REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
6
Galvos svaigimas (nuotr. 123rf.com)

Tie, kuriuos tik įsėdus į automobilį, autobusą, lėktuvą ar plaukiant laivu, ima pykinti, supranta, kad bet kokia kelionė, net ir pati trumpiausia, kaip reikiant apkarsta. Vis dėlto, šiandien keliavimas transporto priemonėmis neišvengiamas, o ir apriboti savęs juk nesinori.

6

Tie, kuriuos tik įsėdus į automobilį, autobusą, lėktuvą ar plaukiant laivu, ima pykinti, supranta, kad bet kokia kelionė, net ir pati trumpiausia, kaip reikiant apkarsta. Vis dėlto, šiandien keliavimas transporto priemonėmis neišvengiamas, o ir apriboti savęs juk nesinori.

REKLAMA

Nors su pykinimu keliaujant susiduria daug žmonių, tačiau tik maža dalis žino, kodėl taip vyksta ir kaip galima visam laikui to atsikratyti. Apie galvos svaigimo, pykinimo keliaujant priežastis ir gydymą pasakoja Santaros klinikų, ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoja dr. Aistė Paškonienė.

„Viena iš dažniausių pykinimo keliaujant ar nestabilumo jausmo priežasčių – silpnesnė vestibulinio aparato funkcija. Tai, kad vestibulinis aparatas yra vidinėje ausyje, žino nedaugelis. Kuomet pacientas į savo šeimos gydytoją kreipiasi dėl galvos svaigimo, pykinimo, pusiausvyros sutrikimo, jis yra siunčiamas pas ausų, nosies ir gerklės gydytoją ir tai pacientams kelia didelę nuostabą“, – teigia medikė. 

Liga, kurią dažnas ignoruoja

Vestibulinio aparato funkcijos sutrikimas pasireiškia galvos svaigimu, nestabilumu, sutrikusia pusiausvyra, dėl ko pradeda kamuoti pykinimas arba vėmimas. Gydytojos teigimu, pusiausvyra yra be galo sudėtingas mechanizmas, kuriam įtaką gali daryti daug skirtingų žmogaus organizme esančių sistemų, pavyzdžiui, regėjimo, jutiminė, klausos sistemos. Visų šių sistemų informacija yra sujungta su centrine vestibulinės sistemos dalimi ir jei tik kas nors sutrinka, mūsų organizmas į tai pradeda reaguoti nepalankiai.

REKLAMA
REKLAMA

„Galvos svaigimo pojūtis kiekvienam būna skirtingas, o ir vestibulinio aparato funkcija gali sutrikti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, gali būti pačios vidinės ausies ligos arba gali būti kaip kitų ligų ar susirgimų komplikacija. Vis dėlto, jei keliaujant svaigsta galva ir pykina, reikėtų atsiminti, jog tam gali turėti įtakos ir daugelis kitų priežasčių, kaip kraujo spaudimo pokyčiai, dehidratacija, stresas, žemas gliukozės kiekis ir kiti veiksniai“, – aiškina Aistė Paškonienė.

REKLAMA

Ausų, nosies ir gerklės gydytoja pataria, jog jaučiant galvos svaigimą, sutrikusią pusiausvyrą, jokiu būdu nereikėtų į tai numoti ranka ir manyti, kad tai nieko rimto. Tokia būsena ne tik pablogina gyvenimo kokybę, sukelia nerimą, baimę bet ir ilgainiui atsikratyti šio nemalonumo tampa vis sunkiau.

Informacija apie mūsų kūno padėtį iš vidinėje ausyje esančio vestibulinio aparato pusiausvyros nervu keliauja į galvos smegenyse esančius centrus. Kadangi pusiausvyros centras smegenyse glaudžiai kontaktuoja su vegetaciniais centrais, todėl, esant vieno centro dirginimui, pasireiškia ir kito centro dirginimo simptomai. Todėl kam sutrinka pusiausvyra ar atsiranda galvos svaigimas, žmogus pabąla, kartu dažnai išpila šaltas prakaitas, sulėtėja arba padažnėja pulsas, kvėpavimas, pradeda kamuoti pykinimas arba vėmimas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip atsikratyti pykinimo ir galvos svaigimo?

Aistė Paškonienė sako, kad būtent keliaujant, turintys jautrią vestibulinę sistemą, pajaučia įvardintus nemalonius simptomus. Šie taip pat dažnai kamuoja ne tik keliavimo metu, tačiau ir kurį laiką po kelionės.

„Juk tiesa, kad vieni gali suptis, suktis, vaikščioti aukštyn kojomis ir nieko nejusti, o kitiems bloga pasidaro net pasižiūrėjus į besisupančius. Taigi, būtent tai kiekvienam lemia, ar jo vestibulinis aparatas yra stiprus, išlavintas ar silpnesnis“, – nurodo specialistė. Kelionės metu kovoti su pykinimu nėra labai daug būdų. Vienas paprasčiausių, natūraliausių ir daugeliui tinkančių būdų yra imbiero tabletės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, gera žinia ta, kad sutrikusio vestibulinio aparato keliamų nemalonių pojūčių galima atsikratyti visam laikui, tačiau kaip pati gydytoja teigia, tam reikia daug kantrybės ir užsispyrimo bei pateikia pratimus, kuriuos atliekant galima atsikratyti pykinimo bei galvos svaigimo.

„Šiuos sutrikimus galime gydyti fiziniais pratimais, lavinančiais pusiausvyrą. Juos reikia atlikti reguliariai, intensyviai ir ilgą laiką. Tiesa ta, kad daliai žmonių vestibulinio aparato sutrikimai išlieka, tačiau taikant reabilitaciją, mankštas bei ryžtingai nusiteikus – viskas įmanoma. Be to, šiuos pusiausvyrą lavinančius pratimus patartina atlikti ir iki kelionės likus porai savaitčių, kadangi tokiu būdu svaigimas ir pykinimas kamuos mažiau“, – rekomenduoja gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų