REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors dar tik lapkričio pradžia, lietuviai jau žvalgosi, o ne vienas ir namo vežasi eglutes Kalėdoms. Verslininkai pasakoja, jog pardavė ir nukirstų eglių. Tiesa, ne visiems tokia ankstyva Kalėdų dvasia priimtina, žmonės sako, kad reikia laikytis tradicijų ir eglutes puošti prieš pat šventes.

Nors dar tik lapkričio pradžia, lietuviai jau žvalgosi, o ne vienas ir namo vežasi eglutes Kalėdoms. Verslininkai pasakoja, jog pardavė ir nukirstų eglių. Tiesa, ne visiems tokia ankstyva Kalėdų dvasia priimtina, žmonės sako, kad reikia laikytis tradicijų ir eglutes puošti prieš pat šventes.

REKLAMA

O uostamiesčio botanikos sodas žaliaskares vazonuose nuomoja, o po Kalėdų jos grįš atgal botanikų globai.

Klaipėdos universiteto botanikos sodo darbuotojos vaikšto tarp vazonuose susodintų eglučių. Moterys lapeliuose ant žaliaskarių žymi vardus bei pavardes. Jas jau išsirinko žmonės šventėms išsinuomoti. Būtent tokią paslaugą siūlo botanikos sodas.

„Nuomos kaina su visu užstatu sumokant yra nuo 20 iki 40 eurų. Bet turėkime omenyje, kad, atvežus eglutę, pusę kainos grąžiname. Reiškia eglutė kainuoja žmogui nuo 10 iki 25 eurų“, – teigia botanikos sodo koordinatorė Asta Klimienė.

REKLAMA
REKLAMA

Nesužalotas ir nenuvytusias eglutes reikia gražinti po Trijų karalių. Tiesa, šiemet galima išnuomoti tik 200 eglučių. Pernai jų čia buvo kone pusė tūkstančio. Tačiau dėl nepalankių orų teko eglutes sodinti žemėje, kad šios nenuvystų. Tad ir nuomoti tokių negalima. O poreikis milžiniškas – eglučių žmonės pradėjo klausinėti dar spalį.

REKLAMA

„Mes patys dar negalvojome apie Kalėdas, apie eglutes, bet spalio viduryje jau pradėjo ir žinutes rašyti, ir skambinti, ir ateiti: ar jau galime eglutę? Dar mes net nebuvome pasiruošę“, – sako A. Klimienė.

Skambučių jau sako sulaukiantys ir verslininkai. Štai šalia Panevėžio egles pardavimui auginanti Rita pasakoja, kad žmonės jau namo vežasi ir nukirstas eglutes.

„Skambina tiek, kurie jau eilę metų perka iš mūsų, tai jau sulaukiame skambučių. Porą jau esame ir nukirtę eglių. Taip, labai ankstyvai. Tiesiog puošiasi kažkur balkone, kad nenubyrėtų visai tie spygliukai“, – kalba eglučių augintoja Rita Bružienė.

REKLAMA
REKLAMA

Verslininkai prognozuoja, kad eglučių kainos šiais metais bus keliais eurais didesnės. Priklausomai nuo rūšies ir aukščio, žaliaskarės kainuos nuo 15 iki 45 eurų. Beje, tautiečiai vėl atsisuka į tradicines, lietuviškas žaliaskares, kėniai nebe tokie populiarūs.

Tačiau ne visi lietuviai jau pradėjo apie eglutes galvoti. Žmonės iš įvairiausių Lietuvos miestų sako, kad eglutes nuomotis ar juolab kirstas vežtis į namus ar biurus dar tikrai per anksti. Juk tik lapkričio pradžia. O ir tradicijos lietuvių visai kitokios:

„Oi, ne, ne, anksti. Kalėdoms tik tai. – Per pačias Kalėdas pirksite gal, ar kada? – Jo, jo. 22-23. – Kodėl taip? – Taip turi būti, taip yra palikta mums iš tėvų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Neįsiveliame į šitą komercinį dalyką, darome viską pagal tradicijas, puošiame eglutę Kūčių vakarą.“

„Mėnesis ar du tos lemputės, kai žybsi, tai man paskui ta šventinė nuotaika per pačias Kalėdas taip nublanksta.“

„Planavimas, pirkimas tai būna gruodžio 20 ir puošimas. Mes prieš Kūčias tik puošiame, tokia tradicija jau.“

„Vėliau visada puošiame. Pirmą gal savaitę prieš Kalėdas.“

Tačiau ir tiems, kurie Kalėdų dvasią nori pajusti kuo anksčiau ir žaliaskares vazonuose jau vežasi namo, ir tiems, kurie tokias puoš prieš pat Kalėdas, botanikai turi aibę patarimų.

„Prieš įnešant namo palaikyti šiek tiek lauke dar jas. Dar truputėlį adaptuoti terasoje, balkone. Nenešti iš karto į vidų. Ar koridoriuje, kas bute gyvena, palaikyti ją. Truputėlį vėsiau. Po to jau, žinoma, parnešame namo, jos nededame prie radiatorių tiesiai, pakeliame kiek nuo grindų, padėkliuką padėti. Ir eglutė laistome. Nepamirštame laistyti kartą, du į savaitę“, – aiškina botaninių kolekcijų kuratorė Jurgita Ignotienė.

O po Trijų karalių, pirktą vazone su šaknimis eglutę galima atvežti į Klaipėdos botanikos sodą. Net jei ji ir nebuvo čia išsinuomota. Botanikės mielai priims visas, pasodins ir suteiks žaliaskarėms galimybę augti bei laukti kitų Kalėdų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų