REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
10
mokytojų ir mokinių protestas (Fotodiena.lt)

Pasinaudojo mokytojų streiku: vieni kursto, kiti žada

Prezidentė: ministrės darbas kelia abejonių

Trečią savaitę besitęsiant pedagogų streikui dėl didesnių algų, Vyriausybė siūlo dėl mokytojų atlyginimo kėlimo pasirašyti politinių partijų susitarimą. Nors dauguma politinių partijų linkusios palaikyti tokią idėją, socialdemokratai abejoja, iš kur valstybės biudžete atsiras pinigų didesnėms algoms. Tuo metu viešųjų ryšių specialistai mano, kad pedagogų streikais puikiai pasinaudos opozicija. 

10

Trečią savaitę besitęsiant pedagogų streikui dėl didesnių algų, Vyriausybė siūlo dėl mokytojų atlyginimo kėlimo pasirašyti politinių partijų susitarimą. Nors dauguma politinių partijų linkusios palaikyti tokią idėją, socialdemokratai abejoja, iš kur valstybės biudžete atsiras pinigų didesnėms algoms. Tuo metu viešųjų ryšių specialistai mano, kad pedagogų streikais puikiai pasinaudos opozicija. 

REKLAMA

Siūloma, kad naujus įsipareigojimus dėl atlyginimų Vyriausybė galėtų prisiimti 2020 metais.

„Pagrindinis tokio susitarimo tikslas būtų garantuoti, jog mokytojų atlyginimai negalės būti žemesni pasirinkto lygio. Mes įgyvendinome panašų susitarimą krašto gynybos srityje, tokia praktika pasiteisino ir kalbant apie medikų atlyginimus“, – penktadienį išplatintame Vyriausybės pranešime cituojamas premjeras Saulius Skvernelis.

Vis dėlto streikuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) narių toks pasiūlymas netenkina, jie reikalauja mokytojų atlyginimų koeficientus didinti penktadaliu. Pedagogai tikisi sulaukti Seimo narių dėmesio, kad Seimas ieškos finansinių galimybių įgyvendinti pedagogų reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA

Nakvojo ministerijoje

Prieš tris savaites prasidėjęs švietimo darbuotojų streikas šią savaitę įsibėgėjo visu pajėgumu, kai LŠDPS nepavykus pasiekti susitarimo su J. Petrauskiene, bent trys dešimtys pedagogų liko nakvoti ministerijoje.

REKLAMA

Ketvirtadienio naktį pedagogai įsirengė ŠMM Kolegijų salėje – susinešė miegmaišius, maisto, koridoriuose ant kėdžių miegojo mokytojai. Pedagogams užkandžių, miegmaišių ir apklotų atvežė keletas moksleivių.

Apie 22 val. pedagogus aplankė TS–LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis, į Vilniaus merus kandidatuojantis konservatorius Dainius Kreivys ir kandidatė į Klaipėdos merus Agnė Bilotaitė. Mokytojus aplankė ir LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas, kandidatas į prezidentus Arvydas Juozaitis.

Ketvirtadienio rytą prie ŠMM susirinko ir streikuojančius pedagogus palaikantys moksleiviai. Nakvoti ministerijoje pedagogai liko ir naktį iš ketvirtadienio į penktadienį.

REKLAMA
REKLAMA

Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas opozicijos dėmesį pedagogams laiko logišku, nes „situacija visiškai nepalanki valdantiesiems“.

„Taip, iš vienos pusės tai yra lyg ir žingsnis, kuris padės užmegzti kontaktą, iš kitos pusės, tai veiksmai, kurie atskiria opozicijos veikėjus nuo pozicijos veikėjų, lyg ir bedant pirštu, kas yra kaltas dėl viso šito ir panašiai“, – tv3.lt kalbėjo A. Katauskas.

Jo teigimu, akivaizdžiai matyti, kad pedagogų atlyginimo klausimas tampa galvos skausmu ne tik J. Petrauskienei, bet ir S. Skverneliui.

„Jau ir šiandieną, klausimui persikėlus ar bandant persikelti į Seimą, mes aiškiai matome įvardinimą, kad ministrė neturi įgaliojimų spręsti finansinių klausimų. Juos turi įgaliojimus spręsti Vyriausybė. Sprendimą turi priimti Seimas. Vadinasi, klausimas bus aktualus ir Seimo daugumai. Manau, opozicija pasinaudos galimybe kiek įmanoma daugiau įpūsti ugnies į šitą laužą“, – svarstė A. Katauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentė abejoja ministrės ateitimi

Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį pareiškė, kad tolesnės galimybės švietimo ir mokslo ministrei Jurgitai Petrauskienei eiti pareigas kelia abejonių.

„Tokiomis aplinkybėmis tolesnis ministrės darbas kelia abejonių“, – sakė šalies vadovė. D. Grybauskaitės poziciją BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

Palaiko ne visi

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma sveikina Vyriausybės siūlymą partijoms susitarti dėl pedagogų atlygio, tačiau siūlo palaukti konkretesnio Vyriausybės plano, koks tas susitarimas turėtų būti.

REKLAMA

„Aš sakyčiau, kad galų gale Vyriausybė priėmė mūsų ne kartą jau siūlytą idėją. Mes ir savo rezoliucijoje paskutiniame partijos Tarybos posėdyje, ir anksčiau esame akcentavę, kad turėtų būti aiškūs valstybės įsipareigojimai svarbiausioms biudžetinių darbuotojų kategorijoms dėl atlyginimų proporcijų“, – tv3.lt kalbėjo J. Razma.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas mano, kad politikams verta susitarti kas kadenciją nekaitalioti švietimo darbuotojų atlyginimų sistemos.

„Sutartis gerokai stabilizuotų situaciją švietimo sistemoje. Manau, kad švietimo sistema labiausiai nukenčia dėl to, kad joje yra labai politikuojama. Ji yra labai jautri, politikai labai kišasi, tai viena sistema, tai kita. Dabartinės pasekmės yra būtent krepšializacijos pasekmės. Nes priėmus reformą nebuvo numatyta, kokia yra demografinė situacija, kokie pokyčiai galimi, kad vienos mokyklos bus perpildytos, o kitos – atvirkščiai“, – tv3.lt kalbėjo G. Kirkilas.

REKLAMA

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis patikino, kad valstiečiai pasitarimą šiuo klausimu rengs kitą savaitę, mat iki šiol tokio susitarimo galimybės nėra aptarę.

„Manau, kad greičiausiai vienokia ar kitokia forma šitą situaciją išspręsti reikėtų. Apie susitarimą nėra [kalbėta], buvo tik visos priemonės aptarinėjamos, etatinis apmokėjimas, papildomos lėšos“, – tv3.lt sakė J. Jarutis.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas portalui tv3.lt sakė manantis, kad verta palaikyti tokį partijų susitarimą, tačiau akcentavo, kad švietimo problemos neapsiriboja vien ties pedagogų atlyginimais. Seimo narys siūlo susimąstyti apie esminę švietimo pertvarką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis taip pat palaiko Vyriausybės siūlomą partijų susitarimą dėl pedagogų atlygio. Seimo nario teigimu, streikas per ilgai užsitęsė ir toks susitarimas būtų tinkamas problemos sprendimo būdas.

Tuo metu Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija į Vyriausybės pasiūlymą žiūri skeptiškai, pabrėždama, kad biudžetas nėra begalinis – davus vieniems, neteks kiti.

„Mes penktadienį 11.30 rengsime frakcijos pasitarimą, apsitarsime. Bet mes, išskirdami vienas grupes, paliekame kitas ant ledo. Va čia problema, nes pinigų daugiau nėra, vadinasi, kažkam neklius“, – portalui tv3.lt sakė Seimo narys Algirdas Sysas.

REKLAMA

Rengia mitingą

Penktadienio popietę streikuojantys pedagogai rengia mitingą prie Seimo.

Ketvirtadienį Švietimo ir mokslo ministerijoje daugiau nei 13 valandų vyko derybos tarp švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės bei švietimo profsąjungų. Jose nepavyko susitarti dėl mokytojų algų koeficientų didinimo penktadaliu.

Vyriausybė teigia, kad tai kainuotų papildomus 130 mln. eurų, o naujus įsipareigojimus dėl mokytojų algų kėlimo įmanoma prisiimti tik nuo 2020 metų. A. Navicko profsąjunga reikalauja koeficientus kelti nuo 2019-ųjų.

Vyriausybė pirmadienį rengia posėdį, kur svarstys biudžeto projektą ir su profsąjungomis aptars jų reikalavimus tobulinti etatinį mokytojų darbo apmokėjimo modelį bei didinti pedagogų algas.

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, mokytojų atlyginimas iki mokesčių trečią šių metų ketvirtį pasiekė 952 euro ir jau viršija šalies vidutinį atlyginimą, jis yra 936 eurai, pranešė Vyriausybė.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų