REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Ligoninė (nuotr. 123rf.com)

Klaipėdos mieste šių metų liepos mėnesį buvo nustatytas dengė karštligės atvejis. Tai jau trečiasis dengė karštligės atvejis Lietuvoje šiais metais, pastarasis yra siejamas su asmens kelione po Tailandą.

9

Klaipėdos mieste šių metų liepos mėnesį buvo nustatytas dengė karštligės atvejis. Tai jau trečiasis dengė karštligės atvejis Lietuvoje šiais metais, pastarasis yra siejamas su asmens kelione po Tailandą.

REKLAMA

Šioje šalyje nuo metų pradžios buvo užregistruoti 11 704 dengė karštligės atvejai, iš kurių 16 atvejų baigėsi mirtimi.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis (PSO), dengė karštligė dažnai nenustatoma dėl to, kad susergama lengva jos forma, kurios simptomai panašūs į gripo. Tačiau kartais ši liga pasireiškia sunkesnėmis formomis, kurios gali sukelti mirtį.

Perneša uodai

Dengė karštligė yra ūmi virusinė liga. Pagrindinis infekcijos šaltinis – sergantys žmonės ir beždžionės. Žmogus nuo žmogaus šia liga neužsikrečia – užkratą perneša uodai, dažniausiai Aedes aegypti. PSO duomenimis, kasmet pasaulyje dengė karštlige užsikrečia apie 50 milijonų žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Paplitusi šiltose ir drėgnose vietose

Ši liga labiausiai plinta teritorijose, kuriose vyrauja tropinis ir subtropinis klimatas. PSO teigimu, daugiau nei 100 pasaulio valstybių yra endeminės dengė karštligės teritorijos, o labiausiai pavojingi yra Afrikos ir Amerikos žemynų, Rytų Viduržemio jūros, Pietryčių Azijos ir Ramiojo vandenyno vakarinės dalies regionai. Ligai būdingas sezoniškumas, pasireiškia trumpais periodais lietingojo sezono metu arba po stichinių nelaimių (uraganų, potvynių).

REKLAMA

Ligos pradžia – staigi

Dažniausiai sergama lengva dengė karštligės forma, tačiau kartais liga gali pasireikšti ir sunkesnėmis formomis: dengė hemoragine karštlige ar dengė šoko sindromu, kuris gali baigtis ligonio mirtimi. Dengė karštligė prasideda staiga, praėjus 3–15 dienų po uodo įkandimo: pakyla temperatūra, gali pasireikšti stiprūs galvos, sąnarių, raumenų skausmai, pykinimas, vėmimas, odos bėrimas. Liga trunka iki 10 dienų.

Naudokite repelentus

Nuo denge karštligės skiepų nėra, nuo šios ligos apsisaugoti galima tik saugojantis uodų įkandimų. Venkite lankytis vietovėse, kuriose paplitusi dengė karštligė, ypatingai po liūčių sezono. Vykstant į endemines zonas naudokite repelentus, kurių veiklioji medžiaga DEET (N,N-dietil-m-toluamidas) bei dėvėkite tokius drabužius, kurie atidengtų kuo mažiau odos. Patalpose geriau naudokitės kondicionieriais arba, jei atidarysite langą, naudokite nuo uodų apsaugančius tinklelius ant langų, durų, lovų.

Grįžus iš kelionės (ar kelionės metu) ir pajutus ligos požymius būtina nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą bei informuoti apie buvusią kelionę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų