REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Plečiamas socialinių įstaigų tinklas ir gerinamas socialinių paslaugų prieinamumas gyventojams Vilniuje ne visiems kelia tik teigiamas emocijas. Naujosios Vilnios gyventojai nustebo, kai vieną dieną jų rajone atsirado iškabos, informuojančios, kad netrukus čia atsiras savarankiško gyvenimo namai „Savi namai“ ir dienos centras psichikos negalią turintiems asmenims bei pensionas „Vilties namai“ – savarankiško gyvenimo namai ir trumpalaikės globos centras. Vietinių gyventojų teigimu, šios įstaigos teiks socialines paslaugas rizikos grupei priskiriamiems žmonėms, o tai formuos rajone tam tikrą socialinę įtampą.

REKLAMA
REKLAMA

Apie būsimą kaimynystę sužinojo iš iškabos

Naujienų portalas Balsas.lt sulaukė pasipiktinusios skaitytojos iš naujosios Vilnios laiško, kuriame ji rašė:„Esu nustebusi dėl to, kad nebuvo pranešta, kad tokią įstaigą planuojama atidaryti kaimynystėje. Paprastai, kai norima savo sklypą aptverti tvora, šis faktas derinamas su kaimynais. Juk net pirkdamas žemės sklypą fizinis asmuo tai derina su kaimynais, kuriems laišku yra pranešama, kad formuojamas sklypas. Apie tai, kad psichikos negalia turintys žmonės bus įkurdinti man „po langais“ sužinojau iš iškabos, kuri vieną dieną atsirado prie mano namų. Konkursas jau įvykęs, darbai vyskta, o gyventojai apie tai nėra informuoti.“

REKLAMA

Laiške skaitytoja rašė, kad yra sunerimusi ir dėl to, kad rajone gali prastėti kriminogeninė situacija: „Naujojoje Vilnioje jau veikia nakvynės namai, kuriuose apnakvindinami asocialūs asmenys. Su jais tenka susidurti naudojantis viešuoju transportu: žmonės važiuoja į darbą, vaikai – mokyklą, o nuo benamių sklinda blogas kvapas. Šie žmonės viešumoje keikiasi, aiškinasi santykius, o tai nekelia saugumo jausmo. Dabar vietinį kontingentą paįvairins žmonės, turintys pschinę negalią ir nuolat savo antrąsias puses lankantys ir kumščiu šeimą auklėti mėgstantys tėveliai. Jei ši vieta tokia tinkama, tai kodėl ne vaikų darželis, ar senelių namai? Ar nenutiks taip, kad vieną dieną suvoksime, jog gyvename „socialiniame gete“? – laiške klausė skaitytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybė: socialinių įstaigų koncentracijos nėra

Vilniaus miesto savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Vilma Šilalienė, paklausta, kodėl šių projektų įgyvendinimui buvo buvo pasirinkta būtent Naujoji Vilnia, sakė: „Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtinus Nestacionarių socialinių paslaugų infrastruktūros plėtros antrojo etapo projektų finansavimo sąlygų aprašą, buvo ieškoma pastatų, kuriuose būtų galima įkurti socialinių paslaugų įstaigas, taip plečiant soc. paslaugų tinklą ir didinant jų prieinamumą. Renkantis pastatus, buvo svarbu jų paskirtis, nustatytas užstatymo plotas (aukštingumas), ar jie nėra įtraukti į Kultūros vertybių apsaugos departamento sąrašą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, ar vietinių gyventojų baiminimasis, kad Naujojoje Vilnioje ėmus teikti šias paslaugas, rajonas gali tapti socialinės įtampos centru, nes jame jau veikia benamių nakvynės namai, yra pagrįstas, pašnekovė sakė: „Nėra tokių duomenų, kad socialinių paslaugų įstaigos, teikiančios paslaugas neįgaliems asmenims, galėtų turėti įtakos kriminogeninei situacijai. Kalbant apie socialines paslaugas teikiančių įstaigų geografinį išsidėstymą Vilniaus mieste nematyti jokios koncentracijos, kadangi: nakvynės namų filialai dar veikia Kostiuškos, Vilkpėdės, Šv.Stepono gatvėse; proto ir kompleksinę negalią turintiems žmonėms socialines paslaugas teikiančios įstaigos šiuo metu yra Baltąjame skg., Rukeliškių g., Lakštingalų g., Pramonėsg., Subačiaus g, ir kitose Vilniaus miesto vietose. Paslaugos smurtą patyrusioms moterims su vaikais, prekybos žmonėmis aukoms, našlaičiams paslaugos teikiamos – Vytenio g. ir t.t.“

REKLAMA

Atsiras naujų darbų vietų

Paklausta, kokios socialinės paslaugos turėtų būti teikiamos minėtuose objektuose, Socialinės paramos skyriaus avdovė sakė: Įgyvendinus projektą „Savarankiško gyvenimo namai „Savi namai“ ir dienos centro psichikos negalią turintiems asmenims įkūrimas“, savarankiško gyvenimo namuose ir dienos centre bus teikiamos socialinės priežiūros paslaugos, užtikrinant asmenims, turintiems psichinę negalią savarankiškumą skatinančias ir jų poreikius atitinkančias saugias gyvenimo sąlygas, siekiant ugdyti ir palaikyti jų socialinius įgūdžius bei mažinti socialinę atskirtį bei skatinti integraciją į visuomenę.

REKLAMA

Po projekto „Savarankiško gyvenimo namų ir trumpalaikė globos centro įkūrimas“ įgyvendinimo, bus įsteigtas pensiono „Vilties namai“ padalinys – savarankiško gyvenimo namai ir trumpalaikės socialinės globos paslaugų proto ir kompleksinę negalią turintiems asmenims, kuriame bus teikiamos socialinės priežiūros bei socialinės globos paslaugos.“

Anot pašnekovės, įgyvendinant šiuos projektus bus sukurta naujų darbo vietų: „Į įstaigą „Savi“ namai planuojama iš Socialinės paramos centro Pagalbos psichikos negalią turintiems asmenims tarnybos perkelti 4 etatus ir papildomai įsteigti 5,5 etato. „Vilties namų“ padalinyje – 25. taip pat jau įgyvendinamas projektas „Grupinio gyvenimo namų vaikams, šeimos paramos centro ir krizių centro motinoms ir vaikams įkūrimas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sociologė: tokios įstaigos reikalingos

Naujienų portalo Balsas.lt kalbinta sociologė Gita Kondrotaitė apie gyventojų baimes, kad jų rajone susidarys kriminogeninė situacija ir paaštrės socialinė įtampa, sakė: „Tokiais atvejais valdžia turėtų informuoti gyventojus ir gauti jų pritarimą tokių projektų įgyvendinimui. Taip pat noriu pasakyti (kad ir kaip baisiai tai nuskambėtu), kad tokios įstaigos yra reikalingos, o dėl socialinės įtampos – ji egzistuoja visur, nes šalyje nėra pasibaigusi ekonominė krizė.“

Į klausimą, ar vienoje teritorijoje įkurdinus tiek socialinių įstaigų, šis rajonas taps „jautria“ zona, pašnekovė sakė: „Taip nutikti gali, bet reikia atlikti daugiau tyrimų. Žmonių nuomonės būtina klausti prieš atidarant tokias įstaigas ir, pavyzdžiui, praėjus metams nuo jų veikimo pradžios. Iš tiesų, bet kuri tokio pobūdžio įstaiga kaimynystėje kelia socialinę įtampą, bet lietuviškas mentalitetas skatina mus į daug dalykų reaguoti perdėtai ir tradiciškai manoma, kad visuomet gyventi geriau, kai gatvėje nėra nė vienos iš čia aptarimų įstaigų – socialinės įtampos dirgiklių. Bet juk nuo to niekur nepabėgsime.“

REKLAMA

Nesprendžiamos problemos neišnyks

Pašnekovė atkreipė dėmesį į tai, kad tokių įstaigų kūrimas naudojantis Europos Sąjungos paramos fondų lėšomis yra pozityvus veiksnys, nes socialinių paslaugų poreikis niekur nedingsta, o nesprendžiamos problemos tampa dar opesnės ir aktyviau veikia socialinę įtampą.

Į klausimą, ar kitose šalyse, kurios turi senesnes demokratijos tradicijas, žinia apie tokią kaimynystę būtų sutikta kitaip, sociologė sakė: „Lietuviai vis dar mąsto taip: „Man gerai, kai už mano tvoros nieko nėra“, o atjauta ir kiti dalykai yra jau antrame plane. Mūsų tauta įpratusi skųsti, o reiktų mokytis pozityvaus mąstymo. Kalbant apie pačios žinios sutikimą, tai daug kas priklauso nuo kultūrinių pažiūrų, visuomenės išprusimo. Žmonės turi pripažinti, kad visuomenėje esama tam tikrų problemų, o ateityje jų bus dar daugiau, tad žmonėms reikia kalbėti apie tai.“

REKLAMA

G. Kondrotaitės teigimu, žmonių baimę kelia tai, kad jų kaimynystėje gyvens žmonės, kurie yra „kitokie“: „Kartais vis dar sunku pripažinti, kad esama vienokių ar kitokių problemų. Psichinės negalios turėjimas negali būti traktuojamas kaip negatyvus dalykas, nes nė vienas iš mūsų negali būti tikras, kad pačiam taip nenutiks. Bet kuriuo atveju, projektą įgyvendinanti institucija turi labiau viešinti idėją, skatinti bendruomeniškumą, kalbėtis.“

Naujienų portalo Balsas.lt žiniomis savarankiško gyvenimo namų „Savi namai“ ir dienos centro psichikos negalią turintiems asmenims įkūrimui skirta per 3, 2 mln. Lt, iš jų ES fondų lėšų – beveik 2,8 mln. Lt, iš Savivaldybės biudžeto lėšų – per 488 tūkst. Lt. Už šias lėšas A. Kojelavičiaus gatvėje ketinama įkurti 28 vietų savarankiško gyvenimo namus, kuriuose bus apgyvendinami psichikos negalią turintys asmenys. Taip pat už šias lėšas planuojamas ir dienos centras, kuriame vienu metu socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas galės gauti 30 neįgaliųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pensiono „Vilties namai“ savarankiško gyvenimo namų ir trumpalaikės globos centro įkūrimui skirta beveik 3, 7 mln. Lt, iš kurių ES fondų lėšos sudaro per 3,1 mln. Lt, Savivaldybės lėšos – per 550 tūkst. Lt. Už šiuos pinigus bus rekonstruotas pastatas Kojelavičiaus g. ir įkurtas pensiono „Vilties namai“ naujas padalinys – Savarankiško gyvenimo namus įsigys 34, turintys proto negalią, asmenys. Taip pat ten įsikurs ir naujas 15 vietų Trumpalaikės globos centras ligoniams, turintiems vidutinę ar sunkią proto bei kompleksinę negalią.

REKLAMA

Grupinio gyvenimo namų vaikams, šeimos paramos centro ir krizių centro motinoms ir vaikams įkūrimui skirta beveik 2 mln. Lt, iš kurių per 1,6 – ES fondų lėšos, apie 300 tūkst. Lt – iš Savivaldybės biudžeto. Tokio centro įkūrimas paskatins socialinės rizikos asmenų bei socialinę atskirtį patiriančių asmenų ir jų šeimų narių lengvesnę integraciją į visuomenę ir darbo rinką.

Naujienų portalas Balsas.lt dėkoja skaitytojai už naujieną, norėdami pranešti naujieną, tai galite padaryti čia.

Taip pat skaitykite:

Buvusių kalinių integracija: eik, kur nori, tik nebūk čia

Nakvynės namų personalo galvos skausmas – neblaivūs klientai

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų