REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maisto prekių kainos parduotuvių lentynose jau dabar yra dešimtadaliu didesnės, nei buvo prieš metus, o dar šiek tiek jos gali padidėti antroje metų pusėje, sako ekonomistas Nerijus Mačiulis. Anot jo, kainų kilimą antoje metų pusėje gali išprovokuoti žaliavų, grūdų tiekimo iš Ukrainos ir Rusijos sutrikimai. O kas lietuvių laukia su šildymo, elektros ir degalų kainomis?

Maisto prekių kainos parduotuvių lentynose jau dabar yra dešimtadaliu didesnės, nei buvo prieš metus, o dar šiek tiek jos gali padidėti antroje metų pusėje, sako ekonomistas Nerijus Mačiulis. Anot jo, kainų kilimą antoje metų pusėje gali išprovokuoti žaliavų, grūdų tiekimo iš Ukrainos ir Rusijos sutrikimai. O kas lietuvių laukia su šildymo, elektros ir degalų kainomis?

REKLAMA

Apie tai TV3 žinių „Dienos komentare“ ekonomistą kalbino žurnalistė Jolanta Svirnelytė.

Kas mūsų laukia atsisakius rusiškų dujų?

Tas faktas, kad Lietuva nepirks iš Rusijos naftos ar dujų, nelabai kažką mums keičia. Tai keičia galbūt Rusijai, kuri turi ieškoti naujų pirkėjų, bet Lietuva ir iki šiol turėjo pakankamai tinkamą infrastruktūrą tam, kad pirktų dujas, pavyzdžiui, iš Norvegijos ar Jungtinių Amerikos Valstijų, o dabar jas iš šių valstybių ir pirks. Kainai įtakos nėra labai daug, tiesiog visoje rinkoje, visoje Europoje dujos yra gerokai pabrangusios dėl to, kad visos Europos valstybės bando sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos.

Šį sezoną labai pakilo kainos už šildymą, už elektrą. Žmonės baiminasi, kad esant tokiai situacijai kainos dar kils. Kiek jos dar gali pakilti?

REKLAMA
REKLAMA

Rinkos kainos išlieka pakilusios. Tiems, kas nestebi, kaip atrodo dujų ar elektros kainos, tai jos biržoje kainuoja 5-6 kartus daugiau, nei mes mokėjome per pastaruosius 5-erius metus. Tik tai vartotojai dar nemoka pilnos kainos, nes praėjusiais metais buvo priimtas sprendimas tą kainos pakilimą išskaidyti per ilgesnį laikotarpį.

REKLAMA

Dabar, kadangi matome, kad tai nebuvo trumpalaikis dujų kainų šuolis biržoje, Europa turi susitaikyti su tuo, kad šie energetiniai ištekliai bus brangesni kurį laiką, bent jau biržose nesitikima jų reikšmingo pigimo iki kitų metų pabaigos. Tai reiškia, kad valstybė turi ieškoti priemonių, kaip kompensuoti gyventojams, kokią dalį perkelti galutiniams vartotojams, o kokią dalį valstybė turėtų prisiimti ant savo pečių.

Jeigu visa ta kaina, kurią dabar mokame biržoje, atsigultų ant galutinių vartotojų pečių, ir ant įmonių, ir ant gyventojų, tai tada tikrai labai padidėtų energetinis skurdas Lietuvoje ir daugeliui gyventojų tai būtų sunkiai pakeliama našta. Dėl to turbūt šiose neįprastose, ypatingose aplinkybėse valstybė tiesiog dalį tos kainos turi sumokėti pati iš valstybės biudžeto, iš visų mokesčių mokėtojų pinigų.

REKLAMA
REKLAMA

O kaip bus su degalais? Kokio šuolio mes galime tikėtis?

Naftos kaina stabilizavosi aukštame lygyje. Dabartiniame lygyje yra įvertinta rizika, kad galbūt iš Rusijos ne tik nepirks JAV ir Jungtinė Karalystė, bet ir labai pirkimą sumažins Europos Sąjungos valstybės. Tą daro ir Lietuva, ir kai kurios kitos valstybės – ieško alternatyvių tiekėjų. Čia nevertinčiau kaip labai didelės rizikos ir labai didelio ekonominio šoko. Tai nėra toks jautrus socialiai pirkinys kaip dujos, elektra, šildymo išlaidos, ko gyventojai negali atsisakyti.

Kai kalba eina apie kuro kainas, daugelis gyventojų apskritai naudojasi viešuoju transportu, kiti turi alternatyvų šiek tiek pakoreguoti savo įpročius – mažiau naudotis asmeniniu transportu, galbūt kooperuotis su kitais šeimos nariais, su kaimynais. Vis tik tos kainos, jeigu mes žiūrėtume gyventojų perkamąją galią, jos nėra tokios didelės, kokios buvo 2008 metais, nes kainos buvo panašios prieš pasaulinę finansų krizę, kuomet nafta buvo pabrangusi iki dabartinio lygio, bet gyventojų pajamos išaugo dvigubai. Tai tikrai kuras nėra pagrindinė problema, dėl ko Lietuvos gyventojams yra sunku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip bus su maisto produktų kainomis?

Taip, žaliavinio maisto kainos jau yra pakilusios. Ir kviečių, sojų, kukurūzų, rapsų aliejų, daugelio žaliavų maisto kainos yra pakilusios į rekordines aukštumas ir tai yra susiję ir su dideliu vartojimu, ir su lūkesčiu, kad tiekimas iš Ukrainos sumažės, tiekimas iš Rusijos gali būti visai sustabdytas. Mums turbūt nereikėtų baimintis, kad kažkokių maisto produktų Lietuvoje trūks, nes ir Lietuva, ir visa Europos Sąjunga yra grynieji eksportuotojai, t.y. mes pagaminame daugiau maisto negu suvartojame.

Bet kadangi jo trūksta pasaulyje, tai kainos kyla visur ir čia augintojai grūdų, aišku, gaus didesnes pajams, bet tuo pačiu turi mokėti daug daugiau už trąšas, už kitas žaliavas. Tai jau iš dalies ir atsispindi maisto produktuose dabar, nes maisto kainos prekių lentynose yra dešimtadaliu didesnės, nei buvo prieš metus, dar šiek tiek jos gali padidėti ir antroje metų pusėje, kuomet, tikėtina, matysime sutrikimus žaliavų, grūdų tiekimo iš Ukrainos, iš Rusijos.

Visą pokalbį su Nerijumi Mačiuliu žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

VYTAUTAS, NE DIDYSIS
VYTAUTAS, NE DIDYSIS
Dabar pirksime tas pacias rusiskas dujas, tik 3 kart brangiau, per TARPININKUS,,ALLE NORVEGUS,,
Gudrus KGBistu planas ,pasipelnyt zmoniu saskaita. O KGB vaikai ir anukai--uoliai vykdo KGB politika,LIETUVOJE. !
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų