Kiek ilgai mus saugos imunitetas nuo koronaviruso? Profesorius apžvelgė naujausius tyrimus

Šeimos gydytojai šiuo metu sulaukia ne tik besibaiminančiųjų dėl šalutinių skiepų reakcijų, bet ir besidominčiųjų, kiek ilgai vakcinos bus veiksmingos ir kiek truks imunitetas nuo koronaviruso. Anot profesoriaus Juliaus Kalibato, nežinomųjų dėl imuniteto dar daug, tačiau skiepams jokios kitos alternatyvos nėra. 

Nors persirgus natūraliai imuniteto apsauga siekia ir daugiau nei pusmetį, kiek ilgai veiks vakcinų sukurta apsauga, dar nėra aišku. Visgi spėjama, kad ji galėtų trukti ir daugiau nei 6 mėnesius.

Pateikiame visą Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidento prof. habil. dr. Juliaus Kalibato komentarą.

Matyt, niekas kitas geriau, negu šeimos gydytojai, jaučia savo pacientų baimes ir abejones, kylančias dėl sunkiai valdomos koronaviruso pandemijos, bauginančios statistikos, rodančios kasdien naujai infekuotų asmenų eksponentinį skaičiaus augimą. 

Jeigu sumažėjo pacientų, abejojančių skiepytis ar ne, tai tikrai išaugo kiekis žmonių, klausiančių apie vakcinų efektyvumą, galimas šalutines reakcijas ir ypač trombembolijas, o taip pat, kaip ilgai skiepai gali apsaugoti nuo šio viruso ir ar reikia skiepytis, jei jau sirgau ir turiu imunitetą.

Pradėjus keliauti po pasaulį koronavirusui, tikriausiai ne vienas prisimenate, kad ir iš televizijos ekranų ir iš kitų informacijos šaltinių girdėjome, jog, matyt, kol nepersirgsime visi, tol turėsime problemų su šiuo virusu. Kadangi tuo metu nebuvo nei vakcinų bei visur ir visiems truko apsaugos priemonių, žmonės pradėjo masiškai sirgti koronavirusine infekcija. 

Po persirgimo imunitetas nuo koronaviruso išlieka net 5 mėnesiams

Lygiagrečiai su vakcinų kūrimu prasidėjo intensyvūs moksliniai tyrimai, siekiant įvertinti susiformavusio imuniteto kiekybinius ir kokybinius parametrus. Deja, pasirodę pirmieji moksliniai straipsniai, atskleidė, jog imunitetas, persirgus COVID-19, negarantuoja jums ilgalaikės apsaugos. 

REKLAMA

Atlikti Kalifornijos La Jolla imunologijos instituto mokslininkų tyrimai parodė, jog, persirgus vidutinio sunkumo kovidine infekcija, labai dažnai B-limfocitai produkuoja mažą kiekį virusą neutralizuojančių antikūnų. Kitų autorių tyrimai parodė, kad po trijų mėnesių labai dažnai antikūnų titrai nukrenta tiek, kad jau nenustatomi. Galbūt šiek tiek optimistiškesnę informaciją pateikė Anglijos Visuomenės sveikatos agentūra „Siren“ – jų duomenimis, persirgus kovidine infekcija, 83 proc. asmenų imuninė apsauga išlieka net 5 mėnesiams. 

Kalbant apie ląstelinį imunitetą ir imuninių ląstelių atmintį, D. Weiskopf savo tyrimais parodė, jog praėjus 6 mėnesiams po kovidinės infekcijos 50 proc. tiriamųjų turėjo CD8 limfocitus, kurie pajėgūs naikinti viruso infekuotas ląsteles ir net 92 proc. pacientų kraujuje CD4 (T-helperiai) atpažino virusą. Deja, kad po persirgtos koronavirusinės infekcijos susiformavęs imunitetas yra trumpalaikis, patvirtina daugybė atvejų, kada žmonės jau kelis kartus spėjo persirgti sunkia šios ligos forma.

Sunku pasakyti, kiek laiko saugos vakcinos

Be abejo, nauja era kovoje su koronavirusu atėjo, prasidėjus imunizacijai. Kadangi nuo skiepijimo pradžios praėjo vos keli mėnesiai, sunku dar tiksliai pasakyti, kiek laiko vakcinos mus apsaugos nuo koronaviruso, nes šiuo metu išvados daromos, daugiausia remiantis antikūnų titrų dinamika.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras, ištyręs 4000 medikų paskiepytų  „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinomis, pateikė duomenis, kad šios vakcinos užtikrina apsaugą nuo koronaviruso 6 mėnesiams. 

Visi paskiepyti medikai buvo tiriami 13 savaičių, kas savaitę kraujuje nustatant antikūnų titrus. Tyrėjų nuomone, po pirmo skiepo apsauga nuo COVID-19 siekė 80 proc., o po antro – net 90 proc. Mokslininkų nuomone, net esant viruso nešiojimui, kada nėra jokių simptomų, vakcinacija ženkliai sumažina tikimybę perduoti virusą aplinkiniams. Vis dėlto nereikėtų per daug atsipalaiduoti jau po pirmo skiepo. 

REKLAMA

Kaip nurodo dr. Kristen Marks maksimalus imunitetas prieš koronavirusą susidaro tik po antro skiepo, praėjus 1–2 savaitėms. „Pfizer-BioNTech“ savarankiškai atliktas 12 tūkstančių vakcinuotų asmenų tyrimas patvirtino, kad jų vakcina garantuoja stiprų imunitetą prieš SARS-CoV-2 virusą mažiausiai 6 mėnesiams, bet yra reali tikimybė, kad apsauga gali būti ir ilgesnė, nes ir po 6 mėnesių antikūnų titrai yra dar aukšti. Aišku, kad šiuo metu tai yra daugiau prognozės, o realius skaičius, matyt, turėsime po metų.  

Beje, optimistiškai nuteikia gauti rezultatai, jog ši vakcina yra labai efektyvi ir prieš Pietų Afrikos koronaviruso atmainą (B.1.351), ką, beje, anksčiau yra nurodę ir Izraelio mokslininkai, patvirtinę, jog vakcinos efektyvumas prieš koronaviruso B.1.351 atmainą siekia net 90 proc. 

Kadangi šiuo metu Lietuvoje pradeda plisti britiška koronaviruso atmaina, kur kas agresyvesnė bei sukelianti daugiau mirčių, labai svarbu, jog visos mūsų šalyje naudojamos vakcinos efektyviai apsaugo nuo šios viruso mutacijos. Skiepijimas Lietuvoje jau pradeda įsibėgėti ir tikrai norisi pasidžiaugti, kad vis daugiau iš anksčiau abejojusių vakcinacijos nauda, dabar jau tikrai suprato, jog skiepams jokios kitos alternatyvos nėra.  


Rašyti komentarą...
M
Mari
2021-04-13 12:35:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žmogus pastoviai turės skiepitis,kas pusę metų ir tai yra nesamonė.Tai yra žalojimas organizmo.
Atsakyti
-16

a
ania
2021-04-13 12:54:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
jau serga pasiskiepije
Atsakyti
-9

M
Mmm
2021-04-13 13:17:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nezino kiek galios imunitetas, nieko pagrinde konkrečiai nežino..negali pasakyti..
Atsakyti
-13

SKAITYTI KOMENTARUS (32)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų