REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

NATO Aljansas – nors ir galingiausias pasaulyje, bet iki šiol apsnūdęs ir turintis rimtų iššūkių, kad galėtų efektyviai veikti kilus karui. Tokie diplomatų ir pareigūnų prisipažinimai skamba NATO būstinėje Briuselyje, kur apsilankė TV3 žinios.

NATO Aljansas – nors ir galingiausias pasaulyje, bet iki šiol apsnūdęs ir turintis rimtų iššūkių, kad galėtų efektyviai veikti kilus karui. Tokie diplomatų ir pareigūnų prisipažinimai skamba NATO būstinėje Briuselyje, kur apsilankė TV3 žinios.

REKLAMA

Tačiau dabar esą sulaukus šalto dušo iš Putino, Aljanso biurokratai bando stotis ant kojų ir visai kitaip žvelgti į riziką Europoje. NATO jau parengė naujus gynybos planus, kurie apima ir mūsų regioną, – Lietuvos diplomatai ir pareigūnai tikisi, kad NATO viršūnių susitikime Vilniuje jie bus patvirtinti ir prasidės naujas, kokybinis etapas.

NATO Aljansas yra didžiausias, galingiausias ir moderniausias karinis aljansas pasaulyje. Ir nors viešumoje aiškinama, kad viskas veikia puikiai ir agresoriai neturėtų jokių šansų įveikti šį galiūną, bet NATO būstinėje Briuselyje dirbantys diplomatai ir pareigūnai pripažįsta, kad milžinas yra apsnūdęs. Bet karas Ukrainoje esą padėjo atmerkti akis ir pažvelgti į nepagražintą realybę.

REKLAMA
REKLAMA

Briuselyje, NATO būstinėje, dirbantys diplomatai ir pareigūnai pripažįsta, kad po Rusijos invazijos į Ukrainą visų Aljanso narių požiūris į Rusiją, kaip į agresorę šalį, yra vienodas ir visi supranta, kad ta šalis kelia grėsmę būtent NATO Aljansui. Tačiau tuo pačiu ir pripažįsta, kad kalbant apie sprendimų priėmimą, egzistuoja skirtingi greičiai, Lietuva ir kitos Baltijos bei rytinio NATO Aljanso flango šalys nori greitesnių ir griežtesnių sprendimų, tačiau tam pritaria ne visos NATO valstybės.

REKLAMA

NATO strategai jau paruošė atnaujintus gynybos planus. Kol kas jie dar derinami tarp NATO valstybių narių, o patvirtinti turėtų būti jau liepą Vilniuje. Kaip sako diplomatai – Aljansas perėjo prie šaltojo karo laikų detalaus planavimo.

„Vyriausiasis Aljanso pajėgų vadas įgaus daugiau įgaliojimų tam atvejui, jeigu įvyktų ginkluotas konfliktas prieš Aljanso narę bet kurioje Aljanso vietoje. Atitinkamai su visa mūsų Aljanso pajėgų struktūra, ne tik sausumos pajėgomis, bet ir jūrų, oro pajėgomis“, – kalba Lietuvos ambasadorius prie NATO Deividas Matulionis.

REKLAMA
REKLAMA

Nors planai slapti ir neviešinami, bet užsimenama, kad turi būti proveržis, ko gero, silpniausioje, Baltijos šalių grandyje – oro gynyboje. Aljansas mėgins prikelti ir nusilpusią Europos gynybos pramonę.

„Bus siekiama, kad šalys narės labiau bendradarbiautų, kad būtų multinacionaliniai, daugiamečiai pirkimai organizuojami ir taip pat turėtų būti karinė technika labiau standartizuojama, amunicija standartizuojama, kita vertus, bus siekiama vystyti naujas karines technologijas“, – sako D. Matulionis.

Po to, kai visas pasaulis pamatė, kaip rusai kankina ir skerdžia gyventojus okupuotuose regionuose, NATO dabar jau svarsto ne kaip reikėtų atsiimti prarastas teritorijas, pavyzdžiui, Baltijos šalis, o kaip neleisti jų užimti nė trumpam laikotarpiui. Dėl to sako, kad dirba prie logistinių iššūkių, išankstinio technikos dislokavimo ir greitesnio pačių karių perkėlimo į tokias šalis, kaip Lietuva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes sugebėjome nuo 4 tūkstančių NATO karių rytiniame flange pajėgas padidinti iki 40-ies tūkstančių ir tą padarėme per 2 savaites. Ir tai buvo nepaprastai svarbus signalas, kad mes galime praktiškai atsakyti į tai, ką padarė rusai Ukrainoje, neįsiveliant į patį konfliktą“, – tvirtina NATO karinio komiteto vadovas Robas Baueris.

Priėmus naujus gynybos planus, paruošiamieji darbai užtruks apie metus ar net ilgiau. Be to, kiekviena šalis turės prisiimti ir tam tikrus įsipareigojimus atskirose srityse.

„Tai yra jungtinis planas, apima visas kariavimo dimensijas, jūrų, oro, sausumos, kosmoso ir tikrai potencialus priešininkas žino, kad yra sudarytos manevro schemos, tam dedikuotos pajėgos, tam yra numatyti reagavimo laikai“, – aiškina kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.

REKLAMA

Viršūnių susitikimas Vilniuje bus svarbus ir dėl Ukrainos, į jį atvyks ir prezidentas Zelenskis.

„Mes nesame naivūs, neprašome Aljanso duoti konkrečios datos, kada Ukraina taps nare, bet kartu nemanome, kad atvirų durų politikos pakartojimas yra pakankamas mūsų santykiams“ – sako Ukrainos misijos prie NATO vadovė Natalia Galibarenko.

„Aš įsivaizduoju, kad turėtų Ukraina būti laipsniškai įtraukta į NATO, kaip tas bus daroma, pasižiūrėsime, turbūt šiai dienai yra sudėtingiausias klausimas NATO viduje. Todėl, kad taktiniais sumetimais šalys turi šiek tiek skirtingas nuomones“, – kalba D. Matulionis.

Ukrainos atstovė pareiškė, kad jos šalis tikisi politiškai drąsių sprendimų iš Aljanso pusės.

, ne tavo supistas reikalas kam ir kas ką duoda. Rūpinkis savo Urodija, kur kaimo bobutės nežino, net kaip elektrinis virdulys atrodo.
daugiau kalbėtų apie draugystę o ne apie karus ir gynybos reikmenis Vis kerštas,baimės, nesantaika Žmonėms geriau duotų geriau gyventi kad nereikėtų žmonėms kitose šalyse ieškot gyvenimo laimės,laisves.Kiek išleidžiama pinigų dėl tos karinės technikos ,žudymas Susimaišė pasaulis Juk kiekvienai šaliai Dievas davė ir žemės ir visokių gėrybių,juk galėtų prekiauti,mainyti,gražiai draugiškai šalys gyventų. Bet.....
ubagu krastas tavo rusija,kur net unitazu ner,vagiat is Ukrainos.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų