FIBA Eurolygos istorija datuojama nuo 1958 iki 2000-ųjų metų. Būtent šios eros pabaigoje –1998–1999 m. Kauno „Žalgiris“ tapo Eurolygos čempionu, o kiek anksčiau – 1994–1995 m. su Madrido „Real“ klubu Eurolygoje triumfavo Arvydas Sabonis ir Rimas Kurtinaitis. Nuo 2000 m. Eurolygos organizavimą perėmė ULEB struktūra ir modernioje Eurolygos istorija datuojama nuo 2000–2001 m. sezono.
Gilioje senovėje – auksinis broliukų iš Latvijos amžius
Įdomu, kad pirmuose trijuose FIBA Eurolygos sezonuose triumfavo mūsų kaimynai latviai – Rygos ASK.
Iš viso per 67 sezonus Eurolygą yra laimėję 23 skirtingi klubai iš 13 skirtingų šalių. Daugiausiai kartų triumfavo „Real“ (11 sykių), antroje vietoje pagal iškovotus titulus yra Maskvos CSKA (8), trečią–ketvirtą vietą dalijasi Tel Avivo „Maccabi“ (6) ir Atėnų „Panathinaikos“ (6).
Penktąją vietą istorinėse eilutėse vis dar užima Varezės klubas, kuriam Eurolygą pavyko laimėti penkis kartus.
Po tris kartus Senajame žemyne triumfavo minėtas Rygos ASK, Pirėjo „Olympiakos“, Milano „Olimpija“ ir „Split“ klubai.
Gana keista, kad vos du kartus Eurolygoje triumfavo lietuviškoji „Barcelona“. Abu kartus katalonai triumfavo jau modernioje Eurolygoje ir tai padarė per sąlyginai trumpą laikotarpį – 2003 ir 2010 m.
Po dukart Eurolygoje taip pat triumfavo Bolonijos „Virtus“, Stambulo „Anadolu Efes“, „Cantu“ ir „Cibona“.
Vienu trofėjumi gali pasigirti Stambulo „Fenerbahče“, Tbilsio „Dinamo“, Badalonos „Joventut“, Sarajevo „Bosna“, Kauno „Žalgiris“, Belgrado „Partizan“, Romos „Virtus“ ir Limožo CSP.
Daugiausiai finalų (net po 9) yra pralaimėję „Real“ ir „Maccabi“, o „Barcelona“, „Olympiakos“ ir CSKA pralaimėjo po 6 finalus.
Skaičiuojant daugiausiai kartų triumfavusias šalis, išryškėja Ispanijos ir Italijos dominavimas. Ispanų klubai Eurolygoje triumfavo 14 kartų, italai – 13. Graikai yra iškovoję 9 titulus ir žengia treti. Ketvirtoje su 8 titulais – rusai, penktas – Izraelis.
Kroatija turi 5 titulus, Latvija ir Turkija – po 3, po vieną – Lietuva, Prancūzija, Serbija, Sakartvelas, Bosnija ir Hercegovina.
Ryškiausias lietuvių pėdsakas – Graikijoje, Ispanijoje ir Italijoje
Savaime suprantama, daugiausiai tautiečių savo gretose turėjo lietuviški klubai – Kauno „Žalgiris“, Vilniaus „Lietuvos rytas“ ir Klaipėdos „Neptūnas“.
Pažvelkime į istorinę statistiką iš arčiau – kokiuose klubuose lietuvių buvo daugiausiai, o kuriuose klubuose mūsų tautiečiai dar nėra palikę savo pėdsako?
Daugiausiai lietuvių Eurolygoje (neskaičiuojant Lietuvos klubų) žaidė Pirėjo „Olympiakos“ klube. Tokių kol kas buvo net aštuoni – Artūras Karnišovas, Renaldas Seibutis, Eurelijus Žukauskas, Arvydas Macijauskas, Linas Kleiza, Martynas Gecevičius (laimėjo du titulus), Mindaugas Kuzminskas, Ignas Brazdeikis (vis dar žaidžia).
Milano „Olimpija“, Vitorijos „Baskonia“ ir Atėnų „Panathinaikos“ klubuose iš viso kol kas rungtyniavo po 7 lietuvius.
Savo laiku italų „dizainerių“ marškinėlius vilkėjo Mindaugas Katelynas, Marijonas Petravičius, Jonas Mačiulis, Linas Kleiza, Mantas Kalnietis, Mindaugas Kuzminskas, Artūras Gudaitis.
Vitorijos „Baskonia“ gretose žaidė Arvydas Macijauskas, Mindaugas Timinskas, Saulius Štombergas, Simas Jasaitis, Rimantas Kaukėnas, Rokas Giedraitis, Tadas Sedekerskis (vis dar rungtyniauja).
„Panathinaikos“ klube žaidė Ramūnas Šiškauskas (laimėjo titulą), Šarūnas Jasikevičius (laimėjo titulą), Robertas Javtokas (laimėjo titulą), Jonas Mačiulis, Lukas Lekavičius, Artūras Gudaitis, Marius Grigonis.
Pakankamai gausia lietuvių plejada gali pasigirti žaidę tituluočiausiame klube Europoje – Madrido „Real“. „Karališkajame“ klube modernioje Eurolygos istorijoje žaidė Darjušas Lavrinovičius, Rimantas Kaukėnas, Martynas Pocius, Jonas Mačiulis (laimėjo titulą). Kaip jau minėjome, FIBA Eurolygoje „Real“ klubui atstovavo ir trofėjų iškovojo Arvydas Sabonis ir Rimas Kurtinaitis.
Keturi krepšininkai yra žaidę „Barcelonoje“ – Artūras Karnišovas, Šarūnas Jasikevičius (laimėjo titulą), Rokas Jokubaitis, Kasparas Jakučionis (šį sezoną debiutavo Eurolygoje ir pelnė pirmuosius taškus).
Stambulo „Fenerbahče“ klube žaidė 4 lietuviai – Darjušas Lavrinovičius, Linas Kleiza, Šarūnas Jasikevičius ir Edgaras Ulanovas.
Vilerbano ASVEL klubui Eurolygoje yra atstovavę Mindaugas Lukauskis ir Rolandas Alijevas.
Du lietuviai yra žaidę ir Tel Avivo „Maccabi“ organizacijoje – Šarūnas Jasikevičius (laimėjo du titulus) ir Simas Jasaitis.
Eurolygos kontekste Stambulo „Anadolu Efes“ klube yra žaidęs Saulius Štombergas. Šis krepšininkas yra vienintelis, kuriam teko rungtyniauti ir Bolonijos „Virtus“ klube.
Berlyno ALBA ekipoje Eurolygos kontekste žaidė tik Rokas Giedraitis.
„Valencia“ klube Eurolygoje žaidė tik Robertas Javtokas, o Rokas Giedraitis šį sezoną tapo pirmuoju ir kol kas vieninteliu krepšininku, kuris žaidė Belgrado „Crvena Zvezda“ klube.
Savo istoriją sėkmingai kuriantis „Monaco“ savo sudėtyje vis dar turi Donatą Motiejūną.
Rusų klubų situacija ir kitas istorinis kontekstas
Atskirai reiktų aptarti rusų klubų situaciją. Rusijai 2022 m. vasarį užpuolus Ukrainą, Eurolygoje žaidė Maskvos CSKA, Sankt Peterburgo „Zenit“ ir Kazanės „Unics“. Dar anksčiau Eurolygoje žaidė ir Maskvos srities „Chimki“. Žinoma, visi klubai buvo išmesti iš Eurolygos ir į ją galės grįžti tik esant taikoms sąlygoms.
CSKA klube modernioje Eurolygoje žaidė Darjušas Lavrinovičius, Ramūnas Šiškauskas (laimėjo titulą), Darius Songaila ir Marius Grigonis.
„Chimki“ garbę yra gynę Paulius Jankūnas ir Robertas Javtokas.
„Zenit“ klube Eurolygoje žaidė Mindaugas Kuzminskas ir Artūras Gudaitis.
Išanalizavus lietuvių situaciją įvairiuose Eurolygos klubuose, tampa aišku, kad tarp aštuoniolikos 2023–2024 m. sezone besigrumiančių klubų yra tik du, kuriuose lietuviai dar niekada nėra žaidę. Tai – Belgrado „Partizan“ ir Miuncheno „Bayern“.
Pastaba: į šį sąrašą neįtraukti klubai, kurie šį sezoną nedalyvauja Eurolygoje. Pavyzdžiui, Malagos „Unicaja“ klube yra žaidę Mindaugas Kuzminskas ir Domantas Sabonis, tačiau klubas paskutinį kartą Eurolygoje andalūzai žaidė 2017–2018 m. sezone.
Kiti analogiški pavyzdžiai – Bolonijos „TeamSystem” (Artūras Karnišovas), Liublianos „Union Olimpia” (Šarūnas Jasikevičiu), Trevizo „Benetton” (Ramūnas Šiškauskas), Sienos „Montepaschi” (Mindaugas Žukauskas, Rimantas Kaukėnas, Kšištofas Lavrinovičius), Stambulo „Galatasaray” (Martynas Pocius) ir kiti.
Kažką praleidome? Turite pastebėjimų? Išreikškite savo nuomonę komentaruose!
Visas Eurolygos rungtynes jums patogiu metu stebėkite „Go3“ televizijoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!