naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietija ir JAV siųs Ukrainai papildomos ginkluotės. Apie tai Baltieji rūmai pranešė po Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo ir JAV prezidento Joe Bideno pokalbio telefonu. JAV ketina tiekti Ukrainai kovos mašinas „Bradley“, o Vokietija – kovos mašinas „Marder“. Abi šalys planuoja apmokyti Ukrainos pajėgas dirbti su šiomis sistemomis. Vokietija Ukrainai taip pat perduos „Patriot“ oro gynybos bateriją.

Vokietija ir JAV siųs Ukrainai papildomos ginkluotės. Apie tai Baltieji rūmai pranešė po Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo ir JAV prezidento Joe Bideno pokalbio telefonu. JAV ketina tiekti Ukrainai kovos mašinas „Bradley“, o Vokietija – kovos mašinas „Marder“. Abi šalys planuoja apmokyti Ukrainos pajėgas dirbti su šiomis sistemomis. Vokietija Ukrainai taip pat perduos „Patriot“ oro gynybos bateriją.

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

23:57 | Pentagone – skepticizmas dėl Putino paliaubų

Rusijos režimo lyderiui Vladimirui Putinui įsakius paskelbti 36 valandų trukmės paliaubas Ukrainoje, Pentagone tvyro skeptiškos nuotaikos, rašo „Sky news“.

„Manau, kad tiek čia, JAV, tiek visame pasaulyje dabar vyrauja didelis skepticizmas, atsižvelgiant į ilgą Rusijos propagandos, dezinformacijos ir nesiliaujančių išpuolių prieš Ukrainos miestus ir civilius gyventojus istoriją“, – cituojamas Pentagono atstovas Patrickas Ryderis.

REKLAMA

„Mūsų dėmesys ir toliau bus sutelktas į paramą Ukrainai“, – priduria jis.

Rusijos teigimu, ugnis turėtų būti nutraukta nuo sausio 6-osios 12:00 iki sausio 7-osios 00:00 Maskvos laiku.

REKLAMA

23:27 | Zelenskis apie Putino sprendimą: „Ką tai padės pasiekti? Tik aukų skaičiaus padidėjimą“

Skelbdama „paliaubas“ per stačiatikių Kalėdas Rusija bando susikurti priedangą, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Apie tai jis ketvirtadienį kalbėjo kreipdamasis į ukrainiečius, rašo CNN.

Anot prezidento, per „paliaubas“ Rusija gali mėginti pasipildyti savo atsargas ir stabdyti ukrainiečių pažangą Donbase.

„Dabar jie nori pasinaudoti Kalėdomis kaip priedanga, kad bent trumpam sustabdytų mūsų vaikinų judėjimą Donbase ir priartintų įrangą, šaudmenis ir mobilizuotus vyrus prie mūsų pozicijų. Ką tai padės pasiekti? Tik dar vieną aukų skaičiaus padidėjimą“, – pastebi V. Zelenskis.

REKLAMA

„Visi pasaulyje žino, kaip Kremlius naudojasi karo pertraukomis, kad su nauja jėga tęstų karą. O tam, kad karas baigtųsi greičiau, jam reikia visai ko kito“, – pabrėžia jis.

„Reikia, kad Rusijos piliečiai rastų drąsos ir bent 36 valandoms per Kalėdas išsilaisvintų iš gėdingos baimės dėl vieno žmogaus Kremliuje“, – ragina jis.

Anot V. Zelenskio, karas Ukrainoje baigsis tik tada, kai rusai paliks Ukrainos teritoriją.

22:47 | Chersone pastebėtos didelės rusų technikos kolonos

Chersono srityje buvo pastebėtos didelės rusų technikos kolonos, rašo „Ukrinform“.

Anot Chersono regioninės tarybos deputato Serhijaus Chlano, kolonos užfiksuotos dvi dienas.

„Chersono sritis. Buvo užfiksuotos didelės priešo įrangos kolonos. Ir šiandien, ir vakar“, – cituojamas jis.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį kolonos judėjo Melitopolio kryptimi, o ketvirtadienį iš Krymo Chersono srities kryptimi.

22:20 | Kuleba: Rusijos sprendimo rimtai vertinti nereikėtų

Rusijos sprendimo skelbti 36 valandų paliaubas Ukrainoje vertinti rimtai nereikėtų, sako Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, rašo CNN.

„Prezidentas Zelenskis pasiūlė aiškią dešimties žingsnių taikos formulę. Rusija ją ignoruoja ir vietoj to Kalėdų išvakarėse apšaudo Chersoną, o per Naujuosius metus rengia masinius raketų ir dronų smūgius“, – pastebi jis.

REKLAMA

21:58 | JT palankiai vertina Putino paliaubų įsakymą

Jungtinės Tautos (JT) ketvirtadienį pasveikino Rusijos sprendimą 36 valandoms nutraukti ugnį Ukrainoje, rašo CNN. JT taip pat paragino visiškai nutraukti karą.

„Kalėdos yra šventas laikotarpis ir rusams, ir ukrainiečiams. Galimybę, kad šis šventas laikotarpis būtų gerbiamas nutraukiant visus karo veiksmus, generalinis sekretorius visada sveikina, žinodamas, kad tai nepakeis teisingos taikos, atitinkančios JT Chartiją ir tarptautinę teisę“, – cituojamas JT atstovas spaudai Stéphane'as Dujarricas.

REKLAMA

Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas ketvirtadienį įsakė 36 valandoms Ukrainoje įvesti paliaubas. Vis dėlto Ukraina ir kai kurie Vakarų lyderiai tokį žingsnį vadina propaganda ir veidmainyste bei įspėja, kad „paliaubos“ gali būti provokacija.

21:40 | JAV ir Vokietija Ukrainai siųs papildomos ginkluotės

Vokietija ir JAV siųs Ukrainai papildomos ginkluotės, rašo CNN. Apie tai Baltieji rūmai pranešė po Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo ir JAV prezidento Joe Bideno pokalbio telefonu.

REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, kad pokalbio metu abu lyderiai „išreiškė bendrą pasiryžimą toliau teikti Ukrainai būtiną finansinę, humanitarinę, karinę ir diplomatinę paramą tiek, kiek reikės“.

JAV ketina tiekti Ukrainai kovos mašinas „Bradley“, o Vokietija – kovos mašinas „Marder“. Abi šalys planuoja apmokyti Ukrainos pajėgas dirbti su atitinkamomis sistemomis.

Prezidentas J. Bidenas ir kancleris O. Scholzas taip pat aptarė tolesnę paramą Ukrainos „skubiai reikalingiems oro gynybos pajėgumams“, sakoma pranešime.

REKLAMA

Gruodžio pabaigoje JAV paskelbė skiriančios Ukrainai priešlėktuvinės gynybos raketų „Patriot“ bateriją. Vokietija prisijungs prie JAV ir papildomai Ukrainai perduos „Patriot“ oro gynybos bateriją.

20:59 | Bidenas: skelbdamas paliaubas Putinas tarsi bando įkvėpti

Skelbdamas 36 valandų paliaubas Ukrainoje, Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas bando stabtelėti, kad galėtų įkvėpti, nurodo JAV prezidentas Joe Bidenas.

„Aš nenoriu reaguoti [į] viską, ką sako Putinas. Man tai pasirodė įdomu. Jis buvo pasirengęs bombarduoti ligonines, vaikų darželius ir cerkves 25 d. ir Naujųjų metų dieną“, – „The Guardian“ cituoja jį.

REKLAMA

„Aš manau, kad jis bando įkvėpti deguonies“, – pridūrė J. Bidenas.

20:26 | Vokietija: „vadinamosios“ paliaubos Ukrainoje neatneš „nei laisvės, nei saugumo“

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock ketvirtadienį griežtai sukritikavo paliaubas, kurias nurodė paskelbti Ukrainoje Kremliaus šeimininkas, ir pareiškė, kad jei prezidentas Vladimiras Putinas tikrai norėtų taikos, „jis grąžintų savo kareivius namo“.

„Vadinamosios paliaubos žmonėms, kurie Rusijos okupacijoje kasdien gyvena baimėje, neatneša nei laisvės, nei saugumo“, – parašė ji tviteryje.

REKLAMA
REKLAMA

V. Putinas anksčiau ketvirtadienį nurodė paskelbti 36 valandų trukmės paliaubas Ukrainoje per stačiatikių Kalėdas, pranešė Kremlius.

Tai pirmas kartas, kai Rusija skelbia visiškas paliaubas Ukrainoje nuo puolimo pradžios praėjusių metų vasario mėnesį.

Tuo tarpu Ukraina šį Rusijos paskelbimą apie paliaubas pavadino „veidmainyste“ ir „propaganda“.

Komentuodamas šį Kremliaus pareiškimą, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailo Podoliakas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad Rusija „privalo pasitraukti iš okupuotų teritorijų ir tik tada bus „laikinos paliaubos“. Veidmainystę pasilikite sau.“

REKLAMA

„Tai visiškai propagandinis gestas ir nieko daugiau“, – pažymėjo jis atskirame pareiškime.

„Rusija mėgina rasti bet kokį būdą sumažinti mūšių intensyvumą ir smūgių savo logistikos centrams intensyvumą“, kad galėtų sustiprinti savo pajėgas ir jas pergrupuoti, pridūrė Ukrainos prezidento patarėjas.

M. Podoliakas paliaubų paskelbimą pavadino „banaliu triuku“.

„Nėra nė menkiausio noro užbaigti karą“, – pareiškė jis ir pridūrė: „Nėra reikalo reaguoti į šias akivaizdžiai manipuliacines Rusijos vadovybės iniciatyvas.“

REKLAMA

19:28 | Putino paskelbtos paliaubos – spąstai: ekspertas įvardijo, kuo ugnies nutraukimas bus naudingas Rusijai

Karinis ir politinis apžvalgininkas Aleksandras Kovalenko mano, kad Vladimiro Putino paskelbtos pusantros paros trukmės paliaubos yra tik dar viena provokacija. Apie tai ekspertas komentavo savo „Telegram“ paskyroje, rašo UNIAN.

Anot jo, nuo 2014 m. užgrobtų Luhansko ir Donecko sričių okupantai paliaubas skelbė šimtus kartų. Tačiau jos niekada netruko ilgiau nei kelias valandas ar minutes.

REKLAMA

„Rusų paliaubos yra daugiasluoksniai spąstai. Paliaubų sąskaita jie ketina pergrupuoti ir perdislokuoti dalinius priešakinėje zonoje. Paruošti bent kasdienių atsargų atsargas. Įgyvendinti kruvinų provokacijų seriją, kaltinant Ukrainos kariuomenę pažeidus paliaubas“, – aiškina A. Kovalenko.

Jo įsitikinimu, kvaila pasitikėti rusų raginimais, o Ukraina turėtų oficialiai atsisakyti laikytis paliaubų ir toliau laisvinti savo žemę.

19:07 | Latvijoje sulaikytas „Sputnik Litva“ redaktorius

Latvijos Valstybės saugumo tarnyba ketvirtadienį pranešė sulaikiusi vieną Latvijos pilietį už bendradarbiavimą su Europos Sąjungos sankcijų paliestu Kremliaus propagandos šaltiniu.

Naujienų agentūros LETA turimais duomenimis, suimtas propagandinio portalo „Sputnik Litva“ redaktorius Maratas Kasemas.

Teismas jam išdavė arešto orderį.

Jis sulaikytas sausio 3 dieną. Jis įtariamas ekonominių išteklių teikimu Kremliaus propagandos šaltiniui, kuriam taikomos ES sankcijos. Pradėtas baudžiamasis procesas dėl galimo ES sankcijų pažeidimo.

Valstybės saugumo tarnyba pranešė, kad jau ilgą laiką stebėjo šio Latvijos piliečio veiklą.

Kaip pranešama, sulaikytasis keletą metų gyveno ir dirbo Rusijoje, o į Latviją atvyko praėjusių metų pabaigoje.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą prokremliška agentūra „Sputnik“ buvo užblokuota ES šalyse, nes ji pateisino Maskvos karinę agresiją ir siekė destabilizuoti kitas Europos šalis.

REKLAMA

18:36 | Ukraina griežtai sureagavo į Putino įsakymą: „Veidmainystė“

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailo Podoliakas griežtai sureagavo į Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino įsakymą 36 valandoms nutraukti ugnį Ukrainoje.

Anot M. Podoliako, tai yra „veidmainystė“.

„Pirma. Ukraina nepuola svetimos teritorijos ir nežudo civilių gyventojų. Kaip tai daro Rusijos Federacija. Ukraina naikina tik okupacinės kariuomenės narius savo teritorijoje...

Antra. Rusijos Federacija turi palikti okupuotas teritorijas – tik tada bus „laikinos paliaubos“. Pasilikite veidmainystę sau“, – „Twitter“ rašo jis.

Ketvirtadienį Rusijos režimo lyderis V. Putinas nurodė dienai įvesti paliaubas Ukrainoje, pranešė propagandinė rusų agentūra TASS.

Teigiama, kad ugnis turėtų būti nutraukta nuo sausio 6-osios 12:00 iki sausio 7-osios 00:00 Maskvos laiku.

Primename, kad anksčiau ketvirtadienį Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovas Kirilas paragino per stačiatikių Kalėdas įvesti paliaubas.

„Atsižvelgdamas į Jo Šventenybės patriarcho Kirilo kreipimąsi, pavedu Rusijos Federacijos gynybos ministrui nuo šių metų sausio 6 d. 12 val. iki šių metų sausio 7 d. 24 val. įvesti paliaubų režimą palei visą šalių sąlyčio liniją Ukrainoje“, – cituojamas įsakymas.

REKLAMA

„Atsižvelgdami į tai, kad daug stačiatikių gyvena karo veiksmų zonose, raginame Ukrainos pusę paskelbti paliaubas ir leisti jiems dalyvauti pamaldose Kūčių vakarą, taip pat Kalėdų dieną“, – teigiama Kremliaus pranešime.

M. Podoliakas dar anksčiau ketvirtadienį teigė, kad toks pasiūlymas yra tik būdas įvilioti šalį į spąstus. 

„Twitter“ M. Podoliakas priminė, kad Rusijos Ortodoksų Bažnyčia ir pats patriarchas Kirilas viešai ragino vykdyti ukrainiečių genocidą, o paliaubų per stačiatikių Kalėdas idėja yra spąstai ir propagandos elementas. 

„Rusijos Ortodoksų Bažnyčia nėra pasaulinės ortodoksijos autoritetas ir veikia tik kaip „karo propagandistė“. Rusijos Ortodoksų Bažnyčia ragino vykdyti ukrainiečių genocidą, skatino masines žudynes ir reikalauja dar labiau militarizuoti Rusijos Federaciją. Todėl Rusijos Ortodoksų Bažnyčios pareiškimai apie „Kalėdų paliaubas“ yra ciniški spąstai ir propagandos elementas“, – teigė M. Podoliakas.

18:03 | Zelenskis kalbėjosi su Erdoganu

Ukrainos prezidentas kalbėjosi su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu. Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė pats Volodymyras Zelenskis.

„Aptarėme mūsų šalių bendradarbiavimą saugumo srityje, branduolinės saugos klausimus, ypač situaciją Zaporižios atominėje elektrinėje. Ten neturėtų būti jokių įsibrovėlių. Taip pat kalbėjome apie apsikeitimą karo belaisviais, tarpininkaujant Turkijai, grūdų susitarimo plėtrą. Vertiname Turkijos norą dalyvauti įgyvendinant mūsų taikos formulę“, – rašo jis.

REKLAMA

Anksčiau ketvirtadienį Turkijos lyderis kalbėjosi ir su Rusijos režimo lyderiu Vladimiru Putinu. Pokalbio metu V. Putinas pasakė, kad yra neva pasirengęs dialogui su Ukraina, jei Kyjivas pripažins Rusijai jos pajėgų okupuotas teritorijas.

17:52 | Vietos valdžia pripažįsta: išlaisvinti Luhansko sritį nebus lengva

Ukrainos kontrpuolimas rytiniame Luhansko regione bus sunkus, pripažįsta srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus, rašo „Sky news“. Luhansko sritį beveik visiškai kontroliuoja Rusija.

Anot S. Haidajaus, nepaisant ukrainiečių sėkmės vykdant kontrpuolimą Charkive ir Chersone, Luhanske panašių laimėjimų pasiekti bus sudėtingiau.

Jo teigimu, rusai praktiškai sunaikino Rubižnės ir Sjevjerodonecko miestus, tad jų nebegalima naudoti kaip atramos.

„Tačiau neturėtume pamiršti, kad yra ir gynybinė linija, kurią jie [Rusijos įgaliotiniai] stato nuo 2014 m. – okupantai ten turi labai sustiprintas pozicijas“, – kalba S. Haidajus.

„Todėl Luhansko sritį išlaisvinti nebus lengva“, – priduria jis.

Anot S. Haidajaus, rusai į regioną siunčia papildomų karių.

17:24 | Putinas įsakė parai nutraukti ugnį

Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas nurodė dienai įvesti paliaubas Ukrainoje, praneša propagandinė rusų agentūra TASS.

Teigiama, kad ugnis turėtų būti nutraukta nuo sausio 6-osios 12:00 iki sausio 7-osios 00:00 Maskvos laiku.

REKLAMA

Primename, kad anksčiau ketvirtadienį Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovas Kirilas paragino per stačiatikių Kalėdas įvesti paliaubas.

16:58 | NATO vadovas įspėja: pavojinga nuvertinti Rusiją

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį perspėjo, kad nuvertinti Rusiją kare prieš Ukrainą yra pavojinga, rašo CNN.

„Ukrainos pajėgos padarė Rusijai didelių nuostolių Ukrainoje. Tačiau rusai dar kartą pademonstravo pasiryžimą labai rizikuoti ir patirti didelius žmonių nuostolius“, – Osle kalbėjo jis.

„Jie jau mobilizavo 200 tūkst. papildomų karių. Be to, žinome, kad jie gali gauti daug naujos medžiagos. Ir, ko gero, svarbiausia, nėra jokių požymių, kad Rusijos ambicijos pasikeitė“, – pridūrė J. Stoltenbergas.

„Pavojinga nuvertinti Rusiją“, – teigė jis.

Rusija dar vasario 24-ąją įsiveržė į Ukrainą. Kremlius savo kruviną agresiją Ukrainoje atsisako vadinti tikruoju vardu ir nuo pat karo pradžios teigia, kad vykdo „specialiąją karinę operaciją“, kurios tikslas, be kita ko, yra „denacifikuoti“ ir „demilitarizuoti“ Ukrainą.

Rusų kariuomenė nuo pat karo pradžios taikosi ne tik į karinę, bet ir į civilinę Ukrainos infrastruktūrą, dėl rusų agresijos žuvo ar namų neteko daugybė ukrainiečių.

REKLAMA

Reaguodamos į Rusijos agresiją Vakarų šalys nutraukia bendradarbiavimą su Rusija ir įveda jai sankcijas.

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija neteko 109 720 karių, 3 041 tanko, 6 108 šarvuočių, 284 lėktuvų, 271 sraigtasparnio, 1 844 dronų ir daugybės kitos technikos.

16:37 | Ždanovas: rusai dar nepraranda vilties prie Bachmuto palaužti ukrainiečių

Rusai savo nuostolių prie Bachmuto jau nebeskaičiuoja ir vis dar nepraranda vilties čia palaužti ukrainiečius, mano karinis ekspertas Olegas Ždanovas, rašo „Kanal 24“.

„Rusijos kariai bando užimti bent kelis mūsų stebėjimo postus Pidhorodnės, Opytnės ir Kliščivkos rajonuose“, – teigia ekspertas.

O. Ždanovas taip pat pastebi, kad šiuo metu rusai daugiausiai dėmesio telkia Soledarui arba linijai Bachmutas–Soledaras. Čia telkiamos rusų pajėgos, tačiau ukrainiečiai ruošiasi Rusijos smūgiui.

Bachmutas jau kurį laiką yra laikomas karščiausiu fronto tašku. Ketvirtadienį ukrainiečiai  nustūmė Rusijos pajėgas už Bachmuto ribų į joms nepalankias pozicijas. Tuo pat metu rusai patyrė didelių nuostolių.

16:20 | Rusija dislokavo radiacinės apsaugos dalinį Kryme: ukrainiečiai tikina įdėmiai stebintys situaciją

Rusija, pastaruoju metu susidurianti su didelėmis problemomis fronte Donbase, yra dislokavusi branduolinius užtaisus Baltarusijoje ir Kryme, skelbia Ukrainos žvalgyba. Taip pat viename iš Krymo miestų buvo pastebėti radiacinės apsaugos daliniai.

REKLAMA

16:05 | Podoliakas: patriarcho Kirilo raginimas dėl kalėdinių paliaubų yra spąstai Ukrainai

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychaila Podoliakas, komentuodamas Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovo Kirilo raginimą per stačiatikių Kalėdas sudaryti paliaubas, pareiškė, kad tai tik būdas įvilioti šalį į spąstus. 

Socialiniame tinkle „Twitter“ M. Podoliakas priminė, kad Rusijos Ortodoksų Bažnyčia ir pats patriarchas Kirilas viešai ragino vykdyti ukrainiečių genocidą, o paliaubų per stačiatikių Kalėdas idėja yra spąstai ir propagandos elementas. 

„Rusijos Ortodoksų Bažnyčia nėra pasaulinės ortodoksijos autoritetas ir veikia tik kaip „karo propagandistė“. Rusijos Ortodoksų Bažnyčia ragino vykdyti ukrainiečių genocidą, skatino masines žudynes ir reikalauja dar labiau militarizuoti Rusijos Federaciją. Todėl Rusijos Ortodoksų Bažnyčios pareiškimai apie „Kalėdų paliaubas“ yra ciniški spąstai ir propagandos elementas“, – teigė M. Podoliakas. 

Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovas Kirilas anksčiau ketvirtadienį paragino nutraukti ugnį Ukrainoje per stačiatikių Kalėdas, kurias šią savaitę švenčia abi šalys. 

„Aš, Kirilas, Maskvos ir visos Rusios patriarchas, kreipiuosi į visas tarpusavio konflikto šalis, ragindamas nutraukti ugnį ir sudaryti kalėdines paliaubas nuo sausio 6 dienos 12 val. iki sausio 7 dienos 24 val., kad stačiatikiai galėtų dalyvauti pamaldose Kalėdų išvakarėse ir Kristaus gimimo dieną“, – pareiškė jis oficialioje Bažnyčios interneto svetainėje.

REKLAMA

Patriarchas Kirilas, artimas Vladimiro Putino bendražygis, yra vienas aktyviausių karo prieš Ukrainą palaikytojų ir ne kartą viešai teigiamai pasisakė apie vykdomą Rusijos agresiją kaimyninėje šalyje.

Po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą patriarchas Kirilas savo pamoksluose dažnai minėjo karinius veiksmus. Be kita ko, jis pagrindė Rusijos invazijos priežastis ir ragino rusus „dvasiškai mobilizuotis“.

Dėl Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovo pozicijos Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia gegužės pabaigoje paskelbė nepriklausomybę nuo Maskvos patriarchato. Birželį Jungtinė Karalystė ir Kanada patriarchui Kirilui pritaikė sankcijas. Lietuva liepą uždraudė jam atvykti į šalį.

15:50 | Baltarusija paskelbė didinanti Rusijos pajėgų skaičių šalyje

Baltarusijos gynybos ministerija paskelbė, kad šalyje bus didinamos „regioninės Baltarusijos Respublikos ir Rusijos Federacijos pajėgų grupuotės“, bei anonsavo būsimas karinių oro pajėgų pratybas.

A. Lukašenkos režimo atstovai pareiškė, kad į Baltarusiją ir toliau vyksta Rusijos kariai, ginkluotė ir spec. technika. Planuojama kartu su atvykstančiais daliniais „gerinti bendrą darbą“ pratybose. Be to, paskelbta apie numatomas karinių oro pajėgų bendras pratybas šalyje.

14:40 | Ukrainiečiai nubloškė rusus už Bachmuto ribų

Rytų Ukrainoje esančio Donecko srities gubernatorius Pavlo Kyrylenko Ukrainos televizijoje skelbia, kad Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko nublokšti rusų karius už miesto sienų. Būtent šis miestas pastaraisiais mėnesiais yra karščiausių kovų katilas.

Miesto valdžios teigimu, dėl kautynių sunaikinta 60 proc. miesto.

„Priešas nesugeba veržtis į priekį, kad ir kaip bandytų patekti į miestą ir jį užimti. Šie bandymai yra lokalizuoti, priešas nublokštas atgal į ankstesnes linijas už miesto. Iš tikrųjų miestas yra nuniokotas, sunaikinta teritorija, o tai prisideda prie to, kad priešas patiria nuostolių“, – sakė P. Kyrylenko, rašo „Obozrevatel“.

Kartu jis pažymėjo, kad Rusijos pajėgos nekreipia dėmesio į Bachmute patiriamus nuostolius ir į šią teritoriją vis atgabena naujų karių.

14:02 | Didžiulis gaisras Sankt Peterburge – liepsnoja gamykla, žuvo mažiausiai 2 žmonės

Ketvirtadienį Rusijos mieste Sankt Peterburge pranešama apie didžiulį gaisrą gamyklos „Belarus MTZ“ gamybinės patalpos.

Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad gaisro plotas siekia 400 kv. m, nelaimė metu žuvo mažiausiai du žmonės.

Gaisro priežastis traktorių gamykloje kol kas nežinoma.

13:29 | Rusų patriarchas Kirilas užsimanė paliaubų stačiatikių Kalėdoms

Rusų patriarchas Kirilas Rusijos valdžią paragino nutraukti ugnį ir įvesti kalėdines paliaubas kare Ukrainoje.

Jis prašo paliaubas įvesti nuo sausio 6 d. 12:00 iki sausio 7 d. 24:00, kad stačiatikiai galėtų dalyvauti pamaldose Kūčių vakarą ir Kristaus gimimo dieną.

12:54 | Putinas sako esąs pasirengęs deryboms, jei Kyjivas pripažins „naująją teritorinę tikrovę“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Turkijos lyderiui Recepui Tayyipui Erdoganui pasakė, kad yra pasirengęs dialogui su Ukraina, jei Kyjivas pripažins Rusijai jos pajėgų okupuotas teritorijas, ketvirtadienį pranešė Kremlius.

„Putinas vėl patvirtino, kad Rusija pasirengusi rimtam dialogui, su sąlyga, kad valdžia Kyjive įvykdys gerai žinomus ir ne kartą išsakytus reikalavimus atsižvelgti į naująją teritorinę tikrovę“, – sakoma Kremliaus pareiškime.

R. T. Erdoganas anksčiau ketvirtadienį paragino Rusijos lyderį Vladimirą Putiną paskelbti „vienašališkas paliaubas“ Ukrainoje.

„Prezidentas R. T. Erdoganas sakė, kad raginimai siekti taikos ir derybų turėtų būti paremti vienašališkomis paliaubomis ir sąžiningo sprendimo vizija“, – jo biuras citavo turkų lyderio žodžius, pasakytus V. Putinui per pokalbį telefonu.

12:16 | Atsargos pulkininkas: Ukraina dar šiemet laimės karą

Interviu Ukrainos leidiniui „Obozrevatel“ Ukrainos atsargos pulkininkas, karo ekspertas Vladislavas Selezniovas sako neabejojantis, kad Ukraina šiemet laimės karą prieš Rusiją. Tačiau visų okupuotų šalies teritorijų išvadavimas priklauso nuo to, kaip aktyviai Vakarai tieks ginklus.

„Rusijos gynybos pramonė nepajėgi patenkinti visų Rusijos ginkluotųjų pajėgų poreikių, visų pirma artilerijos sviedinių srityje. Matome, kad jie turi rimtų problemų. Sviedinių badas akivaizdus.

Žinoma, Putino Rusija bandys rasti tam tikrų variantų, kaip pakeisti karo eigą savo naudai, tačiau į „Rammstein“ grupę įtrauktų šalių ir Rusijos Federacijos ekonominio potencialo santykis, net atsižvelgiant į jos sąjungininkes ir satelitines valstybes, nėra palankus Rusijos okupacinei kariuomenei.

Ir tai reiškia, kad mes vėl patenkame į tą pačią poziciją, nuo kurios pradėjome dialogą. Ukraina šiemet laimės karą, terminai nurodyti. Paskutinis aspektas, kuris lieka atviras, – šios pergalės kaina, kokiomis jėgomis ir ištekliais Ukraina už tai mokės – žmogiškaisiais, techniniais ir ekonominiais“, – sakė V. Selezniovas.

Atsargos pulkininkas pritaria nuomonei, kad šiemet Ukrainai pavyks atsikovoti 100 proc. savo okupuotų žemių. 

„Apie tai kalba Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas generolas Kyrylo Budanovas ir buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas generolas Benas Hodgesas ir buvęs specialusis JAV atstovas Ukrainoje Kurtas Volkeris. Visi šie pareigūnai nustato dvi galimas visiško Ukrainos išvadavimo datas.

Pirmoji – kuri man atrodo per daug optimistiška, – yra šių metų gegužės pabaiga. Antroji data – rugpjūtis. Ji man atrodo labiau įmanoma. Tačiau kiekvienas iš šių pareigūnų pabrėžia, kad visiškas išlaisvinimas yra įmanomas su sąlyga, kad bus išsaugota Vakarų kolektyvinių sankcijų prieš Rusijos Federaciją politika ir jei Ukrainos gynybos pajėgų reikmėms bus tinkamai tiekiami ginklai, įranga ir amunicija“, – pridūrė V. Selezniovas.

11:40 | R. T. Erdoganas ragina V. Putiną paskelbti „vienašališkas paliaubas“ Ukrainoje

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį paragino Rusijos lyderį Vladimirą Putiną paskelbti „vienašališkas paliaubas“ Ukrainoje.

„Prezidentas R. T. Erdoganas sakė, kad raginimai siekti taikos ir derybų turėtų būti paremti vienašališkomis paliaubomis ir sąžiningo sprendimo vizija“, – jo biuras citavo turkų lyderio žodžius, pasakytus V. Putinui per pokalbį telefonu.

11:21 | Apšaudymas Chersone

Chersono regioninės karinės apygardos vadas paskelbė apie centrinės Chersono dalies apšaudymą.

Rusijos pajėgoms pataikius į namą, nuo patirtų sužalojimų mirė 20-metis.

10:36 | Analitikai – Irano dronų Rusijai užteks iki gegužės

JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai apskaičiavo, kad Rusijos pajėgos atakuoti Ukrainą iki 2023 m. gegužės panaudos 1 750 Irano bepiločių orlaivių, jei naudos juos taip pat, kaip 2022 m. rugsėjo–gruodžio mėnesiais.

Pasak analitikų, Rusijos pajėgos vis labiau pasikliauja Irane pagamintais bepiločiais orlaiviais vykdydamos atakų kampaniją prieš Ukrainos svarbiausią infrastruktūrą ir, tikėtina, gerokai eikvoja savo dabartines šių sistemų atsargas.

Anot ISW, Rusija greičiausiai sieks tolesnio dvišalio bendradarbiavimo su Iranu, siekdama užtikrinti tikslesnes ginklų sistemas, skirtas naudoti Ukrainoje.

Pasak ekspertų, Rusijos kariai Ukrainoje panaudos visus žadėtus 1 750 Irane pagamintų bepiločių orlaivių iki 2023 metų gegužės mėnesio, jei naudos juos tokiu pat tempu kaip laikotarpiu nuo 2022 metų rugsėjo iki gruodžio.

10:04 | Ukrainiečiai numušė rusų lėktuvą ir sraigtasparnį – padarė žalos už daugiau nei 26 mln. eurų

Trečiadienį Ukrainos karinių oro pajėgų priešlėktuvinių ginkluotųjų pajėgų daliniai sunaikino priešo šturmo lėktuvą „Su-25“, atakos sraigtasparnį „Ka-52“ ir rusišką bepilotį orlaivį „Orlan-10“.

Apie ataką skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų vadovybė:

„2023 m. sausio 4 d. nuo 11:00 iki 16:00 rytų kryptimi Rusijos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų priešlėktuvinių raketų pajėgų daliniai sunaikino Rusijos atakos lėktuvą „Su-25“, atakos sraigtasparnį „Ka-52“ ir operatyvinį-taktinį bepilotį orlaivį „Orlan-10“.

„Ka-52“ atakos sraigtasparniai geriau žinomi „Aligatoriaus“ pavadinimu. Skaičiuojama, kad viena tokia kovos mašina kainuoja apie 16 mln. eurų. Tuo metu „Su-25“, kaip vertinama, kainuoja beveik 10,5 mln. euro. Bepiločio orlaivio kaina svyruoja nuo 82 000 iki 113 000 eurų.

09:20 | Oro pavojus

Ketvirtadienio Rytą Ukrainoje aidi oro pavojaus sirenos.

08:56 | Ukraina netrukus ruošiasi kontratakoms

Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kyrylo Budanovas teigia, kad Ukraina pavasarį planuoja didelį puolimą, o aršiausi mūšiai laukiami kovo mėnesį.

Interviu „ABC News“ jis sakė, kad tolesnės atakos vyks „vis giliau“ Rusijos teritorijoje. Kartu jis plačiau nedetalizavo Ukrainos atsakomybės už tai, o detales pažadėjo paskelbti pasibaigus karui.

„Mūsų tikslas ir jį pasieksime – grįžti prie 1991-ųjų sienų, nes Ukrainą pripažįsta visi tarptautinės teisės subjektai“, – pabrėžė jis.

K. Budanovas taip pat sakė, kad artimiausiu metu į Ukrainą tikimasi išsiųsti amerikiečių pėstininkų kovos mašinas „Bradley“: „Laukiame jų, tikrai laukiame. Tai ženkliai padidins mūsų padalinių kovinį pajėgumą“.

Pasak karinės žvalgybos vadovo, vienintelė problema, kuri išlieka, yra Rusijos branduolinis arsenalas „ir nekontroliuojamas režimas“, kuris lems, kad „visas pasaulis suvoks Rusijos branduolinio nusiginklavimo ar bent jau tarptautinės šio arsenalo kontrolės poreikį“.

„Teroristinė šalis, kuri visiems mojuoja branduoline lazda ir grasina, nėra režimas, turintis etinę ar politinę teisę kontroliuoti masinio naikinimo ginklus“, – pridūrė K. Budanovas.

 

08:21 | Baltieji rūmai: JAV „nepergyvena“ dėl kruvinos Ukrainos raketų atakos prieš rusus

Baltųjų rūmų aukšto rango pareigūnas trečiadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos nesijaudina dėl to, kad per Ukrainos ataką panaudojant, kaip pranešama, JAV tiekiamą artileriją žuvo daug Rusijos karių.

Per Naujuosius metus ukrainiečiai smogė pastatui okupuotame Rytų Ukrainos Makijivkos mieste, naudotam kaip kareivinės. Rusija oficialiai pripažino, kad žuvo 89 jos kariai. Nors tai ir taip neįprastai didelis skaičius, Ukrainos kariuomenė teigia, kad žuvo beveik 400 rusų karių.

Rusijai išsakius kritiką dėl to, kad Ukrainos gynėjai naudoja JAV pristatytą ginkluotę, kuri taip pat buvo panaudota Makijivkoje, JAV Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby pareiškė, kad dėl to kalta Rusija.

„Administracija visiškai nepergyvena. Tai yra karas. Į jų šalį buvo įsiveržta, o jie (ukrainiečiai) duoda atkirtį ir ginasi, – sakė J. Kirby. – Rusijos kariai jų teritorijoje yra teisėtas Ukrainos karinių veiksmų taikinys, taškas.“

07:46 | Putinas siunčia raketinį laivą į pratybas Atlanto vandenyne ir Viduržemio jūroje

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį vadovavo naujomis hipergarsinėmis sparnuotosiomis raketomis apginkluoto karo laivo išsiuntimui į mokomąją misiją Atlanto ir Indijos vandenynuose bei Viduržemio jūroje. 

„Esu įsitikinęs, kad tokie galingi ginklai leis patikimai apsaugoti Rusiją nuo galimų išorės grėsmių ir padės užtikrinti mūsų šalies nacionalinius interesus“, – sakė V. Putinas. Jį citavo Rusijos naujienų agentūros.

„Mes ir toliau plėtosime savo ginkluotųjų pajėgų kovinį potencialą“, – sakė V. Putinas ir pridūrė, kad laive esanti raketų sistema „Cirkon“ „neturi atitikmens“. 

V. Putinas ir gynybos ministras Sergejus Šoigu per vaizdo konferenciją dalyvavo fregatos „Admiral Gorškov“ misijos pradžios ceremonijoje.

„Pagrindinis misijos tikslas bus kovoti su grėsmėmis Rusijai ir kartu su draugiškomis šalimis palaikyti regioninę taiką ir stabilumą“, – sakė S. Šoigu.

„Pratybų metu įgula bus mokoma dislokuoti hipergarsinius ginklus ir tolimojo nuotolio sparnuotąsias raketas“, – sakė jis.

S. Šoigu teigė, kad raketos „Cirkon“ „gali įveikti bet kokią šiuolaikinę ar būsimą oro gynybą“ ir suduoti „tikslius ir galingus smūgius priešui sausumoje ir jūroje“.

07:15 | Galimybė gauti daugiau ginklų

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį pareiškė, kad svarstoma į Ukrainą siųsti kovos mašinas „Bradley“, siekiant atremti Rusijos agresiją, skelbia „Reuters“.

„Taip“, – atsakė Bidenas, paklaustas, ar tokios ginkluotės tiekimo galimybė buvo svarstoma.

JAV kariuomenė turi tūkstančius „Bradley“ kovos mašinų, kurios galėtų suteikti ukrainiečiams daugiau jėgos mūšio lauke.

Svarbiausi trečiadienio įvykiai

► Lenkijos vyriausybė trečiadienį pasirašė sutartį, pagal kurią iš Jungtinių Valstijų įsigis 116 tankų „Abrams“, siekdama sustiprinti savo kariuomenę tuo metu, kai kaimyninėje Ukrainoje siaučia karas.

► Pernai rugsėjį sprogusios abiejų Rusijos eksporto dujotiekių per Baltijos jūrą „Nord Stream“ gijos nepalaidojo Maskvos vilčių atgaivinti projektą, skelbia Vakarų žiniasklaida.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipdamasis į ukrainiečius teigė, kad Maskva į frontą mes visus, kuriuos tik gali, ir bandys pakreipti karą kita linkme, tačiau Kyjivas sutelks tarptautinę bendruomenę, kad užkirstų tam kelią. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų