Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su koronavirusu jau gyvename daugiau nei pusę metų. Išeinant iš namų pasiimti kaukę tapo taip pat suprantama, kaip ir apsiauti batus. Tačiau prekybos tinklai pasakoja, kad atėję apsipirkti kaukes turi toli gražu ne visi. Pirkėjams apie kaukes tenka ir priminti, o nepaklususiems kartais tenka kviesti policiją. Specialistai įspėja, kad prekybos centrai gali būti pavojingi, tad laikytis visų apsaugos reikalavimų yra privaloma.

Su koronavirusu jau gyvename daugiau nei pusę metų. Išeinant iš namų pasiimti kaukę tapo taip pat suprantama, kaip ir apsiauti batus. Tačiau prekybos tinklai pasakoja, kad atėję apsipirkti kaukes turi toli gražu ne visi. Pirkėjams apie kaukes tenka ir priminti, o nepaklususiems kartais tenka kviesti policiją. Specialistai įspėja, kad prekybos centrai gali būti pavojingi, tad laikytis visų apsaugos reikalavimų yra privaloma.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt skaitytoja Asta (vardas pakeistas) pasakoja savaitgalį nuvykusi į parduotuvę nusipirkti maisto. Kaip prisimena Asta, parduotuvėje ji rinkosi daržovių, o už jos to paties nusipirkti priėjo ir kitas pirkėjas.

„Atsisuku, o jo kaukė nosies nedengia ir jis taip arti prilindęs! Mandagiai pasakiau, kad laikytųsi atstumo ir kad užsidėtų kaukę, tai teko piktą tiradą atgal išklausyti“, – tv3.lt pasakoja Asta.

REKLAMA

Moteris sako, kad taisyklės yra vienodos visiems, o parduotuvėse net prie įėjimo yra prašoma laikytis atstumo, taisyklingai dėvėti kaukes ir dezinfekuoti rankas.

„Aš stengiuosi, rūpinuosi savo ir kitų sveikata, dėviu kaukę, nors man irgi sudėtinga ją dėvėti. Rasoja akiniai, trūksta oro, sunku vaikščioti. Tačiau kodėl aš dabar turiu rizikuoti savo sveikata rinkdamasi prekes, kai man į nugarą alsuoja bekaukis žmogus? Sakau bekaukis, nes kaukės nedėvėjimas ant nosies yra beveik tas pats, kas būti be kaukės“, – sako Asta.

Teko kviesti ir policiją

Prekybos centrai sako, kad tokių nedėvinčių kaukių arba jas dėvinčių netaisyklingai vis dar pasitaiko. Nors tokių pirkėjų skaičiai mažėja, prekybos centrai pastebi didėjantį žmonių sąmoningumą, tačiau pasitaiko ir kaukes dėvėti atsisakančių klientų.

„Maxima“ sako pastebinti netaisyklingai kaukes dėvinčių arba jas dėvėti iš viso atsisakančių pirkėjų. Prekybos tinklo komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pasakoja, kad buvo ir atvejų, kai pirkėjams teko kviesti policiją.

REKLAMA
REKLAMA

„Atvejų, kai klientai netaisyklingai dėvi apsaugines veido kaukes, palikdami neuždengtą nosį ar burną, pasitaiko. Tai pastebėję mūsų darbuotojai visada perspėja klientus ir jų paprašo užsidėti veido kaukę, kad ji pilnai dengtų ir nosį, ir burną. Įprastai pakanka tokio perspėjimo, tačiau yra pasitaikę atvejų, kad tokios situacijos baigiasi itin konfliktiškai ir prireikia policijos pareigūnų įsikišimo“, – tv3.lt komentuoja E. Dapkienė.

„Maxima“ sako, kad stengiasi sudaryti savo klientams tinkamas sąlygas nuo viruso apsisaugoti ir skatina jomis naudotis.

„Šiuo metu visoje šalyje COVID-19 infekcija plinta itin sparčiai ir nė vienas nebesame apsaugoti nuo koronaviruso. Esame sudarę galimybes klientams atėjus į parduotuvę dezinfekuoti rankas, naudotis nemokamomis vienkartinėmis pirštinėmis ir gauti apsauginę veido kaukę, kuri turi būti ne tik taisyklingai dėvima, bet ir reguliariai keičiama. Viliamės, kad prevencinės apsaugos priemonės, kurių esame ėmęsi, padės išvengti COVID-19 susirgimų plitimo, tačiau ne mažiau svarbu, kad kiekvienas iš mūsų jaustų atsakomybę ne tik už savo, bet ir šalia esančių žmonių saugumą“, – sako E. Dapkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Užtenka įspėjimo

„Rimi“ apie atvejus, kai klientams būtų reikėję kviesti policiją, neužsimena. Šio prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė pasakoja, kad netaisyklingai dėvinčių kaukes žmonių parduotuvėse pastebima vis mažiau, tačiau vis tiek pasitaiko. Kaukes pamiršusieji į parduotuvę būna įleidžiami tik grįžę su kauke, o netaisyklingai kaukes dėvintys žmonės būna paraginami jas užsidėti taisyklingai.

„Labai retais atvejais ateidami į prekybos centrą, užmiršta apsauginę kaukę ar kitą burną ir nosį dengiančią apsaugos priemonę. Tokiais atvejais, „Rimi“ prekybos centrų darbuotojai arba apsauga prašo pirkėjus ją užsidėti, jei tiesiog užmiršo, ar grįžti ir ją pasiimti, jei paliko automobilyje. Jei tokios neturi, pirkėjai raginami įsigyti apsauginę veido kaukę „Rimi“ informacijos kasoje arba šalia esančioje vaistinėje“, – tv3.lt komentuoja R. Keršienė.

R. Keršienė sako, kad pirkėjai darosi sąmoningesni ir tik paraginti kaukes užsideda.

„Parduotuvės darbuotojai ar apsauga pastebi tokius pirkėjus, jiems mandagiai primenama apie saugumo reikalavimus, kurių pandemijos laikotarpiu privaloma laikytis. Paprastai, tokio priminimo ir paraginimo pirkėjams užtenka. Tikrai jaučiamas išaugęs pirkėjų susirūpinimas savo ir aplinkinių saugumu bei atsakingumas dėvint kaukes, laikantis atstumų ir kitų saugumo rekomendacijų“, – sako R. Keršienė.

REKLAMA
REKLAMA

Konfliktų nekilo

Prekybos tinklas „Iki“ sako jokių didelių koronaviruso apsaugos reikalavimų pažeidinėjimų savo parduotuvėse nepastebintis. 

„Taip konkrečiai besielgiančių klientų nepastebime. Tačiau, yra kažkokia dalis, tiesa, maža, pirkėjų, kurie vis dar neteisingai dėvi veido kaukes. Kita vertus, jų tikrai yra daug mažiau. Apie saugumo priemones, teisingą jų dėvėjimą, atstumų laikymąsi, higienos etiketą aktyviai komunikuojame savo parduotuvėse. Tikrai matome, kad tokios priemonės veikia“, – tv3.lt komentuoja „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

Neužsidėję kaukių arba jas dėvintys netaisyklingai, V. Budrienės teigimu, yra paskatinami jas užsidėti pagal taisykles. Didelių konfliktų šio prekybos tinklo parduotuvėse nekilo.

„Jeigu klientai neteisingai dėvi kaukę, mandagiai paprašome ją užsidėti. Tiesa sakant, klientai tikrai ne iš piktos valios taip elgiasi. Kaukė nusmunka ar tiesiog užsimirštama ją teisingai užsidėti. Dažniausiai klientai reaguoja pozityviai ir užsidėdami teisingai apsauginę kaukę toliau tęsia apsipirkimą“, – sako V. Budrienė.

REKLAMA
REKLAMA

Policija sako atskiros statistikos apie tai, kiek asmenų dėl kaukės nedėvėjimo buvo nubausta parduotuvėse, nevedanti. Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis tv3.lt sako, kad nuo lapkričio 7 iki 11 dienos buvo registruota 80 pažeidimų. Daugiausia jų buvo saviizoliacijos pažeidimai, kaukių nedėvėjimas ir būriavimasis.

Epidemiologai įspėja: prekybos centrai yra pavojingi

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) tv3.lt pateikė savo komentarą. Kaip NVSC teigia, prekybos centrai yra viena iš pavojingiausių viruso plitimo vietų.

„Fizinio kontakto vengimas, nesilankymas vietose, kur susiburia daug nepažįstamų žmonių, tinkamas asmens apsaugos priemonių dėvėjimas, rankų higiena yra esminės viruso suvaldymo priemonės šiuo metu. Prekybos centrai yra būtent tokios vietos, kur žmonių koncentracija ir judėjimas yra itin aktyvus. Tad infekcijos priemonių laikymasis yra būtinas“, – rašoma NVSC laiške tv3.lt.

NVSC teigimu, jei visi parduotuvių lankytojai taisyklingai dėvėtų kaukes, parduotuvių vadinti viena pavojingiausių vietų nereikėtų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip rodo pavyzdžiai ir tikriausiai daugelio mūsų asmeninė patirtis, neretai tenka prekybos centruose eilės stovintiems žmonėms priminti apie fizinę distanciją, taip pat tenka matyti, kaip žmonės dėvi asmens apsaugos priemones, t. y. nedengia nosies, rankomis liečia pačią apsauginę kaukę ir panašiai.

Jei tinkamai būtų laikomasi visų infekcijos prevencijos priemonių, veikiausiai negalėtume sakyti, kad prekybos centrai yra pačios pavojingiausios vietos, tačiau minėta sąlyga – tinkama infekcijos prevencija – čia yra esminė ir svarbiausia. Nedaugelis sugeba užtikrinti savo ir aplinkinių saugumą“, – situaciją komentuoja NVSC.

NVSC sako, kad kol kas apie atvejus, kai pirkėjas užsikrėtė nuo pardavėjo, nėra žinoma. Tačiau kaip galimas užsikrėtimo vietas parduotuves nurodo dažnas sergantysis. Taip pat yra žinomų protrūkių pačių parduotuvių kolektyvuose.

NVSC skatina planuoti pirkinius, į prekybos centrus nevykti kai nėra tam būtinybės. Taip pat skatinama nesirinkti prekybos centrų kaip laisvalaikio praleidimo vietų, vengti susibūrimų.

Kaip taisyklingai užsidėti kaukę galite pamatyti tv3.lt vaizdo įraše:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų