REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji tiesia pagalbos ranką, siekdami padėti gyventojams išgyventi sunkmetį ir didina pensijas, pašalpas ir kitas pajamas. Tačiau žmonės sako, kad to nepakanka, nes kainos auga greičiau. Gerų žinių neturi ir ekspertai – atlyginimai stos ir mums reikės labiau susiveržti diržus.

Valdantieji tiesia pagalbos ranką, siekdami padėti gyventojams išgyventi sunkmetį ir didina pensijas, pašalpas ir kitas pajamas. Tačiau žmonės sako, kad to nepakanka, nes kainos auga greičiau. Gerų žinių neturi ir ekspertai – atlyginimai stos ir mums reikės labiau susiveržti diržus.

REKLAMA

Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt” reportaže.

Humoristo Juozo Zavaliausko darbo stažas – apie pusė šimto metų. Bet didele pensija jis pasidžiaugti negali.

„Mano pensija šiuo metu yra 414 eurų, netraukiu iki vidutinio dydžio. Čia dar skurdo riba skaitosi. Su ta pensija galėtum ir pragyventi, bet jei tokios žiaurios kainos... Kas darosi tose parduotuvėse? Siaubas“, – skundėsi humoristas.

Nors J. Zavaliauskui 78-eri, iki šiol prie pensijos prisiduria vesdamas renginius ir savęs senjoru nevadina. Ir ne dėl to, kad jaučiasi jaunas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tuos, kurie gauna iki 400 eurų, reikia vadinti pencininkais, tuos, kurie virš 500 – pensininkais, o kurie gauna 800 – jau senjorai. Kai 400 eurų gauni, tai koks tu senjoras? Tu pencininkas“, – šmaikštavo vyras.

REKLAMA

J. Zavaliauskas iki šiol gaudavo ir 32 eurų našlio pensiją. Nuo naujųjų ji, kaip ir vienišo asmens išmoka, didėja 3 eurais. Kažkiek turėtų padidėti ir pati pensija.

„65 eurais didėja tiems, kurie turi būtinąjį stažą. Bet šiaip didėja visiems – ir gana ženkliai. Man atrodo, kad didėja bent jau tikrai daugiau negu šiuo metu yra planuojama ar projektuojama infliacija 2023 metais“, – aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Pensininkų, kurie neturi būtinojo stažo, piniginės pasipildys 60 eurų. Tačiau ir tai ne visiems.

REKLAMA
REKLAMA

„Vyriausybės paramos neužtenka lyginant su tuo, kiek brangsta gyvenimas, kiek brangsta kasdienių poreikių tenkinimas“, – kalbėjo Lietuvos socialinių mokslų centro direktorius Boguslavas Gruževskis.

Nuo naujųjų 5 eurais padidėjo ir vaiko pinigai, o vienkartinė išmoka gimus vaikui – 33 eurais. Minimali mėnesinė alga paaugo 83 eurais į rankas.

„Darėme kelis dalykus. Iš vienos pusės amortizavome augimą, energetikos kainų augimą tam, kad žmonės gautų mažesnes sąskaitas ir pajamų didinimui. Tai pajamos didėja visom gyventojų grupėm“, – sakė M. Navickienė.

Kritikuoja nedaug augančią paramą

Tik ar keliais ar keliasdešimčia eurų padidėjusios išmokos palengvins išaugusių kainų naštą? Darbuotojų atstovai su tuo kategoriškai nesutinka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išverčiant tuos skaičius ir grąžinant į realybę, akivaizdu, kad tų pinigų šiandien išgyventi yra per mažai. Su nauja minimalia alga mes pasieksime skurdo rizikos ribą, ko iš tiesų anksčiau niekada nepasiekdavome“, – tikino Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Anot I. Ruginienės, minimali mėnesinė alga, reikalinga žmogui išgyventi, turi būti mažiausiai 900 eurų. O dabar ji nesudaro nė pusės vidutinės algos. Nedaug augančią paramą kritikuoja ir ekspertai.

„Galima sakyti, kad tokiu būdu visiškai nekompensuosime tų praradimų, kuriuos namų ūkiai turėjo dėl infliacijos“, – sakė B. Gruževskis.

REKLAMA

Bet socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad kiek daugiau eurų piniginėje liks ir dėl to, kad didėja ir neapmokestinamas pajamų dydis – iki 625 eurų.

„Tiems, kurie moka didesnę nei vidutinę algą tai neturės ypatingai didelio poveikio. Nebent toms įmonėms, kurios moka didesnę nei vidurkį. Jie bus priversti pastumti savo užmokestį aukštyn“, – aiškino ekonomistas Algirdas Bartkus.

Pasak ekonomisto, gera žinia ta, kad dalis darbdavių vis dėlto turės iš ko didinti algas.

„Turės, nes turi užsakymų. Kitas dalykas – jie privalės. Todėl, kai turime aukštą užimtumą ir žemą nedarbo lygį, derybines pozicijas valdo darbuotojas, ne darbdavys. Darbuotojai užsiims darbdavių šantažu. Nepatinka – ate“, – sakė A. Bartkus.

REKLAMA

„Kol kas darbdaviai šantažuoja darbuotoją, gąsdindami tuo, kad jeigu darbuotojas paprašys pagerinti darbo sąlygų kokybę, jie neteks darbo, nes darbdavys bankrutuos. Tai yra atviras šantažas ir spaudimas darbuotojui sėdėti, kentėti ir tylėti“, – priešingos nuomonės laikėsi I. Ruginienė.

Algų didinti nežada

Patys darbdaviai šiemet stebuklingo algų didėjimo nežada, tačiau pripažįsta, kad vis dėlto kai kurios įmonės algas kilstelėti tikrai galės.

„Svajoti, galvoti, norėti niekas nedraudžia. Kol vyks karas – o mes tame kare esame tiesioginiai dalyviai – žmonės mielieji, supraskite, stebuklų nebūna. Nereikalaukite iš darbdavių, nereikalaukite iš mūsų to, kas neįmanoma“, – kalbėjo Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Lietuvos bankas skelbia, kad kainos šiemet augs greičiau nei algos, tad ir žmonės galės už savo atlyginimus apsipirkti kukliau.

„Mes galime projektuoti stabilų kainų lygį ir maždaug tokiu pačiu tempu augantį darbo užmokestį, kaip jis augo iki šiol. Reiškia, kad tos realios vartojimo galimybės, kurios smuko dėl infliacijos, atsistatys“, – kalbėjo A. Bartkus.

O ekspertams su valdžia besiginčijant, ar padidėjusi parama padės įveikti išaugusias kainas, J. Zavaliauskas apie jas turi savo nuomonę.

„Jeigu Lietuvoje nieko neperki, tai kainos visai nesikandžioja. Nepirk nieko ir spakaina galva“, – šypsojosi humoristas.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

Uztat Šimonytės valdžia ne tik algas pasididino, bet ir 40 tūkstančių is mokesčių mokėtoju euru savo dantų remontui pasiskyrė. Nes valdiškos poliklinikos valdžiai per prastos.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų