Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau aštuonerius metus opozicijoje dirbantys konservatoriai savo šiųmečiame rinkimų programos projekte sako ketinantys siekti lėtesnės ir kokybiškesnės politikos. Tarp kitų partijos išsikeltų tikslų – vienodas kokybiškas ugdymas moksleiviams, geresnės medikų darbo sąlygos, pensijų sistemos stabilumas, užmojis susigrąžinti Lietuvą palikusius emigrantus ir neįprastai skambanti idėja sukurti „superligoninę“. 

Jau aštuonerius metus opozicijoje dirbantys konservatoriai savo šiųmečiame rinkimų programos projekte sako ketinantys siekti lėtesnės ir kokybiškesnės politikos. Tarp kitų partijos išsikeltų tikslų – vienodas kokybiškas ugdymas moksleiviams, geresnės medikų darbo sąlygos, pensijų sistemos stabilumas, užmojis susigrąžinti Lietuvą palikusius emigrantus ir neįprastai skambanti idėja sukurti „superligoninę“. 

REKLAMA

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pradėjo rinkimų sezoną – pirmadienį visuomenei pristatytas TS-LKD 2020 m. Seimo rinkimų programos projektas.

Siekia lėtesnės politikos

Pristatydamas programą, TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigė, kad Lietuvoje vis daugiau politikų nemato priežasties tartis dėl kažko, kas visus suvienytų.

REKLAMA

„Jeigu vertintume situaciją tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, manau, universalių ir visuomenę vienijančių temų sparčiai mažėja. Todėl, kad politikams neapsimoka kalbėti apie tai, kas mus visus jungtų. <...> Tai antipasitikėjimo kūrimas“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jo teigimu, konservatoriai į šią problemą nori atsakyti, siekdami „kitokios, normalios, kokybiškos politikos“. 

„Normalesnė politika leistų žmones įtikinti pokyčio esminėse srityse poreikiu. Todėl mūsų programa prasideda ne nuo ekonomikos, kaip jau buvo įprasta. <...> Todėl mes šiandien savo programą pradedame nuo to, kad reikia kokybiškos politikos, lėtesnės politikos“, – sakė partijos pirmininkas.

Be to, anot G. Landsbergio, Covid-19 pandemija išryškino, kad visuomenėje trūksta autoritetų.

„Todėl stiprinimas pilietinės-politinės bendruomenės, kuri yra šalia politikos, kurie gali padėti, paaiškinti temas, manau, yra vienas iš prioritetinių uždavinių“, – kalbėjo konservatorių lyderis.

REKLAMA
REKLAMA

Po pandemijos – naujos galimybės

TS-LKD sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė atkreipia dėmesį, kad Lietuva turi keletą silpnų vietų, kurios daro šalį pažeidžiamą.

„Tame yra ir mūsų ekonominis modelis, kuris yra labai priklausomas nuo žemos ir vidutinės pridėtinės vertės. Lygiai taip pat mūsų viešasis sektorius“, – vardino I. Šimonytė.

„Kokybinių pokyčių prasme mes per šiuo ketverius metus, deja, nenuėjome labai toli“, – pridūrė partijos sąrašo lyderė.

Jos teigimu, po Covid-19 pandemijos Lietuva turi unikalių galimybių, už kurių gali užsikabinti ir pasiekti geresnių rezultatų. 

„Tuomet mes sau turime užduoti klausimą, kad neatsitiktų, kaip žmogui, kuris laimėjo milijoną, o tada grįžo ten, kur jis buvo ten, iki laimėjo tą milijoną. <...> Žala, kurią mes šitomis aplinkybės galime pasidaryti, jei neišnaudosime to, kas į Lietuvą ateina, įkeisdami būsimą Europos Sąjungos biudžetą į betoną... Tikrai reikia išnaudoti visas galimybes, kad kokybiniai pokyčiai galėtų vykti“, – akcentavo I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Pažadai – nuo kokybiško ugdymo iki emigrantų sugrąžinimo

Partija rinkimų programos projekte išsikėlė septynis iššūkius. Tarp jų – šlubuojanti demokratija ir chaotiškas viešasis valdymas, galimybių nelygybė ir skirtingos starto pozicijos mūsų vaikams, nesubalansuota sveikatos apsaugos sistema. 

Taip pat – išsikvėpęs ekonominis modelis, augantis nedarbas, gilėjanti socialinė atskirtis ir demografinė žiema, grėsmės valstybingumui, neatsakinga ir aplinkai žalinga veikla.

TS-LKD žada, kad viešoji politika bus paremta susitarimais, pasitikėjimu ir visuomenės dalyvavimu, teisės aktai bus kuriami lėčiau, bet kokybiškai ir atsakingai. Žadama grąžinti prestižą dirbti valstybei, valstybės tarnybą padaryti lankstesne ir skaidresne.

Žadama visiems vaikams užtikrinti prieinamą ir kokybišką ankstyvąjį ugdymą, įgyvendinti valstybinę „Tūkstantmečio“ gimnazijų programą. Taip pat ketinama iš esmės keisti mokytojų padėtį ir sukurti pedagogo ateities paketą 2025. Žadama susitarti dėl vienodo ugdymo kokybės standarto visose Lietuvos mokyklose.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos srityje žadama įgalinti šeimos gydytojus. Taip pat užtikrinti, kad priežiūros įstaigų tinklas atitiktų žmonių poreikius. Užsimota ilginti gyvenimo trukmę, stiprinant kritinių ligų prevenciją ir ankstyvą diagnostiką. Žadama gerinti medicinos darbuotojų ir rezidentų darbo sąlygas. Taip pat iškeltas tikslas steigti Lietuvoje „superligoninę“.

Konservatoriai ketina įgyvendinti dešimties ekonominio augimo centrų programą. Taip pat stiprinti mokslinį potencialą ir bent vienam Lietuvos universitetui padėti tapti pasaulinio lygio mokslo ir tyrimų centru. Žadama perorientuoti imigracijos politiką, siekiant pritraukti imigrantus ir susigrąžinti emigrantus. Ketinama gerinti sąlygas smulkiajam ir vidutiniam verslui.

Partija programoje teigia ketinanti skirti paramą siekiant išsaugoti darbo vietas ir prisitaikyti prie popandeminės situacijos. Žadama užtikrinti pensijų sistemos stabilumą, o jaunoms šeimos pasiūlyti galimybių paketą.

Energetikos srityje žadama sinchronizuoti Lietuvos elektros sistemą su žemynine Europa, laikytis Astravo atominės elektrinės ekonominės blokados.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp tikslų – ir ilgesnis gyvenimas

Programos projekte konservatoriai taip pat nurodė ir kriterijus, kuriais ketina matuoti savo sėkmę. Pavyzdžiui, ketinama pasiekti, kad pagrindinės viešosios paslaugos viešuoju transportu bus pasiekiamos per ne ilgiau nei pusvalandį.

Taip pat norima pasiekti, kad vidutinė vyrų sveiko gyvenimo trukmė pailgės iki 61 metų, moterų – iki 64 metų (šiandien vyrų –56,4, moterų – 59,8). Ketinama užtikrinti, kad savižudybių skaičius šalyje sumažės 20 proc. (šiandien – 24,4 savižudybės 100 tūkst. gyventojų).

Norima pasiekti, kad darbo užmokestis Lietuvoje sieks 70 proc. EBPO vidurkio, šiandien šis rodiklis – 57 proc. Ketinama užtikrinti, kad gyventojų, susiduriančių su santykiniu skurdu, sumažės iki 20 proc. (šiandien – 22,9 proc.)., o gimstamumo rodiklis pasieks 1,85 (šiandien – 1,63).

Dar vasario pradžioje partija paskelbė, kuriose apygardose, kokie kandidatai kausis. Sąrašas įdomus, nes jame – net trys buvę valstiečiai, kurie dabar laimę bandys jau su konservatoriais, tai Justas Džiugelis, Bronislovas Matelis ir Raimundas Martinėlis. Sąraše taip pat yra buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas Mindaugas Lingė ir buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų