REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didelės šildymo kainos ir maži atlyginimai - prasidėjęs šildymo sezonas skaudžiausiai smogs ne sostinės, o mažesnių Lietuvos miestų gyventojams. Vilniuje šilumos kaina yra 10 proc. mažesnė nei pavyzdžiui, Kaune. Modernizuojant šilumos ūkį sostinėje kainos ir toliau mažės.

Didelės šildymo kainos ir maži atlyginimai - prasidėjęs šildymo sezonas skaudžiausiai smogs ne sostinės, o mažesnių Lietuvos miestų gyventojams. Vilniuje šilumos kaina yra 10 proc. mažesnė nei pavyzdžiui, Kaune. Modernizuojant šilumos ūkį sostinėje kainos ir toliau mažės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje ženkliai pigiau

Jau praėjusį šildymo sezoną, kuris buvo brangiausias visoje Lietuvoje, prie Energetikos ministerijos vyko protestai. Kovo mėnesį Vilniuje į protestą susirinko Kauno, Joniškio, Prienų ir kitų daugiausia už šiluma mokančių mietų gyventojų. Situacija gali kartotis ir šiemet.

REKLAMA

Tiesa, dabar jau besitraukianti konservatorių Vyriausybė tuomet kilusias aistras bandė malšinti pažadais apie šilumos ūkio sektoriaus reformas ir pasakomis, kad Vilniuje padėtis blogiausia. Reformos taip ir liko pažadais, o mitas, kad Vilniuje šilumos kainos didžiausios, subliuško.

Šilumos kainas Lietuvoje nustato Valstybinės kainų kontrolės ir energetikos komisija (VKKEK), atsižvelgiant į kuro kainą, sąnaudas ir kitus kriterijus. VKKEK tinklalapyje (www.regula.lt) aiškiai nurodoma, kad Vilniuje nei šiemet,  nei praėjusiais metais šiluma nekainavo brangiausia.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiausia už šilumą, lyginant didžiausius šalies miestus, mokėjo Kauno gyventojai. Tokia padėtis lieka iki šiol. Kauniečiai už šilumą moka 10 proc. brangiau nei vilniečiai. Spalio mėnesį šilumos kaina Kaune buvo 33,26 ct/kWh su PVM, Vilniuje – 30,62 ct/kWh su PVM. Visoje Lietuvoje brangiausia šiluma šiuo metu – Anykščiuose (36,81 ct/kWh su PVM), Prienuose (36,20 ct/kWh su PVM) ir Trakuose (35,43 ct/kWh su PVM).

Skaudžiai smogia per piniginę

Be to, norint nustatyti realų šilumos kainų poveikį žmonių gyvenimo kokybei, būtina atsižvelgti į atskirų miestų pragyvenimo lygį, vietos žmonių pajamas, bedarbystę ir pan. Pasak Statistikos departamento vidutinis atlyginimas Vilniuje yra beveik 2,5 tūkst. litų, Kaune – 2,1 tūkst. litų, Klaipėdoje – 2,3 tūkst. litų, o brangiausiai už šilumą mokančiuose Anykščiuose – nesiekia nei 1,7 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsižvelgiant į tai galima drąsiai tvirtinti, kad išlaidos šildymui yra mažiausios vilniečiams. Statistiškai paskaičiuota, kad spalio mėnesį Vilniaus gyventojai šildymui nuo vidutinio darbo užmokesčio išleis 17,1 proc., o kauniečiai – 21,9 proc. ir net Klaipėdos, kurioje šilumos kaina yra šiek tiek mažesnė, nei sostinėje, gyventojai turės skirti didesnę dalį savo pajamų mokesčiams už šildymą (apie 17,3 proc.).  Tuo metu Druskininkų, kur šilumos kaina yra šiek tiek mažesnė nei Kaune, gyventojų išlaidos šildymui sudaro net 26,7 proc. pajamų.

REKLAMA

T.y. minėtų miestų gyventojams, sumokėjus už šildymą, lieka ženkliai mažiau pinigų kitiems poreikiams tenkinti, nei vilniečiams.

Sostinėje kaina mažėja

Artimiausiu metu planuojama, kad sostinės gyventojams šiluma dar labiau atpigs. Jau kitąmet, rekonstravus ir pastačius naują biokuro katilą Vilniaus šiluminėje elektrinėje (VE-2), šilumos kainą vilniečiams dar mažės apie 1-2 ct/kWh. Taip pat kitais metais pasibaigs šiuo metu į sąskaitas už šildymą įskaičiuojamos kompensacijos arba taip vadinamojo Imbraso mokesčio mokėjimo laikas. Šiuo metu jis siekia 2,09 ct/kWh

REKLAMA

Modernizuoja savo ūkį

Be to, AB „Vilniaus šilumos tinklai“ jau pradėjo sostinės šilumos ūkio modernizacijos procesą, kuris trečdaliu sumažintų šilumos kainą.

„Praėjęs šildymo sezonas, kai sąskaitos už šildymą buvo didelės Vilniuje, nors ir ne didžiausios, palyginti su kitais Lietuvos miestais, dar kartą įrodė, kad būtina iš esmės pertvarkyti šilumos ūkį. Imtis reformų įpareigoja ir Europos Komisijos 2007 m. direktyva “Dėl pramoninių išmetamųjų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės)", kuri numato žymiai griežtesnius aplinkos apsaugos bei taršos reikalavimus ir įsigalios nuo 2016 m. sausio 1 d.“, - teigė „Vilniaus šilumos tinklų“ direktorius Arūnas Keserauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, pagrindiniai Vilniaus šilumos ūkio modernizacijos tikslai yra: (1) maksimaliai sumažinti šilumos kainą vartotojams; (2) plėtoti atsinaujinančius energetikos šaltinius; (3) įgyvendinti įsipareigojimus Europos Sąjungai ir taip užtikrinti Vilniaus užterštumo mažinimą; (4) didinti užimtumą ir pajamas iš žaliosios energetikos.

„Mes nebegalime toliau būti priklausomi nuo nuolat brangstančio atvežtinio kuro (dujų). Dujos vien per praėjusius metus pabrango 38 proc. Mes privalome atsižvelgi į Lietuvos energetinį DNR kodą. T.y. mūsų šalyje nėra gausu iškastinių energetinių išteklių ir tuo labiau šios srities pramonės, kuri užtikrintų žmonių užimtumą ir pajamas. Už dujas į Rusiją 2009-2011 m. iškeliavo 2,8 mlrd. litų“, - kalbėjo A.Keserauskas.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad sąskaitas už šilumą gyventojams dar labiau  sumažins senų daugiabučių renovacija. „Vilniaus šilumos tinklai“ taip pat įsitraukia į daugiabučių atnaujinimo procesą, kurio tikslas sumažinti šilumos suvartojimą, neprimetant gyventojams piniginių įsipareigojimų bankams.

Apklausos rodo, kad net 49 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog atsinaujinančių išteklių panaudojimo energetikoje skatinimas būtų viena efektyviausių priemonių šilumai atpiginti. Beveik 32 proc. gyventojų pasisako už energijos taupymo – masinę daugiabučių renovaciją.

Brangiausia už šilumą moka:

Anykščiai, Prienai, Trakai, Joniškis, Pakruojis, Biržai, Šalčininkai, Kaunas, Druskininkai, Telšiai.

Užsakymo numeris: 1114

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų