• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Izraelio gynybos ministras Ehudas Barakas ir ginkluotųjų pajėgų vadas Gabis Aškenazis davė parodymus Izraelio Vyriausybės sudarytai komisijai, tiriančiai gegužės skerdynes, per kurias buvo nužudyti devyni Turkijos savanoriai, gabenę humanitarinę pagalbą į Gazos ruožą.

REKLAMA
REKLAMA

Žydai nebuvo pasirengę

Pasak E. Barako, laivų flotilė vykdžiusi „suplanuotą provokaciją“. G. Aškenazis tvirtino, kad žydų kariai nebuvo pasirengę ginkluotam pasipriešinimui, su kuriuo susidūrė laive. Denyje neva kilo sumaištis ir kariams teko panaudoti ugnį.

REKLAMA

Izraelio vidaus tyrimas sulaukė ne tik tarptautinės kritikos, bet ir nepritarimo šalies viduje. Žiniasklaida kritikuoja jį kaip nenuodugnų ir šališką.

Turkija paragino Izraelį prisiimti atsakomybę už reidą, per kurį laive „Mavi Marmara“ buvo nužudyti devyni aktyvistai. „Niekas negali perkelti atsakomybės už civilių nužudymą tarptautiniuose vandenyse kam nors kitam, – teigė Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu. – Situacija yra labai aiški. Izraeliečiai nužudė devynis civilius tarptautiniuose vandenyse. Pirmiausia jie turėtų prisiimti atsakomybę už tai. Turkijai šiame incidente nekrenta absoliučiai jokia atsakomybė“.

REKLAMA
REKLAMA

Izraelio reidas rimtai pakenkė dvišaliams santykiams. Ankara iki šiol reikalauja, kad žydai viešai atsiprašytų už savo veiksmus. Turkija netrukus ketina pradėti savą tyrimą.

Prieštaringi parodymai

Pirmadienį prieš Vyriausybės sudarytos komisijos teismą stojo šalies ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu. Jis tvirtino, kad Izraelio kariai veikė remdamiesi tarptautiniais įstatymais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak izraeliečių, jų komandosai panaudojo ugnį tik po to, kai juos puolė lazdomis ir peiliais ginkluoti aktyvistai.

Tačiau Turkijai priklausiusio laivo aktyvistai teigė, kad žydai pradėjo šaudyti vos įsilaipinę į jų laivą.

Turkijoje atlikti skrodimai parodė, kad devynių aukų kūnus suvarpė net 30 kulkų. Vienam jų keturis kartus buvo šauta į galvą.

REKLAMA

Sulaukęs audringos sąjungininkų kritikos, Izraelis tariamai sušvelnino Gazos ruožo blokados sąlygas. Blokada šioje pajūrio teritorijoje įsigaliojo 2007 m., kai valdžią Palestinoje perėmė „Hamas“. Gazoje blokada sukėlė humanitarinę krizę.

Nešališkas požiūris

Antradienį darbą pradėjo nepriklausoma tarptautinė komisija, tirsianti gegužę įvykusį incidentą. Tačiau Izraelis įspėjo nebendradarbiausiantis, jei tyrėjai mėgins apklausti Izraelio kariuomenės personalą.

REKLAMA

Komisijos, kuriai vadovauja buvęs Naujosios Zelandijos premjeras Džefris Palmeris, nariai antradienį susitiko su Jungtinių Tautų generaliniu sekretoriumi Pan Gi Munu.

Komisijoje dirbs Izraelio, Turkijos atstovai ir buvęs Kolumbijos prezidentas Alvaras Uribė. Pirmąją ataskaitą ketinama pateikti rugsėjo viduryje. Izraelis ilgai priešinosi tarptautiniam tyrimui, tačiau rugpjūčio pradžioje nusileido.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų