REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakarų valstybės nusprendė tiekti Ukrainai sunkiuosius tankus ir kitą ginkluotę jos kovai prieš įsiveržusias Rusijos pajėgas, tačiau karinės pramonės ištekliai po truputį senka.

Vakarų valstybės nusprendė tiekti Ukrainai sunkiuosius tankus ir kitą ginkluotę jos kovai prieš įsiveržusias Rusijos pajėgas, tačiau karinės pramonės ištekliai po truputį senka.

REKLAMA

Ar Vakarai pajėgs Ukrainai tiekti visą reikiamą amuniciją, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė atsargos majoras, karybos ekspertas Darius Antanaitis.

Ukrainiečiams reikia daug šaudmenų, patrankų. Ar Vakarų karinė pramonė yra pasirengusi nuolat tiekti ginklus?

Po Šaltojo karo krito pirkimai, o jei nėra pirkimų, nėra ir gamybos. Jei nėra paklausos, nebus ir pasiūlos. Kitaip tariant, aš nepradėsiu gaminti ginklų, jei jų niekas neperka, čia tas pats, kaip, pavyzdžiui, aš nevažiuosiu gi į Jungtinius Arabų Emyratus ir nepradėsiu prekiauti kiauliena, juk ten jos niekas nepirks, todėl aš bankrutuosiu. 

Taip pat yra ir su ginklais – aš negaliu, jei nėra pirkimo, o nuo Šaltojo karo jo nėra. Maža to, yra specialistai, inžinieriai, bet jie sensta, jie išeina į pensiją, o tu negali laikyti žmogaus, kuris neneša pelno. Ir kai kalba, kad nuo rytojaus padidins pajėgumus, tai tą pasiekti yra tik viena galimybė, nes tu greitai nepastatysi surinkimo linijos, staigiai neatsiras žmonių, kurie moka dirbti ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

Tai vienintelis būdas – konsoliduoti pramonę. Pirkti paslaugas ar prekes iš kitų gamintojų tam, kad pas save surinktų. Pavyzdžiui, tam, kad pagamintum artilerijos sviedinius, reikalinga metalurgija, plienas, liejyklos, tai, jei viena įmonė, kuri specializuojasi sviedinių liejime, bet staigiai padidinti pajėgumų ji negali, tai ji gali pasamdyti kitą įmonę, kuri ankščiau sviedinių neliedavo, bet galės pradėti. Tai – paslaugų ar sudedamųjų priemonių pirkimas iš kitų šaltinių.

REKLAMA

Iš principo padidinti įmanoma, bet nereikia tikėti, kad tai padarys viena įmonė. Tam, kad padintų, reikalinga ir tokia kaip Lietuva, bet mes prisijungti negalime, nes pas mus teisiniai aktai draudžia gaminti tokio tipo ginkluotę.

Ar Vakarams tos amunicijos trūksta ir gamybiniai pajėgumai yra pakankamai menki?

Jos trūksta, nes sandėliai paprastai būna ne pas gamintojus, o pas vartotojus – kariuomenes. Ir kai jos sako, kad pas juos baigėsi amunicija, tai be abejo, nes tu 30 metų nieko nepirkai, o ką turi – atiduodi, o gamybinių pajėgumų staigiai nepadidinsi, nes tai pakankamai inertiškas dalykas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad ukrainiečiams kažkuriuo metu gali pradėti trūkti karinės paramos iš Vakarų?

Aš linkęs žiūrėti į stipresnę, o ne silpnesnę poziciją. Tai ne esmė, ukrainiečiai vis tiek turės tų šaudmenų ir jų bus daugiau nei jų turės rusai. Esmė, kad pas visus viskas dėvisi ir, jei mes kalbame apie artileriją, tai ne vien tik sviediniai, tai ir pačios patrankos, o rusų gamybos kokybė, jų plieno kokybė tokia, kad ten nusidėvėjimas žymiai didesnis ir greitesnis nei Vakarų ginkluotės.

O ir tie patys žmonės, kurie remontuoja, jie irgi žūsta, miršta ar būna sužeisti. Tai aš žiūrėčiau taip – jie naudoja labai daug artilerijos ir tai baisu, bet jie jos sunaudoja daug.

Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų