„Esu nusivylęs proceso chaotiškumu, tenka tą konstatuoti. Ko gero, tokia situacija susidarė dėl to, kad tam tikros iniciatyvos buvo pateikiamos nesuderintos, nekomunikuotos ir sukėlė jeigu ne paniką, tai didelį nervingumą visuomenėje. Kartais visiškai be pagrindo“, – antradienį žurnalistams Prezidentūroje teigė G. Nausėda.
Jo teigimu, šias spragas parodė neseniai Vilniuje įvykęs protestas prieš NT mokestį. Anot G. Nausėdos, dauguma iš mitinge dalyvavusių žmonių arba apskritai nemokėtų NT mokesčio, arba mokėtų nedidelį.
„Ko gero, tas komunikacinis vakuumas, arba chaotiškas komunikavimas, lėmė, kad iš tikrųjų bijoma to, ko net nereikėtų bijoti“, – kalbėjo šalies vadovas.
„Jeigu apskritai jokių pakeitimų nebūtų daroma, tai vien tik mokestinių verčių pasikeitimas nuo kitų metų pradžios reikštų kur kas didesnį NT apmokestinimą, negu tas, pagal kurį ketinama apmokestinti dabar“, – pridūrė jis.
Nausėda: „Pats procesas turėjo vykti visiškai kitaip“
Prezidentas pakartojo, kad NT mokesčio įstatymo projekto sudarymo procesas turėjo vykti visiškai kitaip.
„Pats procesas turėjo vykti visiškai kitaip – turėjo iš karto būti pateiktas suderintas su visais koalicijos partneriais pasiūlymas ir jau nebekaitaliojamas eigoje 4 ar 5 kartus. Dabar jau net sunku nustatyti, kokia redakcija yra paskutinė“, – teigė G. Nausėda.
„Paskutinė redakcija yra ta, kad savivaldybėms suteikiama laisvė tam tikroje imtyje nustatyti neapmokestinamą turto dydį ir nustatyti mažesnius tarifus, ypač pirmajam gyvenamajam būstui“, – pabrėžė jis.
Antradienį prezidentas susitiko su verslo organizacijų atstovais. Kaip anksčiau nurodė Prezidentūra, susitikime su senjorus vienijančių organizacijų ir Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo atstovais prezidentas planavo aptarti pajamų nelygybės, skurdo rizikos lygio šalyje mažinimo, perskirstymo per biudžetą didinimo priemones, Vyriausybės siūlomų mokesčių pakeitimų galimą poveikį, tolesnes socialinės ir ekonominės politikos kryptis.
Tuo metu susitikime su verslo organizacijų atstovais, anot Prezidentūros, G. Nausėda ketino aptarti siūlomų mokesčių pakeitimų galimą poveikį bei paskatas tolesniam šalies ekonomikos augimui, didesnio gynybos finansavimo šaltinius.
Antradienį G. nausėda taip pat susitiko su premjeru Gintautu Palucku.
Atnaujintas mokesčių reformos paketas
Kaip rašė BNS, Finansų ministerija, išnagrinėjusi daugiau nei 200 asociacijų, asmenų, lobistų ir institucijų pateiktų siūlymų, pirmadienį pateikė atnaujintą mokesčių pakeitimų paketą.
Palyginti su balandžio viduryje pateiktu pirminiu variantu, iš dalies keičiami gyventojų pajamų mokesčio (GPM), NT mokesčio ir saldintų gėrimų akcizų bei kai kurie kiti projektai.
Siūloma savivaldybėms leisti pačioms nustatyti NT mokesčio grindis nuo 20 tūkst. iki 80 tūkst. eurų ir atitinkamai nuo 40 tūkst. iki 160 tūkst. bendraturčiams.
Iki savivaldybės nustatytos minimalios vertės pirmas būstas nebūtų apmokestinamas. Ją viršijančiai daliai iki 200 tūkst. eurų būtų taikomas 0,1 proc., nuo 200 tūkst. iki 400 tūkst. eurų – 0,2 proc., nuo 400 tūkst. eurų iki 600 tūkst. eurų – 0,5 proc., o virš 600 tūkst. eurų – 1 proc. tarifai.
GPM tarifų pokyčiai
Taip pat pateikti trys 20–32 proc. GPM tarifai.
Siūloma, kad metinėms pajamoms iki 36 VDU (apie 83 tūkst. eurų) būtų taikomas 20 proc. tarifas, nustatant kai kurias išimtis, iki 60 VDU (apie 138 tūkst. eurų) – 25 proc. tarifas, o virš 60 VDU – 32 procentų.
Tokie GPM tarifai būtų taikomi bendrai metinei visų rūšių pajamų sumai, išskyrus dividendus ar tantjemas, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokas, pajamas, gautas už anksčiau nei prieš 10 įsigytų akcijų ar pajų pardavimą (ne per investicinę sąskaitą), pasibaigus gyvybės draudimo sutarčiai arba ją nutraukus, iš pensijų fondo gautą išmoką.
Šioms pajamoms būtų taikomas 15 proc. GPM tarifas.
Pataisas Vyriausybė turėtų svarstyti trečiadienį, o jiems iki liepos 1 dienos pritarus Seimui, pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!