REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet studentams paskirta daugiau valstybės finansuojamų vietų negu iki šiol. Tačiau tiems, kuriems nepavyko gauti finansavimo, Valstybinis studijų fondas praneša apie galimybę gauti valstybės remiamą paskolą. Studentai jau gali pildyti prašymus-anketas paskolai rudens semestrą gauti. 

Šiemet studentams paskirta daugiau valstybės finansuojamų vietų negu iki šiol. Tačiau tiems, kuriems nepavyko gauti finansavimo, Valstybinis studijų fondas praneša apie galimybę gauti valstybės remiamą paskolą. Studentai jau gali pildyti prašymus-anketas paskolai rudens semestrą gauti. 

REKLAMA

Studentams teikiamos trijų rūšių paskolos: valstybės remiama paskola studijų kainai sumokėti, gyvenimo išlaidoms padengti ir dalinėms studijoms pagal tarptautines (tarpžinybines) sutartis.

Studentai prašymus-anketas internetu gali pateikti nuo rugpjūčio 20 d. 8 val. iki rugsėjo 25 d. 15 valandos. Tą jie gali padaryti paspaudę šią nuorodą.

Ar studentui siūloma sudaryti valstybės remiamos paskolos sutartį, jis gali sužinoti prisijungęs prie sistemos, kurioje pildė prašymą-anketą. Numatoma studentų, kuriems siūloma sudaryti paskolų sutartis, sąrašų paskelbimo data – spalio 14 diena. 

REKLAMA
REKLAMA

Paskolos gali ir negauti

Valstybinio studijų fondo vyriausioji specialistė Eglė Žygė atkreipia dėmesį, kad yra kelios sąlygos, kurias turi atitikti studentai, norintys gauti valstybės remiamą paskolą.

REKLAMA

„Asmuo turi turėti Lietuvos aukštosios mokyklos studento statusą ir nebūti susistabdęs ar nutraukęs studijų. Tai yra pagrindinis kriterijus. Valstybinis studijų fondas, skirdamas garantijas, taip pat atsižvelgia, ar asmuo neturi  prisiimtų ir nevykdomų įsipareigojimų Fondui“, – akcentuoja E. Žygė.

Įsiskolinimo dydis neturi reikšmės: nors 1 cento įsiskolinimą turintys studentai nėra įtraukiami į sąrašus paskolai gauti.

„Bankas taip pat turi teisę atsisakyti sudaryti sutartį dėl netinkamų įsipareigojimų vykdymo, net jeigu ir Fondas paskyrė garantiją“, – pasakoja E. Žygė.

REKLAMA
REKLAMA

Netinkamai vykdomi finansiniai įsipareigojimai gali būti: už lizingo paslaugas, telefono, interneto ryšį, vartojimo kreditus.

Paskolų dydžiai

 „Paskola studijų kainai išmokama į aukštosios mokyklos sąskaitą. Ji teikiama tokio dydžio, kiek studentas per metus moka už studijas.

Kita paskola yra gyvenimo išlaidoms. Pinigai už šią paskolą studentui yra pervedami kas mėnesį į asmeninę sąskaitą ir juos studentas leidžia pagal poreikį. Tarkim, jeigu trūkta lėšų pragyvenimui ar reikia įsigyti mokymosi įrangos, jis gali naudotis tais pinigais.

 Ir trečia paskolos rūšis skiriama, kai studentas išvyksta studijuoti už Lietuvos ribų pagal dvišalę, trišalę sutarį ar tarptautinę programą, tokią kaip „Erasmus“. Tokiu atveju jis gali gauti paskolą vienam semestrui kelionės ir pragyvenimo išlaidoms“, – pasakoja E. Žygė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybės remiamos paskolos studijų kainai sumokėti dydis negali viršyti metinės mokamos studijų kainos dalies, o paskola gyvenimo išlaidoms - 1950 eurų. Dalinėms studijoms pagal tarptautines (tarpžinybines) sutartis studentai gali pasiskolinti iki 2340 eurų.

Palūkanas sumoka valstybė

Studentas, teikdamas anketą paskolai, gali pažymėti, jog pageidauja studijų metu gauti palūkanų apmokėjimą valstybės lėšomis. Palūkanų apmokėjimas skiriamas konkurso tvarka priklausomai nuo to, kiek tais metais fondas gali prisiimti naujų įsipareigojimų.

„Pastaruoju metu palūkanų apmokėjimas buvo skirimamas asmenims, kurie prašo paskolų studijų kainai mokėti. Taip pat asmenims, kurie yra iš šeimų, turinčių teisę gauti socialinę pašalpą, turintiems vidutinį ar sunkų nedarbingumą, bei asmenims, kuriems iki pilnametystės buvo nustatyta globa netekus tėvų.

REKLAMA

Asmenys, studijų metu gavę palūkanų apmokėjimą valstybės lėšomis, palūkanas pradeda mokėti tik baigus ar  nutraukus studijas, kurioms imta paskola, taipogi sustabdžius studijas“, – komentuoja E. Žygė. 

Paskola grąžinama per 15 metų mokant mėnesines įmokas. Paskolos grąžinimas prasideda praėjus metams po studijų, kurioms imta paskola, baigimo ar nutraukimo.

Palūkanos yra kintamos – 3 mėnesių Euribor plius marža, kuri šių metų paskoloms yra 2,1 %.

Paskolos atsisakymas

„Jeigu studentas yra sudaręs paskolos sutartį ir nusprendžia nutraukti studijas, jis privalo informuoti Valstybinį studijų fondą. Arba tai už jį padaro aukštoji mokykla. Tada mes perduodame bankui, kad jis nutrauktų sutarį, nes asmuo jau neturi studento statuso.

REKLAMA

Kitas atvejis, kai studentas pasirašo paskolos sutartį ir nusprendžia, kad paskolos jam nebereikia. Tuomet jis tiesiog gali atsisakyti nepanaudotos paskolos dalies. Jam reik grąžinti tik tą dalį, kuri yra išmokėta. Toks atvejis gali nutikti, kai, pavyzdžiui, studentas pavasarį rotacijos metu pereina į valstybės finansuojamą vietą“, – teigia E. Žygė.

2020 m. valstybės remiamas paskolas teiks „SWEDBANK“, AB bankas. Sutarčių pasirašymas banke vyks nuo 2020 m. spalio 15 d. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 

Praėjusiais metais, rudens semestrą valstybės garantija suteikta 5903 paskoloms už daugiau nei 11 mln. eurų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų