REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijos komentarai apie karą Ukrainoje pasirodė po to, kai JAV ir ES susirūpino, kad Pekinas galimai padeda Maskvai, praneša užsienio politiką apžvelgiantis leidinys „Politico“.

Kinijos komentarai apie karą Ukrainoje pasirodė po to, kai JAV ir ES susirūpino, kad Pekinas galimai padeda Maskvai, praneša užsienio politiką apžvelgiantis leidinys „Politico“.

REKLAMA

Kinija nėra Rusijos karo su Ukraina dalis, sakė Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi. Tokia Kinijos pozicija pasirodė po JAV pareigūnų pareiškimo, kad Maskva Pekino prašė karinės įrangos. Vašingtonas ragino Kiniją nesikišti. 

„Kinija nėra Ukrainos krizės dalis“, – Wang Yi telefonu sakė Ispanijos užsienio reikalų ministrui Jose Manueliui Albaresui, praneša Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“. „Kai kurios pajėgos nuolat šmeižia Kiniją Ukrainos klausimu ir skleidžia dezinformaciją“, – pridūrė jis. 

Kinija sako Rusijos prašymo negavusi

Be to, Kinijos komunistų partijos vyriausiasis diplomatas Yang Jiechi Romoje pirmadienį 7 valandas kalbėjo su Jake’u Sullivanu, JAV patarėju nacionalinio saugumo klausimais, pranešė JAV pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA

Anot Rusijos leidinio „Kommersant“, Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas paneigė, kad Rusija prašė Kinijos karinės ginkluotės, esą Rusija turi pakankamai resursų tęsti karą Ukrainoje, todėl nėra pagrindo kreiptis į kitas valstybes karinei pagalbai gauti. 

REKLAMA

Pranešimai apie Rusijos prašymus Pekinui paskatino Kinijos technologijų įmonių akcijų kainų smukimą. Kinijos pareigūnai susirūpino, kad galimai pateks po Vakarų sankcijomis Maskvai.

„Kinija nenori jausti sankcijų Rusijai poveikio“, – Wang Yi kalbėjo Ispanijos užsienio reikalų ministrui. „Kinija turi teisę ginti savo teises ir interesus“, – pabrėžė jis.

„J. Sullivanas iškėlė daugybę problemų JAV ir Kinijos santykiuose. Susitikimo su Yang Jiechi metu buvo aptartas Rusijos karas prieš Ukrainą. Tai pat buvo pabrėžta atviros komunikacijos svarba tarp JAV ir Kinijos“, – praneša Baltieji rūmai.

REKLAMA
REKLAMA

JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais sakė, kad pokalbis buvo tiesmukas ir intensyvus. Jis pridūrė, kad šiuo metu JAV yra labai susirūpinusi dėl Kinijos santykių su Rusija. Apie Vašingtono ir Pekino susitikimą pranešė ir Kinijos vyriausybė. Anot jos, Yang Jiechi skatino taiką tarp Rusijos ir Ukrainos.

„Padėtis Ukrainoje šiandien nėra tokia, kokią Kinija norėtų matyti. Pekinas įsipareigojo skatinti derybas dėl taikos. Tarptautinė bendruomenė turėtų remti Ukrainos ir Rusijos taiką, kad kuo greičiau būtų pasiekti teigiami rezultatai“, – Romoje kalbėjo Kinijos komunistų partijos vyriausiasis diplomatas.

„Visos šalys turėtų būti santūrios ir ginti civilius“, – pastebėjo Yang Jiechi. Jis taip pat netiesiogiai ragino suprasti ir Rusijos poziciją – neva ji užpuolė Ukrainą dėl savo valstybės saugumo. Yang Jiechi susitikimo metu šį Rusijos argumentą pakartojo. Tačiau Kremlius šia priežastimi teisina savo invaziją į Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Problema dėl Ukrainos turėtų būti išspręsta, o į visus teisinius kiekvienos šalies argumentus turėtų būti sureaguota“, – tikino Kinijos komunistų partijos vyriausiasis diplomatas.

„Xinhua“ pranešime apie Wang Yi pokalbį su J. M. Albaresu teigiama, kad Kinijos užsienio reikalų ministras pabrėžė Pekino pastangas siekiant Rusijos ir Ukrainos paliaubų: „Nuo pirmosios Ukrainos krizės dienos Kinija savais būdais ragina paskelbti taiką ir palengvinti derybas.“

Kinija pasitikėjimo nekelia

Nors Pekinas ir išreiškė susirūpinimą dėl humanitarinės krizės Ukrainoje, Kinija nespaudžia Rusijos stabdyti karą Ukrainoje ir nepaisant Vakarų sankcijų Kremliui, pažadėjo išlaikyti normalų prekybos srautą su Rusija. Tačiau JAV pareiškimas, kad Rusija kreipėsi į Kiniją dėl karinės pagalbos, atnaujino ES pareigūnų įtarimus dėl Pekino vaidmens Ukrainos krizėje. Diplomatai sakė, kad nacionaliniai ES užsienio reikalų ministrai privalo tai aptarti kitą savaitę vyksiančiame Tarybos posėdyje, rašo „Politico“.

REKLAMA

„Diplomatai situaciją Ukrainoje planuoja aptarti ES lygiu. Karas Ukrainoje turi būti pagrindinė tema balandžio 1 d. ES ir Kinijos viršūnių susitikime“, – informavo aukšto rango diplomatas.

Kitas aukštas ES pareigūnas sakė, kad aukščiausi lyderiai Briuselyje šiuo metu laukia ekspertų ataskaitų, kad galėtų įvertinti, kiek Kinija galimai padeda Rusijai.

„Siekiame gauti tikslios informacijos ir aptarti tai su savo ekspertais. O mintis, kad Kinija stoja Rusijos pusėn, nelabai guodžia“, – apgailestavo jis.

„Tiesioginė Kinijos karinė parama Rusijos karui Ukrainoje turėtų didelių pasekmių Europos santykiams su Pekinu. Padėtis tarp Europos ir Kinijos jau dabar yra įtempta, tačiau Kinija turėtų žinoti, kad ji gali dar labiau pablogėti“, – įspėjo Manfredas Weberis, didžiausios Europos Parlamente Europos liaudies partijos frakcijos pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų