REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne vienerius metus aistras Lietuvoje kurstantis partnerystės įstatymas, leisiantis ir homoseksualių porų sąjungas, pamažu įgauna kūną. Jau kitos savaitės viduryje koalicijos partneriai turėtų paskelbti apie bendrą sutarimą, kaip reglamentuoti civilinę partnerystę. Tačiau tikroji drama, kaip pripažįsta, įstatymo rengėjai, laukia projektui atsidūrus Seime ir išgirdus, kaip jį įvertins visuomenė.

Ne vienerius metus aistras Lietuvoje kurstantis partnerystės įstatymas, leisiantis ir homoseksualių porų sąjungas, pamažu įgauna kūną. Jau kitos savaitės viduryje koalicijos partneriai turėtų paskelbti apie bendrą sutarimą, kaip reglamentuoti civilinę partnerystę. Tačiau tikroji drama, kaip pripažįsta, įstatymo rengėjai, laukia projektui atsidūrus Seime ir išgirdus, kaip jį įvertins visuomenė.

REKLAMA

Šią savaitę civilinės partnerystės įstatymo projektas jau pateko valdančiosios koalicijos partneriams į rankas. Dabar Seimo nariai turės rasti bendrą sutarimą, koks įstatymas galiausiai turėtų išvysti dienos šviesą ir būti įregistruotas Seime.

Registruoti ketina jau pavasarį

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius tikisi, kad koalicijos partneriai bendrą sutarimą pasieks per savaitę, o pats projektas Seime galėtų būti registruotas vasario pabaigoje ar kovo pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA

Koalicijos partneriams pateikto projekto pagrindas – dar 2017 m. Seimo narių Aušrinės Armonaitės ir Viktorijos Čmilytės-Nielsen siūlytos Civilinio kodekso pataisos.

REKLAMA

Jose partnerystė pateikiama kaip dviejų nesusituokusių asmenų bendras gyvenimas, kuriant šeiminius santykius neįregistravus santuokos, kuris grindžiamas nuolatinio emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagarbos, bendro vaikų auklėjimo ir panašiais ryšiais. 

„Pagrindinis pokytis yra tai, kad siūlo projektu mes koncentruojamės į registruotos partnerystės institutą. Tai reiškia, kad partnerystės reguliavimas įsigalioja tada, kai partneriai ją užregistruoja įstatyme numatyta tvarka“, – tv3.lt kalbėjo T. V. Raskevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, koalicijos partnerių rankose įstatymas gali gerokai pakisti. Tačiau T. V. Raskevičius tikisi, kad partijos, nors ir pridėdamos savo pasiūlymų pataisoms, ras bendrą sutarimą.

„Bendro formato toks ir yra tikslas, kaip įmanoma didesne apimtimi atsižvelgti į tas pastabas ir pasiūlymus, ir kad tas projektas būtų kuo mažiau skaldantis, o kaip įmanoma daugiau vienijantis politines jėgas Seime“, – sakė politikas.

Savo žodį galės tarti ir visuomenė

Tikimasi, kad koalicijos partneriai įstatymo projektą išdiskutuos per savaitę, tuomet Seime jis galėtų būti registruotas dar iki pavasario sesijos, kuri prasidės kovo 10 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žiūrėsime, kaip tada galima judėti iš to taško toliau. Bet esame gana aiškiai išartikuliavę, kad norėtume vasario pabaigoje ar kovo pradžioje jau registruoti tą projektą ir pavasario sesijos pradžioje, atsižvelgiant, aišku, į Seimo darbo krūvį, jį apsvarstyti pateikimo stadijoje“, – kalbėjo T. V. Raskevičius.

Tačiau pateikimo stadija nėra galutinis mūšis Seime. Po jos įstatymo projektą svarstytų komitetai, tuomet Seimas balsuotų dar dukart, įstatymui turės pritarti ir prezidentas Gitanas Nausėda. Taip pat T. V. Raskevičius priduria, kad pataisos bus derinamos ir su visuomene.

„Taip pat vyks derinimo procesas su visuomene. Aišku, bus įvairių pasiūlymų, idėjų, galbūt bus alternatyvūs kažkokie projektai oponentų registruojami. Man atrodo, bus įdomus politiškai tas procesas, kai visuomenė svarstys tą įstatymo projektą“, – teigė Seimo narys.

REKLAMA

T. V. Raskevičius neabejoja, kad šios pataisos sulauks įvairios nuomonės iš piliečių. Tačiau, jo manymu, pastarųjų Seimo rinkimų rezultatai parodė, kad visuomenė nusiteikusi diskusijoms partnerystės klausimais.

„Dažnai Lietuvoje manipuliuojame, kad mes esame vieniems ar kitiems dalykams dar nepribrendę. Bet man atrodo, kad šitų rinkimų rezultatai parodė, kad tikrai visuomenė nori diskutuoti, o ypač šiuo klausimu. Nes partnerystės reglamentavimas Lietuvoje nieko nekainuoja, tiesiog sukuria tokią situaciją, kai tam tikra visuomenės grupė tampa geriau teisiškai apsaugota. Man atrodo, šis projektas kuria bendrąjį gėrį visuomenei.

Aišku, aš suprantu, kad tam tikros visuomenės grupės turi įvairių galbūt iš ankstinių nuostatų ir baimių, bet, man atrodo, tokia politikų priedermė ir yra paaiškinti ir tas baimes atliepti, ir žmonėms suprantama kalba išaiškinti, kas čia bus“, – sakė Žmogaus teisių komiteto pirmininkas.

REKLAMA

Jis taip pat akcentavo, kad partnerystės įstatymas pasitarnaus ne tik tos pačios lyties, bet ir priešingų lyčių poroms, kurios dėl įvairių priežasčių nusprendžia nesituokti.

Tiesa, 2017 m. A. Armonaitės ir V. Čmilytės-Nielsen Seimui pateiktos Civilinio kodekso pataisos buvo atmestos dar pateikimo stadijoje – jos sulaukė tik 29 palaikymo balsų. Analogiškas Seimo narių siūlymas nesulaukė palaikymo nei 2015 m., nei 2011 m.

Civiliniame kodekse galimybė įteisinti partnerystę yra numatyta dar 2001 m. Visgi, partneryste pagal tą reglamentavimą galėtų pasinaudoti tik skirtingų lyčių asmenų poros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų