Keletą metų Lietuvoje gyvenantis irakietis Ahmedas socialiniuose tinkluose pasidalino nemalonia patirtimi, kuri jam nutiko ieškant, kur jis galėtų apsigyventi.
Užsienietis pasidalino ekrano nuotraukomis iš vieno Vilniuje nuomojamo būsto, kuriame buvo nurodyta, jog „objektas užsieniečiams nenuomojamas“.
„Nemanau, kad tai Lietuvoje yra legalu ir nežinau, dėl ko žmonės yra tokie rasistai“, – prie įrašo su pasidalintomis nuotraukomis prirašė irakietis.
Tokių skelbimų galima rasti ir dabar, apsilankius internetiniuose puslapiuose, kuriuose yra skelbiama apie nuomojamus būstus. Pavyzdžiui, viename tokiame skelbime apsilankę žurnalistai rado štai tokį prierašą:
Naujienų portalo tv3.lt žurnalistai taip pat susisiekė su Ahmedu, kuris apie patiriamus Lietuvoje gyvenančių užsieniečių sunkumus sutiko papasakoti daugiau.
„Tai buvo labai nuvilianti ir skaudi patirtis. Pamatyti skelbimą, kuriame aiškiai parašyta „ne užsieniečiams“, privertė mane pasijusti atstumtu ir nepageidaujamu. Tai ne pirmas kartas, kai jaučiuosi panašiai, bet pirmą kartą tai buvo taip tiesiogiai parašyta“, – pasakojo irakietis.
Pasak Ahmedo, jam vis dar nepavyko susirasti gyvenamojo būsto, o, jo manymu, viena pagrindinių to priežasčių yra būtent užsienietiška kilmė.
„Daugelis nuomotojų neatsako, arba atsisako nuomoti būstą, kai sužino, kad nesu lietuvis. Tai labai vargina ir kelia stresą“, – sako jis.
Visgi dėl šio atvejo Ahmedas į konkrečias institucijas nesikreipė, kadangi paprasčiausiai nežinojo, kur galėtų kreiptis ir ar tai ką nors pakeistų.
Tiesa, irakiečio teigimu, su panašiomis patirtimis, mėginant išsinuomoti būstą, tenka susidurti ir kitiems Lietuvoje gyvenantiems užsieniečiams.
„Dauguma patyrė panašius dalykus. Vieni buvo prašomi mokėti didesnę kainą, kitiems atsisakyta nuomoti net ir po to, kai jiems buvo pasakyta, kad butas laisvas. (...)
Atrodo, kad tokia diskriminacija čia laikoma norma, ir tai labai liūdina. Norėčiau, kad nuomotojai ir valdžios atstovai suprastų, kad užsieniečiai yra tiesiog žmonės, kurie bando gyventi, dirbti ir prisidėti kaip ir visi kiti. Mes nusipelnome pagarbos ir vienodo elgesio. Diskriminacija niekam nepadeda – ji tik dar labiau skaldo visuomenę“, – nuogąstavo Ahmedas.
Patyrus diskriminaciją rekomenduoja kreiptis į LGKT
LGKT Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės patarėjas Marius Morkevičius nurodo, kad Ahmedo apibūdintas atvejis, kada nuomotojas specifiškai nurodo, jog atsisako nuomoti būstą dėl asmens kilmės iš tiesų gali būti traktuojamas, kaip diskriminacijos apraiška.
„Pagal Lygių galimybių įstatymą, paslaugų teikėjai (-os) visiems klientams (-ėms) turi sudaryti vienodas paslaugų gavimo ir apmokėjimo sąlygas nepriklausomai nuo jų tautybės, kalbos, lyties, amžiaus, socialinės padėties ir kitų asmens tapatybės požymių.
Atsisakymas suteikti paslaugą (šiuo atveju nuomoti būstą) vien tautybės ar pilietybės pagrindu, gali būti laikomas diskriminacija. Žinoma, toks atvejis turėtų būti įvertintas teisiškai, atsižvelgiant į aplinkybių visumą“, – tv3.lt žurnalistams aiškino M. Morkevičius.
Susidūrus su galimu diskriminacijos atveju, M. Morkevičius teigia, kad nukentėję asmenys gali kreiptis konsultacijai su LGKT arba parašyti skundą, kuris bus tiriamas.
„Skundo tyrimo metu teisiškai įvertinamos ir patikrinamos visos susijusios aplinkybės – kreipiamasi į paslaugą teikiantį asmenį ar įmonę, tiriamos galimo diskriminacinio elgesio atitiktys lygias galimybes apibrėžiančių įstatymų atžvilgiu, gali būti renkami įvairūs statistiniai duomenys ir pan.“, – nurodo LGKT atstovas.
Visą informaciją apie kreipimosi galimybes galite rasti čia: https://lygybe.lt/susisiekti-del-diskriminacijos/.
O išsamesnę informaciją apie skundų nagrinėjimą rasite čia: https://lygybe.lt/veiklos-sritys/skundai-ir-tyrimai/.
M. Morkevičius taip pat pažymi, kad jei tyrimo metu yra nustatytas diskriminacijos atvejis, lygių galimybių kontrolierė gali skirti įspėjimą, rekomenduoti nutraukti lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus.
Išskirtiniais atvejais diskriminacija užsiimančiam asmeniui gali būti skiriama piniginė bauda, kuri gali siekti nuo 40 iki 560 eurų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!