Kad sutaupytų mokesčių sąskaita, suktesni žmonės gadina skaitiklius, klastoja jų rodmenis, įvairiausiais išradingais būdais vagia vis brangstančią elektros energiją.
Milijoniniai nuostoliai
Rytų skirstomųjų tinklų bendrovė (RST) gavo anoniminį pranešimą, jog privataus namo gyventojas Gediminas D. nelegaliai naudojasi elektros energija ir už ją nemoka nė cento. RST operatyvininkams atlikus patikrinimą paaiškėjo, jog vilnietis savavališkai prisijungė elektros kabelį į savo namus ir keletą mėnesių vogė elektrą. Atvykus tikrintojams, namo savininkas bandė kirviu nukirsti elektros kabelį, tačiau RST darbuotojai suspėjo laiku užfiksuoti šį faktą. RST greitai apskaičiavo, jog padaryta 6000 litų žala, ir pareikalavo ją atlyginti. Gediminas D., prispirtas įrodymų, prisipažino ir sutiko nuostolius atlyginti.
Prieš pusmetį teismas nubaudė dar vieną elektros energijos grobstytoją. RST Panevėžio regiono inžinieriai Alsėtos kaime, Kęsto J. namuose, aptiko gudriai suplanuotą elektros vagystės schemą. Į savo namelį elektrą jis prisijungė nuo netoliese esančios sodybos namo įvadinių izoliatorių. Kęstas J. nepatingėjo kabeliu per laukus ir mišką atsiversti kone 350 metrų ilgio elektros liniją. Padarytos žalos dydis siekė 763 litus. Teismas Kęstui skyrė 6 mėnesius viešųjų darbų ir įpareigojo atlyginti RST patirtus nuostolius.
Kur kas didesnius nuostolius patyrė Vakarų skirstomųjų tinklų (VST) bendrovė. Šių metų pradžioje VST specialistams analizuojant suvartotos elektros energijos kiekį, kilo įtarimų, kad Šilutės rajone elektra vagiama ypač stambiu mastu. Pasitelkę Klaipėdos policiją, VST darbuotojai išsiaiškino, jog elektros energija buvo vagiama Šilutės rajono miškuose įkurto naminės fabrikėlio įrenginiams.
Kad kapsėtų naminė, per metus galėjo būti suvartojama apie 350 000 kilovatvalandžių vogtos elektros. VST patyrė daugiau kaip 130 000 litų nuostolį.
Rizikuoja gyvybe
Elektros grobstymas gali užtraukti ne tik baudas. Štai Utenos rajono Dusynų kaimo gyventojas Jurgis G., bandydamas prisijungti prie antžeminių elektros linijų, buvo nutrenktas elektros srovės. Jis ne kartą buvo vogęs elektrą tiesiogiai nuo perdavimo linijų. 2002 ir 2004 metais Jurgiui G. buvo surašyti elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktai, užfiksuoti pažeidimai ir skirtos baudos, tačiau jo tai nesustabdė nuo bandymų mėgautis nemokama elektra.
VST viešųjų ryšių specialistė Giedrė Vinickienė patvirtino, jog bandydami sukčiauti ir grobstyti elektrą žmonės dažnai rizikuoja sveikata bei gyvybe. „Neteisėto elektros energijos naudojimo būdai labai įvairūs – nuo skaitiklių bei jų plombų pažeidimų, iki pavojingų neteisėtų prisijungimų prie elektros tinklo, slaptų atvadų nutiesimo”, – sakė G. Vinickienė: „Pernai mūsų bendrovės darbuotojai iš viso užfiksavo apie 400 neteisėto elektros energijos vartojimo atvejų“. 2004 metais buvo nustatytas 1041 elektros vagystės atvejis, o 2006-aisiais – net 1172 tokie atvejai. Taigi elektros vagysčių iš VST sumažėjo.
Tuo tarpu nelegalių elektros energijos vartojimo atvejų RST aptarnaujamoje rytinėje Lietuvos dalyje ženkliai padaugėjo. Pernai pagal neapskaitinio elektros vartojimo aktus RST išieškojo iš pažeidėjų daugiau kaip 1 000 000 litų.
Grobstytojų gaujos
Pasitaiko atvejų, kai elektros energiją vagia ar kitiems vogti padeda buvę elektros energijos tiekimo įmonių darbuotojai, elektrikai, išmanantys elektros skaitiklių veikimo principus. Jie už sutartą mokestį atsuka skaitiklius, suklastoja plombas.
Užpernai išaiškintas bene didžiausio masto elektros grobstymo atvejis. Lietuvos kriminalinės policijos biuras, bendradarbiaudamas su RST, sulaikė įtariamuosius, klastojusius elektros energijos apskaitos skaitiklių rodmenis. Paaiškėjo, kad kelių žmonių grupė šia veikla vertėsi nuo 1999 metų. Įtariamieji ne tik patys grobstė elektros energiją – už tam tikrą mokestį vogti elektrą padėjo ir kitiems. Bendrovei RST padaryta žala siekia milijonines sumas. Iš surinktų įkalčių matyti, kad nusikaltimams įtariamieji buvo ypatingai gerai pasirengę. Nelegalūs elektrikai nuimdavo plombas ir skaitiklių rodmenis atsukdavo atgal. Elektros grobstytojai buvo susibūrę į gaujas. Vieni gamindavo plombas, antri – ieškodavo klientų, treti – atsukdavo elektros, dujų ar vandens skaitiklius. Užsakymus nusikaltėliai priiminėdavo elektroniniu paštu. Vienos gaujos veikdavo atskirose teritorijose, kitos – visoje šalyje.
Elektros grobstytojai dirbo labai atsargiai. Pažįstamą atvedęs žmogus turėdavo garantuoti, kad jis niekam nepasiskųs.
Šiuo metu atliekami 4 ikiteisminiai tyrimai. Dėl pagalbos elektros energijos vagims kaltinami organizuotų grupuočių nariai.
Giedrė Poteliūnaitė