10:22 | HRW: Maskvos išpuolis prieš geležinkelio stotį Rytų Ukrainoje yra karo nusikaltimas

Nevyriausybinė organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) antradienį apkaltino Rusiją įvykdžius karo nusikaltimą, kai per raketinę ataką geležinkelio stotyje Rytų Ukrainoje žuvo apie 60 civilių, bėgančių nuo karo.

Išpuolis Kramatorsko geležinkelio stotyje praeitų metų balandį yra vienas iš daugiausiai aukų pareikalavusių išpuolių prieš civilius gyventojus nuo praėjusių metų vasario 24-osios, kai Maskva pasiuntė savo karius į Ukrainą ir pradėjo plataus masto invaziją.

09:32 | Ukraina gali perimti iniciatyvą, tačiau tam būtina viena sąlyga

Karo tyrimo instituto analitikų ataskaitoje pažymima, kad vakarykštis Joe Bideno vizitas Ukrainoje simbolizuoja Vakarų palaikymo Ukrainai tęstinumą.

Ekspertų teigimu itin svarbus yra Ukrainos prezidento pareiškimas dėl Bachmuto gynybos, kurį ukrainiečiai gins, „bet ne bet kokia kaina“. V. Zelenskis ir gynybos ministras Oleksijus Reznikovas taip pat nuolat akcentuoja, kad Ukrainos kariuomenė tęsia pasiruošimą kontrpuolimui, kuris gali prasidėti „artimiausiu laiku“.

ISW teigiama, kad Ukrainos sprendimas ginti Bachmutą yra strategiškai pagrįstas bandymas sukaustyti rusų pajėgas viename fronto taške ir juos sunaikinti, o V. Zelenskis, tikėtina, sušvelnino savo taktikos Bachmuto poziciją norėdamas pasiekti retorinį kompromisą su JAV administracijos atstovais.

Analitikai pažymi, kad Rusija neturi didelių smogiamųjų dalinių rezervų, kuriuos galėtų nukreipti į frontą ir taip pakeisti karo eigą savo naudai. Jeigu situacija iš esmės nepasikeis, ISW manoma, kad Ukraina turi potencialo atgauti iniciatyvą dar 2023-iaisiais – jeigu jai bus suteikta savalaikė karinė pagalba.

ISW analitikai taip pat kritikavo Rusijos gynybos ministerijos sprendimą karo metu reorganizuoti apsišaukėliškų DLR ir LLR karinius dalinius. Tai, anot jų nurodo, kad Rusijos gynybos ministerija nesuvokia nereguliarių pajėgų integracijos iššūkių masto, ypač intensyvių karinių veiksmų metu.

Maža to, pačioje Rusijoje šiuo metu taip pat vyksta vidinė kova dėl resursų. „Wagner“ vadovas J. Prigožinas nuolat skundžiasi „negalintis išsireikalauti iš Gynybos ministerijos amunicijos“. Tai galimai rodo, kad Rusija susiduria su plataus masto puolimui reikalingos karinės technikos trūkumu, o kol kas aktyviausiai fronte veikiantys J. Prigožino smogikai susiduria su amunicijos stygiumi.

08:48 | Bidenas buria sąjungininkus Ukrainos kovoje prieš Rusiją

Po pirmadienio vizito Ukrainoje, apie kurį iš anksto nebuvo skelbta, J. Bidenas vėlai vakare atvyko į Varšuvą, kur jo misija bus stiprinti Vakarų vienybę, Ukrainai ir Rusijai rengiantis pradėti pavasario puolimus. Per šį karą – didžiausią Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo – jau žuvo dešimtys tūkstančių žmonių, buvo nuniokota Ukrainos infrastruktūra, nukentėjo pasaulinė ekonomika.

„Maniau, kad labai svarbu, jog nekiltų jokių abejonių, jokių abejonių dėl JAV paramos Ukrainai šiame kare“, – pirmadienį Kyjive stovėdamas šalia ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio sakė J. Bidenas.

07:16 | Zelenskis: niekas nebegali pakenkti Ukrainos demokratijai

JAV prezidento Joe Bideno pirmadienio vizitas Kyjive parodė, kokia Ukraina yra tvirta ir svarbi visam pasauliui, savo vakaro kreipimesi pareiškė ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Apibendrindamas JAV lyderio vizitą V. Zelenskis sakė: „Ši diena buvo simbolinė. 362-oji visapusiško karo diena, o mes savo laisvos šalies laisvoje sostinėje priimame su vizitu atvykusį savo galingą sąjungininką – Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentą – ir kalbamės su juo apie Ukrainos, savo santykių, visos Europos ir pasaulinės demokratijos ateitį. Tai rodo, kokia Ukraina tvirta ir... svarbi pasauliui.“

„Devintosios pačių baisiausių Maidano dienų metinės, rusų agresijos prieš mūsų valstybę, kai buvo likę visai nedaug laiko iki mūsų Krymo okupacijos, metinės. O dabar, po devynerių metų, mes kaip niekad tikri, kad teisingumas vis tik bus atkurtas“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas.

Jis pabrėžė, kad valstybė agresorė, kuri sistemingai siekė tapti valstybe teroriste, atsakys už savo nusikaltimus. „Atsakys dėl Ukrainos ir visų mūsų partnerių, viso laisvojo pasaulio, visų, kas dabar padeda mums ginti mūsų nepriklausomybę, laisvę ir tarptautinę tvarką, pastangų“, – sakė V. Zelenskis.

Jis taip pat pabrėžė, jog dabar absoliučiai aišku, kad niekas nebegalėtų pakenkti Ukrainos demokratijai.

„Nė vienas Ukrainos gyvenimo elementas jau nebėra ir niekada nebus trapus. Mūsų tvirtybė – didžiulis indėlis į visų laisvę mylinčių pasaulio tautų tvirtybę“, – sakė V. Zelenskis.

07:14 | Bidenas atvyko į Lenkiją

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį vakare traukiniu iš Ukrainos atvyko į Lenkiją, pranešė lenkų naujienų agentūra PAP.

Po netikėto vizito Kyjive, J. Bidenas maždaug 20 val. 30 min. vietos (21 val. 30 min. Lietuvos) laiku atvyko į Lenkijos pietryčiuose esančio Peremislio geležinkelio stotį.

Maždaug 23 val. 15 min. vietos laiku JAV lyderis atskrido į Varšuvos Chopino oro uostą, vėliau pranešė PAP.

Per dvi dienas truksiantį vizitą Lenkijoje J. Bidenas aptars Vakarų atsaką į beveik metus trunkantį Rusijos karą Ukrainoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų