REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šaltojo karo įkarštyje įrengtame slaptame padalinyje dirbantys Pentagono mokslininkai sukūrė po oda įterpiamą mikroschemą, kuri aptinka COVID-19 infekciją, ir revoliucinį filtrą, kuris gali pašalinti virusą iš kraujo, kai jis yra prijungtas prie dializės aparato.

Šaltojo karo įkarštyje įrengtame slaptame padalinyje dirbantys Pentagono mokslininkai sukūrė po oda įterpiamą mikroschemą, kuri aptinka COVID-19 infekciją, ir revoliucinį filtrą, kuris gali pašalinti virusą iš kraujo, kai jis yra prijungtas prie dializės aparato.

REKLAMA

Pažangiųjų gynybos tyrimų projektų agentūros (DARPA) komanda daugelį metų dirbo su pandemijų prevencija ir sustabdymu. Jie vertina problemas ir pateikia išradingus sprendimus, kurie kartais labiau atrodo sukurti mokslinės fantastikos romane nei veikiančioje laboratorijoje.

Vienas iš jų naujausių išradimų – mikroschema, kuri žmoguje aptinka koronaviruso infekciją prieš pajaučiant simptomus. Tai jie papasakojo CBS News laidoje „60 minučių“.

Buvęs pulkininkas Mattas Hepburnas, armijos infekcinių ligų gydytojas, vadovaujantis DARPA kovai su pandemija, „60 minučių“ komandai parodė į audinį panašų gelį, sukurtą nuolatos tirti kraują.

REKLAMA
REKLAMA

„Implantuojate mikroschemą po oda ir kūne pradeda vykti cheminės reakcijos, o signalas reiškia, kad rytoj pajausite simptomus“, – paaiškino jis.

Jo teigimu, atlikti tokius tyrimus juos įkvėpė bandymas sustabdyti viruso plitimą atominiame lėktuvnešyje „USS Theodore Roosevelt“, kuriame 1271 įgulos nariai susirgo koronavirusu. „Tai tarsi „patikrinkite variklį“ lemputė“, – sakė M. Hepburnas.

REKLAMA

„Jūreiviai gautų signalą, tada patys atliktų kraujo paėmimą ir ištestuotų save vietoje. Mes galime gauti tą informaciją per tris ar penkias minutes. Kai sutrumpiname diagnozavimo laiką, galime iš karto gydyti. Taip sustabdoma infekcija“, – aiškino M. Hepburnas.

Kariai tikriausiai labai skeptiškai vertins šį naująjį išradimą.

Vasarį „The New York Times“ pranešė, kad trečdalis karių atsisakė skiepytis, galvodami, kad vakcinoje yra mikroschema, skirta stebėti recipientus, ir manydami, kad ji visam laikui sugadins organizmo imuninę sistemą arba kad tai yra tam tikra valdžios kontrolės forma.

REKLAMA
REKLAMA

Sukūrė ir filtrą virusui pašalinti

Kitas M. Hepburno komandos išradimas yra filtras, prijungiamas prie dializės aparato ir pašalinantis virusą iš kraujo. Eksperimentinis keturių dienų gydymas buvo suteiktas „16 pacientei“ (karininko sutuoktinei), kuri gulėjo intensyviosios terapijos skyriuje su organų nepakankamumu ir patyrė septinį šoką.

„Kraujas perleidžiamas per dializės aparatą su filtru, filtras pašalina virusą ir vėl kraujas sugrąžinamas atgal“, – paaiškino M. Hepburnas.

Per kelias dienas „16 pacientė“ visiškai pasveiko. JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) leido filtrą naudoti nenumatytu blogiausiu atveju. Filtras jau buvo panaudotas beveik 300 sunkiai sergančių pacientų gydymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita Pentagono agentūra – Jungtinis patologijos institutas – tiria kareivių ir jūreivių, užkrėstų sukėlėjais, audinių mėginius iš viso pasaulio. Jie savo laboratorijose turi pacientų, užsikrėtusių Ispanijos gripu prieš 100 metų, audinius. 2005-aisiais Mount Sinai ligoninės ir Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) komandai pavyko atkurti virusą. Jie taip pat surado išgyvenusius žmones ir sukūrė antikūnų prieš mirtiną virusą.

Komandos narys dr. Jamesas Crowe'as rado būdą, kaip per trumpą laiką aptikti antikūnus kraujo buteliuke. Taip jis sutrumpino laiką nuo įprastų 6-24 mėnesių iki 78 dienų. Jo sukurta technologija buvo naudojama antikūnų prieš COVID-19 sukūrimui. Šiuo metu ieškoma būdų, kaip paspartinti antikūnų augimą. Tam, kad būtų sukurtos 7500 dozių, augimas turi trukti tris savaites.

REKLAMA

„Mes pradėtume nuo išgyvenusiojo kraujo mėginio. Visą tai atlikę, suleistume vaistą po 60 dienų“, – sakė jis.

Kitas mokslininkas, dr. Kayvonas Modjarradas, šiuo metu bando sukurti vakciną nuo visų koronavirusų.

„Tai nėra mokslinė fantastika, tai yra mokslinis faktas, – sakė jis laidoje. – Mes turime įrankius, turime technologijas, kad tai padarytume dabar.“

Jo teigimu, tikslas yra sugebėti paskiepyti žmones nuo mirtinų virusų, kurie dar net nėra nustatyti. „Būsime apsaugoti nuo žudikų virusų, su kuriais dar nesusidūrėme“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų