Liberalų frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketvirtadienį per Vyriausybės valandą paklausė R. Šadžiaus, kaip jis pats vertina tai, kad galutinis siūlymas dėl NT mokesčio gimė likus porai valandų iki svarstymo Vyriausybėje, ir ar dabartinis variantas, jo nuomone, tikrai yra geriausias.
„Gerbiamas finansų ministre, mes nekantriai laukiame jūsų mokestinio paketo įregistravimo po labai ilgų ir išsamių diskusijų, apie kurias ne kartą kalbėjote. Ir staiga jūs pareiškiate, kad nekilnojamojo turto mokesčio galutinis dizainas paaiškėjo likus vos porai valandų iki galutinio jo apsvarstymo Vyriausybėje.
Kaip jūs apskritai vertinate tokią teisėkūrą, tokį darbo organizavimą? Ar tas kelių valandų mokestinis paketas tikrai yra geriausia, ką galėjote su kolegomis Vyriausybėje ir koalicijoje pasiūlyti Lietuvos žmonėms? Ir ar tikrai galite užtikrintai pasakyti, kad kokybės prasme tai yra geriausias variantas?“ – klausė V. Čmilytė-Nielsen.
R. Šadžius atsakė, kad tai – įprastas demokratijos procesas.
„Šiandien rytas šitoje salėje prasidėjo nuo labai svarbių Vytenio Andriukaičio žodžių apie demokratijos vertę ir demokratijos vaidmenį mūsų gyvenime. Tai demokratija taip pat reiškia tarimąsi ir tarimąsi iki to momento, kada yra balsuojama dėl galutinio sprendimo“, – kalbėjo ministras.
Jis taip pat įgėlė buvusiems valdantiesiems už tai, kad praėjusioje kadencijoje jų pasiūlytas mokesčių pakeitimų paketas tikslo taip ir nepasiekė.
„Labai tikiuosi, kad Seime jūs tokių kriterijų ir tų neigiamų konotacijų, kurias susiejote su mūsų mokestinio paketo aptarimu Vyriausybėje, pas save netaikote ir priimate sprendimus tada, kada balsuojate. Manau, kad tai buvo demokratiškas procesas. Jis labai vertingas visuomeninės konsultacijos prasme. Ankstesnei Vyriausybei nepavyko pravesti tokių plačių visuomeninių konsultacijų ir, matyt, tai buvo viena pagrindinių priežasčių, kodėl jūsų ankstesnės Vyriausybės pasiūlytas mokesčių pakeitimų paketas finalo nesulaukė“, – atkirto R. Šadžius.
Galutinis siūlymas „gimė“ pora valandų prieš apsisprendžiant Vyriausybei
R. Šadžius sako, kad galutinis siūlymas dėl visuotinio NT mokesčio atsirado likus kelioms valandos iki Vyriausybės sprendimo.
Taip jis kalbėjo trečiadienį Ministrų kabinetui patvirtinus kai kurių mokesčių pakeitimų paketą, numatantį leisti savivaldybėms pačioms nustatyti neapmokestinamą pirmojo būsto vertę, vadinamąsias grindis, o virš jų būtų taikomi 0,1–1 proc. tarifai.
„Variantas, kuris pasiūlytas dabar įstatymo projekte, kuris iš Vyriausybės iškeliavo į Seimą, gimė galbūt pora valandų prieš Vyriausybės posėdį. Tai diskusija, įsivaizduojat, viešoji konsultacija, tęsiasi iki pat paskutinės minutės. Ir man atrodo, tai labai geras demokratiško aptarimo pavyzdys“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė finansų ministras.
Anot projekto, kuriam dar turės pritarti Seimas, nustatydamos mokestį savivaldybės privalės atsižvelgti į du kriterijus – būsto mokestinę vertę ir jo savininko socialinę ir ekonominę padėtį.
NT mokestis už pagrindinį būstą iki 450 tūkst. eurų vertės asmeniui būtų mažinamas 50 proc., o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 18 metų ar vaiką su negalia – 75 procentais.
Koks bus NT mokestis?
Jei savivaldybės taryba nenustatys nei neapmokestinamojo NT dydžio, nei tarifų, bet kokios vertės būstas nuo nulio eurų būtų apmokestinamas 0,1 proc. tarifu, tačiau iki 450 tūkst. eurų vertės asmeniui jo mokestis būtų mažinamas 50 proc., o auginantiems tris ir daugiau vaikų – 75 procentais.
Jei mokestis sieks iki 5 eurų, jis nebūtų mokamas.
„Pasiektas kompromisas, man atrodo, taip pat labai geras, kadangi pirmo būsto ir jame gyvenančių žmonių, kurie yra tos savivaldybės rinkėjai, klausimai 100 proc. atiduoti spręsti savivaldybėms“, – sakė ministras.
Kitas gyventojų NT iki 20 tūkst. eurų vertės asmeniui arba 40 tūkst. eurų – diem bendrasavininkiams nebūtų apmokestinamas, o didesnės vertės turtui būtų taikomi 0,1–1 proc. tarifai: nuo 20 tūkst. iki 200 tūkst. eurų vertės NT – 0,1 proc., nuo 200 tūkst. iki 400 tūkst. eurų – 0,2 proc., nuo 400 tūkst. eurų iki 600 tūkst. eurų – 0,5 proc., o virš 600 tūkst. eurų – 1 proc.
Tuo metu komercinio NT apmokestinimas nekeičiamas – jam būtų taikomas 0,5–3 proc. tarifas, jį nustatytų savivaldybės. Kaip ir anksčiau, jį siūloma apmokestinti papildomu 0,2 proc. tarifu, jo lėšos būtų skirtos Gynybos fondui – jų tikimasi surinkti apie 60 mln. eurų per metus.
Apleistas ar neprižiūrimas komercinis NT būtų apmokestinamas 4 proc. tarifu.
Iki šiol viešai buvo aptarinėjamos kelios galimos NT mokesčio alternatyvos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!