Lietuva su Latvija ir Bulgarija – vienintelės Europos Sąjungos valstybės, kuriose turistams nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Tokią turistus atbaidančią ir melagingą informaciją pasauliui pasiuntė Jungtinių Valstijų Ligų kontrolės centras. Mūsų tarnybos – šokiruotos, esą vakariečiai lietuviško gėlo ir švaraus vandens mums gali tik pavydėti. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba paskleistą žinią vadina nesusipratimu ir tikisi, kad klaida bus ištaisyta.

Iš kone 190-ies pasaulio valstybių, kuriose nerekomenduojama vandenį gerti tiesiai iš čiaupo – ir Lietuvos vardas. Lietuva ir Latvija su Bulgarija sąraše atsidūrė greta trečiojo pasaulio valstybių, pavyzdžiui, Somalio, Fidžio ar Gambijos. Teigiama, kad šiose šalyse vandenį reikia pirkti arba virinti. Daugiau Europos Sąjungos valstybių čia nėra, o sąrašą sudarė Jungtinių Valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centras. Informacija skirta turistams, ją publikavo ir didieji užsienio naujienų portalai, taigi neigiamą ir klaidingą įspūdį apie mūsų šalį galėjo susidaryti daugybė potencialių keliautojų. Lietuvos Maisto ir veterinarijos tarnyba tokia naujiena stebisi, esą per metus atliekama per 160 tūkstančių geriamo vandens mėginių tyrimų.

REKLAMA

„Tik 4 proc. tyrimų neatitiko reikalavimų. Ir tai – didžioji dalis dėl tokių dalykų kaip drumstumas, geležis, amonis, kurie yra visiškai nesietini su poveikiu sveikatai. Tokį vandenį tikrai drąsiai galima gerti iš čiaupo“, – sako maisto produktų inspektorė Vilija Galdikienė.

Vien Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, per dieną ištiriama apie pusšimtis žmonių atneštų mėginių. Visgi, kaip pasakoja poskyrio vedėja, retas kuris sukelia įtarimų. Atvirkščiai, esą visoje Lietuvos teritorijoje centralizuotai tiekiamas vanduo yra puikios kokybės. Ir dar – gerokai švaresnis negu valstybėse, kurias atmintinė turistams įvardija kaip pavyzdines. Tarkime, Skandinavijoje.

„Jų pagrindinis vanduo tiekiamas iš upių, ežerų, todėl jie daug daugiau turi išvalyti tą vandenį, kuris yra nepritaikytas žmogui. Mūsų vanduo yra natūralesnis ir švaresnis, todėl dažnai Lietuva vadinama turtinga vandeniu. Šalis, kurios auksas yra grynas gėlas giluminis vanduo“, – teigia Maisto tyrimų poskyrio vedėja Giedrė Jankovskienė.

Tad kaip mūsų auksas amerikiečių buklete tapo pavojingu sveikatai? Ir dar – su prierašu, kad užterštas vanduo gali sukelti baisias ligas – cholerą, hepatitą A, poliomielitą? Maisto ir veterinarijos tarnyba sako, kad greičiausiai įvyko nesusipratimas.

REKLAMA

Kaip aiškina inspektorė Vilija Galdikienė, į tarnybą prašydama informacijos iš tiesų kreipėsi Lietuvos ambasada. Ji duomenis turėjo persiųsti minėtam Ligų kontrolės centrui. Tai turbūt ir padaryta, tačiau greičiausiai valstybės skirtingai supranta, kas yra saugus vanduo.

„Jis vadovaujasi ne šalies pateiktais duomenimis, bet PSO ir UNICEF jungtinio monitoringo duomenimis“, – teigia inspektorė.

Pasaulio sveikatos organizacija tvirtina, kad vanduo šalyje yra saugus, jei reikalavimus atitinka bent 97 proc. tiekiamo vandens. Tačiau kabliukas gali būti tas, kad penktadalį viso vandens Lietuvos gyventojai gauna iš šulinių ir gręžinių, o jų kokybė iš tiesų prastesnė.

„25 proc. viršija nitratai, apie porą procentų viršija nitritai. Taip pat, šuliniai, esantys šalia pelkių, durpynų dažnai viršija toks organinių rūgščių kiekis“, – pastebi Maisto tyrimų poskyrio vedėja Giedrė Jankovskienė.

Specialistė ragina šulinius ar gręžinius išsikasusius žmones vandenį tirtis dukart per metus – pavasarį ir rudenį. O štai geriantiems centralizuotai tiekiamą vandenį sukti galvos esą neverta, tik retkarčiais pasidomėti tiekėjų daromais tyrimais.

„Svarbiausia yra sekti rezultatus, kuriuos pateikia tiekėjai, tikrai nepulti tirtis, gerti saugiai tą vandenį, jeigu nėra kažkokių papildomų skelbimų iš tiekėjų“, – sako Giedrė Jankovskienė.

REKLAMA

Tiesa, pernai didelį nerimą žmonėms pasėjo keliose vietose rasti normas viršijantys pavojingo sveikatai arseno kiekiai. Dėl ko taip atsitiko, dar tiriama. Maisto ir veterinarijos tarnyba tikina dar bandysianti kontaktuoti su amerikiečiais ir siekti, kad Lietuvą su trečiosiomis pasaulio šalimis palyginanti informacija būtų ištaisyta. Vandens kokybe neabejoja ir dauguma gatvėje kalbintų tautiečių. Tiesa, yra ir privengiančių gerti čiaupo vandenį.

Dauguma gatvėje kalbintų žmonių teigia, kad vandens iš krano jie gerti nevengia. Tačiau yra ir tokių, kurie geriamąjį vandenį perka.

Ar amerikiečių išplatinta informacija gali atbaidyti keliautojus vykti į Lietuvą, Turizmo departamento nuomonės išsiaiškinti nepavyko. Įstaigos telefonai kažkodėl išjungti.

Linz
2019-04-25 20:33:02
Tai Lietuva tegu irgi bumerangu pavaro ant tos draugiškos šalies. Amerikosam dzin kam ant galvos prišikt.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
JAV 2019-04-30 08:04:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
sako ir raso TIESA,o pas mus neatlieka tiksliu analiziu,neturi nei metodikos,nei aparatu--nuo rusu laiku zmogui yra MELUOJAMA...taip,kad patylekit ir nesmeiskite AMERIKOS!!!   ATSAKYTI
Rolis 2019-04-29 13:14:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na ir gerai nors niekas neuzpuls del geriamo vandens   ATSAKYTI
ROLLIS 2019-04-30 08:05:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DURNAS  
Noriu isgert 2019-04-28 14:55:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereik tu velniu pas mumis ner vietos masinos pasistatyti tai ka cia galvot indai privazuuoja ubagai   ATSAKYTI
Pijus 2019-04-27 21:40:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jaigu amerikonas pasakė tai nustokim gerti visi   ATSAKYTI
Moe 2019-04-27 20:17:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turi duoti sankcijas už šmeištą!   ATSAKYTI
reda 2019-04-27 09:15:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
geriau apsiziuretu ka eda,kam kalbet,bet jiems tylet...viskas ten toj amerikoj kaip kreivu veidrodziu karalystej...
   ATSAKYTI
Raima 2019-04-26 11:58:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul nebenusišneka amerikosai    ATSAKYTI
tai 2019-04-26 09:19:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
aisku kenkia amerikonams-cia kaip sena varikli praplauti-po to bega tepalai visur.....pagertu amerikonas is krano lietuvoje,pradetu valytis nuo kolos organizmas ir uzsilenktu   ATSAKYTI
Zita 2019-04-26 00:53:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Jo sueropejome .Greitai šoksime pagal žydu masonu muzika .Tik mes busime ju aukos .jei neatsiskirsime kaip Anglija negali niekaip laiko nesuranda viskam padeti taska .IR TYČIOSIS AMERIKA .NA KAIP MES BE JOS JUK UKRAINA KARIAVO NES JIEMS TAIP REIKEJO.PATYS PRIE JUROS GYVENA NEJUOKINKIT   ATSAKYTI
Guste 2019-04-25 23:53:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ziauru.. Smeiztas koks. Geriu vandeni is ciaupo ir niekada nieko nera atsitike blogo. Blogiau buna nuo visokiu limonadu, sulciu ir kokakolu..   ATSAKYTI
Grigorij 2019-04-26 13:14:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Guste,
kadangi vanduo is ciaupo yra siek tiek chloruotas, chloras yra kenksmingas, tai reikia jam leisti bent pusvalandi nusistoveti, "isgaruoti".  
Gintaras 2019-04-25 23:36:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O jūs palyginkite kainas, kiek buteliukas vandens parduotuvėje kainuoja ir kiek kainuoja tokį pat buteliuką iš čiaupo prisipilti! Perkame, perkame... Tai žinoma. Nors vanduo visų piliečių, bet kažkas jį tvarko ir ima pinigus :) O kad ne visi išgali gręžinius pasidaryti ar pasijungti prie vandentiekio - kalta valstybė. Sunku ubagų kraštui su JAV konkuruoti! Mes ubagai, infrastruktūra menkai išvystyta, o ir esama tik dėka ES lėšų. Patys esame mėšle ir skundžiamės, kad kita valstybė tą pastebi. Yra kaip yra ir nereikia ten laiškų rašinėti ir skambinėti kaip nevispročiams.   ATSAKYTI
fu 2019-04-25 21:58:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tačiau yra ir tokių, kurie geriamąjį vandenį perka. Na už vandenį iš krano aš irgi pinigus moku, tai kaip tas būtų, ar čia vandens pirkimas ar vandens gėrimas iš krano už pinigus??????   ATSAKYTI
Fu 2019-04-25 21:52:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai kurie vandenį perka, o tai iš krano gal nemokamai vanduo tiekiamas    ATSAKYTI
skirtumas, 2019-04-26 08:22:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ar euras už pora litrų, ar du už toną.   
Taip 2019-04-25 21:47:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Jenkei yra Lietuvos subinlaiziu draugai jie ir draugiškai pasiko daugiau Lietuvai laizykit jenkems padus dar gražiau bus gero apetito !!!!!!!   ATSAKYTI
SS 2019-04-25 21:59:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ismok rasyt lietuviskai. Ar nebusi vata?  
Grigorij 2019-04-26 13:00:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
SS,
naci, nesikabink prie zmoniu, neieskok priekabiu, neklijuok etikeciu! Tikras koloradinis vatnikas - as. Musu mieste vanduo geras - patvirtinu. Mano pazistama dirba darba, kuris siejamas su ekologija, taip pat vandens kokybes tikrinimu. Ji sake ta pati, kad nereikia rustinti Dievo. Vakar kalbejau su savo pagyvenusia teta is pamaskves, tai ji skundziasi, kad ju miestelyje kol kas vanduo prastas, deja. Yra, kaip yra, bet negalima meluoti!!! Net Dekalogas tai draudzia. Ir toliau mylek jankius ir NATO, bei leisk man ju nekesti, kaip RU ir LR priesus.  
Mama 2019-04-25 21:12:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Nesąmonė kad geras vanduo. Tegul nemeluoja.   ATSAKYTI
Tas 2019-04-26 22:16:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neskleisk nesamonių  
Aron 2019-04-25 21:02:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia nieko nuostabaus..Tai Vet.tarnybos nekontroliuoja savo veiksmu ir zodziu.Per didelis noras visur kistis ir reguliuoti.Pavyzdziui kiauliu auginimas,vistu auginimas.Sovietmeciu ir veliau visi augino kiaules ir niekam nekliuvo.zmones uzsiaugindavo be vet.tarnybu pagalbos.Nei tu ligu buvo,nei ka.Ka uzaugino ,ta ir valge ir buvo sveiki.Vanduo buvo is suliniu,gerdavo ir gyveno iki90 metu.O kas dabar ,surado kazka ir istriubino net iki amerikos,o paskiau stebis --kodel?!Na ka cia ir kalbeti.   ATSAKYTI
Art 2019-04-25 20:58:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Amerikieciai parodė ką išties mano apie mus trecerūšė valstybė esame jiems ir tai faktas.   ATSAKYTI
Varda 2019-04-25 20:45:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ir NATO nepades tokiai dezinformacijai   ATSAKYTI
Linz 2019-04-25 20:33:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai Lietuva tegu irgi bumerangu pavaro ant tos draugiškos šalies. Amerikosam dzin kam ant galvos prišikt.    ATSAKYTI
Čia 2019-04-25 20:25:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ta jūsų išgirta Amerika...   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Moteris pas gydytojus papuls tik 2021 m.
DABAR RODOMA
Moteris pas gydytojus papuls tik 2021 m.
DABAR RODOMA
Liūtis skandino Tauragę
DABAR RODOMA
Vilniuje rastas apdegęs lavonas
DABAR RODOMA
Paštininkai vis dažniau lieka apkandžioti
DABAR RODOMA
Vilniuje nugriovė kryžių
DABAR RODOMA
Klaipėdos zoologijos sode susirūpinimas kankinamais gyvūnais
DABAR RODOMA
Dramatiška narkotikų sulaikymo operacija
DABAR RODOMA
Rusijoje – paauglių teismas
DABAR RODOMA
Šilauogių sezonas ir jų kainos
DABAR RODOMA
Kirmėlės pacientų akyse
REKLAMA
Peilis (nuotr. 123rf.com)
Kaune trečiadienio vakarą peiliu mirtinai sužalotas vyras, ieškomas įtariamasis. Kaip pranešė Policijos departamentas, 1990 metais gimęs vyras buvo sužalotas apie 23 valandą ...
Liūtis/Arnas Strumila
Trečiadienio vakarą Tauragėje nulijus smarkiam lietui ugniagesiams teko žmones vaduoti iš apsemtų automobilių. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pranešė, jog ...
Asociatyvi nuotr. (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šiauliuose trečiadienį apdegė ir susižalojo dyzelino cisterną atidaręs darbininkas, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Į Vyturių gatvę atvykus ...
Autoįvykis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Trečiadienio vakare, apie 22:30 val., gautas pranešimas apie eismo įvykį Klaipėdoje, Šilutės pl. Nustatyta eismo įvykio kaltininkė, gim. 1960 m., kuri surasta netoliese ...
Policija (nuotr. Fotodiena.lt)
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai praneša, kad liepos 17-ąją, apie 9.05 val., gautas pranešimas dėl Taikos pr. ir Kauno g. sankryžoje įvyko ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų