REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltarusija praėjusį antradienį netikėtai surengė savo ginkluotųjų pajėgų patikrinimą, pranešė šalies gynybos ministerija. Pratybos vykdomos tiek prie Lietuvos, tiek prie Ukrainos sienos.

Baltarusija praėjusį antradienį netikėtai surengė savo ginkluotųjų pajėgų patikrinimą, pranešė šalies gynybos ministerija. Pratybos vykdomos tiek prie Lietuvos, tiek prie Ukrainos sienos.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsargos majoras, karybos ekspertas Darius Antanaitis ir VU TSPMI profesorė Dovilė Jakniūnaitė paaiškino, ką tai reiškia ir ar turėtume tai suprasti kaip grėsmę mūsų valstybei.

Pone Antanaiti, ką apskritai reiškia Baltarusijos pratybos?

D. Antanaitis: Kovinis rengimas yra skirstomas pagal metų laikus, pratybos planuojamos tiek žiemos, tiek vasaros, tiek pavasario, netgi rudens metu. Didelės pratybos paprastai vyksta kartą per metus arba kartą per dvejus metus. 

Iš to, ką matėme viešojoje erdvėje, kad 20 tankų buvo dislokuoti netoli Lenkijos ir Lietuvos sienos, tai maždaug mažiau nei bataliono dydžio dalinys. Batalionas yra maždaug 500 žmonių, tai bent jau kol kas neatrodo, kad tos pratybos galėtų kelti kažkokią grėsmę. 

REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, turint omenyje, kad Baltarusija ribojasi su Ukraina ir rusai iš Baltarusijos pusės jau puolė Ukrainą, tai bet koks baltarusų karinių dalinių pajudėjimas verčia atkreipti dėmesį. Tai nereiškia, kad turime nerimauti, tik reikia atkreipti dėmesį ir matyti situaciją.

REKLAMA

Mes matome veiksmus prie mūsų sienų ir prie Ukrainos sienų. Ar Baltarusija sąmoningai „kutena padus“ tiek Ukrainai, tiek mums?

D. Antanaitis: Galbūt netgi ir Rusijai. Kitas dalykas, poligonai nėra guminiai ir gali priimti tik tam tikrą kiekį karių, ir tie poligonai skiriasi – vienas vienoje vietoje, todėl ten dislokuoja vienus dalinius, kitas kitoje, todėl ten dislokuoja kitus dalinius. Rusija jau daug kartų bandė įtraukti Baltarusiją į karą Ukrainoje.

Tas pajudėjimas link Ukrainos sienos – reikia būti ypač neprotingam žmogui, kad taip elgtis, kada tavo kaimyninėje šalyje vyksta karas ir tie karo veiksmai vyksta ir iš tavo teritorijos. Manau, kad tai nėra tik treniruotė, tai ir tam tikras informacinis karas. Vis dėlto, ukrainiečiams kovoti rytuose ir pietuose sudėtinga. Jiems dar persiskirstyti dalinius tam, kad užtikrintų, jog, jei Baltarusija staiga pradėtų puolimą dar ir iš vakarų, tai yra resursų, žmonių ir dalinių perskirstymas į dvi dalis. 

REKLAMA
REKLAMA

Profesore, ar mums turėtų kelti nerimą tokie judesiai Baltarusijoje? 

D. Jakniūnaitė: Turėkime mintyje, kad Baltarusija visą laiką kelia nerimą. Stebėjimas yra būtinas ir reikia žinoti, kad tai kartais neprognozuojama valstybė su neprognozuojamais sprendimais, bet kol kas panašu, kad į šiuos visus judėjimus, retoriką labiau verta žiūrėti kaip į informacinę operaciją turint omenyje, kad mūsų vaizduotėje Baltarusija gali būti kaip potenciali grėsmė Ukrainai ar Lietuvai.

Nors aš galvočiau, kad mums nėra pagrindo spekuliuoti dėl tiesioginės grėsmės iš Baltarusijos. Prisiminkime, kad nėra pirmas ar antras veiksmas iš Baltarusijos, apie kurį mes diskutuojame, ar čia verta kreipti dėmesį, ar neverta, bet plačiau žiūrint panašu, kad Lukašenka niekaip nelinkęs ir stengsis neįtraukti savo kariuomenės į karą Ukrainoje dėl įvairiausių priežasčių. 

Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų