• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Studijų pradžia dažnam pirmakursiui tampa ir savarankiško gyvenimo išbandymu. Tenka pasirūpinti ir išlaidomis, dėl kurių anksčiau nereikėjo sukti galvos, sumąstyti, iš kur gauti papildomų pajamų, jei nenori gyventi vien tik iš tėvų kišenės. Supažindiname su pagrindiniais studentų pajamų šaltiniais.

REKLAMA
REKLAMA

Stipendijos

Studentiškiausios pajamos, deja, dažnai tik simbolinės ir pasiekiamos tik mažajai daliai. Visos aukštosios mokyklos skiria kelių rūšių stipendijas. Vienos populiariausių – skatinamosios stipendijos, skiriamos geriausiai egzaminų sesiją išlaikiusiems studentams. Po kiekvienos egzaminų sesijos jos yra perskaičiuojamos iš naujo. Skatinamųjų stipendijų dydis priklauso nuo kiekvieno universiteto ar aukštosios mokyklos – gali svyruoti nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų litų. Tiesa, pirmakursiai pirmą pusmetį stipendiją gauna ne visose aukštosiose mokyklose.

REKLAMA

Kita rūšis – socialinė stipendija. Ji skiriama studentams, atsižvelgus į jų padėtį šeimoje, gaunamas pajamas, šeimos narių skaičių ir kitus kriterijus. Socialinė stipendija dažniausiai skiriama turintiems teisę gauti ar gaunantiems socialinę pašalpą. Visi, norintys pretenduoti į šios rūšies stipendijas, turi pateikti reikalingus dokumentus ir užpildytą prašymą, kurį svarsto ir vertina aukštosios mokyklos administracija.

REKLAMA
REKLAMA

Bene didžiausios yra vienkartinės tikslinės stipendijos. Jos yra skiriamos už pasiekimus kultūros, sporto, mokslo ar visuomeninėje veikloje. Šią stipendiją galima gauti tik vieną kartą per semestrą, ji neatima galimybės gauti universiteto ar valstybės stipendijas.

Nereikia užmiršti ir mecenatų įsteigtų stipendijų, kurios yra skiriamos pagal pasirinktus kriterijus – gabiausiems, aktyviausiems, taip pat vargingai gyvenantiems ir kitokiems studentams.

Platesnę informaciją apie stipendijas, jų dydžius ir datas paraiškoms teikti galite rasti aukštųjų mokyklų interneto puslapiuose ar studentų atstovybėse. Apie specialias mecenatų ir organizacijų teikiamas stipendijas galima rasti skelbimuose, internete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskolos

Studentai, turintys mokėti už mokslą ir neturintys pakankamai pinigų, gali imti paskolas. Bendra imama paskolų suma, neskaičiuojant palūkanų, negali viršyti 50 tūkst. litų. Visus prašymus ir dokumentus reikia pateikti Valstybiniam studijų fondui ir kredito įstaigai. Kaip ir stipendijų, taip ir paskolų gali būti įvairių. Viena jų – valstybės paskola studijų įmokai mokėti, t. y. 520 Lt. Pradėti grąžinti paskolą reikia ir palūkanos (5 proc. metinių palūkanų) pradedamos skaičiuoti ne vėliau kaip 24 mėnesiai po studijų baigimo, jas nutraukus ar pašalinus studentą iš sąrašų.

REKLAMA

Valstybės remiamos paskolos tai pat yra kelių rūšių: paskola studijų kainai sumokėti, paskola gyvenimo išlaidoms, paskola dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis. Pirmoji teikiama metams ir negali viršyti metinės studijų kainos. Grėsmės gautus pinigus išleisti ne pagal paskirtį nėra – pinigai iš karto yra pervedami ne į studento, bet į aukštosios mokyklos sąskaitą.

Registracija paskolai gyvenimo išlaidoms vyksta du kartus per metus. Paskola išmokama lygiomis dalimis kas mėnesį. Visa suma turi būti išmokėta ne vėliau kaip iki tų studijų metų liepos 1 d. Paskola dalinėms studijoms užsienyje iš karto pervedama į gavėjo sąskaitą. Ją pradėti grąžinti reikia ne vėliau kaip 12 mėnesių nuo studijų pabaigos, o visą sumą išmokėti per 15 metų. Plačiau apie paskolas galima sužinoti Valstybinio studijų fondo internetiniame puslapyje www.vsf.lt.

REKLAMA

Darbas

Jei leidžia studijų grafikas ir yra noro, padidinti piniginės turinį galima susiradus darbą. Darbo skelbimų, skirtų būtent studentams, ieškok aukštojoje mokykloje, studentų atstovybėse, karjeros centruose, bendrabučių skelbimų lentose.

Svarbiausia ieškant darbo – nebijoti kreiptis į potencialius darbdavius, išsiųsti kuo daugiau savo gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką, arba dar efektyviau – užnešti į dominančias įstaigas. Taip pat nereikia bijoti atsiliepti ir į tuos pasiūlymus, kuriuose parašyta, kad ieškoma paskutiniųjų kursų studentų. Įmanoma, kad tavo motyvacija ir atkaklumas sužavės darbdavius ir jie nebijos pasamdyti pirmo ar antro kurso studento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taupymas

Gavus pinigų, svarbu efektyviai tvarkyti savo finansus, kad kišenės geitai vėl netaptų tuščios. Studentai turi galimybę pasinaudoti savo statusu ir taip sutaupyti papildomą litą. Kaip tai padaryti? Tiesiog pasidomėk, kokias nuolaidas gali gauti su studento pažymėjimu – neretai organizuojamos akcijos, kai į klubus gali patekti nemokamai, gauti nuolaidą bilietui į kino teatrą ar boulingo seansui, patiekalams kavinėse ir įvairioms kitoms paslaugoms.

Taip pat verta paieškoti nemokamų renginių – pasistengus galima rasti teatrų, filmų seansų, parodų, kurioms, pavyzdžiui, tereikia išankstinės registracijos.

Kornelija Sabeckaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų