REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar katės įdrėskimo liga gali būti susijusi su šizofrenija? Bandomojo tyrimo metu buvo nustatyta, kad šizofrenija sergantys žmonės yra labiau linkę būti užsikrėtę Bartonella bakterijomis, kurios sukelia katės įdrėskimo ligą.

Ar katės įdrėskimo liga gali būti susijusi su šizofrenija? Bandomojo tyrimo metu buvo nustatyta, kad šizofrenija sergantys žmonės yra labiau linkę būti užsikrėtę Bartonella bakterijomis, kurios sukelia katės įdrėskimo ligą.

REKLAMA

Kadangi tyrimo dalyvių skaičius nedidelis, nereiktų per daug sureikšminti jo rezultatų, tačiau mokslininkai galimai atskleidė įdomią sąsają tarp užkrečiamųjų ligų ir šizofrenijos bei kitų psichinės sveikatos sutrikimų. Tyrimo išvados neseniai buvo paskelbtos žurnale „Vector-Borne and Zoonotic Diseases“.

Šiaurės Karolinos valstijos universiteto ir Šiaurės Karolinos universiteto tyrėjai atliko 17-os asmenų, sergančių šizofrenija ar turinčių šizoafektinius sutrikimus, ir 13-os kontrolinės grupės sveikų asmenų kraujo tyrimus, ieškodami Bartonella infekcijos įrodymų. Iš 17-os šizofrenija sergančių pacientų, 12-os jų kraujyje buvo rasta Bartonella bakterijos DNR. Kontrolinėje grupėje šį užkratą turėjo tik vienas dalyvis.

Tyrimo metu nebuvo bandoma suprasti šio reiškinio priežasties, todėl lieka neaišku, kas galėtų nulemti šį galimą ryšį tarp infekcijos ir šizofrenijos. Kitaip tariant, nėra jokių įrodymų, kad bakterija išties turėjo įtakos šizofrenijos vystymuisi. Tačiau tyrėjų manymu, jų pirminiai pastebėjimai atveria įdomų kelią tolimesniems tyrimams.

REKLAMA
REKLAMA

Bakterijos nešiotojų – daug

Bartonella yra dažnai aptinkama bakterijų gentis, kurią perneša tokie gyvūnai kaip erkės, blusos, smėlio musės ir uodai. Viena iš liūdniausiai pagarsėjusių šios genties rūšių yra Bartonella henselae, sukelianti katės įdrėskimo ligą, kurią platina katės ir kuria kasmet Jungtinėse Amerikos Valstijose užsikrečia daugiau nei 10 000 žmonių.

REKLAMA

Dauguma šios infekcijos atvejų yra lengvi, kai pacientui tik paraudonuoja žaizda ir patinsta limfmazgiai, tačiau ji gali sukelti ir labai rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, smegenų tinimą. Neseniai buvo atrasta, kad Bartonella ne visuomet yra trumpalaikė infekcija, ir kai kurių žmonių organizmuose bakterija išlieka ilgai.

Apie ryšį tarp infekcijos ir psichinės sveikatos buvo spėliojama ir anksčiau. 2019 m. kovo mėnesį ta pati mokslininkų komanda paskelbė vieno atvejo aprašymą, kuriame teigiama, kad staiga prasidėjusi paauglio šizofrenija, galimai buvo susijusi su B. henselae infekcija.

REKLAMA
REKLAMA

Tolesniame tyrime komanda tyrė 33-is panašius atvejus, kai neuropsichiatrinius simptomus patiriantys pacientai galimai buvo užsikrėtę Bartonella bakterijomis. Tyrėjai pastebėjo, kad iš 33-jų dalyvių, 29 tuo metu sirgo, ar jau buvo persirgę Bartonella bakterijų sukelta infekcija.

Vėlgi, reiktų pabrėžti, kad prieš patvirtinant šį ryšį, reikia atlikti didesnius ir tobulesnius tyrimus. Nepaisant to, komanda tiki, jog jie galimai pastebėjo kai ką labai svarbaus.

„Tyrėjai jau kurį laiką gilinasi į ryšį tarp bakterinių infekcijų ir neuropsichiatrinių ligų“, – sakė pagrindinė tyrimo autorė dr. Erina Leshnits, buvusi Šiaurės Karolinos valstijos universiteto veterinarijos terapeutė, dabar dėstanti Viskonsino universitete.

„Buvo atlikti tyrimai, kuriuose teigiama, kad kačių augintojai yra labiau linkę sirgti šizofrenija dėl zoonotinio parazito Toxoplasma gondii. Bet iki šiol nebuvo pateikta jokių konkrečių įrodymų, kurie pagrįstų teiginį, kad šis parazitas sukelia šizofreniją. Taigi mes nusprendėme ištirti kitą, su katėmis susijusį, infekcinės ligos sukėlėją, Bartonella bakteriją, norėdami išsiaiškinti, ar ji yra susijusi su psichiniais sutrikimais.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų