Vytautas Landsbergis pasigedo Nausėdos dėmesio Astravui: reikia didesnės pasipriešinimo valios

Pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis pirmajame prezidento Gitano Nausėdos metiniame pranešime pasigedo didesnio dėmesio Astravo atominei elektrinei (AE). Jo teigimu, šalies vadovas, kartu su Seimu ir Vyriausybe, turėtų demonstruoti didesnę pasipriešinimo valią.

36

Prezidentas Gitanas Nausėda Seime ketvirtadienį skaitė savo pirmąjį metinį pranešimą.

Pritrūko dėmesio Astravo AE

„Man buvo įdomu tai, ko aš laukiau labiausiai, nes tai yra pagrindinė Lietuvos gyvybinė problema – tai yra Astravo AE grėsmė pačiai mūsų egzistencijai. Mažoka buvo apie tai kalbama. Aš matau padėtį taip – Lietuvą kaip gražią mergaitę, kuri stovi savo darželyje, o iš už tvoros jai užmesta kilpa ir ją smaugia, bet sako, mes iš savo suverenios teritorijos tą darome, kitas virvės galas yra užsienyje, jūs nieko negalite padaryti“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį kalbėjo V. Landsbergis.

Jo manymu, Lietuva nesaugios atominės elektrinės klausimu gali padaryti daugiau, o daryti reikia šiandien. Tačiau tam, pasak V. Landsbergio, visos šalies valdžios turėtų veikti vieningai.

„Norėčiau matyti pasipriešinimo valią didesnę. Galbūt prezidentas vienas negali to įkūnyti, turi būti ir Vyriausybės, ir Seimo vienybė. Tos vienybės trūksta. Kitais klausimais taip pat, bet čia yra gyvybinis klausimas, kuris man labiausiai rūpi, ypač toje distancinio smaugimo situacijoje. Tai nėra paprastas dalykas, bet turėtų būti vieninga strategija visų valdžios grandžių. Laiškai valdžios nėra blogiausias dalykas, tylėjimas yra blogiau“, – teigė V. Landsbergis.

(36 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Prezidento metinis pranešimas Seime

Dugno dar nepasiekėme

Paprašytas įvertinti G. Nausėdos mintį „Gėdinga, kad aukšto rango valdžios pareigūnų politinės atsakomybės kartelę nuleidome iki visiško dugno“, – V. Landsbergis abejojo, kad dugnas tikrai jau pasiektas.

„Jau keletą kartų mes taip galvodavome, kad blogiau būti negali, o paskui pasirodo, kad gali būti dar blogiau. Tai dėl to dugno, aš norėčiau tikėti, kad jau pasiektas dugnas ir prasidės kilimas aukštyn. Bet bus tikrai didelių pastangų, kad liktume dugne“, – svarstė V. Landsbergis.

REKLAMA

Akcentavo vertybes

Pirmajame savo metiniame pranešime Seime prezidentas Gitanas Nausėda apžvelgė nuveiktus darbus, iškėlė artimiausius tikslus Lietuvai bei išryškino svarbiausias dabartines valstybės problemas. Tarp jų – politinės kultūros stoka, per mažas dėmesys švietimui, kultūrai, neišspręstas Astravo atominės (AE) elektrinės klausimas.

Savo kalboje prezidentas įvertino tai, ką Lietuva sugebėjo pasiekti per tris dešimtmečius, tačiau ragino „išmokti geriau įgyvendinti tai, ką užsibrėžėme, ir veikti drauge kaip visuma“. G. Nausėdos akimis, kitas didysis Lietuvos tikslas – teisinga, žalia ir inovatyvi gerovės valstybė. 

Vis dėlto, pasak prezidento, gerovės valstybė prasideda ne nuo ekonominių ar socialinių rodiklių, o nuo vertybių – pagarbos, tarpusavio pasitikėjimo, atsakomybės už bendrą interesą ir pagalbos vienas kitam.

Krizės egzaminą išlaikėme

Nemažas dėmesys kalboje skirtas ir Covid-19 pandemijai. Kaip sakė prezidentas, ši krizė parodė, kaip mokame ištiesi ranką vienas kitam, laikytis karantino reikalavimų, vykdyti savo pareigas.

Prezidentas pripažįsta, kad „vėlavome imtis žingsnių, kurie būtų padėję sustabdyti viruso plitimą sveikatos įstaigose“, taip pat trūko apsaugos priemonių, pasiruošimo. Tačiau, anot G. Nausėdos, specialistai, pilietinė visuomenė ir verslas egzaminą virusu išlaikė.

Trūksta politinės kultūros

Kalboje palietas ir politinės kultūros klausimas. G. Nausėda pastebėjo, kad „asmeniniai ir grupiniai interesai prasimuša beveik visose srityse – nuo kaimo seniūnijos iki Seimo“. Prezidentas kritikavo dalies parlamentarų užmojį mažinti Seimo rinkimų kartelę ir siūlymą leisti valstybei reguliuoti kainas, dalies politikų užsispyrimą priešintis įvairioms iniciatyvoms dėl asmeniškumų.

Taip pat prezidentas apžvelgė savo siūlymus dėl pernykščio valstybės biudžeto, viešųjų pirkimų, korupcijos prevencijos.

Taip pat G. Nausėda kritikavo dabartinę švietimo politiką, sakydamas, kad blogai vertina „amžinas sistemos reformas, darbo imitavimą, negebėjimą optimizuoti mokyklų tinklo, atnaujinti mokymo programų turinį, pinigų nutekėjimą pro šalį“.

REKLAMA

Tikslai užsienio politikoje ir energetikoje

G. Nausėda kalboje tvirtino, kad „Astravo atominė elektrinė (AE) yra ir mūsų 12 metų trunkanti klaida“. Jis patikino, kad Lietuva iš tarptautinės bendruomenės reikalaus atsakomybės dėl nesaugiai statomos Astravo AE.

Prezidentas kalboje minėjo Lietuvos santykius su kaimyninėmis šalimis, pažymėjo teikiantis didelę svarbą santykiams su kaimynais, transatlantiniais sąjungininkais, Europos Sąjunga. Tiesa, pasak G. Nausėdos, santykiuose su Rusija vis dar yra neįveikiamų kliūčių, kurių net padaugėjo.


Rašyti komentarą...
A
Aldutė
2020-06-18 12:17:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai norėčiau sužinoti - nuo ko saugo apsaugininkas Landsbergį? ir kiek kainuoja ši apsauga mokesčių mokėtojam?
Atsakyti
-3

L
Lina
2020-06-18 12:27:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir kada gi šitam klanui ateis galas!?
Atsakyti
-2

J
Jūratė
2020-06-18 12:29:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dabar vėlu dėl Astravo. Ką veikė konservatoeiai būdami valdžioje? Nieko nedarė. Kai mėgino projektuoti, tada reikėjo priešintis, bet me dabar, kai pastatyta. Veltui burnas aušina
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (28)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų