REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną Alytaus trečiojo amžiaus universiteto lankytojai paminėjo įvairiaspalviu renginiu miesto teatre. Susirinkusių senjorų gausa net nusistebėjo seminaro-diskusijos „Sveikatos samprata. Kas yra senatvė?“ lektorė, 1995 metais teisiškai įregistruoto Trečiojo amžiaus universiteto rektorato narė ir Sveikatos fakulteto dekanė, Lietuvos veiklios ilgaamžystės akademijos prezidiumo bei Lietuvos gerontologų ir geriatrų mokslinės draugijos narė, Eksperimentinės ir klinikinės medicinos mokslinio tyrimo instituto docentė dr. Birutė Gaigalienė. „Maniau, rasiu 10–15 žmonių“, – nustebo viešnia, įžengusi į sausakimšą salę.

REKLAMA
REKLAMA

Tupinėjimas prie viryklėsne mankšta

Daug dėmesio skirianti senų žmonių sveikatos tyrimams, B.Gaigalienė tikina, kad gera sveikata nėra vien ligų nebuvimas. Geros sveikatos sampratai ji priskiria fizinę, protinę, dvasinę, emocinę, visuomeninę, asmeninę, tarpusavio harmonijos sveikatą. „Mokslas nustatė, kad žmogus gali išgyventi 120 metų. Didžiosios Britanijos bažnyčios knygose, kurias ypač kruopščiai vedė vienuoliai, yra įrašas apie žmogų, išgyvenusį 209 metus. Pagal statistinę mokslinę Lietuvos literatūrą, seniausia mūsų šalyje – švenčioniškė, skaičiuojanti 108 metus, ir Marijampolėje gyvenantis 105 metų vyras. Šiuo metu Lietuvoje gyvena 429 perkopusieji šimto metų ribą, iš jų – 109 vyrai“, – pateikė statistiką aštuoniasdešimtmetė pranešėja.

REKLAMA

Jos įsitikinimu, išsaugoti gerą sveikatą galima ir pagyvenusio amžiaus. Tik reikia ją tokią patiems susikurti. Tai lemia sveika gyvensena, aktyvi fizinė veikla, dalyvavimas visuomeninėje veikloje bei tinkamas poelgis susirgus. Jei sunegalavę nedelsdami kreipsimės į medikus ir vykdysime jų nurodymus, greičiau susigrąžinsime pašlijusią sveikatą.

Sveikatos fakulteto dekanė griežtai pasisakė prieš organizmo valymą. „Nei grūdeliais, nei dietomis organizmo neišvalysite. Man gaila žmonių, kurie paskutinius pinigus atiduoda organizmo valymui. Aišku, suveikia psichika, jei žmogus įsitikina, duoda rezultatą ir placebas – vaistas be gydomosios medžiagos. Bet geriau šį terminą palikite sanitarinių vamzdynų priežiūrai. Svarbu nepersivalgyti. Organizmas pasiima tiek, kiek jam reikia įvairių medžiagų, o perteklių verčia į riebalus. Todėl aš raginu pasitarti su geru gydytoju, pabrėžiu, su geru, kuris nusimano, domisi tuo. Dabar madinga valgyti grikius. Bet tai nėra visavertis produktas, trūksta baltymų. Būtina juos papildyti nors 100 gramų pieno. Nebūsime sveiki ir be riebalų“, – teigia mokslininkė.

REKLAMA
REKLAMA

B.Gaigalienė ragino kuo daugiau judėti, nes pagulėjimas brandžiame amžiuje atneša tik didesnį blogumą. Aišku, rytinė mankšta lovoje turi būti kaip toje patarlėje apie Jurgį ir kepurę. Mankštintis reikia lėtai ir primityviai, pagal savo galimybes. Tupinėjimas apie viryklę nėra mankštinimasis.

Senatvėne liga

Susirinkusius senjorus pagerbė Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas Dobilas Kurtinaitis, miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Genė Platūkienė. Daug gražių žodžių pagyvenusiesiems išsakęs vicemeras pažadėjo kitąmet Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos renginiui skirti didžiąją miesto teatro salę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendruomenių vadovai, aktyviausi nariai pamaloninti miesto vadovo Felikso Džiauto padėkomis.

Nuskambėjo nuotaikingas koncertas, per pertrauką senjorai buvo kviečiami apžiūrėti bendraamžių rankdarbių parodos bei teatro fojė eksponuojamų menininkų darbų.

Alytaus trečiojo amžiaus universiteto klausytojų surengtame minėjime daugelis įsitikino, kad senatvė – ne liga. Bet graži, harmoninga senatvė, kokią pademonstravo alytiškiai, neateina savaime, reikia ją susikurti patiems. Ir geriausiai kurti bendruomeniškai.

Al­do­na KU­DZIE­NĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų